Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 6/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA nabízíme rozbor požáru v Kladně. Dále se dočtete, jaké využití mají termokamery pro účely zjišťování příčin vzniku požárů. Ve Chrudimi mají nový vyšetřovací automobil. Informujeme vás o využití CFD simulací při vyšetřování kriminálních činů. Smrtící bílý prášek fentanyl, co vše o něm (ne)víme? V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM přinášíme informace z mezinárodní konference v Kalifornii. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ si přečtete o tom, že HZS ČR převzal darem 130 000 speciálních nanofiltrů do textilních roušek. Co nám přinese dohoda o automatizované výměně dat? Dále si přečtete, jaká byla přijata opatření proti pandemii Covid-19 v Evropě i ve světě. ERCC řešilo repatriace občanů EU ze třetích zemí a pomoc státům s cyklónem v Oceánii. V rubrice INFORMACE vás pod titulkem „Hasí celá rodina“ budeme seznamovat s rodinami hasičů. V Příloze časopisu vychází Poválečný vývoj profesionální požární ochrany a vznik HZS ČR 

V sobotu 25. ledna 2020 v 03.25 hodin byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje (HZS SčK) oznámen požár bytu v předposledním patře třináctipodlažního panelového domu v Americké ulici v Kladně.

Popis objektu
Jde o panelový dům o třinácti nadzemních podlažích (NP) o půdorysu 30 × 17 m a výšce 40 m. Na každém podlaží se nachází sedm bytových jednotek, pouze ve 2. NP je pět bytových jednotek a 1. NP je bez bytových jednotek a využívá se pro umístění technologií. Celkem je v budově 82 bytových jednotek různé velikosti. Na střeše budovy je strojovna výtahu a zařízení GSM operátora.

Schodišťový prostor spolu s výtahovou šachtou tvoří chráněnou únikovou cestu.

Budova je napojena na plyn, ale vedení je pouze ve stoupačkách bočních bytů. Prostřední byty jsou bez rozvodu plynu.
V okolí objektu jsou zpevněné plochy na severní a východní straně užívané jako parkoviště. Ostatní plochy jsou nezpevněné. Západní strana je vzdálena 18 m od veřejné komunikace ulice Americká. Na jižní straně je ve vzdálenosti 8 m umístěn technologický objekt.

Průběh zásahu
Operační důstojník k události vyslal jednotku HZS SčK ze stanice Kladno a jednotky SDH obcí Braškov a Hřebeč. Během jízdy k zásahu přijalo operační a informační středisko HZS SčK k požáru několik dalších telefonátů s tím, že v domě je uvězněno mnoho lidí, kteří kvůli hustému kouři nemohou opustit dům.

Velitel zásahu, který už po pěti minutách po ohlášení události přijížděl na místo, nechal ihned vyhlásit II. stupeň požárního poplachu. Na místo tak postupně vyjely jednotky HZS SčK ze stanic Slaný a Rakovník a jednotky SDH obcí Brandýsek, Pletený Újezd, Stehelčeves, Unhošť a Vinařice. V rámci mezikrajské výpomoci byla na místo vyslána také jednotka HZS hl. m. Prahy ze stanice Petřiny.

Krajským operačním a informačním střediskem (KOPIS) byl rovněž povolán řídící důstojník Územního odboru Kladno (ŘD ÚO) a událost byla oznámena řediteli ÚO Kladno.

V době příjezdu první jednotky byla bytová jednotka ve 12. NP požárem už zcela zasažena a požár se postupně rozšiřoval i na byt nad ní. Hasiči se prvotně zaměřili na záchranu a evakuaci osob z domu, současně probíhalo ustavení výškové techniky a zásah vnitřkem budovy. Na hašení požáru byl nasazen jeden C proud vnitřkem budovy.

Jelikož AZ 40, nasazený ze západní strany budovy, nedosáhl až k ohroženým osobám na balkonech a v oknech, byl určen k zamezení šíření požáru po vnějším plášti budovy použitím jednoho C proudu z koše.

Vzhledem k tomu, že celý dům byl poměrně hodně zakouřen a byl předpoklad většího počtu zraněných osob, byla zdravotnická záchranná služba (ZZS) požádána o vyslání odpovídajícího počtu posádek.

Hasičům se ve spolupráci s Policií ČR a ZZS podařilo z domu zachránit 50 osob, přičemž velká část musela použít vyváděcí masky. Dalších 66 nájemníků dům opustilo samovolně. Při zásahu bylo zraněno celkem 16 obyvatel domu a dva policisté, kteří se také nadýchali zplodin hoření, když v první fázi zásahu pomáhali s evakuací. Obyvatelka bytu, ve kterém požár vznikl, utrpěla následkem požáru zranění neslučitelná se životem. Jejímu manželovi se podařilo na poslední chvíli uniknout, ale s rozsáhlými popáleninami musel být převezen na popáleninové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Ve 04.32 hodin se na místo dostavil ŘD ÚO Kladno spolu s ředitelem ÚO Kladno a vedoucím pracoviště IZS a služeb ÚO. Po seznámení se situací na místě si ŘD ÚO převzal velení a místo zásahu bylo následně rozděleno na dva úseky – úsek činnosti uvnitř budovy a úsek činnosti vně budovy. Velením 1. úseku byl pověřen velitel čety stanice Kladno, 2. úseku velel vedoucí pracoviště IZS a služeb ÚO Kladno. Komunikaci se zástupci města zabezpečoval ředitel ÚO Kladno. Při řízení zásahu se využil spojový automobil s posádkou z KOPIS.

Lokalizace byla ohlášena těsně před pátou hodinou ranní (04.58 hodin), kdy začala i redukce zasahujících jednotek PO.

Po uhašení požáru bylo průzkumem zjištěno, že požární bezpečnostní zařízení je stále funkční z náhradního zdroje. Šlo o přetlakové větrání chráněné únikové cesty a výtahy, které nebyly označeny, zda jsou určeny pro evakuaci v případě požáru. V zasaženém bytě byla zjevně narušena konstrukce tepelným namáháním a následným ochlazením hasební vodou. Ve 12. a 13. NP došlo k odprýskání betonu vlivem roztažení železobetonového panelu, došlo k vypadání pojiva v dilatačních spárách a popraskání svislých nosných zdí.

Původní informace o výbuchu byly vyloučeny, neboť na místě nebyly nalezeny žádné známky výbuchu. V dopoledních hodinách se na místo dostavil také statik, který prohlédl poškozený byt i celý dům. Následně zakázal nájemníkům vstup do horních tří pater. Doporučil zajistit proti vstupu osob okolí severní strany domu, jelikož zde hrozil pád stavebních prvků. Celý dům byl v průběhu zásahu odpojen od plynu, elektrické energie a vody.

Po provedení prohlídky bytového domu a seznámením s doporučením statika byl bytový dům v 11.30 hodin protokolárně předán primátorovi statutárního města Kladna.

Zajištění bytového domu převzala Městská policie Kladno. Zasahující jednotky PO se vrátily na své základny.

Péče o zachráněné a evakuované
Evakuované osoby našly azyl v přistavených autobusech, které poskytli jak hasiči, tak kladenský dopravní podnik ČSAD.
Na místo události byl povolán týlový kontejner k zajištění občerstvení pro zachráněné a evakuované. Prostřednictvím člena posttraumatického týmu jim byla poskytnuta posttraumatická péče a evakuovaným dětem byly rozdány plyšové hračky.

Obyvatelům z nezasažených podlaží pak byl v doprovodu strážníků a hasičů umožněn vstup do jejich bytů, aby si mohli vzít alespoň nejnutnější věci, především doklady, peníze, oblečení a léky, případně i domácí zvířectvo. Akutní potřeba léků byla prostřednictvím ZZS zajištěna na ambulanci Oblastní nemocnice Kladno.

O zachráněné a evakuované se dále postarali zástupci krizového štábu kladenského magistrátu. Okamžitě nabídli pomoc a ubytování lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou a neměli kam jít. Nabídku nakonec využilo pouze pět osob. Ostatní si zajistili náhradní ubytování u příbuzných a známých.

Podávání informací příbuzným bylo zpočátku komplikované, jelikož při použití traumatologického plánu se ošetřené osoby vedou pod evidenčním číslem a zjistit konkrétní osobu není zcela jednoduché, ale nakonec všichni tazatelé dostali žádané odpovědi. Proto byla zřízena krizová linka na poskytování informací obyvatelům domu i jejich blízkým.

Příčina vzniku požáru
Na požářiště se dostavil psovod se psem určeným na vyhledávání akcelerantů hoření, který na místě ale nic nena­lezl. Vyloučena byla také technická závada na elektrospotřebiči, vyšetřovatelé požárů tak pracují s verzemi nedbalostního jednání nebo úmyslného jednání. Škoda vzniklá požárem byla odhadnuta na 30 milionů korun, včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit hodnoty za přibližně 50 milionů korun.
Po dobu zásahu byla stanice Kladno zálohována jednotkou SDH obce Žilina, obdobně na slánskou stanici dorazila jednotka SDH obce ze Zlonic, aby zajistila výjezd pro případ vzniku další mimořádné události.

Specifika požáru

  • velký počet zachráněných a evakuovaných – 116 osob,
  • rychlý rozvoj požáru velké intenzity – teploty okolo 1 300 °C.


Pozitiva

  • rychlý dojezd první jednotky PO i dalších složek IZS,
  • dobrá spolupráce složek IZS,
  • přínosná činnost pracovníků krizového řízení města.


Negativa

  • nedostatečné nástupní plochy pro ustavení výškové techniky,
  • malý dosah dostupné výškové techniky – AP 32, AZ 40,
  • neadresný systém evidence zraněných odvezených do zdravotnických zařízení.


Závěr
U požáru zasahovalo sedm profesionálních (jedna v rámci mezikrajské výpomoci) a devět dobrovolných jednotek požární ochrany. Zdravotnická záchranná služba nasadila sedm vozidel RZP, tři vozidla R­ V a jedno vozidlo DRN. Policie ČR k události vyslala sedm zásahových vozidel. Městská policie Kladno nasadila po dobu zásahu pět zásahových vozidel s posádkami.

Zúčastněné složky IZS spolupracovaly při záchraně 50 osob a evakuaci 66 osob. Při požáru bylo zraněno 18 osob (včetně dvou dětí a dvou příslušníků Policie ČR) a jedna osoba požár nepřežila.

Požár si vyžádal enormní nasazení všech zúčastněných, zejména při záchraně a evakuaci osob v počáteční fázi zásahu.

Likvidace události přinesla řadu poznatků, pro které se v současné době hledá nejvhodnější řešení. V důsledku poškození stavebních konstrukcí požárem byl dům s 82 bytovými jednotkami do statického zajištění specializovanou firmou neobyvatelný. Tato skutečnost rovněž omezovala možnost okamžitě zahájit sanační práce v potřebném rozsahu.


ppor. Ing. Jakub JAKUPAJ, ppor. Bc. Miroslav ČESKÝ, HZS Středočeského kraje, foto nprap. Bc. Roman PŮTA, MV­-generální ředitelství HZS ČR

vytisknout  e-mailem