Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XV ČÍSLO 9/2016

V části věnované POŽÁRNÍ OCHRANĚ se dočtete o zásahu hasičů z Olomouckého kraje u požáru tří hal, které sloužily k uskladňování použitého textilu. V pokračování článku uveřejněném v čísle 4/2016 se dozvíte, jak probíhalo experimentální měření povrchových teplot žárovek a zářivek. O prověření připravenosti záchranného týmu hasičů a zdravotníků na mezinárodním cvičení záchranných modulů „ModEx Austria 2016“ ve fiktivní zemi Modulistan, která byla postižena velkým zemětřesením, se dočtete v oblasti věnované IZS. Z oblasti OCHRANY OBYVATELSTVA přinášíme poznatky z odborného semináře „Boj se suchem a ekologickými zátěžemi“. O začátcích, průběhu a výsledcích fungování po dobu jednoho roku se dočtete v článku o Centru zdraví a bezpečí neboli Světě záchranářů. V INFORMACÍCH nezapomínáme na sport. Tentokrát z jiné oblasti, než jsme zvyklí. O přípravách na světový pohár v ledním hokeji a zejména o obdivu k práci hasičů jsme si povídali s kustodem týmu a jedním z hráčů hokejové reprezentace. 

Český tým AMP po roce prověřil svoji připravenost na mezinárodním cvičení záchranných modulů „ModEx Austria 2016“, které se konalo ve dnech 8. až 11. června 2016 v rakouském Tritolwerku a přilehlém okolí.


Námět

Fiktivní země Modulistan byla postižena velkým zemětřesením, které si ve spojitosti s rozsáhlými povodněmi vyžádalo velký počet zraněných osob, sesuvů půdy a zborcených budov. Modulistan požádal o mezinárodní pomoc přes Evropské centrum pro odezvu na mimořádné události Evropské unie (ERCC). Česká republika nabídla postižené zemi zdravotnickou jednotku.


Český tým – modul AMP

Ošetření pacientaOšetření pacienta

Hlavním organizátorem cvičení bylo konsorcium států, vedené německou organizací Johanitů. Konsorcium bylo dále složené z finské agentury pro krizové situace, italským ředitelstvím civilní ochrany a rakouským ředitelstvím civilní ochrany. Česká republika se rozhodla cvičení účastnit s modulem Předsunutá zdravotnická jednotka (AMP - z anglického Advanced medical post). Mimo České republiky se cvičení dále účastnily USAR týmy z Bulharska, Rakouska a Slovinska a mezinárodní jednotka z projektu pro posuzování stability budov „Matilda“ tvořená Italy, Slovinci a Chorvaty.

Modul AMP je tvořen z příslušníků Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy a zdravotnického personálu Fakultní nemocnice v Brně. Tento tým, který měsíc působil v Nepálu po ničivém zemětřesení v roce 2015, si tak prověřil svoji připravenost být nasazen a pomáhat postiženým lidem při katastrofách v různých částech světa. Modul čítá 38 osob, z toho 9 lékařů, 14 sester a 15 hasičů, kteří zajišťují management a logistickou část týmu. Materiál jednotky může být přepravován letecky nebo dvěma nákladními vozidly s přívěsem a autobusem pro přepravu členů týmů. Tento tým je připraven zasahovat do 10 hodin od aktivace modulu.


Aktivace modulu

Přijetí nabízené pomoci republikou Modulistan znamenalo aktivování modulu AMP, který se začal připravovat a po připravení osob a veškerého materiálu se vydal na pomoc. Po příjezdu na místo následovaly nezbytné formality jako pasová kontrola a celní náležitosti. Zdravotní modul je v tomto ohledu velmi specifický, vzhledem ke skladbě materiálu a celním pravidlům. Další specifika nastala po příjezdu na místo, kde měl český tým působit. Stále probíhala jednání s představiteli Ministerstva zdravotnictví Modulistanu, zda mohou čeští lékaři vykonávat zdravotnickou péči na daném území. Ano, takovéto záležitosti mohou nastat i v reálné situaci (mohou se vyskytnout problémy léčení pacientů i z hlediska pohlaví nebo náboženských zvyklostí). Na všechny tyto problémy jsou členové týmu připravováni během školení a společných cvičení v České republice.


Nasazení při záchranných činnostech a spolupráce s dalšími týmy

Během první hodiny od zahájení výstavby zdravotnické části již byli přijímáni první pacienti. Snahou organizátorů bylo nasimulovat široký rozsah typů zranění, se kterými by se tým mohl setkat po celou dobu nasazení, tzn. až 30 dní. Díky tomuto přístupu tým ošetřil pacienty s typickými poraněními vzniklými v důsledku zemětřesení, ale řešil například i autonehodu v bezprostřední blízkosti tábora, včetně protipožárních opatření a vyproštění pacientů z havarovaných vozidel. Velké nasazení týmu si vyžádal hromadný příjem pacientů po nehodě autobusu, kdy ošetřil za projevů paniky a hysterie skupinu více než 30 raněných. Za velké pozornosti organizátorů, ale i médií (včetně reportáže do rakouské národní televize ORF), proběhlo ošetření popáleného pacienta a jeho letecký transport do zdravotnického zařízení. Další zkouškou týmu byla skupina ozbrojených civilistů, vyžadujících ošetření, nebo pomoc při zadržení uprchlého vězně.

Tým také musel prokázat schopnosti kooperovat s ostatními záchrannými týmy při nasazení v sutinách zřícené budovy nebo řešit požadavky ostatních týmů a zástupců státu Modulistan v poskytování zdravotní péče a odsunu ošetřených osob do lokálních nemocnic nebo řešit problematiku zacházení se zemřelými osobami.

Mimo případy související se zdravotnickým posláním týmu připravili organizátoři cvičení scénáře vyžadující okamžitou reakci celého týmu na vzniklou situaci. Byla to například noční evakuace modulu po druhotném otřesu, nebo v důsledku ohrožení tábora toxickým mrakem, vzniklým při požáru chemické továrny.

Dalším úkolem byla podpora EU Civil Protection Team vysláním styčného důstojníka, nebo vysláním expertní skupiny na jednání s ministryní zdravotnictví Modulistanu.

Po celou dobu nasazení byla činnost týmu a způsob řešení simulovaných událostí hodnocena národním a mezinárodním trenérem z Rakouska a sledována zástupci mezinárodních organizací jako World Health Organization, EU Civil Protection Mechanism.

Organizátoři cvičení si pro český tým připravili opravdu velké vytížení pacienty a i nejedno překvapení, které se často neslo v rozporu s „rozehrou“, nicméně příslušníci týmu si se všemi nástrahami cvičení poradili.


Závěrečné hodnocení

Po 36 hodinách nepřetržitého nasazení týmu na místě bylo cvičení ukončeno. Český tým byl vysoko oceňován pro svoji profesionalitu a připravenost, včetně schopnosti improvizovat. Samozřejmě se vyskytly i nedostatky, které znamenají výzvu pro tento tým do budoucna. Jak zkvalitnit a zefektivnit pomoc v postižené zemi. Avšak fakt, že Evropská unie si náš zdravotní tým vysoce cení a ve velice dobrém světle se ukázal i při nasazení v Nepálu, ukazuje, že postupujeme správným směrem. Na adrese https://www.youtube.com/watch?v=WjLWX2EXRg0 lze shlédnout ze cvičení oficiální videosekvenci.


pplk. Martin PÁVEK, MV­‑generální ředitelství HZS ČR,
por. Mgr. Jiří ČMAKAL, HZS hl. m. Prahy,
foto pprap. Bc. Michal FRANTA, HZS hl. m. Prahy

 


redakce@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem