Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 8/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru lesního porostu u obce Kájov. Přinášíme poznatky k vyšetřování příčin vzniku požárů v rámci návštěvy dánského vyšetřovatele požárů. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM věnujeme pozornost rozsáhlé pátrací a záchranné misi po uvězněných chlapcích v jeskyni v Thajsku. Dále rozebíráme zkušenosti ze cvičení v Karlovarském kraji při železniční nehodě s hromadným postižením osob. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ jsme připravili článek pojednávající o obměně jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V INFORMACÍCH vás seznámíme s programem a činnostmi Nadace policistů a hasičů v roce 2017. Ze sportovních událostí měsíce srpna stojí za zmínku Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Liberci. 

V rámci setkání českých příslušníků zjišťování příčin vzniku požárů (vyšetřovatel požárů) a dánských kolegů v průběhu CTIF Fire Investigation Working Group v minulém roce v Budapešti bylo předjednáno přijetí dánských kolegů z důvodu jejich zájmu o získání bližších informací zejména o českém systému zjišťování příčin vzniku požárů (ZPP), vybavení vyšetřovatelů požárů a hlavně o způsobu vzdělávání příslušníků zařazených na úseku zjišťování příčin vzniku požárů. Právě kvůli těmto informacím letos na jaře navštívil Českou republiku René Ruusunen.

HZS hl. m. Prahy

Dánský vyšetřovatel požárů René Ruusunen spolu s příslušníky MV­ generálního ředitelství HZS ČR pplk. Mgr. Jakubem Škodou a kpt. Ing. Zdeňkem Zrubkem z HZS Moravskoslezského kraje navštívili stanici HZS hl. m. Prahy - Sokolská, kde se setkali s náměstkem pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plk. Ing. Jiřím Hoškem a vedoucím oddělení ZPP mjr. Bc. Martinem Kavkou. Dánský kolega zde mohl porovnat staré a nové zásahové vozidlo pražských vyšetřovatelů požárů, včetně jejich vybavení, příslušníci představili a obecně popsali systém vyšetřování požárů na území hlavního města Prahy (např. nepřetržitý systém směn ve 12hodinových službách, výjezdovou skupinu, kde je součástí i technik – fotograf a mnoho dalších zajímavostí). Dostavil se pozvaný psovod Policie České republiky (PČR), který popsal systém spolupráce mezi PČR a HZS ČR v rámci ZPP se zaměřením na odběr vzorků u požárů s podezřením na možný výskyt akcelerantů hoření na místě vzniku požáru. Teoretickou část doplnily názorné ukázky výcviku služebního psa cvičeného na danou problematiku. Následovala prezentace zaměřená nejen na činnosti z oblasti ZPP u požáru Hotelu Eurostars David, ale i navazující kroky kontrolní činnosti provedené HZS hl. m. Prahy po zásahu.

Z následné diskuze k případu vyplynulo, že je velký rozdíl mezi českým a dánským systémem kontrolní činnosti, zejména v oblasti efektivního využívání softwaru (tzv. Firehouse software) převzatého ze Spojených států amerických, který umožňuje větší efektivitu při plánování a provádění kontrolní činnosti. Část programu na stanici byla zakončena prohlídkou zázemí hasičů a ukázkou používané požární techniky.

Školní a výcvikové zařízení HZS ČR – pracoviště Zbiroh
Ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR - pracovišti Zbiroh v Plzeňském kraji (ŠVZ Zbiroh) se dánský vyšetřovatel setkal s kolegy kpt. Ing. Jaroslavem Řepíkem a kpt. Ing. Stanislavem Kopeckým (HZS Plzeňského kraje), kteří ho spolu s dalším průvodcem mjr. Ing. Josefem Daníčkem (ŠVZ Zbiroh) provedli areálem. Navštívili expozici zjišťování příčin vzniku požárů a expozici požární ochrany („muzeum požární techniky“), takticko­ lezecký výcvikový objekt používaný PČR (např. URNA) a v neposlední řadě i polygon pro simulaci reálných podmínek požáru (Flashover kontejnery). Diskutovalo se nad možnostmi využití polygonu pro praktický výcvik vyšetřovatelů požárů v oblasti dynamiky požáru s následným uplatněním znalostí při zjišťování příčin vzniku požáru.

HZS Plzeňského kraje
Následující den začínal program celé skupiny na ředitelství HZS Plzeňského kraje. René Ruusunen představil dánský systém ZPP a následovalo porovnání obou systémů vyšetřování požárů. Největším rozdílem a současně i výhodou českého systému je pevné zakotvení kompetencí HZS ČR provádět zjišťování příčin vzniku požárů přímo v zákoně. Dánský systém toto oprávnění pevně zakotvené v předpisech nemá, v praxi pak na místě požáru často dochází ke kompetenčním sporům vyšetřovatelů požárů s policií či pojišťovnami. Jedním z hlavních cílů dánského zástupce je změna legislativy podobně českému vzoru. Na KOPIS HZS Plzeňského kraje se René Ruusunen dozvěděl o systému tísňového volání v České republice, jenž je podle jeho slov velmi podobný s dánským systémem. Následně mu byl předveden vyšetřovací automobil a vybavení využívané příslušníky ZPP HZS Plzeňského kraje. Proběhla diskuze nad zajištěnými vzorky z místa požárů a nad specifiky kraje při vyšetřování požárů, k výcviku a možnostem uplatnění některých postupů z publikací NFPA 921 a NFPA 1033, např. měření hloubky kalcinace po požáru nebo vliv ventilace na vyšetřování ohnisek požárů.

Velitel stanice Plzeň - Košutka mjr. Ing. Michal Pathy provedl celou skupinu prostory stanice a ukázal požární techniku, kterou používají. Kromě polygonu – klecového trenažéru využívaného pro výcvik s dýchacími přístroji zaujalo dánského kolegu i to, jak se nahlíží na problematiku dekontaminace (nejen) hasičů.

René Ruusunen a česká delegace se seznámila s prezentací českého systému ZPP a systému požární prevence na našem území. Dánský kolega přednesl zkušenosti a závěry s výcvikovou metodou pro vyšetřovatele požárů, která pro výcvik používá zmenšené modely místností. Metoda je velmi podobná metodě, která již byla prezentována českým vyšetřovatelům na tréninkovém kurzu ve Spojených státech amerických v roce 2017. Dánský kolega však tuto metodu dále rozpracovává a navrhuje určitá vylepšení, např. pohyblivé stěny boxů (panty ve spodní části) nebo volbu vhodného materiálu používaného uvnitř boxů (upozornil na obtížně hořlavé podlahové krytiny, které komplikují přípravu míst zásahů). Vyzdvihl klady metody - finanční nenáročnost, možnost jednoduchého přemisťování boxů, jejich opětovné použití, možnost simulace vlivu dynamiky požáru např. vliv ventilace či možnost výuky základů metody „měření kalcinace sádrokartonových desek“. Upozornil i na zápory, a to zejména na fakt, že velikost plamene či tepelný tok není srovnatelný s reálnými požáry.

Kpt. Ing. Zdeněk Zrubek představil charakteristiku vyšetřování požárů v rámci HZS Moravskoslezského kraje se zaměřením na dokumentaci týkající se vyšetřování požárů v České republice. Dále zmínil případovou studii, která se váže k požáru kabelové lávky a navazujícího kabelového vedení. Požár se stal na vlakovém nádraží v Bohumíně. Den zakončil přednáškou pplk. Mgr. Jakub Škoda, který shrnul systém vzdělávání vyšetřovatele požárů v rámci kurzů HZS ČR od přijetí k HZS ČR (Základní odborná příprava), přes Kurz požární prevence až po specializační kurz Vyšetřování příčin požárů.

Institut ochrany obyvatelstva
V Institutu ochrany obyvatelstva (IOO) v Lázních Bohdaneč Ing. Miroslav Fišar celou delegaci seznámil s činnostmi z oblasti ZPP prováděnými příslušníky IOO, dále s chemickou laboratoří, kterou využívají pro expertízní činnost z oblasti vyšetřování požárů, chemický automobil a vyšetřovací automobil výjezdové skupiny ZPP IOO. René Ruusunen měl možnost seznámit se s laboratoří, kterou lze využívat pro simulování menších požárů v monitorovaném prostoru, včetně předvedení 3D skeneru.

MV­-generální ředitelství HZS ČR
Poslední den probíhal na půdě MV­ generálního ředitelství HZS ČR. Renému Ruusunenovi byli představeni služební funkcionáři odboru prevence, kpt. Ing. Stanislav Kopecký prezentoval případovou studii požáru skladu, který způsobila technická závada na lithiových akumulátorech. K tématu pak proběhla diskuze a sdílení zkušeností s těmito typy požárů. Diskutovalo se nad zkušenostmi při používání aplikací mobilních telefonů využitelných při vyšetřování požárů. Tyto aplikace mimo jiné vytvářejí rychle a efektivně virtuální prohlídku zmapovaného prostoru (např. Panorama 360) nebo se používají pro snadné měření a vytváření půdorysu místnosti (např. Camtoplan). Na konci diskuze se skupina věnovala využití softwaru pro stanovení doby odhořívání svíčky (Candle Burn Time Calculator) při potvrzení či vyloučení stanovené verze příčiny vzniku požáru. V debatě týkající se vyšetřování požárů automobilů dánský kolega popsal knihu, kterou pro svoji práci používá jako zdroj informací (Gregory J. Barnett, Automotive Fire Analysis – An Engineering Approach).

Při závěrečném vyhodnocení této výměny René Ruusunen velmi ocenil získané informace o našem systému vyšetřování požárů, které se pokusí využít při nastavování dánského systému ZPP. Dále také vyplynula možnost budoucí spolupráce při sdílení získaných informací při rozborech jednotlivých požárů.


kpt. Ing. Stanislav KOPECKÝ, HZS Plzeňského kraje, pplk. Mgr. Jakub ŠKODA, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorů

vytisknout  e-mailem