Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 8/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru lesního porostu u obce Kájov. Přinášíme poznatky k vyšetřování příčin vzniku požárů v rámci návštěvy dánského vyšetřovatele požárů. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM věnujeme pozornost rozsáhlé pátrací a záchranné misi po uvězněných chlapcích v jeskyni v Thajsku. Dále rozebíráme zkušenosti ze cvičení v Karlovarském kraji při železniční nehodě s hromadným postižením osob. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ jsme připravili článek pojednávající o obměně jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V INFORMACÍCH vás seznámíme s programem a činnostmi Nadace policistů a hasičů v roce 2017. Ze sportovních událostí měsíce srpna stojí za zmínku Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Liberci. 

Dne 21. dubna 2018 ve 22.07 hodin bylo oznámeno na tísňovou linku 150, že z autobusové zastávky na silnici směr Kájov - Černá v Pošumaví je vidět z lesa kouř. Místo, kterému se říká Slunný vrch, se nachází směrem za obcí Kájov, část obce Přelštice na Českokrumlovsku. Les zachvátil rozsáhlý požár, který se hasičům v náročných podmínkách podařilo po necelých patnácti hodinách zlikvidovat.

Průběh zásahu

Na místo byla vyslána jednotka požární ochrany (PO) ze stanice Český Krumlov HZS Jihočeského kraje s CAS 20 - S2Z Scania 4×4, v počtu 1+3. V obci Kájov na jednotku PO čekal zaměstnanec Lesů České republiky, s.p., který ji na místo dovedl.

Na místě zásahu hasiči zjistili, že došlo k požáru lesa a velitel zásahu (VZ) povolal další síly a prostředky ze stanice Český Krumlov, a to CAS 20 - M3LP Camiva a CAS 30 - S3VH T 815-7. Požár vznikl v prudkém kopci asi 200 metrů od lesní cesty. Průzkumem VZ a dalšího příslušníka jednotky PO se ukázalo, že požárem zasažená plocha je obrovská a požár se šíří všemi směry, místy i do korun vzrostlých stromů. Ve směrech šíření požáru se nachází hustý smrkový les, lesní školka mladého buku, vzrostlý borovicový les a na pasece množství větví po předchozí těžbě. V tomto období se místy v lese ještě nachází suchá tráva, po které se požár též rychle rozšiřuje.

VZ vyhlásil II. stupeň požárního poplachu a zjišťoval možnost povolání vrtulníku letecké hasičské služby. Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje vyslalo na místo zásahu další jednotky PO podle požárního poplachového plánu kraje a informovalo řídicího důstojníka. Pomoc letecké služby nebyla možná.

Na místě zásahu byla nalezena lesní cesta, po které se stahovalo dřevo na svozové místo a která vedla k místu požáru. Po této rozježděné cestě se podařilo dopravit CAS 20 Camiva a CAS 20 Scania až na vrchol kopce, kde byl již vyhořelý. Na kopci hasiči rozvinuli tři vysokotlaké proudy, které byly nasazeny na lokalizaci požáru, rozšiřujícího se k vysokému lesu. Dále jednotky PO připravily dopravní vedení B s rozdělovačem směrem za horizont kopce, kde po příjezdu jednotek sborů dobrovolných hasičů (SDH) obcí vytvořily tři C proudy k zabránění dalšího šíření požáru a k jeho pozdější likvidaci.

Zásobování vodou
Přibližně 80 m od vrcholu kopce byla ustavena CAS 32 T 148 jednotky SDH obce Hořice na Šumavě a od ní vytvořen útočný proud C na ochranu lesní školky a vysokého porostu. Tato technika zajišťovala též doplňování vodou CAS 20 Camiva a CAS 20 Scania. Celkovou dodávku vody zajišťovala CAS 30 ze stanice Český Krumlov, která byla ponechána pod kopcem na svozovém místě dřeva, od níž bylo vytvořeno dopravní vedení podél lesní linky v délce 200 m do CAS 32 jednotky SDH obce Hořice na Šumavě.

Po příjezdu dalších jednotek SDH obcí Chvalšiny, Černá v Pošumaví a VHJ Boletice (vojenská hasičská jednotka) byly vytvořeny tři další proudy C na likvidaci požáru, kde byli nasazeni členové jednotek SDH obcí. Požární technika jednotek SDH obcí Větřní, Kájov a Brloh byla určena na kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště k CAS 30 T 815-7 ze stanice Český Krumlov. Čerpací stanoviště bylo zřízeno u rybníka v sídle Kladenské Rovné, vzdálené od místa zásahu asi tři kilometry. Aby nedocházelo k nebezpečnému vyhýbání požární techniky na úzké lesní cestě, byla trasa jízdy určena v kruhovém jednosměrném režimu, kdy se naplněné CAS vracely část jízdy po silnici do obce Kájov, kde najížděly na svozovou cestu směřující zpět k místu požáru. Délka trasy pro kyvadlovou dopravu vody pak činila 8 km. Ve 23.45 hodin nahlásil VZ lokalizaci požáru.

Po příjezdu řídicího důstojníka byla provedena kontrola celého místa zásahu. VZ odhadoval úplnou likvidaci požáru až na následující den, proto bylo dohodnuto, že až nebudou již některé jednotky PO potřebné na místě zásahu, budou odeslány zpět na základny k regeneraci sil. Na místo zásahu budou opět povolány následující den.

Likvidace požáru
V čase 02.54 hodin byla již likvidace požáru lesa v takovém stadiu, že jednotky PO byly postupně odesílány z místa zásahu na základny.
Na místě zůstaly všechny rozvinuté proudy, nutná požární technika pro jejich zásobování vodou a nezbytný počet příslušníků HZS Jihočeského kraje k jejich případné obsluze.

Ráno 22. dubna 2018 v 09.00 hodin došlo ke střídání příslušníků nastoupivší směnou ze stanice Český Krumlov a k předání velení zásahu velitelem družstva směny C. Na místo byly znovu povolány jednotky PO na úplnou likvidaci požáru, která byla oznámena ve 13.06 hodin. Z důvodu již nevyhovujícího čerpacího stanoviště u rybníka bylo zřízeno nové stanoviště v obci Kájov na místním potoce.

V 19.30 hodin byla provedena kontrola místa zásahu a potvrzena likvidace požáru.

Specifika zásahu
Pozitiva

  • v době hašení požáru foukal jen slabý vítr - šíření požáru nezrychloval,
  • dostatek sil a prostředků,
  • paradoxně dlouhodobé sucho ovlivnilo dobrou sjízdnost lesních cest,
  • k místu zásahu jednotku PO navedl zaměstnanec Lesů České republiky, s.p.,
  • u zásahu nedošlo k žádnému zranění ani ke škodě na požární technice.


Negativa

  • pozdní zjištění a ohlášení požáru,
  • špatně přístupný terén pro požární techniku – jediná přístupová cesta rozježděná těžkou lesnickou technikou pro transport dřeva,
  • nemožnost použití leteckého hašení (v nočních hodinách),
  • náročný terén pro zasahující hasiče – velká vrstva neuklizených větví po těžbě, prudký a skalnatý kopec,
  • v době příjezdu jednotky PO požár již zasahoval vzrostlé stromy a místy se šířil do korun stromů, v okolí hustý les se stromy hustě zavětvenými až k zemi,
  • značná vzdálenost zdroje vody, špatné lesní cesty – dlouhá doba jízdy požární techniky při kyvadlové dopravě vody,
  • zásah probíhal první polovinu v nočních hodinách, místo zásahu se složitě osvětlovalo, další den vysoké teploty a nebezpečí přehřívání organismu zasahujících – nutné častější střídání obsluhy proudů,
  • přetrvávající sucho a vysoké teploty způsobily rozšíření požáru na velkou plochu.

Závěr
Likvidace požáru trvala celkem 14 hodin 30 minut. Zásahu se zúčastnilo 64 hasičů, z toho 15 příslušníků HZS ČR, 5 zaměstnanců VHJ Boletice a 44 členů jednotek SDH obcí. Celkem bylo povoláno 10 jednotek PO a nasazeno 16 požárních automobilů (12 CAS, 4 DA), dvě plovoucí čerpadla Frogy, přenosná požární stříkačka (PPS 12) a osvětlovací agregát. Celková spotřeba vody činila 323 000 litrů, nasazeno devět proudů C a čtyři vysokotlaké proudy, hadicové vedení pro dálkovou dopravu vody v délce 280 m při převýšení přibližně 50 m. Celková plocha zasažená požárem byla asi tři hektary. Uchráněná hodnota na lesním porostu byla stanovena na 2,5 milionů korun. Příčinu požáru určili příslušníci zjišťování příčin vzniku požárů předběžně jako nedbalost při pálení klestu.


ppor. Karel MONDEK, HZS Jihočeského kraje, foto archiv HZS Jihočeského kraje

vytisknout  e-mailem