Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 11/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA představujeme nový služební stejnokroj HZS ČR. Dnem požární bezpečnosti byl pátek 13. září 2019 na téma „Průjezdnost komunikací“. Přinášíme informace o tragické dopravní nehodě u Ořecha. V Jihlavě proběhla konference IROP 2019. Představujeme další HZS podniku - Letištní hasičskou jednotku v Pardubicích. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o zaměstnání složek IZS Ústí nad Labem na řece Kamenici. V Hranické propasti se uskutečnilo součinnostní cvičení. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o úkolech v oblasti kritické infrastruktury. Přinášíme informace o zapojení jednotek PO v LiK. Zkušenosti z cvičení POVODEŇ 2018. Souprava pro terénní stanovení ukazatelů znečištění vod. Proběhla obnova souprav nouzového přežití u HZS PaK. V rubrice INFORMACE si přečtete o ozdravném pobytu v Kašperských Horách. Putovní pohár z Velké ceny v Petrovicích si odvezlo družstvo ze Zlínského kraje. V Telči se konal osmnáctý ročník závodu FCC. 

S účinností od 1. ledna 2000 a usnesením č. 39 z 5. ledna 2000 vzala vláda na vědomí informaci o postupu transformace a vyslovila souhlas se změnou termínu převodu státní správy ve věcech civilní ochrany (CO) k 1. lednu 2001. Tímto dnem bylo v rámci Ministerstva vnitra vytvořeno Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky (GŘ HZS ČR), do jehož struktur a do struktur hasičských záchranných sborů krajů integrovaly struktury Hlavního úřadu CO a jeho podřízených součástí. Spolu s transformací byly pod HZS ČR převedeny sklady se zásobami určené pro ochranu obyvatelstva. Šlo zejména o obuv a oblečení, individuální protichemickou ochranu a prostředky spojené s nouzovým ubytováním. Většina materiálu byla svým charakterem převážně vojenské povahy.
Skladové prostory s využitím kontejnerových paletSkladové prostory s využitím kontejnerových palet
U HZS Pardubického kraje (PaK) jsou v souladu s opatřeními nouzového přežití pro nepředvídatelné mimořádné události (MU) vytvořeny Původní souprava okamžitého použitíPůvodní souprava okamžitého použitísoupravy nouzového přežití pro okamžité a následné použití. Na území kraje jsou v rámci HZS ČR čtyři územní odbory (Pardubice, Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí), jejichž součástí je celkem 11 stanic. Na každé stanici (typu P) HZS PaK je jedna souprava materiálu k okamžitému použití pro 20 osob, zpravidla při vyhlášení prvního nebo druhého stupně poplachu. U každého územního odboru HZS PaK jedna souprava materiálu k následnému použití pro 50 osob, při vyhlášení druhého a vyššího stupně poplachu.

Celkový počet souprav materiálu nouzového přežití k okamžitému použití je 11 pro 220 osob a jsou v nich obsaženy termosy, přikrývky a ošacení (tílko, trenýrky, košile, ponožky, montérky či stejnokroje). Souprav materiálu nouzového přežití k následnému použití je celkem pro 200 osob, tvoří ji ty samé položky jako v soupravě okamžitého použití, navíc doplněné materiálem pro případ nouzového ubytování a stravování (vojenské stany, lehátka, židle, stoly, spací pytle, nosítka, základní hygienické potřeby a materiál pro dovoz, ohřev a výdej teplých nápojů a jednoduché stravy a další potřebné nářadí).

Vzhledem k povaze a stavu materiálu, který byl pro současné potřeby značně zastaralý a ze zdravotního a hygie­nického hlediska nevyhovující, se HZS PaK rozhodl některé položky v soupravách obměnit, zejména základní ošacení a obutí. Snahou bylo nejprve získat materiál cestou využití zabaveného materiálu, kterým disponuje Celní správa ČR. Bohužel se změnou legislativy a dodržováním platných pravidel u ochranných známek se nepodařilo tento materiál bezúplatným převodem opatřit.

Obměna materiálových položek se rozdělila do několika etap z důvodu přidělených finančních prostředků. Pro rok 2018 bylo uvolněno z rozpočtu HZS PaK 500 tisíc korun. V 1. fázi se kompletně obměnil materiál v soupravách okamžitého použití (nově pořízené oblečení a elektrické termovárnice), a to z důvodu větší pravděpodobnosti vyvezení této soupravy a jednodušší manipulace. Materiál se uložil nově do plastových ­boxů. Sloužící směna je vždy schopna zajistit výdej a dovoz materiálu na místo zásahu. Lze využít např. u krátkodobé evakua­ce menšího počtu osob.

Ústroj před a po obměně v soupravách nouzového přežitíÚstroj před a po obměně v soupravách nouzového přežití
Nový a původní typ várnicNový a původní typ várnic Nový el. termosNový el. termos


Ve 2. fázi se postupně obměňovaly položky v soupravách následného použití. U HZS PaK jsou celkem čtyři soupravy, které jsou umístěny ve skladu Územního odboru Ústí nad Orlicí.

Snahou bylo vytvořit skladbu základního ošacení pro jednotlivé skupiny osob. Nahradily se vojenské košile za trika a mikiny, montérky za bundy a tepláky, vojenské polobotky za civilní pracovní obuv. Podstatným a důležitým parametrem bylo i to, jaké zvolit odpovídající velikosti vzhledem k množství a cílové skupině osob. U oblečení se volily nejběžněji používané velikosti M a L určené jak pro muže, tak i ženy, velikosti XL především pro muže a určité množství i velikosti XXL pro rozměrnější typy osob.

Obutí a ošacení, kterým jsme disponovali před plánovanou výměnou materiáluObutí a ošacení, kterým jsme disponovali před plánovanou výměnou materiálu

Dalším materiálem, který se obměnil v soupravách následného použití, byly termosy a jídelní soupravy, kde při používání hrozilo určité zdravotní riziko spojené s používáním hliníku. V neposlední řadě došlo k výměně spartakiádních lehátek za lehátka více mechanicky odolná a staré stoly a židle se nahradily tzv. pivními sety.

Původní spartakiádní lehátko a nový typ lehátkaPůvodní spartakiádní lehátko a nový typ lehátka


Závěr
Finanční prostředky byly vyčerpány beze zbytku a vše ještě není u konce. U souprav následného použití se navrhuje prioritně obměnit vojenské stany za nafukovací. Do budoucna se plánuje vytvořit skladbu základního ošacení i pro dětskou kategorii. Při vzniku MU i krátkodobého charakteru (u nouzového přežití) se zatím nemůže této skupině z vlastních zdrojů poskytnout odpovídající materiální vybavení.


kpt. Bc. Daniel MITVALSKÝ, kpt. Ing. Eva KUTHANOVÁ, plk. Ing. Josef JELÍNEK, foto kpt. Bc. Daniel MITVALSKÝ,
HZS Pardubického kraje
 

vytisknout  e-mailem