Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 6/2017

Začneme gratulací ke jmenování do generálských hodností plk. Mgr. Josefu Slavíkovi a plk. Ing. Františku Pavlasovi. A dále všem, kteří z rukou prezidenta republiky převzali ocenění Zlatého záchranářského kříže. V POŽÁRNÍ OCHRANĚ se dočtete o sesuvu svahu na statku v obci Přestavlky. Dále o zkušenostech z tréninku vyšetřovatelů požárů v USA pořádaný NAFI. V INTEGROVANÉM ZÁCHRANNÉM SYSTÉMU Vás seznámíme o výhodách a nevýhodách ultra-stopové detekce výbušnin. Přinášíme reportáž z kongresu „Spolupráce IZS při mimořádných událostech a katastrofám – cvičení versus realita". Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vám nabídne Analýzu zdravotních rizik pro území hl. m. Prahy. V INFORMACÍCH jsou z 13. ročník mezinárodní výstavy požární, záchranářské a zabezpečovací techniky FirEco, který se nesl v duchu oslav 15. výročí vzniku Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky. Opět si můžete přečíst článek o poskytnutí pomoci další rodině prostřednictvím Nadace policistů a hasičů. 

Databáze nebezpečných látek pro mobilní zařízení (dále jen „databáze“) je aplikace pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android (verze 4.0 nebo vyšší). Databáze je provozována v neomezené multilicenci pro Hasičský záchranný sbor ČR (HZS ČR) a je určena zejména pro mobilní zařízení velitelů a techniků chemické služby v operačním řízení na místě mimořádné události.

Obr. 1Obr. 1 Obr. 2 Obr. 2 Obr. 3 Obr. 3

Vlastníkem databáze je akciová společnost OKsystem, a.s., která podle smlouvy databázi do konce roku 2020 spravuje a čtvrtletně aktualizuje v souladu s měnící se legislativou a požadavky HZS ČR. Obsah databáze je kompletně v českém jazyce. Po stažení databáze z internetu (formát APK), instalaci a její aktualizaci jsou veškeré funkce databáze dostupné offline.

Databáze obsahuje údaje o klasifikaci a vlastnostech více než 9 500 nebezpečných látek. Hlavní zdroje pro výběr látek v databázi zahrnují následující předpisy (v platném znění):
a) ADR – Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí,
b) RID – Řád pro mezinárodní železniční přepravu nebezpečných věcí,
c) nařízení (ES) č. 1272/2008, o klasifikaci, označování a balení látek a směsí.

Databáze disponuje prediktivním vyhledáváním s logickým tříděním hledaných výrazů (obr. 1). Databáze umožňuje vyhledávání látek podle systematických, semisystematických, triviálních a komerčních názvů v českém, anglickém a německém jazyce. Kromě názvů lze látky vyhledávat pomocí registračního čísla CAS, čísla ES, čísla UN, indexového čísla, sumárního nebo funkčního vzorce.

Po kliknutí na hledaný výraz se zobrazí veškeré informace o dané látce. Informace jsou tříděny ve 12 záložkách – Identifikace, CLP, Přeprava, Vlastnosti, TRINS, ERG, ERIC, Hašení, První pomoc, Toxicita, Ekotoxicita a Legislativa. V pravém horním rohu je možné vložit k nebezpečné látce osobní poznámku, která je viditelná pouze na konkrétním zařízení (obr. 2).

V pravém dolním rohu je u záložek s větším informačním obsahem zobrazen červený symbol (obr. 2). Po kliknutí na symbol je pro rychlejší orientaci rozbalen obsah záložky, který odkazuje na jednotlivé oddíly záložky (obr. 3).

V záložce Identifikace jsou uvedeny identifikátory látky – registrační číslo CAS, číslo ES, číslo UN, indexové číslo, Hazchem kód, Kemlerův kód, funkční a sumární vzorec.

Záložka CLP obsahuje výstražné symboly CLP, signální slova, kódy tříd a kategorie nebezpečnosti, věty o nebezpečnosti (H­ věty), pokyny pro bezpečné zacházení (P­ věty). V záložce Přeprava jsou zobrazeny bezpečnostní značky podle ADR a RID, identifikační tabulka s Kemlerovým kódem a UN číslem. Záložka disponuje dalšími informacemi pro silniční, železniční, leteckou nebo námořní přepravu.

Záložka Vlastnosti poskytuje základní fyzikálně­ chemický popis látky – slovní hodnocení vzhledu látky, bod tání, bod varu, hustotu, molární hmotnost, dolní a horní mez výbušnosti, relativní hustotu par, tenze par, teplotu vznícení, teplotu vzplanutí, kritickou teplotu a rozpustnost. V případě, že látka nevykazuje danou fyzikálně­ chemickou vlastnost, je zde místo parametru uveden důvod jeho absence, např. pro inertní plyny nelze uvést dolní a horní mez výbušnosti.

V záložce TRINS jsou odkazy na společnosti, které jsou schopny poskytnout v případě mimořádné události s výskytem nebezpečné látky odbornou radu i praktickou pomoc. Společnosti jsou tříděny podle stupně pomoci 1, 2 nebo 3 (1 – telefonická porada, 2 – porada na místě, 3 – praktická pomoc). U společností je uvedena adresa, telefon, fax a dosažitelnost.

Záložka ERG obsahuje informace o požárním a zdravotním nebezpečí, bezpečnostní opatření a opatření při úniku, doporučené osobní ochranné prostředky, informace pro evakuaci a hašení, např. pokyny pro manipulaci a chlazení tlakových lahví. Záložka ERIC obsahuje některé informace uvedené v záložkách ERG, Hašení a První pomoc. Záložka je navíc doplněna o další informace, např. opatření při překládání látky z havarovaného do náhradního zařízení či opatření po zásahu před opuštěním zóny ohrožení.

V záložce Hašení jsou slovně uvedeny a hodnoceny důležité vlastnosti látky, např. hořlavost, reaktivita, chemické reakce, tenze par, hustota par vůči vzduchu a jejich mísitelnost a výbušnost se vzduchem. Dále jsou v záložce uvedeny pokyny pro hašení s doporučenými hasebními prostředky, opatření v místě havárie a postupy při likvidaci. Na konci záložky je uveden a vysvětlen Hazchem kód. V případě hořlavých kapalin je uvedena třída hořlaviny podle ČSN 65 0201.

Záložka První pomoc popisuje zdravotní ohrožení při kontaktu s látkou a příznaky intoxikace, postupy pomoci při popálení, inhalaci, zasažení kůže, očí a otravě zažívacího traktu. Rovněž obsahuje obecná pravidla a postupy první pomoci, např. při ukládání do stabilizované polohy či postup při ztrátě vědomí.

V záložce Toxicita je uveden faktor přepočtu koncentrace látky ve vzduchu pro převod z mg/m3 na ppm při teplotě 25 °C a tlaku 100 kPa. Záložka obsahuje hodnoty havarijních přípustných koncentrací (HPK-10 a HPK-60) a havarijních akčních úrovní (HAU-20 a HAU-120). V návaznosti na nejednotnost v pojetí expozičních limitů jsou v záložce také uvedeny limity ERPG 1, 2, 3 (Emergency Response Planning Guidelines) AEGL 1, 2, 3 (Acute Exposure Guideline Levels) a IDLH (Immediately Dangerous to Life or Health). Záložka Ekotoxicita poskytuje výsledky testů LC50 a LD50. V záložce Legislativa je uveden přípustný expoziční limit (PEL) a nejvyšší přípustná koncentrace (NPK­ P). Záložka obsahuje rovněž právní předpisy, ve kterých je daná látka zmíněna.

Hlavní přednosti databáze spočívají v jednoduchém intuitivním ovládání s přehledným uživatelským rozhraním, které umožňuje snadnou orientaci v textu a okamžitý přístup k informacím. Databáze tak může pomoci k rychlému rozhodování na místě mimořádné události při výskytu nestandardní nebezpečné látky.


kpt. Ing. Jiří MATĚJKA, MV­-generální ředitelství HZS ČR

vytisknout  e-mailem