Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 5/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o průběhu zásahu u požáru v pražské Vinoři, a o bilancování letošní topné sezóny. Z odborných seminářů jsme nevynechali konferenci požární ochrany Červený kohout. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se více dozvíte o dvacetileté spolupráci v rámci Transportního informačního a nehodového systému a mezinárodní spolupráci tísňových linek. Dále přinášíme podnětné poznatky z vyhodnocovací konference ke cvičení EU MOLDEX 2017. Neméně důležité informace shrnuje článek s problematikou vnikání do uzavřených prostor. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ představí Institut ochrany obyvatelstva novou generaci ochranných prostředků pro dětskou populaci a HZS Jihočeského kraje multimediální učebny. V informacích si můžete přečíst, kdo byl letos oceněn Zlatým záchranářským křížem za mimořádné činy spojené se záchranou života a komu byly rozdány skleněné hasičské přilby v anketě Hasič roku a Sportovec HZS ČR za rok 2017. 

Tísňová linka 112 byla založena v roce 2002 na žádost Rady Evropských společenství. Ta požadovala vznik tísňové linky, která dokáže odbavovat hovory jak v anglickém, tak německém jazyce. Tímto krokem chtěla usnadnit příjem tísňových volání cizinců.

Od doby svého založení tísňová linka 112 řeší hovory různé povahy. Nejčastějšími jsou události pro zdravotnickou záchrannou službu, Policii České republiky a Hasičský záchranný sbor České republiky. Hovory operátoři vytěží a data rozdistribuují na příslušné složky. Tímto ale škála událostí, které operátoři řeší, nekončí. Volající se na linku 112 obrací také v případech, kdy nevědí, jak si se vzniklou „netísňovou“ situací poradit. Problémy zahrnují například zraněná nebo ztracená zvířata, rojící se včely, průplachy vodovodních potrubí, jež se volajícím jeví jako havárie, odtahy vozidel městskou policií, zablokované SIM karty nebo psychologická pomoc. Tyto případy operátoři nepředávají záchranným složkám, ale pomáhají volajícím radou, případně přepojením nebo nadiktováním konkrétního telefonního čísla. Denním chlebem operátorů především v Praze jsou pak cizojazyčné hovory, tedy ty hovory, kvůli kterým byla linka založena. Většina volání je určena zdravotnické záchranné službě, případně Policii České republiky a jejich vytěžení probíhá standardním způsobem. Čas od času se ale objeví událost, která je svým způsobem ojedinělá a vyžaduje spolupráci s tísňovými linkami v zahraničí. Na následujících řádcích uvádíme několik takových případů, které v roce 2017 řešili operátoři telefonního centra tísňového volání hlavního města Prahy (TCTV 112).

Pomoc českému občanovi v Polsku
Během jednoho únorového poledne se na linku 112 dovolal česky hovořící muž žijící v Praze, který zoufale prosil o vyslání záchranné služby do bytu jeho dědečka v Polsku. Operátorce popsal, že dědeček je český občan žijící ve Varšavě, který je dlouhodobě nemocný. Do bytu za ním proto pravidelně docházel placený zdravotnický personál, který se o něj staral. Starý pán nedávno prodělal operaci, v důsledku které nyní krvácí do vývodu z tlustého střeva. Tuto informaci sdělil zdravotnickému personálu se žádostí o pomoc. Ten mu ale jakoukoli pomoc odmítl. Protože si starý pán nevěděl rady, zavolal příbuzným do České republiky a žádal je o radu. Syn neváhal a za otcem se rozjel, aby nastalou situaci řešil, ale protože se bál, že v době jeho příjezdu by už mohlo být pozdě, požádal syna, pánova vnuka, aby mezitím kontaktoval tísňovou linku 112. Po přijetí hovoru operátorka zjistila adresu, na které se muž potřebující pomoc nacházel, jeho telefonní číslo a kód, který byl potřeba zadat u vchodových dveří pro vstup do budovy. Operátorka poté zavolala na polskou tísňovou linku 112 a předala veškeré informace. Operátor, který mluvil dobře anglicky a byla s ním výborná spolupráce, přislíbil řešení situace a vyslání složek na místo. Informace o řešení situace pak operátoři sdělili volajícímu vnukovi, kterému se tak částečně ulevilo.

Nahlášení pohřešovaného kanadského občana
V březnu TCTV 112 řešilo případ, který sice nebyl nijak dramatický, ale zato byl poměrně neobvyklý. Operátorce TCTV 112 městská policie přepojila anglický hovor, což je běžná praxe v případě, že se na linku 156 dovolá cizinec. Jaké ale bylo její překvapení, když zjistila, že volající není osoba v tísni nacházející se v Praze, ale kanadský policista volající z Kanady. Ten řešil zmizení kanadského občana, které na policii nahlásili jeho rodiče. Policistovi se podařilo se s mužem spojit prostřednictvím Facebooku a zjistit, že se nachází v Praze. Muže přesvědčil, aby šel následující den na policejní stanici a nahlásil, že je v pořádku. Na městskou policii volal proto, aby byli čeští kolegové informováni předem. Operátorka linky 112 tedy tyto informace předala na operační středisko Policie České republiky a kanadskému policistovi doporučila, aby jejich občana prostřednictvím sociálních sítí poslal na policejní stanici na Jungmannově náměstí, kde strážníci hovoří anglicky.

Ohlášení sebevraždy v Belgii
Jedním z častých hovorů řešených operátory linky 112 jsou oznámení o úmyslu spáchat sebevraždu. Méně časté už je, pokud se tento čin má stát v zahraničí. Jako tomu bylo jednou ve večerních hodinách, kdy se na linku TCTV 112 dovolala belgická občanka, která byla v Praze na dovolené. Na Facebooku si přečetla, že jeden z jejích spolužáků, kterého blíže neznala, plánuje začátkem května spáchat sebevraždu. Nevěděla, kde její spolužák bydlí. Znala pouze jeho jméno, telefonní číslo a obor, který na stejné škole jako ona studoval. Operátorka linky TCTV 112 se proto spojila s linkou TCTV 112 v Belgii, které sdělila, o co se jedná, a po domluvě volající přepojila. Volající byla následně vyslechnuta belgickými kolegy, kteří zajistili řešení případu.

Na předchozích případech můžeme vidět, že tísňová linka neslouží pouze k distribuci hovorů na střediska základních složek, ale má mnohem širší využití, proto se dlouhodobě prokazuje jako neocenitelná.


por. Bc. Karolína HANZELOVÁ, foto prap. Milan PACÍK, HZS hl. m. Prahy

vytisknout  e-mailem