Hrozby v kraji
Přírodní rizika, antropogenní a další rizika
- Přírodní (naturogenní) mimořádné události
- Antropogenní mimořádné události
- Další hrozby
- Zvláštní hrozby
Antropogenní mimořádné události
Jedná se o technické a technologické havárie. Nejzávažnějšími v této kategorii kromě zvláštních povodní jsou hromadná železniční nehoda, hromadná silniční nehoda, úniky nebezpečných látek ze stacionárních zařízení, úniky radioaktivních látek, úniky nebezpečných látek při přepravě, letecké havárie.
Zvláštní povodeň
Nebezpečí zvláštní povodně hrozí v lokalitách povodí Ostravice, od vodních děl - Šance, Morávka, Žermanice ad. na území okresu Frýdek Místek, od povodí Odry v Ostravě až po část okresu Karviná, dále pod vodním dílem Těrlicko na území okresu Karviná, a v obcích v povodí Moravice a řeky Opavy pod vodními díly Kružberk na území okresu Opava a Slezská Harta na území okresu Bruntál. Přičemž největší hrozbou je destrukce hrází vodních děl a vznik průlomové vlny nebo vlny vzniklé přepadem vody přes přehradní hráze při sesuvech půdy, pohybech zemního podloží nebo v důsledku teroristického útoku.
Opatření: Operační plány "Ochrana území pod vodními díly před zvláštními povodněmi"
Hromadná železniční nehoda
Za rizikové lze v Moravskoslezském kraji považovat trasy evropské železniční sítě E 40 a E 65:
- Zvláště budovaný II. železniční tranzitní koridor napříč okresy Nový Jičín, Ostrava a Karviná se zátěží osobní přepravy, přepravy nebezpečných látek a se specifikou železničního tunelu v Jablunkovském průsmyku, mimoúrovňových tahů, mostů a velkonádražních a přípojných kolejišť (zejména železničních uzlů - Bohumín, Ostrava-Svinov a hraničních přejezdů Petrovice u Karviné a Mosty u Jablunkova).
- Železniční terminál Bohumín. - Propojení větví III. železničního koridoru (v úsecích Ostrava-Svinov Český Těšín a Bohumín Žilina - SR).
- Železniční tratě a nádraží Bruntál, Krnov, Milotice nad Opavou , Frýdek - Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Ropice, Bohumín, Chotěbuz, Dětmarovice, Suchdol nad Odrou, Studénka, Vepřovice, Opava, Ostrava.
Opatření: Plán zásahu složek IZS při havárii v železniční dopravě"
- Mezinárodní silnice I/11 - E 75 (Bruntál - Opava - Ostrava - Český Těšín - Mosty u Jablunkova) a I/48 - E 462 (Nový Jičín - Frýdek-Místek - Český Těšín).
- Hraniční přechod Bartultovice v okrese Bruntál z hlediska dopravního zatížení, přepravy nebezpečných látek a dlouhých dojezdových časů složek IZS.
- Dálniční tah D1 (Lipník n. B. - Ostrava - Bohumín).
- Úseky dálniční komunikační zátěže Rudná - Hrušov s přemostěním Odry v Ostravě (včetně části zv. Svinovské mosty) a obousměrný tunel v délce 1080 m procházející k.ú. Klímkovice.
- Silniční komunikace Bruntál, Vrbno pod Pradědem, Zlaté Hory, Krnov, Horní Benešov, Moravský Beroun ,Frýdek Místek, Karviná, Český Těšín, Nový Jičín, Fulnek, Bílovec, Příbor, Opava, Kravaře, Hlučín, Ostrava.
- Jedná se především o další objekty skladující nebezpečné látky amoniak, chlór v objektech (zimní stadiony, pivovary, koupaliště, sklady, masokombináty apod.) v prostoru měst Břidličná, Krnov, Frýdek - Místek, Paskov, Třinec, Bohumín, Stonava, Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm, Studénka, Kopřivnice, Opava, Komárov, Ostrava.
- Dále pak o vybrané objekty provozovatelů spadající pod dikci zákona č. 224/2015 Sb. (viz Prevence závažných havárií a vnější havarijní plány. Provozovatelé zařazeni do skupiny A nebo B v MSK
- Dále pak se jedná o objekty skladující ropné produkty a látky zejména čerpací stanice PHM v Moravskoslezském kraji.
Opatření:
- Plán zásahu složek IZS při havárii s únikem nebezpečné látky ze stacionárního zařízení"
- Vnější havarijní plány
Únik nebezpečných látek při přepravě