Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 10/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru výrobní haly v Blansku. HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy. Představíme HZS podniku BOSCH DIESEL Jihlava. V Ostravě se konala konference Požární ochrana 2019. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o modulu CZERT MUSAR a cvičení EU MODEX 2019 na Sicílii. Pražští potápěči obstáli na Mezinárodním mistrovství záchranářů a potápěčů. Elita kynologů se předvedla na mistrovství u Mimoně. V areálu ŠVZ středisku Brno se konalo zaměstnání ve vyprošťování s názvem „Rescue meeting Brno 2019“. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o cvičení ZÓNA 2019. Představíme nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR. Znáte bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí ČR? Evropu i Amazonii letos postihly lesní požáry. Ve Vídni proběhla konference NCT Europe 2019. V rubrice INFORMACE si přečtete, že v Ústí nad Labem padly národní rekordy. V Plzni se konalo IX. mistrovství ČR v TFA. Nominace Ankety Dobrovolní hasiči na rok 2019. 

Ve dnech 25. až 27. června 2019 proběhla ve Vídni mezinárodní konference NCT (Non­ Conventional Threat) Europe 2019, která byla zaměřena na problematiku CBRNe látek (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear and Explosive Substances) a opatření proti účinkům improvizovaných výbušných zařízení a jejich likvidace C­ IED/EOD (Improvised Explosive Devices /Explosive Ordnance Disposal). I letos byla konference spojena rovněž s praktickým výcvikem, kterého se zúčastnilo šest příslušníků chemických laboratoří HZS ČR.

Ve vídeňském hotelu InterContinental se letos konal již osmý ročník mezinárodní konference NCT Europe 2019, která je každoročně pořádaná nizozemskou společností IB Consultancy. Stejně jako vloni se i letos uskutečnil souběžně s konferencí výcvik zaměřený na spolupráci záchranných složek z různých zemí při řešení mimořádných událostí s výskytem CBRNe hrozeb. Praktický výcvik se konal paralelně s konferencí v rozlehlém výcvikovém prostoru rakouské armády Tritolwerk (CBRN and Disaster Relief Training Area), který leží asi 40 km od Vídně a je uzpůsoben pro nácvik katastrofických a CBRN scénářů. Najdeme zde vše od ohořelého autobusu přes železniční cisternu až po nelegální skladiště nebo laboratoře.

Za Českou republiku se konference a především tréninku zúčastnilo šest příslušníků HZS ČR z chemických laboratoří Institutu ochrany obyvatelstva (IOO) a HZS Jihomoravského kraje (Pracoviště Laboratoř Tišnov), kteří do Vídně dorazili včetně mobilní techniky, kterou tvořila dvě vozidla – mobilní bio­ laboratoř IOO a výjezdový automobil technický TACHP­ L1 Laboratoře Tišnov s vybavením pro provádění chemického, radiačního a biologického průzkumu a odběru vzorků v terénu.

První den odpoledne bylo ve výcvikovém prostoru rakouské armády Tritolwerk pro účastníky konference připraveno několik dynamických a statických ukázek, vybavení rakouské armády a rakouských záchranných složek s prostředky týkající se detekce, dekontaminace a ochrany před CBRNe látkami. K vidění byla například dekontaminace vojenské techniky, dekontaminace zasahujících a obyvatelstva nebo činnost ­SIBCRA týmu (Sampling and Identification of Biological, Chemical and Radiological Agents) rakouské armády. Během statických ukázek bylo možné se seznámit s vybavením vídeňských hasičů pro radiační a chemický průzkum, se speciálním automobilem rakouské armády pro úpravu vody nebo s vybavením biohazard týmu rakouské záchranné služby.

Druhý den strávil český tým na konferenci ve Vídni, na které si vyslechl řadu zajímavých přednášek od armádních specialistů, civilních složek a zástupců firem. Přednášky se týkaly především detekce a dekontaminace CBRNe látek, ale například i různých trendů ve výcviku či spolupráci armádních a civilních složek na poli CBRNe problematiky. Součástí konference byla výstava a prezentace firem, které demonstrovaly své novinky na poli detekce a identifikace CBRNe látek a možnosti ochrany před jejich účinky.

Třetí den čekal na český tým praktický výcvik. Za tímto účelem se cvičící přesunuli do Tritolwerku, kde na ně čekaly různé scénáře, konkrétně kontaminovaný vlak, místo po výbuchu spojeném s rozptylem chemikálií, nález nelegálního skladiště a laboratoře pro přípravu improvizovaných výbušných systémů určených k rozptylu bojových chemických látek. Cvičení se zúčastnilo celkem 11 týmů z různých států Evropy, a to čeští a bruselští hasiči, speciální CBRNe jednotky armád Rakouska, České republiky, Polska, Nizozemska, policie ze Španělska a Lucemburska, ale také jeden tým katarské armády. Při praktických nácvicích se kladl velký důraz na mezinárodní spolupráci, a tak byly jednotlivé týmy zpravidla složeny z účastníků dvou států. Zatímco při loňském cvičení čeští hasiči spolupracovali s nizozemskými celníky a španělskými pyrotechniky, při letošním cvičení proběhla spolupráce při druhém scénáři s bruselskými hasiči.

Před vlastním cvičením prakticky demonstrovali výrobci věcných prostředků své výrobky s nabídkou jejich praktického odzkoušení během cvičení. Cvičící tak měli možnost si vyzkoušet například obličejové ochranné masky od NBC­ SYS, detektory bojových a nebezpečných chemických látek od firmy Proengin či Environics nebo přenosný Ramanův spektrometr od firmy Agilent.

První scénář postavil před české hasiče problém prozkoumat komplex starého skladiště. Zde zatkla policejní jednotka skupinu pachatelů a na místě nalezla množství chemikálií, improvizovaného laboratorního zařízení a ochranných pomůcek. Navíc se u několika členů policejní jednotky začaly objevovat zdravotní problémy. Proto na místo byla povolána speciální CBRN jednotka a tu tvořili příslušníci HZS ČR s požadavkem na provedení důkladného průzkumu. Během krátké porady se skupina seznámila se situací a stanovila si základní plán postupu s rozdělením jednotlivých úloh mezi členy týmu. Po krátké přípravě detekčních přístrojů, prostředků pro odběr vzorků a osobních ochranných prostředků vstoupila průzkumná skupina do objektu. Po systematickém průzkumu skladu byly nalezeny důkazy výroby nervově paralytických látek a místo, kde byly testovány prostředky pro jejich rozptyl, pravděpodobně pomocí výbušniny. Byly odebrány vzorky pro pozdější analýzu (ve všech případech samozřejmě šlo o simulanty). Po ukončení činnosti se konalo závěrečné hodnocení, a to jak z pohledu cvičících, tak z pohledu organizátorů. Byly diskutovány jednotlivé činnosti a nálezy, které tým učinil v průběhu průzkumu, případně jaká další opatření a činnosti by měly následovat.

Druhý scénář, kde čeští hasiči spolupracovali s bruselskými kolegy, přivedl cvičící před úkol provést chemický průzkum v údajně nelegální laboratoři na výrobu návykových látek. Před jejich příchodem byl v objektu proveden pyrotechnický průzkum a zneškodněny nalezené nástražné výbušné systémy. Jeden z nich byl kombinací výbušniny s nádobou s neznámou tekutinou. Tato indicie ukazovala na možnost, že se nelegální laboratoř využívala nejen na výrobu návykových látek, ale i pro něco daleko nebezpečnějšího. Jako u předešlého scénáře byl nový tým seznámen s aktuální situací během krátkého brífinku. Byly rozděleny úlohy a připraveno vybavení. Nejprve do nebezpečného prostoru vstoupil průzkumný tým, který byl vybaven ochrannými prostředky a detekční technikou pro chemický a radiační průzkum. Mimo nebezpečnou zónu pak čekala skupina určená pro odběr vzorku připravená na základě informací průzkumu odebrat důležité vzorky potřebné nejen pro přesnější identifikaci případných neznámých nebezpečných látek, ale také pro případné pozdější policejní vyšetřování. Během průzkumu se nejprve potvrdila hypotéza o nelegální varně drog, když členové prvního týmu nalezli důkazy výroby drog. Situace se stávala nebezpečnější po dalším postupu průzkumné skupiny do nitra laboratoře, protože detekční přístroje začaly detekovat přítomnost bojových chemických látek. Podezřelá místa byla označena. Po opuštění nebezpečné zóny průzkumný tým instruoval kolegy o tom, kde a co je třeba navzorkovat. Na základě těchto informací pak vzorkovací skupina vstoupila do objektu a odebrala potřebné vzorky. I na závěr tohoto scénáře proběhl brífink a vyhodnocení a následovala diskuze, během níž týmy obhajovaly své taktické postupy a vyměňovaly si poznatky s kolegy z jiných zemí.

Vzhledem k tomu, že jak příslušníci z IOO, tak z Laboratoře Tišnov dorazili na cvičení svými zásahovými vozidly, proběhla v pauze mezi scénáři ještě krátká prezentace vybavení HZS ČR. Velký zájem vzbudila především ukázka výjezdového vozidla/mobilní laboratoře z Tišnova s veškerým vybavením pro chemický a radiační průzkum, které je v porovnání s vybavením v ostatních evropských zemí opravdu na špičkové úrovni.

Závěrem je nutné říci, že v porovnání s ostatními evropskými státy se HZS ČR nemá v oblasti detekce a identifikace CBRN rozhodně za co stydět, a to jak po stránce taktické, tak i po stránce materiálně technického zabezpečení.


kpt. Ing. Michal SETNIČKA, Ph.D., kpt. Mgr. Tomáš KROUPA, Institut ochrany obyvatelstva, foto archiv autorů
 

vytisknout  e-mailem