HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zajímavé požáry roku 2012 v Moravskoslezském kraji

Také během letošního roku se setkávali zasahující hasiči z Moravskoslezského kraje a s nimi i vyšetřovatelé požárů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) se zajímavými požáry. Asi nejkurióznější způsobila malá šelma či hlodavec, když překousl měděný drát elektroinstalace. Hořelo také kvůli čtení dospívající dívky v posteli.
 
Do Veřovic na Novojičínsku vyjelo letos v červnu šest jednotek hasičů. Hořela zde sedlová střecha rodinného domku. Za požár a škodu 600 tisíc korun může pravděpodobně menší šelma či hlodavec – zvíře totiž překouslo jeden z měděných drátů elektroinstalace. Na možnost, že by za zkrat mohly ostré zoubky troufalého zvířátka, navedly vyšetřovatele požárů oříšky na střeše rodinného domku hned vedle měděných drátů. Navíc v sousedství se pravidelně objevuje několik kun…
 
Na konci září byl vyslán vyšetřovatel požárů z HZS MSK do Kopřivnice (také okres Nový Jičín) do rodinného domku, kde zapálila přikrývku na lůžku nevhodně umístěná halogenová lampička. Požár byl naštěstí včas uhašen – a ještě před jeho ohlášením hasičům.
 
V pokoji přízemí rodinného domku odpočívala večer na lůžku třináctiletá dívka. Ta si zřejmě chtěla číst, asi nad knížkou usnula a nechala rozsvícenou halogenovou lampičku. Lampička byla nevhodně umístěna v rohu postele, když byla pevně zasunutá mezi postel a stěnu. Přikrývka se bohužel buď těsně před spánkem při čtení, nebo během spánku dostala na lampičku a přikryla ji.
 
Postupně se umělá vlákna v přikrývce začala nahřívat a tavit - díky vysoké povrchové teplotě lampičky – a následně začala žhnout. Přitom se vyvinuly zplodiny hoření, které zaplnily pokoj. Naštěstí se však dospívající obyvatelka pokoje vzbudila a duchapřítomně uhasila žhnoucí přikrývku vodou z vodovodu. Poté odešla k matce do ložnice a stěžovala si na nevolnost. Matka zavolala rychlou lékařskou pomoc, která odvezla mladou pacientku do nemocnice k ošetření.
 
V našem kopřivnickém případě byly následky požáru pro zraněnou dívku relativně malé, snad bez větších zdravotních komplikací. Ale v dalších případech se velice rychle počínající požár může vyvinout v plně rozvinutý požár, případně koncentrace zplodin hoření v pokoji může dosáhnout takové úrovně, že může dojít k těžkým zraněním nebo dokonce úmrtím!
 
Velmi smutně skončil letos v listopadu požár v Havířově (okres Karviná) v bytě 2+1. Hořet začalo od elektrického přímotopu, požár v prázdném bytě (tedy bez lidí) nepřežili dva jezevčíci. Majitelka bytu odešla ráno do zaměstnání, doma jako obvykle nechala své dva psí miláčky a v obývacím pokoji zapnutý elektrický přímotop, aby jim nebyla zima. Pejskové si zřejmě chtěli udělat u zdroje tak příjemného tepla ještě větší pohodlí, a tak k přímotopu natahali nějaké hadry. Ty se vznítily. Když přišel syn majitelky psy vyvenčit, po otevření vstupních dveří jej přivítal místo jezevčíků vydatný kouř. Ti leželi bezvládně v ložnici – a již pro ně nebylo záchrany…
 
Jen o pár dní později museli hasiči vyjet do Horní Suché (okres Karviná) - k požáru obývacího pokoje v přízemí dvoupodlažního rodinného domu. Celková škoda byla 400 tisíc korun, hasiči svým rychlým zásahem uchránili majetek za dva miliony korun. Oheň založil zhruba tříletý chlapec, který našel v babiččině kabelce zapalovač v podobě pistole.
 
Babička nekouřila, ale byla s vnoučkem na hřbitově zapalovat svíčky, které také v kabelce zůstaly. Chlapec si to chtěl zřejmě o den později vyzkoušet sám a při „zajímavé“ hře zapálil potah na sedací soupravě v obývacím pokoji. Oheň se před příjezdem hasičů rozšířil na celý pokoj. Chlapci se naštěstí nic nestalo.
 
Souvislost se zapalovačem a cigaretami měl i další listopadový požár, tentokrát ve Vítkově (okres Opava). Za oheň mohl nedopalek ručně ubalené cigarety, lépe řečeno mladý muž, který ve svém podkrovním pokoji rodinného domku „zapomněl“ ručně ubalovanou cigaretu (zapálenou), či ta bez (jeho) povšimnutí upadla na podlahu… Díky rychlému zásahu hasičů se celková odhadovaná škoda vyhoupla pouze na 120 tisíc korun, hasiči uchránili majetek minimálně za jeden milion korun.
 
To, že může způsobit požár i příliš namáhaný televizor (výjimkou nejsou ani ty moderní ploché přijímače...), se potvrdilo na konci prosince 2012 při požáru obytného podkroví staršího rodinného domku ve Vítkově-Podhradí (okres Opava). Hořet začalo od deset let starého televizního přijímače. Hasiči uchránili před ohněm střešní konstrukci i s polystyrenovou výplní, když se podle vyšetřovatele požárů vyznamenali tím, že dostali oheň pod kontrolu ještě dříve, než se mohl rozšířit na střechu. Také z objektu vynášeli cenný majetek.
 
Takže v závěru letošního roku by nevadilo raději televizor vypnout a jít na pořádnou procházku do přírody…
 
Požáry vznikají i během mrazů při používání nejroztodivnějších elektrospotřebičů, které mají zahřát člověka či zmrzlé trubky.
 
Na začátku února 2012 tak museli hasiči zasahovat v obci Petrovice u Karviné, v místní části Prstná, u požáru garáže v rodinném domku, kde se jeden z obyvatel nadýchal zplodin hoření. Za oheň mohla nedbalost – nedodržení bezpečnostních předpisů při používání elektrického teplovzdušného ventilátoru při nahřívání vodovodních trubek. Škoda: téměř 400 tisíc korun.
 
Jen o den později se podobný požár stal v obci Návsí (okres Frýdek-Místek). Oheň hlavně poničil podkroví domku. Jedna osoba byla zraněna. Za předběžnou celkovou škodu 700 tisíc korun může opět nedbalost obyvatel – nahřívali zmrzlé vodovodní trubky horkovzdušnou pistolí a dalším neupřesněným spotřebičem.
 
 
Kapitolou samou o sobě jsou špatné komíny a nevhodně ustavené krbové vložky. K takovým požárům letos vyjížděli hasiči v Moravskoslezském kraji hned několikrát.
 
Jen díky rychlosti hasičů skončil na začátku února v Havířově (okres Karviná) požáru v okolí krbu v dřevostavbě rodinného domku se škodou „jen“ 300 tisíc korun, když hasiči uchránili před ohněm celou dřevostavbu, tedy majetek za 3 miliony korun. Zadní stěna litinové krbové vložky se totiž nacházela zhruba jen 10 cm od ničím nechráněné příčky z OSB desek.
 
A asi zbytečné nebude ani opětovné varování před silvestrovskými bujarými oslavami se svíčkami uprostřed „běžných“ hořlavých předmětů…
 
Například před šesti lety způsobila požár ve třetím nadzemním podlaží většího rodinného domu na Opavsku svíčka, kterou nechali účastníci silvestrovské oslavy nechat hořet přes noc v obytném podkroví. Tři lidé se nadýchali zplodin hoření. Škodu tehdy odhadli zasahující hasiči na 200 tisíc korun.
 
Jak sami účastníci silvestrovské oslavy přiznali, v podkroví nechali přes noc bez dozoru hořící svíčku. Od ní začaly hořet mj. plastové předměty, mezi jiným plastové obaly videokazet. Před většími následky uchránil dům i spící lidi jeden z účastníků bujaré oslavy, který se „včas“ vzbudil.

vytisknout  e-mailem