Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 7/2018
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme článek o požáru bývalého objektu mrazíren v Mochově . Přečtěte si pokračování zahraniční pracovní cesty do USA.. Seznámíme vás s historií a současností kominického řemesla. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete, jak probíhala cvičení Recuedays, koordinované nasazení vrtulníků při povodních a česko-německé cvičení u Rozvadova. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ informujeme o společném výcviku příslušníků HZS hl. m. Prahy a členů jednotek SDH Prahy určeném k velkokapacitnímu a velkoobjemového čerpání v rámci plnění úkolů ochrany obyvatelstva. Dále o čtvrtém ročníku spektrometrického semináře pořádaným IOO pro radiační pracovníky. Představíme multimediální tvorbu v oblasti prevence a vzdělávání obyvatel. V INFORMACÍCH jsme připravili shrnutí Hasičské fontány v Praze. Máme pro vás i výsledky z mistrovství Evropy v disciplínách TFA.
- OBSAH č. 7/2018 ROČNÍKU XVII
- Institut ochrany obyvatelstva spolupracuje s celní správou
- Požár skladové haly v objektu mrazíren Mochov
- Cesta vyšetřovatelů požárů do Spojených států amerických II.
- Kominické řemeslo
- Nová pravidla požárního sportu
- Rescuedays
- Koordinované nasazení vrtulníků při povodních
- Česko německé cvičení u Rozvadova
- Velkokapacitní a velkoobjemové čerpání při plnění úkolů ochrany obyvatelstva
- Aktuální mimořádné události řešené na úrovni Evropské unie
- Hasiči z chemických laboratoří cvičili u jaderného reaktoru
- Multimediální tvorba jako efektivní forma prevence a vzdělávání obyvatel
- Hasičská fontána Praha 2018. Světová vodní show rozzářila Vltavu
- Nový ředitel Školního a výcvikového zařízení HZS ČR
- Vyhlášení soutěže „Hasiči před i za objektivem 2018“
Ve dnech 17. až 19. dubna 2018 se uskutečnil společný výcvik příslušníků HZS hl. m. Prahy a členů jednotek sborů dobrovolných hasičů (SDH) Prahy předurčených pro činnosti spojené s velkokapacitním a velkoobjemovým čerpáním. Prostor výcviku se nacházel v centru hl. m. Prahy ve vymezeném prostoru Smíchovské náplavky v Praze 5 Smíchov mezi Jiráskovým a Palackého mostem. Společný výcvik byl zaměřen na vyškolení nových obsluh čerpadel, prohloubení stávajících znalostí u již vyškolených obsluh a také seznámení s možnostmi taktického nasazení velkoobjemového a velkokapacitního čerpadla.
Výcvik, stejně tak jako loňský rok, zorganizoval a zajistil odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS hl. m. Prahy ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy, Správou služeb hl. m. Prahy a dalšími subjekty. Pro potřeby výcviku byly využity i praktické znalosti s nasazením určené techniky kolegů z HZS Středočeského kraje a HZS Plzeňského kraje.
Během třídenního zaměstnání, které vedli tři lektoři z HZS hl. m. Prahy a dva lektoři z přizvaných HZS krajů, prošlo výcvikem ze všech tří směn celkem 137 příslušníků HZS hl. m. Prahy a následně 43 členů jednotek SDH Prahy předurčených pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva v oblasti velkokapacitního a velkoobjemového čerpání. Zúčastnily se jednotky pražských městských částí Běchovice, Březiněves, Kolovraty, Řepy, Suchdol a Zličín. Dobrovolní hasiči jsou především vyškoleni na přípravu čerpacího stanoviště, sestavení sacího a výtlačného vedení hadic a jeho následného balení. Vlastní obsluha čerpadel je pak zajištěna příslušníky HZS hl. m. Prahy.
Po celou dobu společného výcviku byla nasazena technika HZS hl. m. Prahy v podobě požárního kontejnerového nosiče (PKN) z holešovické stanice, kontejneru nouzového přežití a nákladního automobilu. Stěžejní nasazenou technikou pro výcvik byla technika pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv, kterou má HZS hl. m. Prahy v ochraňování. Kontejner pro dálkovou dopravu vody a čerpání z velkých hloubek (KCEH), obecně známým pod názvem Somati, mobilní čerpací stanice Sigma (MČS 400) s příslušenstvím, dvě motorová kalová čerpadla PH 2400 a požární kontejnerový nosič na podvozku Scania G440.
Tento společný výcvik byl všemi zúčastněnými velmi pozitivně hodnocen, a to jak samotnými účastníky, tak i řadou hostů. Z řad významných hostů se výcviku zúčastnili například zaměstnanci Správy státních hmotných rezerv, kteří se seznámili s možnostmi nasazení speciální techniky, kterou Správa státních hmotných rezerv na základě požadavků nakupuje a předává ji k ochraňování jednotlivým ochraňovatelům, a to nejen z resortu Ministerstva vnitra. HZS hl. m. Prahy si uvědomuje význam techniky pohotovostních zásob a potřeby mít kvalitně proškolenou obsluhu a vycvičené předurčené jednotky pro případné řešení vzniklých událostí. Proto i do budoucna připravuje řadu obdobných společných zaměstnání HZS hl. m. Prahy a jednotek SDH městských částí hl. m. Prahy pro obsluhu nejen pohotovostních zásob, ale i další speciální techniky.
kpt. Mgr. Ing. Lukáš JOB, por. Ing. Jiří MARKUCI, foto prap. Jan KOSTÍK, HZS hl. m. Prahy