Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 8/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru lesního porostu u obce Kájov. Přinášíme poznatky k vyšetřování příčin vzniku požárů v rámci návštěvy dánského vyšetřovatele požárů. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM věnujeme pozornost rozsáhlé pátrací a záchranné misi po uvězněných chlapcích v jeskyni v Thajsku. Dále rozebíráme zkušenosti ze cvičení v Karlovarském kraji při železniční nehodě s hromadným postižením osob. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ jsme připravili článek pojednávající o obměně jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V INFORMACÍCH vás seznámíme s programem a činnostmi Nadace policistů a hasičů v roce 2017. Ze sportovních událostí měsíce srpna stojí za zmínku Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Liberci. 

HZS Plzeňského kraje využívá při svolání štábu integrovaný krajský informační systém (IKIS), který obsahuje průběžně aktualizovanou databázi dat a webovou aplikaci. Rovněž má různé moduly určené pro specifické využití (IKIS.NET). Modulem určeným pro informační a komunikační podporu štábu HZS ČR je Žurnál krizového štábu.

Struktura aplikace IKIS.NET Žurnál KŠStruktura aplikace IKIS.NET Žurnál KŠMezi základní úkoly HZS ČR patří zdolávání mimořádných událostí (MU), které vyžadují nejen úsilí výjezdových hasičů, ale i podporu krajského operačního a informačního střediska (KOPIS). Poskytuje informace a součinnost od přijetí žádosti o pomoc až po ukončení zásahu. V případech, kdy je MU velkého rozsahu a vyžaduje řešení více úkolů, MU postihuje rozsáhlé území nebo je potřeba speciálních činností k jejímu zdolání, je aktivován štáb HZS kraje (štáb). V tomto okamžiku je třeba zajistit dostatečnou informační podporu pro štáb a jeho rozhodovací procesy, ale současně co nejméně zatížit KOPIS. V Plzeňském kraji se jako podpora pro činnost štábu při řešení MU využívá IKIS.NET Žurnál KŠ (Žurnál).

Žurnál je v případě potřeby založen KOPIS a jsou k němu přiřazovány příslušné události související s řešenou MU za podpory štábu. Ostatní události jsou standardně řešeny prostředky KOPIS. Přednostmi Žurnálu jsou automaticky, permanentně aktualizovaná data o událostech přiřazených KOPIS. Data jsou k dispozici všem členům štábu přihlášeným do aplikace Žurnál, aniž se musí připojovat do aplikace Spojař, používající KOPIS k řešení událostí. Přihlášení je možné na vnitřní síti HZS ČR a při použití virtuální privátní sítě i z veřejných sítí, což mohou využít zástupci HZS ČR zasedající v krizovém štábu kraje nebo v krizových štábech obcí s rozšířenou působností. Z dat je možné analyzovat situaci, tvořit statistiky a využívat je v rozhodovacích procesech. Současně modul umožňuje předávání zpráv, informací a úkolů mezi jednotlivými pracovními skupinami štábu nebo operačními skupinami svolanými na územních odborech HZS ČR. Záznamy jsou zobrazovány konkrétním uživatelům podle jejich rolí ve štábu. Díky tomu mají jednotliví uživatelé přehled o stavu řešení událostí, vydaných úkolech a požadavcích spolu se zpětnou vazbou na jejich plnění. Celkový průběh řešení události je tedy stoprocentně sledovatelný s možností výstupů a umožňuje vybraným členům a náčelníkovi štábu pomocí „supervize“ sledovat celkový přehled o průběhu řešené události, splněných úkolech a činnostech vyžadujících pozornost. Komunikační prostředí dokresluje nástěnka, kam lze umístit obrázky, videa, výstupy z GIS atd.

Činnost štábu je možné monitorovat na základě výstupu časového sledu činností při řešení událostí zařazených do Žurnálu formou tiskové sestavy, která shrnuje časový průběh o řešených událostech, přijatých opatřeních, zadaných úkolech a jejich plnění.


por. Mgr. Miroslav HAMPL, plk. Ing. Karel ŠNAIBERK, HZS Plzeňského kraje
 

vytisknout  e-mailem