Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 7/2017

V červencovém čísle vás seznámíme s novou stanicí Bítozeves na Žatecku. V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o zkouškách hašení požárů jedlých tuků a olejů. Dále o kurzu "Nástupní odborný výcvik". V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM si vás upozorníme na nový Řád chemické služby HZS ČR. Přinášíme článek z letiště Václava Havla o výcviku leteckého profesionála. Shrnuli jsme informace veletrhu Pyros a z Pyromeetingu 2017. Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vám nabídne náhled do Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do 2030 v oblasti výchovy a vzdělávání obyvatelstva. Dále se můžete dočíst o setkání odborníků na téma „Bezpečnost ve střední Evropě“ a o jednání mezinárodní vědecké konference „CBRN PROTECT 2017“. V INFORMACÍCH přinášíme výsledky 21. ročníku soutěže Velké ceny ČR v požárním útoku. Dozvíte se, kdo se stal mistrem Evropy v disciplínách TFA. Nezapomněli jsme ani na příběh Nadace policistů a hasičů. 

Severočeské město Litoměřice opět hostilo tradiční setkání celorepublikového hasičstva, které ho ve dnech 9. a 10. června letošního roku ovládlo při příležitosti konání hasičských slavností.

Dlouho očekávaná sešlost v Litoměřicích se stala slavnostním setkáním profesionálních a dobrovolných hasičů nejen z České republiky, ale také kolegů ze sousedních států. V letošním roce mohli na v pořadí sedmých hasičských slavnostech návštěvníci obdivovat neuvěřitelných 300 kusů techniky za účasti 200 hasičských sborů. Profesionální hasiči pak do Litoměřic přivezli dalších více než 50 kusů své nejzajímavější techniky.

Pořadatelem slavností bylo již tradičně Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska a městem Litoměřice. Záštitu nad nimi převzali prezident České republiky Miloš Zeman, ministr vnitra Milan Chovanec, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, starosta SH ČMS Ing. Karel Richter, generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba a starosta Města Litoměřice Mgr. Ladislav Chlupáč.

Ministr vnitra ve své zdravici uvedl: „Jménem rezortu Ministerstva vnitra bych chtěl především poděkovat. Poděkovat městu Litoměřice za to, že se jednou za tři roky stává hlavním městem všech hasičů, a dále všem těm, kteří se na konání slavností podíleli. A je potřeba smeknout před lidmi, kteří nelehkou hasičskou, ať již profesionální nebo dobrovolnou, práci dělají rádi a srdcem. Děkuji vám všem za vaši každodenní práci, mnohdy s nasazením vlastního života za záchranu druhých.“

Program a ukázky
Pro návštěvníky slavností byl připraven bohatý program, který probíhal na několika místech. Na výstavišti Zahrada Čech se mohli setkat s historií v podobě mnoha unikátních exponátů, především s bohatou škálou stříkaček a hasičských automobilů všech typů a druhů. Vystavenou historickou techniku doplňovalo několik expozic dobových hasičských uniforem, přileb, proudnic, nášivek, ale i praporů nebo modelů hasičských automobilů. Historie byla dále doplněna tou nejmodernější technikou používanou k záchraně životů, hašení požárů a při jiných mimořádných událostech
.
V průběhu dvoudenních oslav nešlo pouze o samotné vystavení veškeré techniky, ale také byly k vidění dynamické ukázky práce hasičů, ať už s nejmodernější technikou, nebo tou historickou. Diváci tak ocenili práci hasičů – lezců při práci ve výšce a nad volnou hloubkou, ukázku cisternové automobilové stříkačky se zařízením pro řezání vodním paprskem Cobra, spolupráci složek IZS při vyprošťování osoby z havarovaného vozidla nebo zásah historickou hasičskou stříkačkou secvičený v dobových uniformách s koněspřežnou stříkačkou.
Velkolepou část oslav představovala slavnostní přehlídka sborů dobrovolných hasičů, historické a současné požární techniky, která se uskutečnila v sobotu dopoledne na litoměřickém Mírovém náměstí. Po dekorování více než 120 hasičských praporů následovalo defilé techniky a zúčastněných hasičských sborů.

Vrcholem celých slavností byl sobotní večer na Lodním náměstí, který zaměřil pozornost na prezentaci speciální techniky, kterou disponuje Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR.

Třešničkou na dortu pak byla hasičská hudební fontána inspirovaná barevnými hudebními představeními Křižíkovy fontány s tím rozdílem, že v tomto případě je voda stříkána z desítek proudnic ovládaných přímo hasiči.

Doprovodný program
K tradicím slavností patří neodmyslitelně řada doprovodných akcí.

Vyhlášeny byly například výsledky pátého ročníku „Soutěže o nejlepší internetové stránky SDH“, jehož vítězem se stal SDH Suchý, stříbrnou medaili si odnesl SDH Roštění a třetí místo získal SDH Vysoké Mýto. Doprovodný program byl od samého začátku velmi pestrý, na své si přišli ti nejmenší, kterým patřily pohádky, ale i ti starší při poslechu hudby. V sobotu v 18. hodin se odehrálo na fotbalovém stadionu v Litoměřicích přátelské fotbalové utkání české hasičské reprezentace proti slovenské hasičské reprezentaci. Tentokrát s vyrovnaným výsledkem 2:2. Každý, kdo měl zájem seznámit se s prací a službou příslušníků HZS Ústeckého kraje a jimi používanou požární technikou, mohl v rámci Dne otevřených dveří navštívit litoměřicku stanici.

Floriánská mše
Po náročném pátečním dni se jako balzám na duši konala floriánská mše v katedrále sv. Štěpána na Dómském náměstí. Celebroval biskup Mons. Jan Baxant. K ozdobě mše patřily mimo jiné i historické prapory SDH.

Slavnosti svou návštěvou poctil také kardinál Dominik Duka. „Chtěl bych vyjádřit opravdovou radost a skláním se v úctě, jak dokážete naplňovat heslo – Bohu ke cti, člověku ku pomoci. I vy z té nejmenší vesničky si uvědomte, že vaše práce není malá, ale je tou nejvýznamnější a nejdůstojnější. Vaším posláním a cílem je pomoc druhým a k tomu, ať vám Bůh žehná.“

Týlové zabezpečení
Pro dobu konání oslav je nutné zabezpečit ubytování až pro 600 lidí, zejména dobrovolných hasičů, včetně jejich stravování i umývání. Pro tento náročný úkol měl HZS ČR k dispozici na týden cvičiště Armády ČR na břehu Labe v Litoměřicích, kde bylo z centrálních zásob HZS ČR pro nouzové a havarijní situace vystavěno stanové město. Na celkovém zabezpečení Litoměřických slavností se materiálově podílely sklady Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR. Kromě stanového města pro účastníky slavností zde celý týden působil i Záchranný útvar HZS ČR. Po příjezdu techniky na vodní cvičiště začali příslušníci s výstavbou provizorní základny s veškerým potřebným zázemím. Došlo k ustavení, vybavení a zprovoznění veškerých kontejnerů i nafukovacích a pevných stanů, jež tvořily jádro základny. Kromě výše uvedených činností zajišťovali příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR mj. ustavení veškeré techniky HZS ČR na výstavišti i ve slavnostním průvodu, ubytování a stravování příslušníků HZS ČR zajišťujících ukázky na výstavišti apod. Mimo úkoly spojené se zajištěním slavností pak využily jednotky týden strávený na vodním cvičišti k intenzivnímu výcviku příslušníků na tekoucí vodě. Do výcviku se zapojili všichni přítomní vůdci malých plavidel, strojníci obojživelných transportérů i příslušníci, kteří cvičili záchranu tonoucího a další práce na vodě za pomocí nafukovacích raftů.

O mravenčí práci, organizaci a dalších činnostech spojených nejen s průběhem dvoudenního slavnostního programu, ale zejména těch činností, které nejsou na první pohled vidět, a mnoho z nás si vůbec nedovede představit, co vše obnáší, přineseme podrobný článek v příštím čísle. Pozornost zaměříme na Záchranný útvar HZS ČR a Skladovací a opravárenské zařízení HZS ČR.

Poděkování
Velký dík za zorganizování slavností patří předsedovi Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic a celému jeho organizačnímu týmu. „Hasičské slavnosti jsou největším společným setkáním profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří se běžně potkávají při zásazích, ale slavnosti jsou pro ně hlavně svátkem, kdy se mohou setkat také na přátelské úrovni a společně představit veřejnosti nejkrásnější a nejzajímavější techniku, kterou disponují. Letošní ročník se stává prestižní i tím, že jej hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček zařadil mezi ‚Rodinné stříbro Ústeckého kraje‘ “, řekl Jindřich Hejduk. Obrovské poděkování zaslouží zejména ti, kteří zajistili logistické zabezpečení (výstavbu stanové základny pro ubytování osob, stavbu tribun, zajištění zázemí v pavilonu K). Enormní kus práce odvedli zejména příslušníci a zaměstnanci Záchranného útvaru HZS ČR, Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR, MV­ generálního ředitelství HZS ČR a v neposlední řadě HZS Ústeckého kraje. Velké poděkování patří všem, kteří reprezentovali sbor přímo v průběhu slavností – předváděli požární techniku a ukázky zásahové činnosti, věnovali se návštěvníkům ve všech pavilonech i na volném prostranství.


plk. Mgr. Libuše CHVOJKOVÁ, foto František ŠPAČEK, Pavel NOVÁK, MV­ generální ředitelství HZS ČR
 

vytisknout  e-mailem