Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 5/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o průběhu zásahu u požáru v pražské Vinoři, a o bilancování letošní topné sezóny. Z odborných seminářů jsme nevynechali konferenci požární ochrany Červený kohout. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se více dozvíte o dvacetileté spolupráci v rámci Transportního informačního a nehodového systému a mezinárodní spolupráci tísňových linek. Dále přinášíme podnětné poznatky z vyhodnocovací konference ke cvičení EU MOLDEX 2017. Neméně důležité informace shrnuje článek s problematikou vnikání do uzavřených prostor. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ představí Institut ochrany obyvatelstva novou generaci ochranných prostředků pro dětskou populaci a HZS Jihočeského kraje multimediální učebny. V informacích si můžete přečíst, kdo byl letos oceněn Zlatým záchranářským křížem za mimořádné činy spojené se záchranou života a komu byly rozdány skleněné hasičské přilby v anketě Hasič roku a Sportovec HZS ČR za rok 2017. 

Prezident republiky Miloš Zeman předal 29. března letošního roku na Pražském hradě ocenění Zlatý záchranářský kříž za mimořádné činy spojené se záchranou života, a to osobám z laické veřejnosti i profesionálním záchranářům složek integrovaného záchranného systému. Slavnostní přijetí oceněných se odehrálo za přítomnosti premiéra Andreje Babiše, ministra vnitra Mgr. Lubomíra Metnara, generálního ředitele HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslava Ryby a policejního prezidenta genmjr. Mgr. Bc. Tomáše Tuhého, Ph.D.

V uvítacím projevu prezident republiky Miloš Zeman vyjádřil radost nad tím, že se může jako každý rok účastnit jedné z lidsky nejcennějších akcí, což je Zlatý záchranářský kříž. Mimo jiné pronesl: „Chtěl bych citovat Talmud, který říká, že zachráníš­ li jeden lidský život, zachránil jsi celé lidstvo. A něco podobného je i v přísloví, že v každé kapce vody je skryt celý oceán. Takže ti, kdo zachránili lidský život, v tomto smyslu zachránili celé lidstvo a dovolte mi, abych jim jménem lidstva poděkoval.“

Oceněným poděkoval také genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, který řekl, že nezáleží jen na tom, čeho člověk v životě dosáhl, ale komu pomohl nebo koho zachránil.

Také genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D., vyjádřil díky a upozornil, že je nutné se dívat kolem sebe a mít oči otevřené, což právě měli přítomní ocenění, kteří se projevili těmi nejlepšími lidskými vlastnostmi.

Laické činy k záchraně života
Zlatým záchranářským křížem byla oceněna učitelka Darina Nešporová z obce Jívová na Olomoucku, která v červnu 2017 za cenu vlastního zdraví ochránila svým tělem šestiletého chlapce před nárazem automobilu. Čestné uznání patří studentce Pavle Henzlové z gymnázia v Chotěboři za záchranu života řidiče havarovaného vozidla, který upadl do bezvědomí, poskytnutím první pomoci. Také dvanáctiletá Izabela Jefímová a jedenáctiletá Sára Bukovská cestovaly v lednu 2017 autobusem kolem řeky Svitavy a zahlédly na břehu ležícího muže. Vystoupily a vrátily se k němu, kde našly ve vodě promrzlou plačící holčičku, která se probořila ledem. Zavolaly na tísňovou linku a do příjezdu záchranářů dvouleté dítě zahřívaly v objetí.

Zásahy profesionálů
Při jízdě vlastním autem nprap. Petr Studený v lednu 2017 pomohl zraněnému řidiči z hořícího vozidla. Událost popsal takto: „Cestou do zaměstnání jsem uviděl v dálce nějaké světlo. Až když jsem přijel blíž, viděl jsem vozidlo, které havarovalo, nacházelo se mimo vozovku a začínalo hořet. Požár byl již uvnitř vozidla. Vedle stál muž, který telefonoval, potvrdil, že uvnitř je člověk. Poloha vozidla neumožňovala otevření dveří. Naštěstí bylo rozbité boční okénko, kterým jsem muže vytáhl za bundu ven, dál od vozidla, které už bylo téměř celé v plamenech. Vrátil jsem se, abych se přesvědčil, zda tam není ještě jiná osoba a poté začal hasit vlastním hasicím přístrojem. Hašení bylo však neúčinné, vozidlo plně hořelo. Mezitím jsem nehodu oznámil na tísňovou linku hasičů. Asi po měsíci jsme se z iniciativy matky zachráněného mladého muže všichni společně sešli. Tak vím, že se mu daří dobře.“

Tým příslušníků Policie ČR nprap. Petr Pohůnek, nstržm. Jiří Gabzdyl a nprap. Barbora Bílková v říjnu 2017 vyprostil řidiče z potápějícího se vozidla na vodní nádrži v Mostě. Policisté zavolali ZZS a do jejího příjezdu se podíleli na resuscitaci postiženého, který byl včas letecky transportován do nemocnice v Ústí nad Labem.

Posádka ZZS Zlínského kraje MUDr. Dorián Pfeifer, Zuzana Nestávalová, Ivana Baťová a Zdeněk Roháček byla vyslána 17. července 2017 k závažnému devastujícímu úrazu obličeje mladého muže, který pracoval s obráběcím strojem. Zdravotníkům se podařilo zastavit masivní krvácení, zajistit dýchací cesty a dopravit raněného k šestihodinové operaci, po níž se muž zotavil a není ve svém aktivním životě nijak limitován.

Další záchranou byla v červenci 2017 snaha dostat psa z liščí nory v Českém ráji, kam se zaběhl na procházce s majitelkou. Mjr. Ing. Pavel Viták, pprap. Pavel Maryško a nstržm. Aleš Zeman z HZS Libereckého kraje a dobrovolníci Lukáš Černý, Jan Šlosar, Ivan Berka, Roman Preissler a Zdeněk Polášek se zkoušeli prokopat k zoufale kňučícímu zvířeti, ale marně. Až soustavou vodovodních trubek se podařilo proniknout do členitého terénu v noře a rozvalit kameny bránící volnému průchodu. Border teriér Bárt se nakonec přece jen vyhrabal ven z  několikadenního vězení.

Pomoc mimo území České republiky
Zlatý záchranářský kříž si zasloužili příslušníci HZS Moravskoslezského kraje, operátoři kpt. Ing. Dušan Válek, por. Ing. Josef Monsport a prap. Bc. Ladislava Skopalová. V prosinci 2017 složitou cestou přivolali lékařskou pomoc českému řidiči, trpícímu náhlými bolestmi ve Švýcarsku, kde čekal na vykládku kamionu. Pro neznalost jazyka si postižený řidič nedokázal zatelefonovat na místní tísňovou linku, proto volal dispečera svého zaměstnavatele a ten požádal ostravské operační středisko linky 112. „Ve čtyři hodiny v noci jsme volali na non stop pohotovostní číslo české ambasády v Bernu a probudili zástupkyni českého velvyslanectví. Požádali jsme o pomoc, předali veškeré informace a kontakty, včetně polohy nemocného, kterou jsme zjišťovali u přepravní firmy. Protože Švýcarsko není zapojeno do Evropské asociace tísňových linek EENA (European Emergency Number Association), není možné se s jejich zdravotnickou záchrannou službou spojit přímo. Takto trvalo přibližně dvě hodiny, než mohl být řidič švýcarskými lékaři ošetřen.“,řekl nám kpt. Ing. Válek.

Speciální ocenění
Cenu za výjimečný přínos pro záchranářství přijal tentokrát genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, který řídí HZS ČR od roku 2011. Vedení sboru převzal v poměrně složitém období, kdy restriktivním opatřením vlády ČR došlo k razantní redukci finančních prostředků pro činnost hasičů. „Museli jsme se vypořádat s mnohými problémy. Každý rok byl něčím mimořádný, ať už jsme bojovali s přírodními živly, jako jsou povodně, sucho, vichřice a orkány nebo s následky lidských pochybení, to jsou hlavně dopravní nehody nebo požáry. Přesto se podařilo opět budovat a modernizovat zázemí hasičů. Mohli jsme nakoupit novou požární techniku a věcné prostředky požární ochrany, a to i pro dobrovolné hasiče, jejichž podmínky k činnosti se rovněž snažíme zlepšovat. Rozvíjet a zkvalitňovat chceme i nadále, vždyť lidé nám věří a často od nás očekávají mnohem více, než jsme schopni vykonat. Jsem proto velmi rád, že mě osud zavedl právě k hasičům, kteří dnes a denně lidem pomáhají. Ocenění Zlatým záchranářským křížem proto nechápu jako ocenění mne samotného, ale celého Hasičského záchranného sboru ČR a všech hasičů. Vážím si ho stejně, jako si vážím práce každého jednoho hasiče a je pro mne závazkem i do dalších let.“

Cena časopisu Rescue report byla udělena všem, kteří realizovali projekt First responder a zavedli rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů (přístroj se používá při kardiopulmonální resuscitaci), učili, jak s přístrojem zacházet, a těm, kteří s ním nyní pomáhají zachraňovat pacienty se zástavou dýchání a krevního oběhu po celé České republice. Ocenění převzala MUDr. et. Bc. Barbora Truksová Zuchová ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, kde v roce 2013 začali systém vytvářet.

Čestné uznání získala zdravotně­ výchovná soutěž pro žáky pátých tříd základních škol Helpíkův pohár. Děti se při ní učí poskytovat laickou první pomoc. Akce měla poprvé úspěch na soutěži záchranných služeb a složek integrovaného záchranného systému „Rallye Rejvíz“, v současné době je rozšířena do většiny krajů v České republice.

Další čestné uznání obdržela organizace Popálky, o.p.s., která pomáhá popáleným dětem a jejich rodinným příslušníkům. Vznikla pod záštitou Kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Brno­ Bohunice. Pořádá víkendová setkání, ale poskytuje i sociální poradenství, odborné lékařské informace apod.

Cenu generálního mediálního partnera převzal Jaroslav Kášek. Zachránil muže, který pomáhal otci vyprostit traktor, ale stroj se na něj převrátil a těžce ho zranil. Díky rychlé reakci souseda, který zraněného vyprostil a zavolal ZZS, se muž, policista z Řemíčova na Táborsku, dostal rychle vrtulníkem k péči lékařů do nemocnice.

Cena generálního ředitele HZS ČR patří strážníkům Městské policie Nový Bor Martinu Raselovi a Karlu Bouškovi, kteří se po ohlášení požáru Domu s pečovatelskou službou dostavili jako první na místo události a silně zakouřeným prostorem pronikli do zasaženého přízemního bytu. Karel Bouška vyprávěl: „V pokoji nebylo pro hustý kouř nic vidět a v části místnosti šlehaly plameny až ke stropu. Teprve u stěny na podlaze jsme zaznamenali pohyb nohou ležící osoby. Nájemník bytu zůstal za lůžkem, proto nebylo snadné ho vyprostit z pod nábytku, při velmi špatné viditelnosti se v bytě orientovat a rychle ho vynést ven do bezpečí. Popáleného muže jsme předali zdravotníkům, ale věděli jsme, že musíme zpět do objektu pomoci dalším špatně chodícím seniorům, i když nás po nadýchání se kouře mučil nepříjemný kašel. To už zasahovali hasiči a další kolegové pokračovali s evakuací vystrašených nájemníků.“

Oba strážníci popsali hasičům prostory uvnitř hořící budovy a informovali je, odkud se jim dosud nepodařilo vyvést zbývající ohrožené osoby. Potom pomáhali pečovatelkám s evidencí obyvatel domu a evakuované osoby soustředili v nezasažené části budovy. Průběžně podávali potřebné informace přítomným příslušníkům stanice Česká Lípa HZS Libereckého kraje a posádce ZZS Libereckého kraje.

Cena policejního prezidenta byla udělena policistům prap. Janu Kohoutkovi a pprap. Václavu Serdelovi z Mimoně za včasné poskytnutí první pomoci mobilním defibrilátorem dvanáctileté dívce. Protože se nacházeli blízko, dostavili se čtyři minuty po zavolání rodičů na tísňovou linku. Dívku resuscitovali a než přijela posádka ZZS, došlo u ní k obnovení základních životních funkcí. Zachráněná pacientka byla převezena do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem na jednotku intenzivní péče dětské kliniky.


Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ a Ing. Ivana BOŠKOVÁ, foto Nicole ZAORALOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR

vytisknout  e-mailem