Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 5/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o průběhu zásahu u požáru v pražské Vinoři, a o bilancování letošní topné sezóny. Z odborných seminářů jsme nevynechali konferenci požární ochrany Červený kohout. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se více dozvíte o dvacetileté spolupráci v rámci Transportního informačního a nehodového systému a mezinárodní spolupráci tísňových linek. Dále přinášíme podnětné poznatky z vyhodnocovací konference ke cvičení EU MOLDEX 2017. Neméně důležité informace shrnuje článek s problematikou vnikání do uzavřených prostor. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ představí Institut ochrany obyvatelstva novou generaci ochranných prostředků pro dětskou populaci a HZS Jihočeského kraje multimediální učebny. V informacích si můžete přečíst, kdo byl letos oceněn Zlatým záchranářským křížem za mimořádné činy spojené se záchranou života a komu byly rozdány skleněné hasičské přilby v anketě Hasič roku a Sportovec HZS ČR za rok 2017. 

Ve dnech 7. až 8. února 2018 se v Praze sešli odborníci z celé Evropy, aby zhodnotili mezinárodní cvičení EU MOLDEX 2017. Cvičení proběhlo ve druhé polovině září 2017 v Moldavsku za účasti záchranných týmů ze šesti zemí východního partnerství, které jsou součástí projektu PPRD East 2 (Prevention, Preparedness and Response to Natural and Man­ made Disasters in the Eastern Partnership Countries).

1805-17a.jpg


Projekt je organizován za účelem zvýšení připravenosti, prevence a odezvy na mimořádné události. Cvičení se na žádost organizátorů zúčastnily týmy civilní ochrany Evropské unie z České republiky, Dánska a Rumunska.

Námětem cvičení bylo zemětřesení ve východní části Rumunska, jehož následkem došlo v Moldavsku ke zřícení budov a protržení přehrady s následným zaplavením oblasti. Součástí scénáře byla také nehoda dopravních prostředků, které přepravovaly nebezpečný chemický materiál. Moldavsko mobilizovalo všechny národní síly a prostředky a požádalo o mezinárodní pomoc. Česká republika vyslala do postižené oblasti CBRNDET modul (detekce chemických, biologických, radiologických a jaderných látek a odběr vzorků).

Český CBRNDET modul byl zapojen do tří mimořádných událostí. První byla dopravní nehoda autobusu, nákladního automobilu a cisterny převážející čpavek, druhou událostí byl únik nebezpečné látky na sídlišti s postižením většího množství obyvatel a poslední událostí byla havárie v chemické továrně, kde došlo k úniku 30 tun nebezpečných látek, zranění 46 osob a úmrtí 15 osob. Český tým provedl odběr kapalných a plynných vzorků v nebezpečné zóně a jejich analýzu. Nad rámec svých úkolů provedl i dekontaminaci záchranářů z jiných států.
V rámci plnění svých úkolů český tým spolupracoval s moldavskými záchranáři a také dalšími zahraničními týmy. Česká republika se do tohoto cvičení zapojila v rámci pokračujícího projektu zahraniční rozvojové spolupráce HZS ČR s Úřadem pro civilní ochranu a mimořádné události Moldavska, financovaného Českou rozvojovou agenturou. Speciální technické prostředky pro zásahy s přítomností nebezpečných látek byly zakoupeny moldavským hasičům v minulých letech právě v rámci tohoto projektu zahraniční rozvojové spolupráce. Projekt je druhý v řadě, který HZS ČR s Moldavskem realizuje, a je zaměřen především na zásahy s přítomností nebezpečných látek.

Vyhodnocovací konference se zúčastnili zástupci všech šesti partnerských zemí (Běloruska, Ukrajiny, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie a Moldavska), dalších cvičících týmů (České republiky, Dánska a Rumunska), hodnotitelé cvičení, mezinárodní pozorovatelé a zástupci PPRD East 2 týmu.

První den dopoledne se v prostorách MV­ generálního ředitelství HZS ČR konalo zasedání všech zúčastněných, kdy bylo shrnuto celé cvičení a byly prezentovány jeho výsledky na základě dotazníků, které byly jednotlivým účastníkům cvičení zaslány. Odpoledne probíhaly praktické diskuze ve skupinách na téma koordinace cvičení, spolupráce mezi týmy a národní podpora hostitelské země. Druhý den setkání došlo ke sjednocení závěrů získaných v jednotlivých pracovních skupinách.

Cílem konference bylo shrnutí výsledků cvičení EU MOLDEX 2017:

  • identifikace relevantních připomínek k průběhu cvičení,
  • vypracování doporučení pro nápravná opatření, a
  • stanovení časového plánu pro implementaci těchto doporučení v partnerských zemích východní Evropy.

Země, které jsou součástí projektu PPRD East 2, nemají mnohdy velké zkušenosti s účastí na velkých mezinárodních cvičeních nebo s poskytováním pomoci druhým státům. To bylo účelem celého projektu – pomoci těmto zemím připravit se na situace, kdy budou vysílat mezinárodní pomoc, nebo v případě velké mimořádné události na jejich území usnadnit příchozím týmům vstup do jejich země a koordinovat činnosti v postižených oblastech. Role hostitelské země se v rámci cvičení ujalo právě Moldavsko. Tato úloha nebyla jednoduchá a Moldavané se museli vypořádat nejen s přípravou scénářů cvičení a logistického zabezpečení, ale i s různými legislativními překážkami při spolupráci jednotlivých úřadů na jejich území. Svou roli však Moldavsko zvládlo výborně a i nadále se snaží systém přijímání pomoci vylepšovat, což byl také jeden z výstupů konference.

Dále z vyhodnocení vyplynulo, že všechny týmy odvedly kvalitní práci a během cvičení získaly cenné zkušenosti jak s koordinací činností, tak s komunikací mezi sebou. Během konference účastníci diskutovali i jednotlivé detaily této spolupráce a byla navržena některá opatření, která by měly státy implementovat.

Celou konferencí provázeli zástupci PPRD East 2 týmu: vedoucí Sergej Anagnosti, klíčový expert v oblasti civilní ochrany Michael Elmquist a expert v oblasti budování kapacit Antonín Petr. Za MV­ generální ředitelství HZS ČR úvodní slovo pronesl generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, současně MV­ generální ředitelství HZS ČR zajistilo přijetí a organizační zabezpečení konference.


pplk. Ing. Iva BREJZOVÁ, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv PPRD East 2
 

vytisknout  e-mailem