Časopis 112 ROČNÍK XIV ČÍSLO 9/2015
V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na rozsáhlý požár střechy průmyslového objektu v Praze, jehož příčinou byla nedbalost při svařování a přibližujeme chemické a fyzikální metody používané při vypracování požárně technických expertiz pro účely HZS ČR. Výuka problematiky operačního řízení a představení ZZS Jihomoravského kraje jsou náplní části časopisu zaměřené na oblast IZS. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ uveřejňujeme výsledky testů těsnosti ochranných masek nabízených na tuzemském trhu a seznamujeme také se závěry projektu zaměřeného na zvláštnosti evakuace obyvatelstva v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V tomto bloku také představuje unikátní dálkový detektor chemických látek, který byl v praxi využit při některých vrcholných sportovních soutěžích pořádaných v letošním roce v České republice. V závěrečné části časopisu představujeme novou požární techniku HZS ČR, jejíž nákup byl spolufinancován ze strukturálních fondů Evropské unie.
- Požár střechy průmyslového objektu
- Zvláštnosti evakuace obyvatelstva v zónách havarijního plánování jaderných elektráren
- Den bezpečnosti s hasiči
- Vrcholné sportovní akce pod drobnohledem dálkového detektoru nebezpečných chemických látek
- Nová technika přispěje ke zvýšení efektivity, akceschopnosti a mobility Hasičského záchranného sboru ČR
- Pelhřimov letos ožil nejen dechovkou
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Jak se chovat a co dělat v případě vzniku požáru, povodně, úniku nebezpečné látky nebo mimořádné události v Jaderné elektrárně Temelín? Jak správně postupovat ve chvíli, kdy je zapotřebí se ukrýt nebo evakuovat?
Profesionální hasiči pomáhají při všech typech mimořádných událostí nebo krizových situací. Do povědomí dětí, dospělých, seniorů a handicapovaných osob se nyní dostává i problematika ochrany obyvatelstva, krizového řízení a požární prevence. HZS Jihočeského kraje za jednu ze svých priorit považuje preventivně výchovnou činnost.
Jihočeští hasiči zahájili v letošním roce realizaci ojedinělého projektu s názvem „Den bezpečnosti s hasiči“. Projekt připravili příslušníci oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS Jihočeského kraje a podpořily jej MV generální ředitelství HZS ČR a Jaderná elektrárna Temelín. Cílovou skupinou projektu jsou žáci, studenti a jejich pedagogové z mateřských, základních a středních škol v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín. Děti se praktickou a hravou formou od hasičů dozvědí, jak se mají správně ukrýt, chovat při požáru a při evakuaci objektu, požádat o pomoc pro sebe i své blízké, nahlásit událost na linku tísňového volání nebo použít prostředky improvizované ochrany. Tím získají důležitý přehled o problematice ochrany člověka za mimořádných událostí. Získané informace a dovednosti mohou přenést i na ostatní členy své rodiny. Pedagogové je budou moci následně uplatnit při vlastní výuce problematiky „ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí“.
Unikátní pilotní projekt na základě žádosti a zpracované projektové dokumentace finančně podpořila Nadace ČEZ částkou ve výši 100 000 Kč. Peníze byly využity na zakoupení didaktických názorných pomůcek určených ke vzdělávání této cílové skupiny, jako jsou například deskové hry a výukové CD asociace Záchranný kruh. Praktický dárek (pláštěnku, tužky, reflexní pásku) dostaly i všechny děti, které se projektu zúčastnily. Partnerem HZS Jihočeského kraje byla Jaderná elektrárna Temelín, která prostřednictvím svých hasičů zajistila výjezdovou techniku CAS s obsluhou. Díky ní si děti mohly vyzkoušet náročnost stříkání na cíl džberovou stříkačkou a, byl li vhodný prostor, i stříkání vody přímo z CAS.
Projekt bude realizován po dobu pěti let. Realizace jeho pilotní části probíhala nejprve formou oslovení vytipovaných škol. Následovalo osobní jednání příslušníka HZS Jihočeského kraje s řediteli vybraných škol a dohodnutí finálního termínu a programu projektového dne. V květnu a červnu letošního roku byly do projektu zapojeny vybrané školy v zóně havarijního plánování, s celkovým počtem přes 700 žáků ze ZŠ a MŠ Chrášťany, ZŠ a MŠ Žimutice, ZŠ a MŠ Temelín, ZŠ a MŠ Dříteň a Gymnázia Týn nad Vltavou.
Program projektového dne
Úvodní hodina byla věnována seznámení s ochrannými opatřeními při vzniku mimořádné události, kterou vedl pedagog s žáky ve třídě, na základě zaslaného materiálu od HZS Jihočeského kraje. Poté příslušník HZS Jihočeského kraje objasnil pojmy varování, ukrytí a evakuace.
Následně žáci procházeli praktická stanoviště připravená příslušníky HZS Jihočeského kraje: postup při ukrytí, prostředky improvizované ochrany, evakuace školy - sbalení evakuačního zavazadla, požární příprava, označení nebezpečných látek, jízda na koloběžce nebo odstrkovadle – trasa a stříkání na cíl džberovou stříkačkou, nahlášení mimořádné události na tísňovou linku 112, osmisměrky, testy z asociace Záchranný kruh, hasičské obleky (oblékání dětí z MŠ a ZŠ), protichemický oblek, dýchací přístroj, ukázka CAS z Jaderné elektrárny Temelín.
Stanoviště byla navržena a rozmístěna tak, aby na sebe logicky navazovala pro správné pochopení ochranných opatření při mimořádné události. Zadané úkoly na jednotlivých stanovištích byly přizpůsobeny věku dětí. V mateřských školách byl program dne realizován zábavně, spíše formou hry. Na základních školách a na gymnáziu byl již ze strany hasičů kladen důraz na osvojení si správného postupu a žádoucího chování při vzniku mimořádné události.
Nejoblíbenější stanoviště očima dětí:
→ stříkání na cíl džberovou stříkačkou – cílem bylo v nejkratším časovém intervalu, s použitím džberové stříkačky, zasáhnout plastové lahve naplněné vodou. Děti pracovaly v týmu, kdy jedno z nich pumpovalo vodu a druhé mířilo hadicí na cíl.
→ jízda na koloběžce nebo odstrkovadle – cílem tohoto stanoviště bylo v nejkratším časovém intervalu projet zvolenou trasu vytyčenou dopravními kužely. Děti byly oblečeny v zásahovém obleku a hasičské přilbě.
→ domeček rizik – cílem bylo zjistit, jaká nebezpečí skrývá náš domov. Příslušník HZS Jihočeského kraje měl připraven banner s obrázkem rodinného domu s vyznačenými pokoji. V každém pokoji byly znázorněny nebezpečné předměty nebo situace, které mohou způsobit požár. Děti měly za úkol tyto předměty, situace najít a vysvětlit.
→ sbalení evakuačního zavazadla – cílem bylo co nejlépe a účelně sbalit zavazadlo, které by děti použily v případě opuštění domu při vzniku mimořádné události nebo krizové situace.
→ požární příprava – cílem bylo správně určit pro zvolenou situaci druh hasicího přístroje a jeho použití. Většina dětí správně určila, mimo jiné, že zařízení pod elektrickým proudem se nehasí vodním hasicím přístrojem.
→ nahlášení události na tísňovou linku – cílem bylo správně určit linku tísňového volání, zavolat na ni připraveným telefonem a nahlásit mimořádnou událost se všemi důležitými detaily. Příslušník HZS Jihočeského kraje měl připravených deset typů mimořádných událostí, ze kterých si děti losovaly konkrétní událost.
Na každém stanovišti příslušník HZS Jihočeského kraje provedl při ukončení úkolu závěrečné hodnocení.
Vzhledem k tomu, že byl projekt personálně velmi náročný, byli do něj kromě příslušníků oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení zapojeni i příslušníci oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a oddělení zjišťování příčin vzniku požárů, příslušníci územních odborů HZS Jihočeského kraje a tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje.
V průběhu dalších čtyř let se uskuteční další část projektu s cílem seznámit všechny předškolní a školní děti v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín s realizací ochranných opatření (varování, ukrytí a evakuace) a s úlohou a činností jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Konkrétně se jedná o 20 školských zařízení s celkovým počtem 3000 dětí.
HZS Jihočeského kraje tímto unikátním projektem reaguje na hrozby a rizika, jejichž počet v České republice bohužel neklesá. Přitom děti a často ani jejich rodiče nevědí, jak je řešit nebo jim předcházet. Z tohoto důvodu se hasiči soustředili na maximální spolupráci se školkami a školami v Jihočeském kraji.
Hodnocení projektu
S odstupem času můžeme konstatovat, že tento pilotní projekt byl a je úspěšný. Z ohlasů a reakcí dětí vyplývá radost nad dnem stráveným s hasiči. Svoje poznatky a zážitky děti předaly doma i svým rodičům a sourozencům, kteří projekt následně ohodnotili velmi pozitivně. Pedagogové navíc ocenili předaný výukový materiál, který mohou použít v rámci své pedagogické praxe v této oblasti. Při ukončení projektového dne ve škole bylo hasičům vždy připomenuto, aby na školu nebo školku v příštím „kole“ nezapomněli.
kpt. Mgr. Kamila MRÁČKOVÁ, HZS Jihočeského kraje, foto archiv HZS Jihočeského kraje