Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIV ČÍSLO 1/2015

V úvodu přinášíme rozhovor s generálním ředitelem HZS ČR brig. gen. Ing. Drahoslavem Rybou věnovaný hodnocení činnosti sboru v uplynulém roce. V tematickém bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na rozsáhlý požár výrobní haly na letišti ve Skutči. Seznamujeme s průběhem modelové zkoušky osobního automobilu Škoda Fabia, s požárními předpisy v oblasti zateplování budov a se specifiky použití práškových hasicích přístrojů. V bloku IZS přinášíme čtvrtý díl seriálu o záchranářské kynologii a také přibližujeme průběh unikátní likvidace následků mohutných sesuvů půdy v Jihomoravském kraji. Možnosti odborné přípravy a využití jednotek SDH obcí pro ochranu obyvatelstva, závěry mezinárodního semináře proti hrozbám terorismu a radikalizace jsou hlavními tématy části zaměřené na OCHRANU OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ. V závěrečné části časopisu otiskujeme první díl seriálu věnovaného historii a současnosti přenosných hasicích přístrojů.  

Dne 12. září loňského roku došlo na letišti ve Skutči k požáru objektu s bývalým hangárem, používaným jako výrobní hala. Na likvidaci požáru, který se rozšířil na plochu 1065 m2, se podílelo 71 hasičů z 11 jednotek PO. Ačkoliv hrozilo nebezpečí výbuchu uložených tlakových lahví a na místě požáru se vyskytovalo velké množství zplodin hoření, nedošlo k žádnému zranění zasahujících hasičů.

Popis objektu

Letištní objekt s administrativní budovou sloužil od roku 1946 jako hangár k opravám a údržbě letadel. Od roku 2001 v objektu zahájila činnost firma DRAHOŠ, s.r.o., především výrobu a montáž strojních zařízení, automatických linek, dopravníků, ocelových konstrukcí, zámečnická výroba, obráběcí práce a zpracování plechů na CNC strojích. Celý objekt s půdorysem ve tvaru písmene „L“ se skládal ze dvou hlavních částí. Administrativní část o rozměrech 7,45 x 18,35 m se nacházela na západní straně (ze směru příjezdu), měla dvě nadzemní podlaží a věž řízení letového provozu. Bývalý hangár, navazující na administrativní budovu východním směrem, o rozměrech 16 x 58 m, byl využíván k výrobě. Celý objekt tvořil jeden požární úsek. Výrobní prostory byly rozděleny příčkami na tři části. Na administrativní budovu navazovala dílna s CNC stroji, střední prostor sloužil k obrábění kovů a ve třetí části haly byla svařovna. Obvodové zdivo výrobní haly a administrativního objektu s kancelářemi a šatnami bylo provedeno z plných cihel a plynosilikátových tvárnic.

Konstrukci stropů administrativní části budovy tvořily desky Hurdis a podlahy měly nášlapnou vrstvu z keramické dlažby nebo PVC. V jednopodlažní výrobní hale byly podhledy z hliníkového a ocelového trapézového plechu s tepelnou izolací z vrstvy CLIMATIZER PLUS. Nosná konstrukce střechy byla provedena z dřevěných vazníků a střešní plášť byl zhotoven z několika vrstev asfaltové lepenky na dřevěném bednění. Půdní prostor nad výrobní halou byl přístupný pouze jedním otvorem ze svařovny v podhledu, uzavřený ocelovým poklopem a vstup byl možný pouze po žebříku. Na vnější části objektu byly nainstalovány tři bezpečnostní kamery. Jedna byla umístěna na administrativní budově a monitorovala přístup na nádvoří, druhá kamera z podhledu výrobní haly monitorovala nádvoří východním směrem a třetí kamera rovněž z podhledu výrobní haly monitorovala nádvoří západním směrem. Uvnitř objektu byly také nainstalovány bezpečnostní kamery, vždy tři pro každou část výrobní haly. Celkem bylo ve výrobní hale devět kamer, které komplexně monitorovaly celý výrobní prostor. Před jižní stranou objektu je oplocené asfaltové nádvoří, východním směrem od objektu byl proveden výkop pro základy dalšího objektu a u severní strany bylo uloženo velké množství hutního materiálu. Před administrativní budovou na západní straně (ze směru příjezdu) jsou umístěny dva plynové zásobníky na LPG, každý o objemu 4,85 m3 k vytápění objektu a jedna požární nádrž na vodu o objemu 50 m3.

Průběh zásahu

KOPIS, po přijetí oznámení o požáru na letišti, vysílá na místo události ve 22.42 hodin jednotky PO zařazené v I. stupni poplachového plánu ze stanice Hlinsko s CAS 15, SDH obce Skuteč s CAS 32 a CAS 24, SDH obce Luže s CAS 32, SDH obce Chrast s CAS 32 a CAS 24.

První se na místo události dostavuje ve 22.50 hodin jednotka SDH obce Skuteč, která zjišťuje, že požárem je zasažena již jedna třetina střechy výrobní haly. Hasiči zajišťují odpojení objektu od přívodu elektrického proudu a poté okamžitě nasazují dva proudy C 52 na likvidaci požáru z nádvoří. Při cestě k zásahu velitel družstva ze stanice Hlinsko povolává prostřednictvím KOPIS ze stanice Chrudim AZ 30 a CAS 32. Na místo zásahu se v 22.58 hodin dostavuje jednotka ze stanice Hlinsko a nasazuje proud C 52 ze severní strany na ochranu střechy administrativní budovy a zároveň provádí průzkum. V této době je požárem zasažena již celá střecha výrobní haly.

Na žádost velitele zásahu (VZ) je prostřednictvím KOPIS vyhlášen II. stupeň poplachového plánu. Ve 23.01 hodin přijíždějí na místo jednotky SDH obce Luže a SDH obce Chrast, které nasazují další dva proudy C 52. Jeden ze severní a druhý z jižní strany.

Průzkumem bylo zjištěno, že uvnitř výrobní haly jsou tlakové lahve svářecích souprav, na nádvoří stojí mobilní kontejner společnosti AIR Products, na kterém je naloženo odhadem až 100 tlakových lahví a dále na nádvoří parkuje nákladní vozidlo. Na místo zásahu přivezla Policie ČR majitele společnosti, který na dotaz velitele zásahu sdělil, že u jižní strany před administrativní budovou jsou umístěny dva zásobníky na LPG pro vytápění celého objektu a vedle těchto zásobníků je i zdroj požární vody o objemu 50 m3, ze kterého je následně plovoucím čerpadlem doplňována voda do zasahující požární techniky. VZ okamžitě zajišťuje uzavření plynu do objektu.

Exploze tlakové lahve

Po rozhodnutí VZ jsou rozbita tři okna ze severní strany pro hasební zásah do vnitřních prostor haly. Z důvodu velkého žáru jsou přeskupeny proudy do větší vzdálenosti od hořící haly na nádvoří a dále je přesunut proud C 52 na ochranu vedlejšího hangáru a montovaného plachtového skladu s leteckou technikou, na kterém se začíná tavit modrá ochranná plachta. I když je zásah veden šesti proudy C 52, dochází ve 23.14 hodin k částečnému propadnutí střechy výrobní haly a k explozi tlakové lahve.

Na místo zásahu ve 23.20 hodin přijíždí výšková technika ze stanice Chrudim, která je ustavena ze severní části a má za úkol chránit střechu administrativní budovy. Ze skladu u administrativní budovy je vyvezen autogen a vyvalen sud o obsahu 200 l s hořlavou kapalinou. Místo zásahu je rozděleno na dva úseky – 1. úsek z jižní strany a 2. úsek ze severní strany.

Velká spotřeba hasební vody

Jsou zřízena čerpací místa pro kyvadlovou dopravu vody. KOPIS informuje o nejbližších zdrojích vody a následně je zřízeno čerpací stanoviště v obci Štěpánov z místního rybníka, které zabezpečuje místní jednotka SDH obce Štěpánov, a druhým zdrojem vody je hydrant u vlakového nádraží v obci Skuteč, kde je ve vodovodním řadu dostatečný tlak.

Kyvadlová doprava vody je z největší vzdálenosti 4 km, a k zásahu bylo spotřebováno 272 m3 vody.

Po propadnutí střechy se intenzita požáru snižuje a jednotky PO mohou provádět hasební zásah z větší blízkosti. Rozbrušovací motorovou pilou je uříznut zámek a otevřena vrata svařovny. Prostor je ochlazován, protože se v něm nachází vysokozdvižný vozík a čtyři svařovací soupravy (3 kusy CO2, jedna autogenní souprava). Jeden proud je nasazen v průchodu z administrativní budovy do dílny, kde hrozí propadnutí střechy. Požár se volně šíří spojenými půdními prostory i do administrativní budovy.

VZ nařizuje vynešení čtyř svařovacích souprav. Je vytvořen nový proud C 52 na ochoz věže řízení letového provozu, odkud je lepší přístup pro hašení střechy administrativní budovy. Jsou otevřena okna kanceláří, odkud je vynášen archiv, PC, tiskárny a další vybavení. Tento materiál je předáván Policii ČR z důvodu šetření příčiny vzniku požáru.

Po prohoření stropu nad schodištěm administrativní budovy je nasazen vysokotlaký proud na likvidaci požáru na půdě. Na místo zásahu je povolán protiplynový automobil ze stanice Pardubice. Výšková technika je přesunuta na západní stranu, a to k přední části administrativní budovy, kde je proříznuta lepenková střecha pro účinnější hašení půdy.

Likvidace požáru

Jednotlivé proudy jsou dne 13. září 2014 přibližně v 02.50 hodin přeskupovány podle potřeby na dohašení požáru výrobní haly. Řídicí důstojník zajišťuje občerstvení pro zasahující jednotky PO. Lepenková střecha administrativní budovy se částečně bortí a jednotky PO začínají s jejím rozebráním a dohašováním. Lokalizace požáru celého objektu je ohlášena v 03.38 hodin. Po dohašení objektu jsou jednotky PO odeslány zpět na základny a na místě zásahu zůstávají pouze jednotky ze stanice Hlinsko a SDH obce Skuteč. Likvidace požáru byla ohlášena až v 17.55 hodin.

Příčina vzniku požáru

Obr. 1 V pravém horním rohu silnější zábleskObr. 1 V pravém horním rohu silnější zábleskPožár byl zpozorován a ohlášen motoristou, který projížděl obcí Lažany ve směru na Proseč. V době zjišťování příčiny vzniku požáru byly stanoveny tři základní verze – úmyslné zapálení, nedbalostní jednání neznámé osoby nebo zaměstnanců firmy a technická závada.

Šetřením bylo zjištěno, že v době zpozorování požáru a při příjezdu první jednotky SDH obce Skuteč hořela půdní a střešní konstrukce výrobní haly, a požár se šířil východním směrem. Sedlová střecha západním směrem ve směru k administrativní budově ještě nebyla v plném rozsahu zasažena požárem, ale požár se šířil i k administrativní budově. V době příjezdu prvních jednotek PO na místo zásahu byl celý areál uzamčen a hasiči museli násilně vniknout i do objektu výroby. Po příjezdu majitele byla odemčena administrativní budova a byl vynesen počítač s kamerovým záznamem. Z kamerového záznamu bylo zjištěno, že majitel firmy odjížděl z objektu v 19.58 hodin jako poslední.

Kamery umístěné uvnitř hal v sekci dílny s CNC stroji, obrobny a svařovny, v každé sekci po třech kusech, monitorovaly celý prostor dílen a po celou dobu nezaznamenaly žádnou změnu. Převážná část kamer byla v provozu až do doby, kdy došlo k vypnutí elektrického proudu ve 21.59 hodin.

Po odjezdu majitele z areálu byla vidět změna na kameře, která monitoruje okraj střešní konstrukce a dvora ve směru k vjezdu do areálu firmy.

V 20.20 hodin byly vidět na kamerovém záznamu v pravém horním rohu nepatrné změny, jakoby pulzace světla. Tato pulzace by mohla být způsobena unikajícím kouřem z půdního prostoru. Nádvoří bylo osvětleno halogenovými světly, která kouř nasvítila, a proto zřejmě došlo k záznamu na kameru.
V době od 21. 30 do 21.35 hodin se na kamerových záznamech objevovaly záblesky. Tyto záblesky se objevily v místě, kde je střecha. Spodní část dvora a dílny byly bez změn.

Záběr, který je již pravděpodobně spojen s propadnutím části střešní konstrukceObr. 2 Záběr, který je již pravděpodobně spojen s propadnutím části střešní konstrukceObrázek 2 dokumentuje, že hoří a v 21.59 hodin končí záznam kamerového systému pro výpadek proudu. Z kamerového systému lze jednoznačně stanovit, že v době vzniku požáru se v objektu nepohybovala žádná osoba a z kamery umístěné na vnější straně objektu, že požár vznikl v půdním prostoru. Kdyby požár vznikl v prostoru výroby, musely by požár zaznamenat uvnitř instalované kamery, které byly v provozu. Dále byla předána ke zkoumání znalci Policie ČR OKTE Hradec Králové zajištěná cylindrická vložka FAB od vstupních dveří do administrativní budovy. Zkoumáním nebyly zjištěny mechanoskopické stopy, které by svědčily o manipulaci s cylindrickou vložkou cizím předmětem. Na základě odborného vyjádření oboru mechanoskopie a kamerových záznamů bylo možné vyloučit úmyslné založení požáru nebo způsobení požáru nedbalostním jednáním neznámou osobou. Dalším šetřením bylo zjištěno, že do půdního prostoru v místě vstupu byla zavedena elektroinstalace, a to odbočkou z kabelové lávky, a dále byl kabel uložen do plastové krycí lišty, která byla připevněna hmoždinkami na zdivu příčky. Z této příčky byly odebrány zbytky vodičů ke zkoumání v IOO Lázně Bohdaneč expertní skupinou, která stanovila, že odebraná část elektroinstalace není příčinou vzniku požáru. Část elektroinstalace s armaturou osvětlení se nepodařilo najít vzhledem k vysokým teplotám hoření v půdním prostoru. Expertní skupina proto nevyloučila možnost vzniku požáru na této nenalezené části elektroinstalace. Ze zjištěných skutečností bylo jednoznačně stanoveno, že jediným možným iniciačním zdrojem pro vznik požáru v půdním prostoru byla technická závada na elektroinstalaci. Nebylo však možné jednoznačně stanovit, zda příčinou vzniku požáru byl přechodový odpor nebo zkrat.

Specifika zásahu

Pozitiva
podařilo se zabránit rozšíření požáru na okolní objekty,
podařilo se zabránit rozšíření požáru na mobilní kontejner s tlakovými lahvemi,
podařilo se účinně chladit tlakové lahve v objektu a nedošlo k dalšímu výbuchu,
dobrá spolupráce složek IZS,
dobrá spolupráce s majitelem a pracovníky subjektu.

Negativa
pozdní zpozorování a ohlášení požáru,
rychlé šíření požáru půdním prostorem,
nemožnost účinného hašení půdních prostor,
tlakové lahve uvnitř objektu,
velké množství zplodin hoření,
velká spotřeba vody a nutnost vytvoření kyvadlové dopravy.

Následky požáru

Požárem byla zničena celá výrobní hala i se zařízením a administrativní budova byla silně poškozena. Škoda byla prokuristou firmy vyčíslena ve výši 50 miliónů Kč jak na budově, tak na strojním vybavení.

nprap. Štěpánka VOSTŘELOVÁ, HZS Pardubického kraje, foto archiv HZS Pardubického kraje
 

vytisknout  e-mailem