Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 8/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru lesního porostu u obce Kájov. Přinášíme poznatky k vyšetřování příčin vzniku požárů v rámci návštěvy dánského vyšetřovatele požárů. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM věnujeme pozornost rozsáhlé pátrací a záchranné misi po uvězněných chlapcích v jeskyni v Thajsku. Dále rozebíráme zkušenosti ze cvičení v Karlovarském kraji při železniční nehodě s hromadným postižením osob. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ jsme připravili článek pojednávající o obměně jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V INFORMACÍCH vás seznámíme s programem a činnostmi Nadace policistů a hasičů v roce 2017. Ze sportovních událostí měsíce srpna stojí za zmínku Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Liberci. 

Jodid draselný, kalii iodidum. KI. Antidota. Jodová profylaxe. Uvedené pojmy se staly v první polovině roku 2018 jedním z hlavních témat v Jihočeském kraji (JčK), Jihomoravském kraji (JmK) a Kraji Vysočina (KVY).
Zóny havarijního plánování jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Pozn.: Zóny stanovil Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jde o prostor v okolí jaderného zařízení, kde se uplatňují požadavky na přípravu ochranných opatření pro obyvatelstvo. Rozdílná velikost byla daná velikosti rizika vyplývajícíz projektu elektrárny - tj. dopadu radiačních následků na okolí při radiační havarii.Zóny havarijního plánování jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Pozn.: Zóny stanovil Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jde o prostor v okolí jaderného zařízení, kde se uplatňují požadavky na přípravu ochranných opatření pro obyvatelstvo. Rozdílná velikost byla daná velikosti rizika vyplývajícíz projektu elektrárny - tj. dopadu radiačních následků na okolí při radiační havarii.

V České ­republice se nacházejí dvě jaderné elektrárny (JE) – Temelín a Dukovany, jejichž zóny havarijního plánování (ZHP) zasahují na území tří krajů. Z důvodu omezení dopadu ozáření na osoby a životní prostředí v případě radiační havárie se v okolí JE, to znamená v ZHP, plánují neodkladná ochranná opatření, jako jsou například ukrytí, evakuace nebo právě jodová profylaxe. Jedním z unikajících prvků při radiační havárii na jaderném zařízení je radioaktivní jód, který může vniknout do těla vdechnutím nebo požitím kontaminovaných potravin či vody. Včasným požitím tablet jodidu draselného se štítná žláza nasytí neradioaktivním jódem, čímž se minimalizuje příjem radioaktivního jódu a předejde se následnému poškození zdraví. Obyvatelstvo v ZHP má v domácnostech tablety jodidu draselného, aby je v případě vzniku havárie mohlo pohotově použít. Tablety mají pětiletou dobu použitelnosti, proto se musí pravidelně obměňovat. Expirace tablet jodidu draselného byla datována ke dni 31. května 2018. Příprava obměny započala již v únoru 2017 a na konci června 2018 došlo k likvidaci prošlých tablet.

Změna v procesu obměny jodidu draselného vyplývající z legislativy
Zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon, zahrnul do procesu obměny tablet jodidu draselného vedle provozovatele jaderného zařízení ČEZ, a.s., také dotčené krajské úřady a hasičské záchranné sbory krajů. Nové právní předpisy (§ 15 vyhlášky č. 359/2016 Sb., o podrobnostech k zajištění zvládání radiační mimořádné události) však neukládají povinnost za vybavení antidoty jednoznačně a adresně. Není zřejmé, kdo nese odpovědnost, zda krajský úřad nebo hasičský záchranný sbor kraje, a kdo a jakou měrou se bude na jednotlivých krocích podílet. Zůstává otázkou, zda lze stanovit stejný postup v okolí obou elektráren, když má území ZHP JE Dukovany více než dvakrát větší plochu, čítá tři a půl krát více obyvatel než území ZHP JE Temelín a zasahuje na území dvou krajů. Nejednoznačná legislativní odpovědnost za vybavení obyvatelstva antidoty, nutnost sjednotit postupy a vymezit rozsah spolupráce byly důvodem k vyvolání jednání na ústřední úrovni. V květnu 2017 se uskutečnilo jednání za účasti zástupců MV­ generálního ředitelství HZS ČR, ČEZ, a.s., dotčených krajských úřadů a hasičských záchranných sborů krajů. Na jednání se dohodl postup uskladnění tablet, způsob oslovení starostů v ZHP a spolupráce během plnění společného úkolu. Míra součinnosti mezi dotčenými krajskými úřady a hasičskými záchrannými sbory krajů se v jednotlivých krajích lišila ať už z důvodu územních či demografických specifik, nebo zaběhlých zvyklostí. Do distribuce se zapojili také starostové obcí, kteří zabezpečili předání antidot přímo občanům obce a právnickým a podnikajícím fyzickým osobám na území obce. V JčK se na obměně tablet jodidu draselného pro přibližně 27 000 trvale žijících obyvatel a další osoby v 33 obcích, vyjma uskladnění a svozu prošlých tablet, podílel stejnou měrou HZS JčK i Krajský úřad (KÚ) JčK. Vybavení složek integrovaného záchranného systému (IZS) tabletami řešil HZS JčK. V JmK se rozhodlo, že obměnu tablet jodidu draselného pro více než 68 000 trvale žijících obyvatel a další osoby v 78 obcích a stejně tak i pro složky IZS bude kompletně zajišťovat HZS JmK. V KVY se obměna tablet jodidu draselného týkala více než 30 000 trvale žijících a dalších osob v 78 obcích. Na jednáních se dohodlo, že celou obměnu zajistí HZS KVY, územní odbor Třebíč.

První strany informačního letáku. Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Temelín.První strana informačního letáku. Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Temelín. Druhá strana informačního letáku. Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Temelín.Druhá strana informačního letáku. Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Temelín.

Specifika jednotlivých krajů
Jihočeský kraj
Obměna tablet byla dalším podnětem k prohloubení spolupráce mezi hasiči, krajským úřadem a obcemi v okolí JE Temelín. Informace o způsobu, jak bude obměna tablet probíhat, obdrželi obyvatelé v ZHP prostřednictvím informačního letáku. Ten byl součástí dopisu hejtmanky kraje, která žádala o spolupráci zainteresované starosty. HZS JčK společně s KÚ JčK rozvezly do obcí přes 45 000 balení jodidu draselného. Vydání tablet přímo obyvatelstvu zajišťoval starosta obce podle místních podmínek a zvyklostí. Pro osoby ve složkách IZS se vyčlenilo téměř 5 000 tablet, které se předaly základním složkám IZS a Armádě České republiky. Pro ostatní složky IZS, které by se případně podílely na řešení radiační havárie, se tablety uskladnily na ředitelství HZS JčK společně s 10% rezervou pro obyvatelstvo. Při sběru prošlých tablet tři obce zažádaly o navýšení počtu balení, které obdržely z uskladněné rezervy.

Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Dukovany na uzemí JmKZákladní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Dukovany

Porovnání zón havarijního plánování jaderných elektráren

JE Dukovany

JE Temelín

ZHP (kružnice o poloměru)

0–5 km

0–5 km

5–10 km

5–13 km

10–20 km

Dotčené kraje

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Jihočeský kraj

Počet obcí

78

78

33

Počet obyvatel (cca)

30 600

67 400

27 000


Jihomoravský kraj
V JmK se jako ověřený způsob, jak oslovit starosty, využil Krizport, což je krizový portál JmK. Na něm byla zveřejněna informace, na kterou následně starosty obcí v ZHP JE Dukovany upozornil hromadně rozesílaný e­ mail. Tento způsob komunikace se z praxe jeví jako rychlý, spolehlivý a usnadňuje oslovování více adresátů v krátkém časovém úseku. HZS JmK rozvezl do obcí přes 100 000 balení jodidu draselného. Během obměny (při rozvozu i svozu) se najelo za bezmála 60 hodin přes 1 400 kilometrů.

Kraj Vysočina
V KVY po obdržení nových antidot k jodové profylaxi pověřená osoba HZS KVY (koordinátor celé obměny) e­ mailem informoval starosty městských, obecních úřadů o dni a čase předání pověřenému pracovníkovi. Pokud nebyl den nebo čas vyhovující, měla obec povinnost sdělit koordinátorovi místo, kam se profylaxe doveze, a kontakt na pověřeného pracovníka, který ji za obec převezme. Den před distribucí se starostové telefonicky seznámili s časem a místem předání, protože ne vždy šlo o obecní úřad. Na rozvoz se vyčlenily dva automobily HZS kraje s pracovníky, kteří každé ráno stanovené počty naložili a po naplánované trase postupně předávali. Během předání se zkontroloval počet balení antidot a přebírající osoba podpisem ztvrdila převzetí. Distribuce podle stanoveného harmonogramu se realizovala v průběhu tří dnů. HZS KVY rozvezl do obcí přes 57 000 balení jodidu draselného. Obměna tablet jodidu draselného u složek IZS probíhala na základě telefonické domluvy s určenými zástupci dotčených složek s tím, že během předání HZS KVY odebral prošlé tablety jodidu draselného. Převzetí expirovaných antidot na obcích se uskutečnilo obdobně jako předávání.

Závěr
Přes počáteční nejednoznačnou situaci a změny, které přinesly nové právní předpisy, se ve všech třech krajích podařilo splnit společný úkol. Řešení hledali všichni dotčení nejen na jednáních, ale i písemnou komunikací. Na řešení se podíleli také starostové obcí v ZHP, kteří se do obměny aktivně zapojili. Výsledkem celého procesu je, že obyvatelstvo v ZHP JE je vybaveno tabletami jodové profylaxe přímo ve svých domácnostech. Příprava ochranných opatření pro obyvatelstvo je důležitým krokem pro zvládání všech mimořádných událostí a krizových situací.


kpt. Mgr. Martina KOUBOVÁ, HZS Jihomoravského kraje, kpt. Mgr. Lenka NOVOTNÁ, plk. Mgr. Štěpán KAVAN, Ph.D., HZS Jihočeského kraje, kpt. František DVOŘÁK, HZS Kraje Vysočina, foto archiv HZS Jihomoravského kraje

vytisknout  e-mailem