Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 2/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA vám poskytneme rozbor požáru dřevěného kostela Božího těla v Třinci. Přinášíme článek o mezinárodní spolupráci na úseku zjišťování příčin vzniku požáru. Dále máme rozhovor s vyšetřovateli požáru. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete o spolupráci psychologické služby HZS ČR se zahraničními subjekty. Seznámíme vás s pilotním dopravně-bezpečnostním projektem „Dožij se dvaceti“. Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ přináší informace o projektu „Slon Hugo“ pro MŠ a třídy prvního stupně ZŠ. Přečtete si článek o spolupráci HZS Olomouckého kraje se statutárním městem Olomouc na projektu vzdělávání osob se specifickými potřebami v oblasti ochrany obyvatelstva a integrovaného záchranného systému, který nese název „BOSPi“. V informacích se dozvíte o bilancování roku 2017 v Institutu ochrany obyvatelstva. Příloha časopisu je věnována tématu „Chřipka ptáků“. 

Již tradiční bilanční tisková konference HZS ČR za rok 2017 se konala letos 5. ledna v budově MV­ generálního ředitelství HZS ČR za účasti hlavních představitelů sboru, kteří informovali zástupce předních českých medií o činnosti jednotek požární ochrany (PO) v uplynulém období. Prezentované statistické údaje byly zatím pouze předběžné, konečné výsledky budou publikovány ve Statistické ročence 2017.

V úvodu se ujal slova generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, který uvedl: „Loňský rok nebyl výjimečný tím, že bychom zaznamenali velké povodně nebo sucha, ale přesto byl velmi náročný.“ Dále hovořil o velkých požárech roku a zastavil se u zásahu požáru lakovny ve Zvoli, který komentoval: „Tam jsme ztratili hasiče, po několika letech došlo k úmrtí našeho kolegy při požáru. Zemřel Jan Odermatt, který následně obdržel od prezidenta republiky státní vyznamenání Medaili Za hrdinství“.

Jako významnou mimořádnou událost zmínil říjnový orkán Herwart, který byl v mnoha ohledech horší než předchozí Kyril a Emma. Přehnal se nad naším územím během krátké doby a napáchal značné škody. Mimo jiné došlo k výpadkům elektrické energie a mobilních sítí, ale také k přetížení sítě tísňového volání.

Rovněž informoval, že v září byl uveden do provozu celoevropský systém automatického tísňového volání z vozidla eCall, který se v případě dopravní nehody spojí s telefonním centrem tísňového volání 112.

Zásahová činnost
Jednotky PO v roce 2017 zasahovaly celkem u více než 126 tisíc událostí, při nichž zachránily a evakuovaly téměř 65 tisíc lidí. Hasiči za loňský rok likvidovali celkem 16 745 požárů, což je o 492 meziročně více. Oheň také způsobil větší celkovou škodu než předloni, a to 3,6 miliardy korun. Počet lidí, kteří při požárech zahynuli, naopak klesl ze 124 na 87. Nejčastěji zasahovali při technických haváriích (70 825 zásahů), likvidovali například 7233 úniků nebezpečných chemických látek. U dopravních nehod evidují 22 tisíc zásahů.

Orkán Herwart zaměstnal 13 000 hasičů při celkem 9 925 událostech souvisejících s jeho ničivým působením. Za jediný den vyjížděly 8 254krát jednotky PO, aby odklízely vyvrácené a polámané stromy, spadlé dráty vysokého napětí, utržené střešní krytiny a podobně. Na tísňové lince hasiči zaznamenali 29 305 volání. První den lidé oznamovali mnohokrát tutéž událost, proto se systém zahltil. Během jedné hodiny volalo více jak 5 500 lidí. Odborníci však tvrdí, že i když se podaří odolnost systému posílit, může i v budoucnu nastat podobná situace, kdy v jednom okamžiku budou volat tisíce lidí. Nejtragičtějším následkem řádění živlu jsou čtyři ztracené lidské životy.

K loňským velkým požárům se škodou 80 milionů korun a vyšší patří požár průmyslového areálu v Kopřivnici, ke kterému došlo 7. ledna. Zasahovalo tam 217 hasičů, z nichž čtyři byli zraněni. Požár zapříčinila technická závada na elektroinstalaci. Vinou nedbalosti při používání hořlavých kapalin došlo k požáru s nejvyšší škodou 100 milionů korun a 28 milionů eur ve výrobní hale na plastové součástky do automobilů Havraň na Mostecku 22. ledna. Hasiči uchránili majetek v hodnotě 900 milionů korun. K požáru lakovny ve Zvoli došlo 14. února, kde bylo nasazeno 217 hasičů a po tragické smrti příslušníka HZS hl. m. Prahy také tým posttraumatické péče HZS Středočeského kraje. Technická závada na technologii zařízení byla příčinou požáru průmyslového objektu firmy Sycorec CR, spol. s r.o., Ostředek v okrese Benešov, kde zasahovalo 222 hasičů. V květnu došlo ještě ke dvěma požárům, a to 17. května v areálu firmy Toma, a.s., Otrokovice na Zlínsku, kde zasahovalo 140 hasičů, příčina vzniku požáru se dosud vyšetřuje, a 29. května ve stáčírně hořlavých kapalin výrobního družstva Severochema v Liberci. Bylo v něm skladováno velké množství hořlavých látek, čímž hrozilo zasahujícím hasičům značné nebezpečí. Požár absorbéru v areálu elektrárny Dětmarovice 28. července vyžadoval práci ve výšce 34 metrů, protože hrozil kolaps komínu. Zranilo se osm osob, z toho tři hasiči.

Africký mor prasat a chřipka ptáků loni rovněž potrápily jednotky PO, které odklízely uhynulá zvířata ve spolupráci s veterináři, a to zvláště kance ze špatně přístupných míst na Zlínsku (více jak 10 tisíc kusů prasat). Chřipka ptáků byla potvrzena v Ivančicích a Moravském Krumlově, kde bylo nasazeno 5447 hasičů do 1348 zásahů.

Pokračoval nejdelší zásah jednotek PO, který trvá od roku 2014. Hasiči zajištují odklízení sutin po výbuchu a převoz nebezpečného materiálu z areálu muničních skladů ve Vrběticích.

Humanitární pomoc a zahraniční rozvojová spolupráce
Finanční humanitární pomoc byla poskytnuta ve výši 157 milionů korun, a to zejména pro děti v uprchlických táborech (Sýrie, Afganistán, Ukrajina). V rámci projektu Zvýšení akceschopnosti a odborné způsobilosti moldavských hasičů proběhl výcvik pro zásahy s nebezpečnými látkami, byly pořízeny věcné prostředky a vystavěn ohňový trenažer v Moldavsku. Uskutečnilo se mezinárodní cvičení MOLDEX 2017 s účastí českého týmu pro chemickou, biologickou, radiologickou a jadernou detekci.

Výkon státního požárního dozoru
V roce 2017 bylo provedeno celkem 481 kontrol zaměřených tentokrát na dodržování povinností v souladu s předpisy o požární ochraně v restauračních zařízeních a hernách. U 361 kontrolovaných subjektů bylo zjištěno 1082 nedostatků. To znamená, že 75 % zařízení nesplňuje požadavky požární ochrany (chyběly přenosné hasicí přístroje, nebyly průchozí únikové cesty). U dlouhodobých kontrol kulturních památek bylo u 116 kontrolovaných subjektů, to je 65 % z celkového počtu 177 kontrol, zjištěno 389 nedostatků. U památkových objektů byly zjištěny méně závažné nedostatky než u heren.

Úkoly pro rok 2018

  • zpracovat návrh novely zákona o požární ochraně,
  • plnit úkoly z Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030,
  • zpracovat 22 nových typových plánů na základě Analýzy hrozeb pro ČR,
  • připravit návrh na zavedení samostatného povinného předmětu s obsahem bezpečnostních témat ve školách,
  • v rámci pilotního projektu „Ochrana měkkých cílů“ proškolit personál vybraných obchodních center Chodov a Černý Most pro správnou reakci v případě mimořádné události různého druhu,
  • vystavět nové stanice (Milovice, Doksy, Bitozeves, Železná Ruda), zrekonstruovat některé původní stanice (Jaroměř, Zlín, Nový Jičín, Praha­ Holešovice) a vzdělávací střediska (Brno, Zbiroh),
  • podpořit činnost Vodní záchranné služby Českého červeného kříže, z.s.,
  • pokračovat v podpoře činnosti dobrovolných hasičů.
     

Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto David HARTMANN, DiS.

vytisknout  e-mailem