Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 4/2017

V POŽÁRNÍ OCHRANĚ vychází článek o spolupráci psychologů HZS Jihočeského kraje při nehodě školního autobusu, při kterém zasahoval vrtulník. Dočtete o systému využívání víceúčelového zdroje požární vody v krizových situacích, který významně ovlivňuje časový limit uhašení požáru. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o výcviku záchrany tonoucích se ze zamrzlých vodních ploch. Také zhodnotíme první rok činnosti Školního a výcvikového zařízení HZS ČR ve Zbirohu. V OCHRANĚ OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vám poskytneme poznatky ze cvičení blackoutu. Článek představuje celou problematiku a připravenost jednotlivých infrastruktur na stav bez elektrického proudu. Dále představíme projekt HZS Plzeňského kraje „Usínej bezpečně“, novou experimentální a výcvikovou laboratoř pro zjišťování příčin vzniku požárů a výměnnou stáž kolínských hasičů v nizozemském chemickém komplexu Chemelot, kde se zabývali bezpečností při manipulaci s chemickými látkami. V INFORMACÍCH vás seznámíme s Nadací 

Plyšové hračky z rukou hasičů a policistů budou dělat radost dětem nejen na místech mimořádných událostí. Ojedinělá akce se zlínským profesionálním hasičům povedla především díky sociálním sítím. 
 


Za celou akcí stála osobní iniciativa operátorky tísňové linky 112 krajského operačního a informačního střediska HZS Zlínského kraje prap. Markéty Hambálkové, která chtěla najít využití pro plyšové hračky po svém synovi. Ke konci loňského roku proto kontaktovala psycholožku zlínských hasičů kpt. Mgr. Soňu Pančochovou s dotazem, zda by hračky nenašly uplatnění při poskytování posttraumatické péče dětem na místech zásahů jednotek požární ochrany stejně jako oficiální plyšový maskot dráček Záchranáček, s nímž mají hasiči velmi dobré zkušenosti již téměř deset let. Dráček pomáhá dětem, které se stanou účastníky nebo svědky mimořádných událostí, jako jsou dopravní nehody, požáry, živelní pohromy apod. Pro děti jsou takové situace velmi zneklidňující, často nerozumí tomu, co se děje, mají strach, někdy zažívají i bolest nebo nucené odloučení od blízké osoby. Hračka pro ně může být jakousi laskavou kotvou do „normálního“, známého a bezpečného prostředí. Hračku mají děti spojenou s něčím příjemným, s domovem, s bezpečím.

Protože obdobný problém, jak využít hračky, kterým už děti odrostly, mají i další maminky, oslovila prap. Markéta Hambálková prostřednictvím internetové sociální sítě také své kamarádky a známé. Sama se pak nestačila divit, jaký ohlas celá myšlenka vyvolala. Informace o využití plyšáků se začala na sociálních sítích rychle šířit a do sbírky se připojovali další lidé. Před Vánocemi tak na ředitelství HZS Zlínského kraje postupně dorazilo více než 500 plyšáků. Někteří dokonce i ze Severní Moravy a Čech. Vánočních svátků tak obě organizátorky akce využily mimo jiného k třídění a praní plyšáků.

Vzhledem k nečekanému přívalu hraček se psycholožka kpt. Mgr. Soňa Pančochová rozhodla oslovit také své kolegy z intervenčních týmů Policie ČR Zlínského kraje, kteří vykonávají podobnou činnost nejen při řešení první psychologické pomoci u zásahů, ale také např. při vlastním vzdělávání v této oblasti a preventivně výchovné činnosti zaměřené na dětskou i dospělou populaci. Na začátku letošního roku tak mohly obě organizátorky sbírky předat tři velké krabice malých plyšáků psycholožkám Policie ČR, které je potom rozvezly svým kolegům policistům na jejich služebny v kraji.

A nezůstalo jen u spolupráce s policisty. Další hračky našly svou cestu k dětem v azylových domech pro matky s dětmi ve Zlíně, Uherském Brodě a Valašském Meziříčí, Základní škole a Mateřské škole Valašské Meziříčí, Dětském domově Valašské Meziříčí nebo Mateřské škole, základní škole a střední škole pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. Plyšové hračky dostaly i děti v alergologické ordinaci ve Valašském Meziříčí.

Další cílovou stanicí pro ty plyšové hračky, které už nebyly v nejlepší kondici nebo přišly k úhoně při praní, bude i nezisková organizace Vodicí pes, která pomáhá a podporuje nevidomé a jejich vodicí psy. Hračky tak budou dělat radost i čtyřnohým pomocníkům.
Závěrem chceme moc poděkovat všem, kteří nám do sbírky přispěli a pomohli tak dětem, které se ocitly v náročných situacích, tyto těžké chvíle zvládnout. A samozřejmě také všem hasičům, záchranářům a policistům, kteří se snaží dětem nepříjemné situace ulehčit.


por. Bc. Libor NETOPIL, kpt. Mgr. Soňa PANČOCHOVÁ, HZS Zlínského kraje, foto por. Bc. Libor NETOPIL, HZS Zlínského kraje


redakce@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem