Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 1/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme informace o požáru v podzemních garážích v Brně-Žebětíně. Dále si přečtete o požáru v obci Tursko. Představujeme HZS podniku ČEPRO, Cerekvice nad Bystřicí. Jaké jsou požadavky na uskladnění a kompletování zboží a s tím související požární ochranu ve výtahových a karuselových skladovacích systémech. Co přinesla zkouška požáru autobusu na CNG? V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM informujeme o novém Cvičebním řádu jednotek PO. Dvě příslušnice HaZZ SR navštívily OPIS MV-GŘ HZS ČR. Seznámíme vás s průběhem taktického cvičení Potopa 2019 v Karlovarském kraji. Motorová řetězová pila se stala nezbytným pomocníkem hasičů. Čtyřem HZS krajů byla předány drony. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informace o tom, jak hasiči v Liberci školili asistenty prevence kriminality. V rubrice INFORMACE si přečtete o akci „Daruj život, aneb i hrdinové občas potřebují pomoci“. ČEPS udělil medaile za zásluhy i příslušníkům HZS ČR. 

Ve čtvrtek 27. června 2019 ve 22.33 hodin byl na operační a informační středisko HZS Jihomoravského kraje (KOPIS JmK) nahlášen hustý černý dým stoupající ze střechy výškové budovy v Brně­ Žebětíně v ulici Sentická č. 1053/3.

Popis zásahu
Podle požárního poplachového plánu byly na místo vyslány jednotky požární ochrany (PO) HZS JmK Brno­ Přehrada, Brno­ BVV, Brno­ Starý Lískovec, Brno­ Lidická, Brno­ Líšeň a jednotka SDH Brno­ Žebětín.

Jako první se na místo mimořádné události dostavila jednotka SDH Brno­ Žebětín. Provedeným průzkumem a vytěžením jednoho z majitelů bytů zjistil velitel jednotky, že nejde o požár střechy, ale pravděpodobně o požár ve sklepě obytného domu.

V době příjezdu hasičů již na místě probíhala samovolná evakuace obyvatel domu. Jednotka SDH Žebětín před příjezdem jednotek ze stanic Přehrada a BVV vytvořila dopravní vedení B s rozdělovačem umístěným před vstup do budovy, na který následně napojily profesionální jednotky dva útočné proudy C vedené do podzemních podlaží. Jednotky ze stanic Lidická a Starý Lískovec zkontrolovaly bytové jednotky a dokončily evakuaci zbylých nájemníků.

Velitel čety ze stanice Lidická se po příjezdu seznámil se situací a převzal velení na místě zásahu. Rozdělil místo na dva úseky – úsek hašení a úsek ­evakuace. Hasební práce prováděly jednotky ze stanic BVV a Přehrada a evakuaci zabezpečovaly jednotky ze stanic Lidická, Lískovec a jednotka SDH Žebětín, které souběžně kontrolovaly byty. Posádka vozidla PPLA­ M1 ze stanice Líšeň zajišťovala výměnu dýchacích přístrojů.

Průzkumem 1. podzemního ­podlaží (PP), kde se nacházela část podzemních garáží, technické prostory budovy a jedna bytová jednotka, nebyly zjištěny žádné známky hoření. Jednotky PO přesunuly průzkum do 2. PP, kde se nacházela další část garáží a technické prostory budovy. Prostor 2. PP byl silně zakouřen a na místě byla zjištěna vysoká teplota. Další postup jednotek PO na 2. PP byl možný pouze s využitím termokamery a se zavodněným proudem. Teplota pod stropem se pohybovala okolo 350 °C. Po nalezení ohniska požáru zjistili zasahující hasiči, že jde o požár tří osobních vozidel (jedno vozidlo bylo zasaženo v plném rozsahu, další dvě částečně). V prostoru garáží byl vypnut přívod elektrické energie.

Zasahující hasiči požár zlikvidovali pomocí dvou C proudů s využitím přimísení pěnidla pro změkčení vody. Čas v době lokalizace ukazoval 23.10 hodin. Prostory garáží, schodiště domu a podlaží byly silně zakouřeny. KOPIS HZS JmK vyslalo na místo zásahu územního řídícího důstojníka Územního odboru Brno­ město (ÚŘD BM). Pro dočasné umístění evakuovaných osob povolal velitel zásahu evakuační autobus ze stanice HZS JmK Tišnov.

V prostorách domu nefungovalo požární odvětrávání, proto bylo nutné vnitřní prostor objektu odvětrat přetlakovými ventilátory. Z tohoto důvodu nasadili zasahující hasiči tři přetlakové ventilátory. Podzemní prostory byly odděleny textilní protipožární clonou zamezující šíření požáru do dalších částí podzemí obytného domu zasaženého požárem a obytného domu v těsném sousedství. Tuto clonu byli hasiči nuceni odstranit odříznutím. Kouř byl odváděn schodištěm domu. Jiný odváděcí otvor z podzemních prostor domu nebyl k dispozici.

Během odvětrávání se potýkali s obtížemi vyvolanými absencí otevíratelných oken na chodbách vedoucích k bytovým jednotkám. Ta se nacházela pouze na schodišti domu. Z tohoto důvodu museli odvětrávat postupně jednotlivá podlaží domu, přičemž nasazovali přetlakové ventilátory postupně do jednotlivých podlaží.

Po příjezdu evakuačního autobusu ze stanice Tišnov byly evakuované osoby dočasně přesunuty do vozidla. Současně se na místo požáru dostavil ÚŘD BM, který po seznámení se situací na místě zásahu zajišťoval komunikaci se starostou městské části (MČ) Brno­ Žebětín. Dále se podílel na řešení náhradního ubytování pro evakuované uživatele bytových jednotek.

Požár zasahující hasiči zlikvidovali následující den v čase 01.20 hodin. Po odvětrání prostor zjistili, že v garážích byla požárem poškozena odpadní potrubí vedoucí z bytových jednotek a dále došlo k poškození elektroinstalace. Starosta MČ Brno­ Žebětín, který se dostavil na místo požáru, byl VZ požádán o zajištění náhradního ubytování pro zhruba 40 osob. Policie ČR zabezpečila vchod do budovy a vjezd do garáží proti vstupu nájemníků bytových jednotek, kteří měli tendenci vyvážet svá osobní vozidla z podzemních garáží.

Před ukončením zásahu byli majitelé a uživatelé bytových jednotek informováni o stavu garáží, bytových jednotek a společných prostor. I přes značnou složitost a náročnost zásahu nedošlo k žádnému zranění zasahujících hasičů ani nájemníků bytového domu.

Následujícího dne v dopoledních hodinách proběhlo za účasti Policie ČR další ohledání místa požáru. Kromě příslušníka zjišťování příčin vzniku požárů (vyšetřovatel požáru) se za HZS JmK ohledání dále účastnil příslušník oddělení kontrolní činnosti HZS JmK a oddělení stavební prevence HZS JmK.

Popis objektu
Jde o dva komunikačně propojené bytové domy, jejichž součástí jsou i hromadné podzemní garáže. Z požárního hlediska mají objekty dvě PP a šest nadzemních podlaží (NP). Ve 2. PP se nachází průjezdná hromadná garáž, která je požárně rozdělena na dvě části – severní část (24 stání) a jižní část (25 stání). V 1. PP je průjezdná hromadná garáž také požárně rozdělena na dvě části – severní část (22 stání) a jižní část (26 stání). V nadzemních podlažích se nacházejí jednotlivé bytové jednotky.

Oba domy jsou rozděleny do několika samostatných požárních úseků. Případná evakuace osob je řešena nechráněnými únikovými cestami, které ústí do chráněné únikové cesty typu B. Chráněné únikové cesty typu B jsou větrány nuceným přetlakovým větráním v celém rozsahu, ústí na volné prostranství a kromě úniku osob slouží i jako vnitřní zásahová cesta.

Ohledání
Ohledáním bylo zjištěno, že ve 2. PP v severní části podzemních garáží došlo k požáru osobního vozidla Ford Mondeo. Požár vznikl v přední části motorového prostoru tohoto vozidla a odtud se dále rozšířil na celou přední část a dále na vedle stojící vozidla Škodu Octavii a Škodu Superb.

Majitel vozidla Ford vyšetřovateli požáru vypověděl, že s vozidlem přijel kolem sedmnácté hodiny, vozidlo zaparkoval a přitom nepozoroval žádné technické odchylky. Majitelé poškozených vozů (Superb a Octavie) uvedli, že když později parkovali vozidla, Ford již stál na místě a nepozorovali nic zvláštního.

Příčina vzniku požáru
K požáru došlo v uzavřeném objektu, kam nemají přístup nepovolané osoby. Vjezd do garáží a vchod do domu byly uzavřeny. Při ohledání bylo zjištěno největší poškození v přední části motorového prostoru vozidla Ford Mondeo, kde jsou uloženy silové vodiče od akumulátoru ke startéru a alternátoru. Vodič mezi startérem a alternátorem byl vlivem požáru přerušený. Dále se v tomto prostoru nachází akumulátorová baterie, která byla požárem poškozena tak, že nebylo možné zjistit, zda nedošlo k jejímu vnitřnímu zkratu. Jako příčina vzniku požáru byla stanovena provozně technická závada vozidla Ford Mondeo. S ohledem na rozsah poškození motorového prostoru nebylo možné přesně specifikovat, k jaké technické závadě došlo.

Následky požáru
Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 3 484 200 korun, z toho tři miliony korun byly na bytovém domě (zničena požární roleta, poškození kanalizačního potrubí, elektrických rozvodů a osvětlení, vzduchotechniky a vjezdových vrat). Zplodinami hoření došlo k poškození výmalby chodeb a schodiště domu. Jednotky PO zásahem uchránily hodnoty ve výši tří milionů korun.

Dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně
Již v době, kdy probíhalo ohledání místa požáru ze strany Policie ČR a oddělení ZPP, zahájil příslušník HZS JmK oddělení kontrolní činnosti tematickou kontrolu, jejímž cílem bylo zjistit, jak jsou v dotčených bytových domech dodržovány povinnosti, které jsou stanoveny předpisy o PO.

Fyzickou kontrolou objektů bylo zjištěno, že provozovaná činnost vykazuje znak rozhodný pro přiřazení charakteristiky činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím ve smyslu § 4 odst. 2 písm. j) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, v návaznosti na § 18 písm. a) vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci). Zjednodušeně řečeno jde o činnost, kde jsou složité podmínky pro zásah, a to z důvodu předpokladu silného zakouření v dispozičně složitých a nepřehledných objektech, v nichž hrozí ztráta orientace osob.

Kontrolované osobě (společenství vlastníků bytových jednotek) vznikla povinnost zpracovat dokumentaci PO, jejíž předložení bylo během kontroly vyžadováno. Kontrolovaná osoba však tuto dokumentaci zpracovanou neměla.

Fyzickou kontrolou bylo dále zjištěno, že požární dveře se samozavíracím mechanismem (požární dveře na chodbách obou bytových domů, které oddělují nechráněnou únikovou cestu od chráněné únikové cesty) byly v době požáru a také v době zahájení kontroly otevřeny a ve spodní části zajištěny zařízením, které znemožňovalo jejich zavření – dveřní zarážky, klínky. Podle informací několika přítomných majitelů bytových jednotek šlo o běžný stav.

HZS JmK uložil podle ustanovení § 10 odst. 2 zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), povinnost kontrolované osobě podat písemnou zprávu o odstranění nedostatků.

Kontrolovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku a HZS JmK bude dále postupovat v souladu s platnými předpisy.

Specifika zásahu
Pozitiva

  • při zásahu nedošlo ke zranění zasahujících hasičů ani uživatelů bytových jednotek,
  • krátký dojezdový čas prvních jednotek PO na místo požáru,
  • samovolná evakuace nájemníků před příjezdem jednotek PO,
  • dobrá připravenost jednotky SDH Brno­ Žebětín,
  • každý byt byl samostatným požárním úsekem.


Negativa

  • prvotní hlášení události jako požár střechy,
  • silné zakouření vnitřních prostor,
  • vysoká teplota v prostoru podzemních garáží,
  • nefunkční systém požárního odvětrání,
  • obtížné odvětrání prostor garáží a chodeb z důvodu absence odvětrávacích otvorů,
  • absence dokumentace zdolávání požáru,
  • vyřazení požárních dveří se samozavíracím mechanismem z provozu obyvateli domu.
     

Závěr
Absence dokumentace zdolávání požáru vedla ke zvýšení časové náročnosti zásahu, nicméně jednotky PO požár lokalizovaly 30 minut po příjezdu první z nich. Vyřazením požárních dveří se samozavíracím mechanismem z provozu obyvateli budovy došlo k zakouření prostor, které by za dodržení podmínek PO zakouřeny být nemusely. To se pak projevilo na likvidování požáru, které nakonec trvalo více než dvě hodiny. Drtivou většinu tohoto času zabralo právě odvětrání vnitřních prostor budovy.
Celkově se na řešení události podílelo 28 hasičů ze šesti stanic HZS JmK a jedné jednotky SDH obce. Celkem 44 osob se evakuovalo samovolně ještě před příjezdem jednotek PO.


plk. Ing. Vladimír STEHLÍK, npor. Bc. Pavel ČTVRTNÍČEK, por. Ing. Filip VENCLOVSKÝ, ppor. Ing. Michal OSVALD, ppor. Martin LEPKA, foto por. Ing. Filip VENCLOVSKÝ, HZS Jihomoravského kraje
 

vytisknout  e-mailem