Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 11/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA jsme připravili rozbor požáru travního a lesního porostu podél trati vedoucí z Ústí nad Labem do Lovosic. Seznámíme vás s kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o Tunely 2018 na Semilsku konané dne 15. května 2018. Dále o poskytování první psychické pomoci u dopravních nehod hasiči, nebo jak dopadlo mistrovství ČR záchranných psů a psovodů složek IZS. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s tématy probíranými na semináři s předními odborníky z oblasti bezpečnostní problematiky na téma Mimořádné události a hrozby terorismu v ČR. Přečtete si o konferenci Krizového řízení a řešení krizových situací konané ve dnech 13. a 14. září 2018. V INFORMACÍCH shrnujeme mezinárodní sympozium Future Forces Forum 2018 zaměřené na současné a budoucí potřeby ozbrojených a bezpečnostních sil a přehlídky nejnovějších produktů a technologií v obraně a bezpečnosti. 

Kontrola zavazadla odhaleného detektorem radiace v třídirně zavazadelKontrola zavazadla odhaleného detektorem radiace v třídirně zavazadelSystém detekce ionizujícího záření (radiace) je provozován Celní správou České republiky, konkrétně Celním úřadem Praha Ruzyně od listopadu roku 2017. Systém byl úspěšně vytvořen v rámci projektu „Zajištění zvýšení bezpečnosti na Letišti Václava Havla Praha“. Prostředky na realizaci komplexního bezpečnostního opatření byly alokovány vládou České republiky v roce 2015 usnesením č. 47.

Detekce radiace je jednou z mnoha oblastí kontrol zboží, které provádí celní úřad v rámci výkonu svých kompetencí ve vstupním místě na území Evropské unie. Po začlenění České republiky do Evropského společenství jsou mezinárodní letiště jedinými hraničními přechody, kde lze překročit vnější hranici přímo ze třetích zemí (mimo EU).

Systém detekce gama a neutronového záření je určen pro rychlou kontrolu přítomnosti zdroje ionizujícího záření, případně radioaktivní kontaminace zboží obsaženého v zásilkách, které jsou vyváženy/dováženy nebo přepravovány leteckou dopravou přes území České republiky. Celý systém dodala společnost Nuvia, a.s., z Třebíče.

Systém tvoří detekční brány, které jsou určeny pro průjezd manipulační techniky se zbožím. Detekční brána je tvořena detekční jednotkou pro gama záření a jednotkou detekující tok neutronů. Brána také detekuje vstup zásilky, která je dopravena na paletě přepravní technikou. Po průjezdu zásilky obsahující zdroj ionizujícího záření (průjezdní rychlost musí být maximálně 10 km/h) se prakticky okamžitě detekuje zvýšená hodnota radioaktivity (vyjádřena počtem impulzů zaznamenaných detektorem), která je v případě překročení předem nastavených nadlimitních hodnot indikována akustickým i světelným alarmem. Současně systém detekce radiace odešle z místa kontroly na dozorové pracoviště celního úřadu údaje umožňující analýzu a vyhodnocení případného rizika. V případě potřeby dalších informací vysílá příslušník dozorového pracoviště hlídku s ručním radiometrem a spektrometrem k provedení ztotožnění zdroje záření za účelem identifikace konkrétního zářiče (radionuklidu). Na základě veškerých zjištěných údajů se přijme konkrétní opatření. Software detekčních bran je speciálně upraven pro provoz na letišti. Denně je vyhodnocováno až deset pozitivních alarmů. V souvislosti s uvedením systému detekce radiace do provozu bylo současně nutné v přímé součinnosti s provozovateli Cargo terminálů (odbavování zásilek zboží) upravit základní proces pohybu zboží v prostoru letiště.

Jen pro zajímavost, v roce 2017 bylo na Letišti Václava Havla Praha odbaveno přes 111 000 tun zboží. Část přepravovaného zboží tvoří i deklarovaný radioaktivní materiál, určený zejména pro použití ve zdravotnictví. Vybudovanou detekční kontrolou prochází téměř veškeré zboží dopravované přes letiště, a to včetně kurýrních zásilek a zásilek přepravovaných v rámci podmínek Světové poštovní unie. Výjimku tvoří pouze nadrozměrné zásilky, které jsou často odbavovány přímo z plochy letiště.

detekční rámdetekční rám Hledání pašovaných radionuklidůHledání pašovaných radionuklidů
Kontrola zásilekKontrola zásilek Práce se spektrometrem GR 135Práce se spektrometrem GR 135

Před zahájením ostrého provozu detekce radiace u Cargo zásilek bylo nutné zajistit odborné proškolení příslušníků celního úřadu, kteří působí na Letišti Václava Havla Praha v oblasti radiační ochrany, a seznámit je se základy měření gama záření. Na základě dlouhodobé výborné spolupráce celního úřadu s Institutem ochrany obyvatelstva (IOO) bylo domluveno, že v rámci mezirezortní spolupráce provedou školení odborníci v čele s pplk. Ing. Reném Markem.

V prosinci 2017 a v první polovině roku 2018 bylo pod vedením pplk. Ing. Reného Marka a dalších příslušníků z radiometrické laboratoře proškoleno celkem 60 příslušníků z Celního úřadu Praha Ruzyně v rámci třídenního intenzivního semináře „Identifikace radionuklidů spektrometrem GR 135“. V teoretické části kurzu se příslušníci celní správy seznámili s pojmem radioaktivita a na několika příkladech jim bylo ukázáno, že radioaktivita je všude kolem nás a ve většině běžných situací není třeba se jí bát. Dále jim byly prezentovány základy radiační ochrany a s tím související právní předpisy. Velká část byla věnována Evropské dohodě o mezinárodní přepravě nebezpečných věcí (ADR - Accord Dangereuses Route) se zaměřením na značení a přepravu radioaktivních látek (ADR třídy 7). Poslední teoretický blok byl orientován na měření ionizujícího záření, především na základy spektrometrie, které je nutné znát pro správné vyhodnocení výsledků.

Hlavním těžištěm kurzu však byla praktická výuka práce se spektrometrem GR 135 a radiometrem DC-3E-98. Důležité je, že oba tyto přístroje mají k dispozici i příslušníci celní správy na Letišti Václava Havla Praha, takže v podstatě pracovali se „svými“ přístroji. Vlastní výuka byla rozdělena do dvou bloků. První byl zaměřen na základy práce s jednotlivými přístroji od ovládání, přes kontrolu správnosti měření, až po analýzu skutečně naměřených spekter a identifikaci konkrétních radionuklidů. Ve druhém bloku bylo připraveno několik modelových situací, se kterými by se mohli celníci skutečně setkat při výkonu služby. Jednalo se například o třídění zásilek do jednotlivých tříd nebezpečnosti na základě předpisů ADR třídy 7 (bezpečnostní značky a UN kódy) a odhalení nesprávně označených zásilek. Dále o ověření skutečné přítomnosti deklarovaného radionuklidu v zásilce na základě změření spektra. Asi nejzajímavější pak bylo hledání nedeklarovaných zdrojů ionizujícího záření mezi zásilkami zboží či hledání pašovaných jaderných materiálů v osobních zavazadlech cestujících. Celní úřad tak získal hned zpočátku cenné a užitečné informace pro provozování nového systému.

Vytvořený systém detekce radiace v terminálech Cargo není jediným systémem detekce radiace na letišti. V roce 2006 při zprovoznění zatím posledního odbavovacího terminálu Sever 2 pro cestující byl společností Letiště Praha, a.s., uveden do provozu systém detekce radiace v terminálu u zavazadel i samotných cestujících. Vyhodnocení alarmů systému detekce radiace vyhodnocují také příslušníci celního úřadu. Měsíčně se vyhodnocuje přibližně čtyři až šest pozitivních alarmů. Nejčastějšími zdroji ionizujícího záření, odhalených touto detekcí v zavazadlech cestujících, jsou objektivy k fotoaparátům a kamerám, sklářské výrobky, minerály a horniny, raritní avionika apod. Při dodržení podmínek (množství, dávkový příkon na povrchu zavazadla atd.) vyplývajících z příslušných právních předpisů lze tyto předměty běžně přepravovat.

Po téměř půlročním ostrém provozu lze s jistotou tvrdit, že systém detekce radiace je smysluplný a přispívá ke zvýšení bezpečnosti celého letiště. Nezdržuje odbavovací proces, umožňuje účinnou kontrolu legálně dováženého/vyváženého zboží této kategorie a dává jistotu, že se na území České republiky nedostane žádná potenciálně nebezpečná zásilka s radioaktivním obsahem. Doposud nebyla naštěstí detekována žádná nelegální zásilka zboží obsahující radioaktivní materiál.

Souběžně s provozováním systému detekce radiace na našem největším letišti již běží další projekt na zvýšení bezpečnosti i na ostatních mezinárodních letištích v České republice s pravidelným veřejným leteckým provozem, kde je přítomna celní správa. Jedná se o zvýšení bezpečnosti na letištích v Karlových Varech, Pardubicích, Brně­ Tuřanech a Ostravě­ Mošnově. Cílového stavu, což je vybudování systému detekce radiace na všech jmenovaných letištích, má být dosaženo podle příslušného usnesení vlády č. 543 z července 2017 do konce roku 2020.


plk. Mgr. Jan ČÓKA, plk. Ing. Pavel DROBEK, Celní úřad Praha Ruzyně, kpt. Ing. Michal SETNIČKA, Ph.D.,Institut ochrany obyvatelstva, foto autoři

vytisknout  e-mailem