Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 10/2017

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme reportáž o rozsáhlém požáru stáčírny hořlavých kapalin ze dne 29. května 2017 ve výrobním objektu firmy Severochema Liberec. Dále vás seznámíme s činností HZS Dopravního podniku hlavního města Prahy, a. s. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM informujeme o aktualizaci typových činností STČ 04/IZS a STČ 09/IZS. Na přelomu června a července 2017 se v Polsku konaly „dny vyprošťování“ Rescue Days Poland.Základním tématem bylo vyprošťování osob z havarovaných vozidel u dopravních nehod. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ se dočtete o vzdělávání úředníků veřejné správy. . V informacích uvádíme výsledky ze 46. Mistrovství České republiky družstev Hasičského záchranného sboru ČR a 64. Mistrovství České republiky družstev Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu. Nový příběh z Nadace policistů a hasičů je tentokrát věnován Jaroslavu Klimkovi, bývalému hasiči z otrokovické stanice HZS Zlínského kraje. 

Požár výletní lodi s raněnými pasažéry na palubě byl dne 18. května 2017 tématem taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému (dále jen „IZS“), jehož hlavním cílem bylo především ověření taktických postupů na obdobný zásah v dané lokalitě. Cvičení proběhlo v samotné blízkosti areálu Vojenského lázeňského a rekreačního zařízení v Měříně (dále jen „VOLAREZA“).

Slapská přehrada a její okolí
Středočeský kraj je z hlediska vodních zdrojů významným regionem České republiky. Mezi nejvýznamnější lokality patří Slapská přehrada. Její výjimečnost je zejména v oblibě turistů, kteří tuto lokalitu vyhledávají za účelem aktivního i pasivního odpočinku. V minulých letech se jednalo pouze o teplé měsíce, ale v posledních letech se tato oblast stává využívanou již po celý rok.
Terénní reliéf v okolí přehradní nádrže je členitý a obtížně přístupný. Po celém obvodu nádrže je vybudován velký počet staveb, které jsou určené především pro rekreaci, ale začínají být obývány i trvale. S narůstající turistikou významně narůstá i lodní doprava a s tím je pochopitelně spojen i nárůst zásahové činnosti všech základních složek IZS. Za nejznámější mimořádnou událost za poslední období je považován zásah u potopeného přeplněného přívozu na Nové Živohošti v červenci minulého roku. V době nehody se na palubě přívozu nacházelo 40 dospělých osob a tři děti. Prvotní záchrana osob byla provedena posádkami lodí, které se účastnily závodu plachetnic v blízkém okolí nehody. Na místo události následně přijela Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK), hlídkující lodě Policie České republiky a jednotky požární ochrany (dále jen „ jednotky PO“).
Pro zásahy jednotek PO HZS Středočeského kraje na Slapské přehradě jsou předurčeny stanice Jílové u Prahy, Benešov, Sedlčany a Dobříš. Tyto jednotky PO jsou podle plošného pokrytí zařazeny do poplachových plánů přilehlých obcí a během letního období (červenec až srpen) jsou posíleny posádkami stanice první pomoci VZS ČČK, které působí na dvou místech. Na Staré Živohošti zajišťuje zdravotnickou pomoc Český červený kříž a Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Středočeského kraje vyjíždí k případné pomoci ze své výjezdové základny na Ždáni z Modré loděnice. Dále zde působí poříční oddělení Policie ČR - krajské ředitelství policie (KŘP) Středočeského kraje, sídlící na přehradě v Třebenicích, která provádí činnost po celé roční období. Může se však stát, že pro zajištění výkonu služby může být nasazena mimo svůj obvod, např. v rámci hlídkové činnosti.
Z uvedených skutečností bylo rozhodnuto o provedení taktického cvičení složek IZS na téma „Požár výletní lodi s raněnými osobami“ a s přihlédnutím na fakt, že turistická sezona fakticky začíná mnohem dříve, nežli jsou aktivovány jednotlivé stanice první pomoci VZS ČČK. Situace byla navíc ztížena tím, že do cvičení nebyla úmyslně zapojena Letecká záchranná služba PČR, a to z důvodu možného zásahu na jiné události. Z rozhodnutí vedení Krajského úřadu Středočeského kraje byla v rámci ověření traumatologických plánů do taktického cvičení zapojena dvě zdravotnická zařízení – Nemocnice Rudolfa a Stefanie, a.s., Benešov a Oblastní nemocnice Příbram, a.s.

Námět
Z dosud nezjištěných příčin došlo v motorové části výletní lodi k požáru. Posádka lodi se snažila požár neúspěšně uhasit. Jako první oznámil tuto událost na linku tísňového volání 112 rybář z nedalekého břehu. Vlivem vyvolané paniky a šířícího se požáru skočili někteří pasažéři do vln Slapské přehrady. Jedna osoba však neuměla plavat a začala tonout. Někteří pasažéři jevili známky šoku, u některých došlo k popálení nebo nadýchání kouře, ale také k nebezpečnému podchlazení. Složky IZS po příjezdu na místo události provedly záchranné a likvidační práce, následně některé raněné osoby transportovaly do Oblastní nemocnice Příbram, a.s., a Nemocnice Rudolfa a Stefanie, a.s., Benešov, kde došlo k aktivaci traumatologických plánů. Tonoucí osobu vyhledávala potápěčská skupina HZS hl. m. Prahy. Cvičení na místě události bylo řídícím cvičení ukončeno okamžikem, kdy byl transportován poslední figurant z místa události, a Policie ČR dokončila evidenci osob. Druhá část cvičení pokračovala v uvedených nemocnicích.

Přípravné práce taktického cvičení
Myšlenka uspořádat taktické cvičení složek IZS na Slapské přehradě zrála již od měsíce září loňského roku, kdy se pro prvotní představu o dojezdových časech potřebné techniky na místo mimořádné události uskutečnilo prověřovací cvičení jednotek PO. Součástí cvičení bylo zapojení dvou identických vozidel ze stanice HZS Jílové u Prahy, přičemž první vozidlo dopravilo k hrázi Slapské přehrady zasahující příslušníky a motorový člun a druhé vozidlo dopravilo pouze zasahující příslušníky s tím, že využijí přistavený člun na hrázi přehrady. Časový rozdíl mezi příjezdy jednotlivých vozidel činil 14 minut.
V únoru letošního roku byl z rozhodnutí hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové zpracován HZS ČR záměr cvičení složek IZS, který projednaly všechny dotčené strany a následně schválila hejtmanka Středočeského kraje.
Pro místo zásahu byla zvolena lokalita v obci Rabyně, části obce Měřín, kde se nachází rozlehlý areál VOLAREZA, který disponuje komplexním zázemím pro cvičení. Součástí areálu je i pláž s molem, u kterého kotví výletní loď Mír, vyrobená v roce 1957 s kapacitou 250 osob. Vzhledem k tomu, že se vše potřebné nacházelo na jednom místě, byla přípravná jednání s managementem provozovatele objektu rychlá a bezproblémová. Veškeré požadavky kladené ze strany organizátora cvičení byly splněny – od pronájmu areálu, přes zajištění celého týlu a stravy pro více než 250 osob až po plavbu výletní lodi.
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje, jakožto subjekt pověřený přípravou taktického cvičení, nebyl jediný, kdo se podílel na jeho přípravě. ZZS Středočeského kraje ve své gesci zajistila, namaskovala a určila typy poranění u 58 figurantů z řad studentů ČVUT Kladno, SZeŠ Benešov a členů Českého červeného kříže. Neméně důležitou činností bylo také zprostředkování komunikace a zorganizování cvičení se zapojenými nemocnicemi. Tato osvědčená spolupráce se ukázala jako důležitá pro hladkou přípravu taktického cvičení.
Samotná příprava na místě začala již den před konáním cvičení. Jednalo se o stavbu týlového zázemí pro figuranty a organizátory cvičení. Na místě byla postavena základna čítající tři nafukovací stany GTX, dva nůžkové stany a velké množství příslušenství. Ve spolupráci s poříčním oddělením Slapy PČR byla potopena figurína simulující tonoucí osobu, dále došlo ke zprovoznění prostor a audiovizuálního zázemí pro jednání bezpečnostní rady kraje a odborného semináře. Ostatní dílčí přípravné práce proběhly v den konání cvičení.

Průběh cvičení
Krátce po 10.30 hodině oznámil rybář událost na tísňovou linku TCTV 112 s tím, že z hořící lodi skočilo asi devět lidí do vody ve snaze se zachránit před sílícím kouřem a šlehajícími plameny. Jedna osoba je neplavec a po chvíli se ocitla pod vodní hladinou. Po vytěžení hovoru vyslalo krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje jednotky PO ze stanic Jílové u Prahy s technikou VEA, člunem Carolina a s CAS 24 a Benešov s technikou CAS 15 a VEA se člunem Marine 16Y. Dále pak jednotky SDH obcí Netvořice s DA, Štěchovice s technikou OA se člunem Relax a Neveklov s technikou CAS 20. V rámci mezikrajské pomoci byla na místo události vyslána potápěčská skupina ze stanice Modřany HZS hl. m. Prahy s technikou TA, jehož součástí je hyperbarická komora. Zdravotnické operační středisko ZZS Středočeského kraje vyslalo na místo události posádky z výjezdových stanovišť Benešov, Sedlčany, Dobříš, Davle a Mníšek pod Brdy. Integrované operační středisko Policie ČR – KŘP Středočeského kraje vyslalo na místo události své síly a prostředky z OOP ÚO Benešov, DI Benešov, SKPV Benešov a v neposlední řadě poříční oddělení Slapy.
Jako první se na místo události dostavila hlídka Policie ČR a hlídka poříčního oddělení Slapy v 10.56 hodin. V 10.58 hodin na místo události přijela první jednotka PO, a to družstvo ze stanice Benešov.
Po vytažení všech osob z vodní hladiny a po příjezdu dostatečného množství sil a prostředků rozdělil velitel zásahu místo události na dva úseky – voda a pláž. Zatímco příslušníci ze stanice Benešov prováděli hasební práce na výletní lodi, členové jednotek PO Jílové u Prahy a Štěchovice evakuovali ve spolupráci s poříčním oddělením Policie ČR Slapy velké množství pasažérů. Transport evakuovaných osob probíhal obtížně s přihlédnutím k situaci, kdy výletní loď nemohla být vzhledem k hloubce ukotvena, a proto docházelo k samovolnému pohybu a rotaci lodě. Členové jednotek PO Netvořice a Neveklov spolupracovali při předání evakuovaných z lodí na pláž a následně se podíleli na asistenci ZZS. V 11.23 hodin se na místo události dostavila potápěčská skupina HZS hl. m. Prahy a během necelých 15 minut byli již potápěči nasazeni k vyhledávání pohřešované osoby. Po evakuaci všech osob z paluby výletní lodi a uhašení požáru došlo za pomoci dvou hadic B 75 k provizornímu zachycení drobného úniku nebezpečných látek z výletní lodi. Potápěči našli tělo pohřešované osoby a předali jej ZZS. Z 59 osob, které byly předány do péče zdravotnických záchranářů a lékařů, bylo 24 převezeno do zdravotnických zařízení. Ve 12.50 hodin, po zaléčení poslední osoby a naložení do sanitního vozu, bylo cvičení na Slapské přehradě ukončeno. Dále již probíhala druhá část cvičení v nemocničních zařízeních v rámci ověření traumatologických plánů.

Pozitiva taktického cvičení

  • součinnost složek IZS Středočeského kraje,
  • informační podpora veliteli zásahu ze strany krajského operačního a informačního střediska Středočeského kraje,
  • činnost jednotek PO na výletní lodi,
  • nasazení potápěčské skupiny HZS hl. m. Prahy,
  • nová dislokace motorového člunu ze stanice Jílové u Prahy,
  • poskytnuté zázemí VOLAREZA,
  • mediální pozornost.

Negativa taktického cvičení
absence spojení mezi zasahujícími složkami za použití RDST,
nesoulad v evidenci raněných a evakuovaných.

Závěr
Do taktického cvičení složek IZS bylo na místě události zapojeno na 63 zasahujících osob, 58 figurantů, devět rozhodčích a 28 organizačních pracovníků. V místě cvičení se tak spolu s pozorovateli nacházelo více než 250 osob.
Cíle stanovené v plánu cvičení lze považovat za ověřené a splněné. Návrh umístit loď stanice Jílové u Prahy přímo na hrázi vodní nádrže se ukázal jako vhodný, neboť ušetřený čas při cestě ke Slapské přehradě a následné nalodění posádky na vodu významně zkrátil dojezd jednotky PO na místo zásahu. Je však nezbytné zajistit vybudování krytého kotviště.
Z hodnocení provedeného taktického cvičení lze konstatovat, že i přes delší dojezdové časy do dané lokality jsou všechny složky IZS i mimo sezónní období připraveny do určité míry čelit mimořádné události. Pro záchranu osob na vodě je samozřejmě nezbytné zapojení lodních posádek nacházejících se v okolí mimořádné události. V rámci HZS Středočeského kraje zraje myšlenka vytipování vhodných jednotek SDH obcí v blízkosti vodních toků. A následně pak ve spolupráci se Středočeským krajem jejich postupné dovybavení věcnými a technickými prostředky pro práci na vodní hladině. Udržitelnost vhodných technických prostředků je nezbytností všech složek IZS.


plk. Ing. Martin LEGNER, kpt. Mgr. Jiří JEDLIČKA, HZS Středočeského kraje, foto nprap. Petr SVOBODA, HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem