Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 3/2009
V TOMTO ČÍSLE: SEZNAMUJEME s průběhem setkání představitelů Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU v Bruselu, spojeného s PODPISEM trojstranné deklarace k zavedení „Evropského dne linky 112“ a s OCENĚNÍM Hasičského záchranného sboru ČR za linku 112. ANALÝZA zásahu jednotek PO na rozsáhlý požár v areálu tržnice v Praze 4 – Libuši, závěry konference MEDICÍNA KATASTROF 2009, nové POZNATKY o radiokomunikačním systému technologie Tetrapol, HODNOCENÍ průběhu cvičení ZÓNA 2008, POZNATKY a zkušenosti složek IZS z řešení nebezpečí vzniku nákazy hospodářského zvířectva na území Jihočeského kraje. SEZNAMUJEME s plánem cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011 a s výsledky konference OCHRANA OBYVATELSTVA 2009. Přinášíme ZPRAVODAJSTVÍ z veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009, ÚVAHU o vztahu pojišťovnictví a PO. V PŘÍLOZE vychází kromě statistické ročenky také Kalendář sportovních soutěží na rok 2009.
- Evropský den 112
- Pražská tržnice počtvrté v plamenech
- Lepší podmínky pro zdravotnické záchranáře
- Cvičení ZÓNA 2008 z pohledu HZS kraje Vysočina
- Nebezpečí vzniku nákazy hospodářského zvířectva na území Jihočeského kraje
- Ochrana obyvatelstva 2009
- Nový vědecký časopis
- Plán cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011
- PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky (Komora) je dobrovolné nezávislé profesní sdružení fyzických osob, které působí na území České republiky. Jejím prezidentem se stal už v době založení Komory v roce 2005 Drahomír Sigmund, nyní zaměstnán jako hlavní sestra ZZS Olomouckého kraje.
Proč Komora vznikla a jaké je její poslání?
Komora záchranářů vznikla proto, aby sdružovala a hájila zájmy středních i nižších zdravotnických pracovníků výjezdových skupin a zdravotnických operačních středisek ZZS. Také jsme přibrali studenty oboru zdravotnický záchranář, protože se připravují na výkon tohoto povolání a měli by tedy být, jak se říká, u toho, aby i oni mohli vyjádřit svůj názor, co by se do budoucna mělo změnit a jak to vidí oni.
Naším cílem je mimo jiné dbát o zvyšování prestiže zdravotnických záchranářů u laické i odborné veřejnosti, o zkvalitnění procesu vzdělávání s možností specializace a procesu odborných praxí. S tím souvisí také snaha o reálnější popis kompetencí zdravotnických záchranářů v legislativě tak, aby odpovídal skutečným činnostem záchranáře v posádkách rychlé zdravotnické pomoci při poskytování přednemocniční neodkladné péče.
Pro své členy pořádáme vzdělávací akce a i jinak se snažíme podílet na zvyšování úrovně odborných znalostí a dovedností svých členů v oblasti přednemocniční péče a příbuzných oborů.
Máte dostatek členů, aby se vám dařilo prosazovat všechny záměry?
Původní předpoklad počítal s mnohem větší členskou základnou a s aktivnějším přístupem těch, kterým je organizace otevřena. Máme zastoupení téměř ve všech krajích a musím říci, že i za tak krátkou dobu se nám podařilo již mnohé zrealizovat. Dosáhli jsme například toho, že každá norma, která se připravuje ke schválení, je zasílána také našim zástupcům, abychom k ní vyjádřili své připomínky. Zároveň uznávám, že Ministerstvo zdravotnictví připomínky hledá a otevírá k aktuální problematice širokou diskuzi.
Přesto jsme si vědomi toho, že čím větší členskou základnu budeme mít, tím lépe se nám budou prosazovat a naplňovat i naše cíle. O jejich dosažení usilujeme v úzké spolupráci také s ostatními sdruženími pracovníků ve zdravotnictví.
Jaký je názor Komory na postavení záchranářů v IZS?
Za posledních pět let nastal na „záchrankách“ po transformaci velký rozvoj a díky modernizaci došlo také k lepšímu zabezpečení jejich pracovníků. Problémem však je, že ZZS jsou jako jediná základní složka IZS zřizovány jednotlivými kraji, systém jejich financování není jednotný a mnozí záchranáři jsou nespokojení a cítí se diskriminováni proti dalším dvěma základním složkám. Argumentují tím, že při zásazích nezastanou menší množství práce a méně psychicky i fyzicky náročné a rizikové činnosti, než ti druzí. Vkládají tedy velké naděje do nově navrhovaného zákona o zdravotnické službě. Očekávají, že v něm najdou zlepšení své situace, například tzv. výsluhu za odpracovaná léta, delší dovolenou, nárok na ozdravný pobyt v lázeňských zařízeních apod. Faktem zůstává, že velké množství lékařů, zdravotníků a hlavně řidičů záchranek se dostává do vyššího věku, jejich reakce za volantem se zpomalují, nemohou již běhat k nemocným do vyšších pater v domech bez výtahu a chtěli by důstojně odejít.
Proč je nedostatek nových, vhodných řidičů pro ZZS?
Požadované vzdělání - akreditovaný kvalifikační Kurz pro řidiče vozidla ZZS - si většinou uchazeč o práci v ZZS musí hradit sám a někdy i vzhledem ke vzdálenosti místa kurzu od místa bydliště, může pro zájemce být nákladná také doprava za tímto vzděláváním. Akreditovaným kvalifikačním kurzem získává absolvent odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání řidič vozidla zdravotnické záchranné služby - tato podmínka byla stanovena zákonem o nelékařských zdravotnických povoláních (č.96/2004 Sb.). Rozsah kurzu je stanoven ve vyhlášce č. 39/2005 Sb., a to na 440 hodin teoretické a 340 hodin praktické výuky. Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně získalo jako jediné v ČR akreditaci Ministerstva zdravotnictví k realizaci tohoto programu 18. dubna 2006. Od tohoto data kurz úspěšně absolvovalo a prošlo závěrečnou zkouškou na 180 absolventů. Zatím nikde jinde nelze zmíněnou kvalifikaci získat.
Jaké vzdělání je nezbytné pro ostatní členy posádky, například rychlé zdravotnické pomoci?
Činnosti nelékařských zdravotnických pracovníků (NLZP) jsou obsahem speciální právní normy, vyhlášky č. 424/2004 Sb.
Odbornou způsobilost k výkonu povolání tak získá ten, kdo absolvuje bakalářský studijní obor zdravotnický záchranář nebo nejméně tříleté studium v oboru diplomovaný zdravotnický záchranář na vyšších zdravotnických školách, nebo střední zdravotnickou školu v oboru zdravotnický záchranář, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1998/1999.
Nyní je připraven ke schválení Rámcový vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti v oboru Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře. Po jeho vystudování bude zdravotnický záchranář moci vykonávat i činnosti uvedené v § 97 vyhlášky 424/2004 Sb., kde bude moci například pacienta s poruchou základních životních funkcí zajistit okamžitě i bez indikace lékaře.
Jakými formami činnosti se Komora prezentuje a jak chce prosazovat lepší podmínky pro záchranáře?
Podílí se prostřednictvím svých zástupců na činnosti poradních orgánů Parlamentu České republiky, Ministerstva zdravotnictví a dalších profesních komor zabývajících se problematikou zdravotnictví s důrazem na obory neodkladné přednemocniční péče a urgentních příjmů.
V oblasti vzdělávání má zájem konzultovat s vedením vyšších a vysokých škol potřeby náplně vzdělávání ve studijním oboru zdravotnický záchranář.
Zdarma poskytuje poradenskou činnost pro studenty vyšších odborných a vysokých škol v oboru zdravotnický záchranář.
Vytváří podmínky pro vzájemnou spolupráci mezi svými členy i členy podobných organizací ve světě, s důrazem na země EU.
Čeho chcete dosáhnout v nejbližší budoucnosti?
Lepších podmínek pro všechny záchranáře za co nejnižších nákladů. To je ideální představa, ale přesto věřím, že když budeme mít podporu, protože z dosavadních výsledků je patrné, že to neděláme pro sebe, naše činnost bude úspěšná a podaří se prosadit z požadavků záchranářů mnohem více.
V budoucnu chceme také dbát na dodržování etických norem a zásad při výkonu zdravotnického povolání.
Koncem března se uskuteční dvoudenní IV. Sněm Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb ČR, na kterém proběhne odborná konference zařazená do celoživotního vzdělávání. Na sněmu budeme tentokrát volit nové orgány komory.
Rád bych, aby se nám společně podařilo přesvědčit co možná nejvíce našich kolegů k aktivní účasti na členství v Komoře, protože „mlácením prázdné slámy“ na stanovištích u kávy a nebo po práci u piva, ještě nikdo ničeho nedosáhl.
Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ