Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 3/2024

HZS Moravskoslezského kraje v srpnu roku 2023 likvidoval požár rodinného domu ve Lhotce. V průběhu zásahu došlo k výbuchu akumulátoru fotovoltaické elektrárny. Velitel zásahu povolal technický automobil se zařízením CCS Cobra, které bylo okamžitě nasazeno k prořezání a zaplavení baterií. Použití u zásahu ukázalo, že jednotky jsou s jeho pomocí schopny dostat vodu do nitra akumulátorů a bez problémů prostoupit jejich schránkou. Kurz „Potápěč a obsluha přilbového potápění“ na podzim loňského roku absolvovalo osm hasičů-potápěčů, kteří se zdokonalovali jak v teoretických znalostech, tak praktických dovednostech. Příslušníci HZS Moravskoslezského kraje zorganizovali několik workshopů, jejichž cílem bylo vytvoření metod a postupů pro zvládání povodňových rizik v rámci přeshraniční spolupráce na řekách protékající územím západního Balkánu. V únoru uplynuly dva roky od začátku konfliktu na Ukrajině. Většina států světa stále Ukrajinu podporuje zejména dodávkami humanitární pomoci. 

Minulý měsíc uplynuly dva roky od začátku konfliktu na Ukrajině. Tento bezprecedentní válečný čin, odehrávající se na evropském kontinentu, nám za dva roky zevšedněl a vnímáme ho už jako běžnou realitu. Většina států světa a mezinárodních organizací stále Ukrajinu podporuje, a to nejen morálně a vojensky, ale zejména co se týče dodávek humanitární pomoci. Bohužel obrovská vlna solidarity, která se strhla na začátku konfliktu a která neměla v novodobých dějinách obdoby, opadla. V současnosti podpora poskytovaná skrze Mechanismus civilní ochrany Unie (UCPM) setrvale klesá. Za první rok pomoci bylo na Ukrajinu dodáno rekordní množství pomoci, celkem neuvěřitelných 75 788 tun různých položek za více než 460 milionů eur. Za celé dva roky bylo dodáno celkem 99 485 tun. Ve druhém roce tedy na Ukrajinu dorazilo pouze necelých 23 000 tun humanitární pomoci.

26

V úterý 15. února 2022 aktivovala Ukrajina UCPM v rámci přípravy na mimořádnou událost velkého rozsahu. Od té doby obdrželo Koordinační středisko pro reakci na mimořádné události (ERCC) 182 žádostí nebo aktualizovaných seznamů potřeb od různých ukrajinských orgánů. K dnešnímu dni všech 27 členských států EU a pět účastnických států UCPM (Island, Norsko, Makedonie, Srbsko a Turecko) poskytlo pomoc Ukrajině prostřednictvím UCPM, což představuje celkem více než 99 tisíc tun pomoci za více než 800 milionů eur. Nejvíce pomoci bylo přepraveno přes logistické centrum v Polsku, a to 85 535 tun. Přes rumunské centrum to bylo 8 492 tun a nejméně šlo přes slovenské středisko, a to pouze 2 958 tun humanitární pomoci. Přímo na Ukrajinu bylo zasláno necelých 2 500 tun.

ERCC v nedávné době dodalo na Ukrajinu zdravotnické potřeby pocházející ze zásob rescEU, které hostí Německo a Nizozemsko, v celkové finanční hodnotě 1,85 milionu eur. V této dodávce pomoci byly špičkové zdravotnické prostředky, jako jsou ultrazvukové přístroje se senzory a monitory pro intenzivní sledování pacienta.

Po rozsáhlém zničení energetické infrastruktury na Ukrajině poskytovala Evropská komise (EK) značnou podporu na zmírnění dopadů. Současná strategie se zaměřuje na dvě oblasti. Opravu elektrické sítě pomocí vysokonapěťových přenosových zařízení, zejména autotransformátorů, transformátorů proudu a napětí, transformátorů pro posun fáze a regulačních transformátorů a pomocných zařízení pro vysokonapěťové trafostanice.

Druhou oblastí je zajištění energetické soběstačnosti pomocí generátorů elektrické energie pro základní služby, jako jsou například nemocnice. Tato oblast podpory poskytuje dodatečnou flexibilní kapacitu pro síť, čímž se zvyšuje celková stabilita a odolnost energetického systému Ukrajiny.

ERCC odhaduje, že z 25 členských států EU a čtyř účastnických států UCPM bylo na Ukrajinu odesláno více než 344 tisíc energetických položek a celkem přes 9,9 milionu LED žárovek. Konkrétně se jedná o 2 718 transformátorů, včetně dvou autotransformátorů, a 5 989 generátorů elektrické energie, z nichž 2 347 bylo dodáno ze zásob rescEU, včetně 169 ze soukromého sektoru (z Austrálie), směrovaných přes logistické centrum v Polsku.

Kromě toho UCPM poskytuje rámec pro zprostředkování nabídek pomoci od soukromých nebo státních ropných a plynárenských společností v úzké spolupráci se sekretariátem Energetického společenství. Jde o 109 zásilek z 22 zemí v celkovém objemu 2 870 tun zařízení a 2 200 tun kapalných produktů.

Ukrajina, Polsko, Moldavsko a Slovensko požádaly také o podporu lékařské evakuace do jiných evropských zemí. Od 22. března 2022 bylo do 22 cílových zemí převezeno celkem 3 049 ukrajinských pacientů, kteří potřebovali lékařskou pomoc. V uplynulých týdnech bylo převezeno 34 pacientů, z toho 11 do Německa, devět do Norska, šest do Dánska, čtyři do Francie a čtyři do Nizozemska.

27

Zprávy z Ukrajiny

Situace na Ukrajině se bohužel nezlepšuje, naopak Rusko pokračuje v útočné válce na civilní infrastrukturu a hustě obydlené oblasti. Od 29. prosince 2023 se zvýšil počet a intenzita leteckých útoků v celé zemi. Podle nejnovější situační zprávy se v důsledku útoků ze začátku roku 2024 ocitly statisíce lidí bez elektřiny a dodávek vody a zároveň trpí nízkými teplotami dosahujícími až k -20 °C. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (UN OCHA) hlásil po celou zimu rostoucí potřeby pomoci po celé Ukrajině. Odhaduje se, že pomoc během zimního období potřebovalo v celé zemi 1,7 milionu lidí. Odvětví energetiky, vodárenství a plynárenství jsou obzvláště zranitelná vůči útokům z Ruska, zejména pokud jsou blíže k frontové linii.

Plán humanitárních potřeb a reakce UN OCHA pro Ukrajinu na rok 2024 odhaduje, že v tomto roce bude humanitární pomoc potřebovat 40 % ukrajinského obyvatelstva žijícího na Ukrajině. Více než 3,3 milionu lidí potřebuje pomoc v obcích v první frontové linii na východě a jihu země.

Státy UCPM jsou ze strany EK soustavně vyzývány, aby nepolevovaly v poskytování pomoci. Požadované položky zahrnují zejména transformátory, generátory, prostředky na vytápění a úpravu vody, zařízení na výrobu plynu a energie, vozidla a informační technologie. Mezi další potřeby patří vybavení pro pasivní ochranu energetické infrastruktury, jako jsou pytle s pískem. Nadále je zapotřebí podporovat další oblasti, jako je odminování území a zdravotnictví. Jsou zapotřebí léky, sanitky a lékařské traumatologické vybavení, jakož i vybavení pro chemickou, biologickou, radiologickou a jadernou ochranu.

Jak je zřejmé z uvedených faktů, humanitární pomoc Ukrajině za dva roky trvání konfliktu s Ruskem je obrovská, nicméně setrvale klesá a nedosahuje potřebné výše. Z politického a strategického hlediska je udržení mezinárodní podpory Ukrajiny opravdu nezbytné. Jak se v poslední době často zmiňuje na mezinárodních fórech, členské státy EU by si měly uvědomit, že bez naší setrvalé a vydatné pomoci se Ukrajina nebude moci bránit a ruští vojáci budou do roka stát na hranicích EU. Ukrajina bojuje nejen za celistvost svého území, ale i za svou a naši svobodu.

plk. Ing. Lenka ŠTIKOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv MV-generálního ředitelství HZS ČR

vytisknout  e-mailem