Zakončen dvouletý evropský hasičský projekt se Slovinskem a Černou Horou nazvaný Direct
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) se loni v lednu zapojil do třístranného projektuDIRECT (DIsaster REsilient Communities and Towns-Města a společnost odolné proti katastrofám). Součástí dvouletého cyklu bylo celkem sedm výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní aktivity, například odborné konference, workshopy a soutěže pro žáky základních škol.
Součástí náročných mezinárodních výcviků byla výměna zkušeností, nabytí nových znalostí a vědomostí z mezinárodního prostředí, ale také prohlídky moderního vybavení i zázemí HZS MSK, kolegů ze Slovinska a Černé Hory.
Projekt Direct financuje Generální ředitelství Evropské komise pro humanitární pomoc a civilní ochranu (DG ECHO). Hlavním cílem projektu je zvýšení úrovně připravenosti obyvatelstva, záchranných složek a veřejných institucí v ČR, Slovinsku a Černé Hoře na případné přírodní či jiné katastrofy.
Partnery projektu jsou FORS Montenegro - Nadace pro rozvoj severní Černé Hory (hlavní koordinátor projektu), HZS Moravskoslezského kraje, Česká asociace hasičských důstojníků, Ministerstvo vnitra Černé Hory a Hasičský záchranný sbor města Kranj (Slovinsko).
Za HZS MSK se do mezinárodních výcviků zapojili například hasiči-lezci, hasiči se specializací na vysokokapacitní čerpání vody a rovněž členové obou specializovaných vyhledávacích a záchranných modulů USAR (Urban Search And Rescue), zaměřeného na záchranu osob ze závalů a sutin, a WASAR (Water Search And Rescue), zaměřeného na záchranu osob z vodní hladiny pomocí člunů.
Oba moduly jsou primárně určeny k operační činnosti na území Moravskoslezského kraje, ale díky své vysoké specializaci jsou nasazovány jak na celém území ČR, tak i v zahraničí do mezinárodních záchranných operací v rámci humanitární pomoci.
Hasiči z našeho regionu byli se svou moderní technikou a bohatými zkušenostmi spíše mentory cvičení, především vůči černohorským hasičům. Slovinsko a Černá Hora ale zase dokázaly připravit ke společnému výcviku prostředí, která by se v ČR nasimulovat nedala, například skutečný požár se spáleništěm o rozloze jednoho hektaru.
Projekt by měl nyní po dvou letech končit. Hasiči ale jednají o možnosti jeho prodloužení o další tři měsíce.
Vybrané akce v rámci projektu Direct
- červen 2017 – 1. pětidenní společný výcvik (místo: Ostrava a MS kraj) - záchrana zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel
- říjen 2017 – 2. pětidenní společný výcvik (Slovinsko) - likvidace požárů v přírodě
- říjen 2017 – dvoudenní mezinárodní konference (Ostrava) - o snižování rizik při velkých katastrofách
- listopad 2017 – 3. pětidenní společný výcvik (Černá Hora) - odstraňování následků povodní vysokokapacitním čerpáním
- únor 2018 – zahájení soutěže a besed s názvem „Nebezpečí kolem nás“ ve vybraných školách v okrese Ostrava-město
- březen 2018 – 4. pětidenní společný výcvik (Slovinsko) - záchrana osob pomocí lezecké techniky
- květen 2018 – 5. pětidenní společný výcvik (Černá Hora) - záchrana osob z vody
- červen 2018 – vyhodnocení znalostní, výtvarné a literární soutěže na ostravských školách „Nebezpečí kolem nás“
- srpen 2018 – dva kurzy pro učitele ZŠ a SŠ a pracovníky úřadů z Moravskoslezského kraje, zaměřené na požární ochranu a ochranu obyvatelstva - Ostravice a Ostrava
- září 2018 – vložený třídenní společný výcvik (Slovinsko) - záchrana osob ve skalách pomocí lezecké techniky
- září 2018 – 6. třídenní výcvik (Slovinsko) - záchrana osob pomocí lezecké techniky – nadstavbový výcvik
- říjen 2018 – 7. pětidenní společný výcvik (Ostrava) - záchrana osob po zemětřesení