Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 9/2024

Na telefonní centrum tísňového volání 112 HZS Středočeského kraje byl v lednu 2024 oznámen požár v prostoru nocležny v Kralupech nad Vltavou. Požáry objektů určených k bydlení většího počtu osob jsou vždy velmi náročné pro hasiče i zachraňované osoby. Speciální požární přívěsy se specifickou výbavou k nouzovému přežití osob předal Ústecký kraj na podzim roku 2023 jednotkám SDH obce Stebno, města Krásná Lípa a města Košťany předurčeným k plnění úkolů pro ochranu obyvatelstva. Hasební technika, ve které byla uložena fluorovaná pěnidla, zůstává touto skupinou látek kontaminována. Příspěvek porovnává dekontaminační účinnost různých dekontaminačních technik PFAS. 

Ve středu 10. ledna 2024 ve 12.33 hodin byl na telefonní centrum tísňového volání 112 Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje (HZS STC) oznámen požár v prostoru nocležny v ulici Na Horkách v Kralupech nad Vltavou. Včasným zpozorováním požáru, dostatkem sil a prostředků s krátkým dojezdovým časem a díky vzniku požáru mimo bytovou jednotku nedošlo ke ztrátám na životech. Do náhradního ubytování bylo přepraveno 29 osob.

1.PNG

Popis objektu

Dům stojí v okrajové části Kralup nad Vltavou s místním názvem Podháj. Budova původně sloužila jako nocležna pro přespání strojvedoucích z nedalekého vlakového nádraží. V současné době je objekt ve správě podnikatelské osoby, a je stále využíván jako nocležna. 
Jde o dům se čtyřmi nadzemními podlažími (NP), o celkovém půdorysném rozměru 20 × 15 m a výšce 12 m, který byl postaven v roce 1940. Obvodové a vnitřní stavební konstrukce jsou nehořlavé – zděné z plných pálených cihel. Střecha objektu je trámová, sedlového tvaru. U západní strany domu se nachází jediná přístupová komunikace, z východní strany je oplocená zahrada. Pro vstup do objektu slouží jeden vchod ze severní strany v 1. NP. Celkem je v budově 15 obytných buněk o různé velikosti, dispozičně situovaných v jednotlivých podlažích domu. Z budovy vede jedna úniková cesta – betonové schodiště, na které dispozičně navazují chodby z jednotlivých podlaží. V každém užívaném podlaží se nachází pro ubytované společné toalety, koupelna a kuchyňka. Z hlediska požární bezpečnosti staveb se jedná o objekt, který není rozdělen do požárních úseků. Celý objekt tvoří jeden požární úsek. 
Budova je napojena na rozvody elektrické energie a plynu. Vytápění je řešeno ústředním topením s plynovou kotelnou v 1. NP objektu. 

Průběh zásahu

Krajské operační a informační středisko (KOPIS) přijalo informaci o požáru v objektu nocležny a podle prvních informací šlo o požár celého třetího patra budovy. Operační důstojník k události vyslal jednotku požární ochrany (PO) HZS STC ze stanice Kralupy nad Vltavou, jednotky sborů dobrovolných hasičů (SDH) obcí Kralupy nad Vltavou, Kralupy nad Vltavou-Minice, jednotku HZS podniku (HZSP) Správy železnic (SŽ) Kralupy nad Vltavou a velitele čety s automobilovou plošinou ze stanice Mělník. K místu události vyjel také řídící důstojník (ŘD) Územního odboru (ÚO) Mělník. Současně byla ke spolupráci vyžádána zdravotnická záchranná služba (ZZS), Policie České republiky (PČR) a městská policie (MP). Během jízdy k zásahu bylo dalšími volajícími upřesněno, že jsou osoby uvězněny v bytových jednotkách a nemohou objekt opustit. Zároveň byla potvrzena informace, že se ve 2. a 3. NP nachází na okenních parapetech osoby a chtějí vyskočit ven. Na tuto skutečnost reagoval operační důstojník KOPIS vyhlášením 2. stupně požárního poplachu a vysláním odpovídajících sil a prostředků.
Jednotka ze stanice Kralupy nad Vltavou byla na místě sedm minut od příjmu prvního hovoru na KOPIS. Při příjezdu bylo patrné intenzivní zakouření v celém prostoru schodiště, zplodiny hoření vycházely z mnoha otevřených oken po celém plášti budovy. Několik osob se nacházelo v otevřených oknech, ze kterých vycházel kouř, a upozorňovaly na svoji přítomnost. Jedna osoba stála ve 3. NP na parapetu a z místnosti vycházel silný kouř.
Vzhledem k dispozici domu nebylo možné efektivně ustavit ani jednu ze tří povolaných automobilových plošin.
Velitel zásahu (VZ) průzkumem zjistil, že jde o rozvinutý požár vybavení a odpadu na chodbě v 1. NP domu  a že je požárem také částečně zasažena jediná úniková cesta z budovy. Zároveň hrozilo další rozšíření požáru do vyšších pater. Velení u zásahu převzal ŘD ÚO Mělník. Síly a prostředky na místě události nebyly dostačující. Prioritou byla záchrana osob a potlačení požáru. 
Jednotka HZS STC stanice Kralupy nad Vltavou byla rozdělena do tří skupin. První a druhá skupina, vybavená dýchací technikou a vyváděcími maskami Parat 5500, byla vyslána k záchraně osob z 3. a 4. NP. Třetí skupina hasila požár v 1. NP jedním útočným proudem. Nasazena byla přetlaková ventilace, aby se omezilo proudění zplodin hoření na únikové schodiště. VZ si vyžádal výpomoc přítomných příslušníků PČR a MP Kralupy nad Vltavou, kteří prováděli záchranu osob z 2. NP zapůjčenými nastavovacími žebříky.
Současně byly zřízeny uzávěry v ulicích Bořivojova a Poděbradova za účelem volného průjezdu pro záchranné složky a soustředění vozidel integrovaného záchranného systému (IZS). Současně s tím došlo k vytvoření prostorů shromaždiště evakuovaných osob a k poskytnutí zdravotní péče postiženým osobám. Vzhledem k venkovním teplotám a množství zachráněných osob si VZ vyžádal na místo události evakuační autobus ze stanice Slaný. 

15.jpg

Po příjezdu byla jednotka HZSP SŽ Kralupy nad Vltavou rozdělena na dvě skupiny. První byla nasazena z východní strany, kde se nacházelo větší množství osob v oknech bytových jednotek a bylo potřeba využít pro záchranu nastavovacích žebříků. Kvůli nebezpečí z prodlení nařídil VZ jednotce HZSP SŽ porušit technické parametry nastavovacího žebříku (složení pěti dílů) a zachránit tři osoby (dítě, těhotnou ženu a muže) z 3. NP. Druhá skupina vybavená dýchacími přístroji a vyváděcími maskami prozkoumávala byty a zachraňovala z nich osoby. 
Na místo události se dostavil velitel čety ze stanice Mělník. Po dohodě s VZ byl ustanoven jako pomocník VZ s úkolem zajistit evidenci a péči zachráněných osob v evakuačním prostoru. Všechny ostatní přijíždějící jednotky byly postupně využívány k detailnímu průzkumu vnitřních prostor budovy, aby se vyloučila přítomnost dalších osob. K události byla povolána jednotka předurčená pro ochranu obyvatelstva SDH Braškov-Valdek, která zasahujícím poskytovala stravu a teplé nápoje.
Na místo se dostavil ŘD ředitelství HZS STC, náměstek ředitele HZS STC pro IZS a operační řízení a tiskový mluvčí. Byl vytvořen štáb VZ a místo zásahu rozděleno na dva úseky. 
Hasiči zachránili celkem 27 osob ubytovaných v domě a pět zvířat. Všechny osoby byly předány ZZS, aby se vyloučilo podezření na intoxikaci zplodinami hoření. Dvě z nich odvezla k hospitalizaci do nemocnice. Při pokusu o odchyt psa jednoho z obyvatelů nocležny došlo k poranění čtyř členů IZS, všichni měli pouze lehká zranění. 
Všechna patra budovy byla několikrát zkontrolována pro vyloučení přítomnosti dalších osob a zvířat, následně VZ předal na KOPIS a zaměstnancům ZZS informaci, že budova je prázdná. Zároveň byla v 13.21 hodin ohlášena lokalizace požáru.
Na místo se dostavili zástupci města, kteří evakuovaným nabídli nouzové ubytování v další místní ubytovně. Celkem bylo evakuačním autobusem v součinnosti s MP Kralupy nad Vltavou přepraveno do náhradního ubytování 29 osob.

Příčina vzniku požáru a výše škody

Ohnisko požáru bylo stanoveno v 1. NP objektu na chodbě. Vyšetřovatel požárů stanovil příčinu vzniku požáru jako neprokázané zavinění. Přímá škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 500 tisíc korun, hasiči uchránili hodnoty ve výši 5 milionů korun. Místo zásahu ohledali také technici Služby kriminální policie a vyšetřování. Po likvidaci požáru proběhla kontrola místa za účasti tří příslušníků z pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení a krajského vyšetřovatele požárů. 

26.jpg

Specifika zásahu

Pozitiva
• rychlý dojezd první jednotky PO i dalších složek IZS,
• nasazení jednotky SDH Braškov-Valdek předurčené pro ochranu obyvatelstva, 
• nikdo z nájemníků nebyl usmrcen, 
• výborná spolupráce všech zasahujících složek IZS.

Negativa
• psychicky a fyzicky náročný zásah, 
• velmi nepřehledná situace, chaos a panika na straně nájemníků,
• někteří ubytovaní byli pod vlivem omamných a psychotropních látek,
• nedostatečné nástupní plochy pro ustavení výškové techniky,
• intenzivní zakouření únikových cest a některých bytových jednotek,
• lehké zranění členů IZS.

13.jpg

Závěr

Požáry objektů určených k bydlení většího počtu osob jsou vždy velmi náročné pro zasahující i zachraňované. Především díky včasnému zpozorování, dostatku sil a prostředků s krátkým dojezdovým časem a vzniku požáru mimo bytovou jednotku nedošlo ke ztrátám na životech. 

npor. Bc. Tomáš MOTYČKA, HZS Středočeského kraje, foto archiv HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem