Krajská soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel
- Krajská soutěž HZS Jihočeského kraje ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel
- Vyprošťování osob z havarovaných vozidel je sport?
- Jak hasiči vyprošťují?
Auto, silnice, déšť, smyk, neovladatelnost, vjezd do protisměru, další auto, srážka…vraky, krev, křik… Dramatické okamžiky, k jejichž následkům vyjíždějí hasiči často několikrát denně. A vědí, jak tyto situace vyřešit. Vyprošťování zraněných osob z havarovaných aut je jedna z jejich základních činností. Že ale vyprošťování osob ze zničených aut je také sport? Ano, je to tak.
Mezi typicky „hasičské“ sporty patří klasický požární sport s všeobecně známou královskou disciplínou - požární útok, dále extrémně fyzicky náročné disciplíny TFA (Toughest Firefighter Alive) a v neposlední řadě také vyprošťování osob z havarovaných vozidel.
Soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel se staly nedílnou součástí kalendáře akcí Hasičského záchranného sboru České republiky. Každé dva roky se koná mistrovství HZS ČR, kterého se účastní vítězové jednotlivých krajských kol.
Co je podstatou tohoto sportu?
Úkolem každého soutěžního družstva, které tvoří velitel a tři hasiči, je co nejúčinnějším a nejefektivnějším způsobem vyprostit zraněnou osobu (figuranta) z havarovaného auta. Hasiči jsou v průběhu soutěžního pokusu oblečeni v kompletních zásahových oblecích včetně přilby, vyprošťují za pomoci požární techniky a prostředků, které běžně u nehod používají. Mají stanovené přesné taktické a odborné postupy, součástí vyproštění zraněného je také poskytnutí předlékařské pomoci a transport zraněného na místo simulující vozidlo zdravotnické záchranné služby.
Aby se celá akce co možná nejvíce blížila realitě, neznají soutěžní družstva do poslední chvíle situaci, ke které jsou povoláni. Před začátkem soutěže si velitelé družstev losují pouze číslo scénáře a pořadí. Nevědí však, jak konkrétní scénář vypadá, jakým způsobem budou havarované vozy nastaveny, zda se nejedná o hromadnou nehodu či zda vůz nebude vklíněn do překážky apod.
Poté, co si soutěžní družstvo připraví techniku a prostředky na startovní základnu, jeden z rozhodčích všechny členy odvede do stanu a technická četa mezitím připraví scénář. Družstvo tedy startuje ze stanu a přibíhá k „neznámé“ nehodě. Zde pak musí postupovat nejen dle pravidel sportu, ale především podle přesných odborných postupů.
Na vyproštění zraněného má družstvo 15 minut, po překročení tohoto limitu je pak penalizováno ztrátou bodů. Maximální čas na výkon družstva je 20 minut. Zásah je ukončen předáním zraněného na simulované stanoviště záchranné služby.
Jak jsou družstva hodnocena?
Výkon soutěžního družstva hodnotí rozhodčí ve třech oblastech: taktika (přístup k místu nehody, provádění průzkumu, protipožární zabezpečení, velení u zásahu, spolupráce týmu), technické provedení zásahu (stabilizace vozidla, uvolnění, vyproštění a transport zraněné osoby) a předlékařská pomoc. Za jednotlivé oblasti může družstvo získat maximálně 30 bodů. Za chyby, které rozhodčí v průběhu soutěžního pokusu zjistí, se bodové hodnocení snižuje.
V rámci hodnocení existuje tvrdé, ale oprávněné, pravidlo, že v případě, že se soutěžní tým dopustí tak závažné chyby, která by mohla způsobit vážné zhoršení zdravotního stavu zraněného nebo by byla výrazně ohrožena bezpečnost figuranta nebo zasahujících, mohou rozhodčí podstatně snížit hodnocení v dané oblasti nebo dokonce nepřidělit body žádné. Na druhou stranu mohou soutěžnímu družstvu připsat body až 10 bodů jako kompenzaci za velmi složitý scénář.
Rozhodčími v soutěži jsou jak příslušníci hasičského záchranného sboru, tak zdravotníci zdravotnické záchranné služby. Své postřehy a poznatky si zapisují již v průběhu soutěžního pokusu. Po jeho ukončení odchází soutěžní tým opět do stanu, kde si vyslechne hodnocení. Hodnocení není kromě členů týmu a rozhodčích nikdo jiný přítomen. Pořadí týmů pak určí součet bodů ve všech hodnocených oblastech, který je případně snížen o body za překročení časového limitu.
Jak se daří hasičům HZS Jihočeského kraje?
Historie soutěží ve vyprošťování sahá do roku 1994, kdy byla vydána první pravidla a kdy se česká družstva začala účastnit mezinárodních soutěží. Postupným vývojem soutěží ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel byla v roce 2004 pravidla přepracována a vydána nová – platná dodnes.
Příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje se mistrovství HZS České republiky pravidelně účastní od roku 2002 a vždy se umisťují v první polovině výsledkové listiny. Z výrazných úspěchů je nutné zmínit 3. místo v roce 2008 a taktéž 3. místo v roce 2014. Těchto skvělých výsledků dosáhl tým složený z příslušníků územního odboru Český Krumlov. Z ostatních územních odborů se na mistrovství ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel probojoval pouze tým příslušníků územního odboru Jindřichův Hradec, který rovněž výborně reprezentoval Jihočeský kraj.