Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 9/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru autovraků a pneumatik v areálu kovošrotu v Kladně. Dále si přečtete o náročném zásahu při srážce dvou motorových osobních vlaků u Perninku. Velitelský vůz s dronem bude sloužit hasičům v Karlovarském kraji. Nová unikátní stavebnice pro zkušební požáry pomůže vyšetřovatelům. Hasiči z Chemparku u Litvínova slaví 75 let své činnosti. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o nasazení USAR odřadu v Bejrútu a rovněž o poskytnutí materiálně humanitární pomoci. A jak vidí misi v Bejrútu kynologové? Ministr vnitra předal ocenění za profesionální zásah v Bejrútu. Můžete se dočíst rovněž o činnosti EUCP týmu po ničivém výbuchu. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ si přečtete zprávu o činnosti v oblasti CNP NATO v roce 2019. Dále pak o nových přístrojích radiologické laboratoře v Institutu ochrany obyvatelstva. V rubrice INFORMACE je další příběh hasičské rodiny. Následují anotace vysokoškolských prací. 

Podle jízdního řádu má pravidelný železniční spoj z nádraží Pernink na Karlovarsku odjezd v 15.07 hodin. V prostoru nádraží vždy čeká na protijedoucí vlak z Nejdku, který dál pokračuje s pravidelným odjezdem v 15.08 hodin směrem na Horní Blatnou a Potůčky. V úterý 7. července 2020 ale strojvůdce zatím z neznámých důvodů nepočkal a na jednokolejné trati vyjel proti blížící se druhé železniční soupravě.

Jednokolejná trať je v kolejovém drážním provozu v úseku mezi nádražím s kolejovým rozvětvením projížděná obousměrně a provoz zde vyžaduje specifické řízení a zabezpečení. V Perninku je vyřešeno míjení tak, že oba vlaky na sebe musí čekat v místě rozvětvení trati na nádraží. Souprava RegioShark však vyjela na trať už v době, kdy v protisměru teprve přijížděla na nádraží souprava RegioNova. V čase 15.12 hodin přijala Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje (ZZS Karlovarského kraje) oznámení na tísňovou linku od cestujícího z jednoho z vlaků. Ten uvedl, že jejich vlak v úseku mezi Nejdkem a Perninkem do něčeho narazil. Operátor ZZS Karlovarského kraje tuto informaci datovou větou předal na operační střediska hasičů a policie. Operační a informační středisko HZS Karlovarského kraje (KOPIS) vyslalo na místo události jednotky požární ochrany (jednotky PO) z I. stupně požárního poplachu. Šlo o dvě družstva ze stanice Karlovy Vary a dále jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí (jednotky SDH) Pernink, Potůčky a Abertamy. O tři minuty později upřesnila hlídka Policie ČR (PČR), že jde o srážku dvou osobních vlaků. Za další tři minuty doplnil spojař jednotky Hasičského záchranného sboru Správy železnic z Chebu (HZS SŽ), že na místě je větší množství zraněných osob, a proto na místo události vysílají více techniky. Mezitím už KOPIS na základě doplňujících informací vyhlásilo II. stupeň požárního poplachu a vyslalo k železniční dopravní nehodě další jednotky PO. Celkem na místě zasahovalo 17 jednotek PO z Karlovarského a Ústeckého kraje.

Místo nehody
Regionální železniční trať s číselným označením 142 vede z Karlových Varů přes Nejdek a Pernink do stanice Potůčky a dále na území Spolkové republiky Německo do stanice Johanngeorgenstadt. Trať měří 47,2 kilometru a jde o druhou nejvýše položenou železniční trať na území České republiky. Vlaky se střetly v traťovém úseku 550 metrů od nádraží Pernink ve směru od Nejdku. Přístup k trati je po kolejích od nádraží či opět po kolejích od silničního přejezdu P191, který je od místa nehody vzdálený 800 metrů. Podél trati vede silnice vzdálená od kolejí zhruba 200 metrů. Od silnice k železničnímu svršku je prudký svah nahoru s převýšením 50 výškových metrů. Všechny přístupové cesty k místu nehody a trasy pro záchranu zraněných osob jsou tak schůdné pouze pěšky a po kolejích.

Prvotní zásah
První jednotka PO byla na místě za 10 minut od nahlášení události na tísňovou linku. Po průzkumu místa události velitel zásahu upřesnil rozsah a především počet zraněných osob. Protože neměl na místě dostatek sil a prostředků pro záchranu a vyproštění zraněných osob z havarovaných souprav, rozhodl o záchraně a předlékařské pomoci nejdříve těm, které bylo možné z obou vlaků dostat bez vyprošťovacích nástrojů a dalšího vybavení. První místo pro soustředění jednotek PO bylo zřízeno na silnici pod svahem, odkud si hasiči veškeré záchranářské vybavení nosili k místu havárie.

Na místě se nacházelo podle prvních odhadů asi 30 osob. Vzhledem k druhu a povaze zranění strojvedoucích a vlakové čety nebylo možné zjistit přesné informace o počtu cestujících ve vlacích. Po příjezdu velitel čety stanice Karlovy Vary, který na místě převzal velení, rozhodl o vytvoření dvou úseků a přesměroval další dojíždějící jednotky PO k novému místu shromáždění v prostoru nádraží Pernink. Zde byl vytvořen druhý úsek pro shromáždění a třídění zraněných, první úsek zůstal v místě samotné srážky.

Ve vlacích bylo zahájeno třídění zraněných metodou START. Osoby bez zranění či osoby zraněné, ale schopné samostatného pohybu, byly v doprovodu členů jednotek PO a příslušníků PČR odvedeny do úseku shromáždění zraněných na nádraží. Ostatní bylo nutné na shromaždiště dopravit v nosítkách. Zároveň bylo potřeba dvě osoby vyprostit s použitím hydraulických vyprošťovacích nástrojů. Během třídění metodou START ve vlacích byly dvě osoby označeny jako usmrcené a nebylo s nimi dále manipulováno s ohledem na další vyšetřování. Na místo byl vyslán územní řídící důstojník HZS Karlovarského kraje, který po příjezdu převzal velení. Ten již během jízdy k zásahu konzultoval telefonicky postup a aktivaci traumaplánu Karlovarské krajské nemocnice v Karlových Varech (KKN) s vedoucím odboru bezpečnosti a krizového řízení Krajského úřadu Karlovarského kraje. Za 1 hodinu a 6 minut od přijetí oznámení o nehodě byly všechny osoby z vlakových souprav mimo havarované vagony. Několik zraněných osob bylo na nosítkách na železničním svršku před vlakem, kde posádky ZZS Karlovarského kraje a jednotky PO prováděly neodkladnou přednemocniční péči. V čase 1 hodina 26 minut od nahlášení byly všechny osoby z obou vlaků, kromě usmrcených, transportovány na místo shromaždiště u budovy nádraží Pernink.

Průzkum okolí
Při hromadných dopravních nehodách se stává, že zraněné osoby v šoku odcházejí od místa neštěstí. Po transportu zraněných tak velitel zásahu rozhodl o průzkumu širšího okolí místa havárie. PČR využila služební psy pro prohledání terénu a místo zásahu propátral ze vzduchu rovněž příslušník stanice Karlovy Vary s dronem, a to až do doby příletu vrtulníku Letecké služby PČR, který provedl monitoring celé oblasti místa zásahu. V okolí nehody nebyla nalezena žádná další osoba.

Transport zraněných osob
Finální třídění zraněných osob probíhalo v prostoru nádraží Pernink, kde byl člen ZZS Karlovarského kraje určen jako vedoucí odsunu. Z tohoto místa sanitky rozvážely zraněné do určených lékařských zařízení. Kvůli vážnosti zranění několika osob povolala ZZS Karlovarského kraje na místo leteckou záchrannou službu. Zasahovaly tak vrtulníky Armády ČR Plzeň, Armády ČR Bechyně, LZS Ústí nad Labem a LZS ze Spolkové republiky Německo.

Účastníků železniční dopravní nehody bylo celkem 34, z toho 10 bez zranění, 13 lehce zraněných, 4 středně zranění, 5 vážně zraněných a 2 mrtví. V prvním voze RegioNovy (v místě střetu) byla jedna mrtvá osoba, druhá mrtvá osoba se nacházela ve druhém voze RegioNovy. Velitel zásahu povolal pro další transport evakuační autobus HZS Karlovarského kraje, který devět osob (z toho pět nezletilých) označených zeleně a bez zjevných známek zranění odvezl na kontrolní vyšetření do KKN za doprovodu člena týmu posttraumatické intervenční péče HZS Karlovarského kraje (TPP tým). V čase 2 hodiny a 50 minut od nahlášení nehody se na místě zásahu již nenacházel nikdo z cestujících. Také bylo nutné se postarat o jednoho zraněného psa, který rovněž cestoval vlakem a jehož majitel byl transportován do nemocnice. Psa převzal přivolaný pracovník odchytové služby z Karlových Varů.

TPP tým
Psycholog HZS Karlovarského kraje byl o nastalé události vyrozuměn zhruba hodinu od jejího nahlášení, tedy v době, kdy zasahující na místě již vyprostili a zachránili všechny osoby z havarovaných vlakových souprav a probíhal jejich transport do místa shromaždiště a finální třídění. V této době se nacházel mimo území Karlovarského kraje a KOPIS tak zajistilo jeho odvoz jednotkou HZS Ústeckého kraje zpět do Karlových Varů. Zároveň psycholog aktivoval další členy TPP týmu, kteří se bez zbytečného odkladu mohli dostavit přímo na místo události. Zde začali poskytovat první psychickou pomoc především osobám, které byly v systému START označeny zeleně. V prostoru nádraží bylo pět dětí, které byly v šoku a ve špatném psychickém stavu. Všechny dostaly plyšové hračky pro zmírnění stresu a po celou dobu až do odjezdu z místa nehody byl v jejich blízkosti minimálně jeden člen TPP týmu. Kromě samotného místa neštěstí zasahovali členové TPP týmu i v KKN, kam byla transportována část zraněných. Svoji činnost ukončil TPP tým až ve večerních hodinách.

Aplikace MicroRescue
Pro zjednodušení evidence a především pro přenos informací mezi složkami IZS o účastnících mimořádných událostí, kde je větší počet zraněných, používá HZS Karlovarského kraje nástroj MicroRescue. Jde o aplikaci, do které mají přístup základní složky IZS a také nemocnice v kraji. Zapisují se do ní údaje o osobách, které jsou jakkoli zasaženy mimořádnou událostí. Do aplikace je možné zapisovat už na místě zásahu a následně do ní mohou údaje doplňovat i operační střediska všech složek IZS či nemocnice na příjmech pacientů. Uživatelé tak mají v reálném čase přehled o počtech účastníků události a o jejich transportech do zdravotnických zařízení. V čase 1 hodina 16 minut od nahlášení iniciovalo KOPIS založení nové události v aplikace MicroRescue, zároveň se začala připravovat informační linka pro příbuzné účastníků mimořádné události. Do krizové místnosti, která je součástí KOPIS, byli povoláni proškolení příslušníci HZS Karlovarského kraje pro obsluhu aplikace a informační linky. Ta byla zprovozněna po 1 hodině a 51 minutách od nahlášení události. O její aktivaci hasiči informovali na webových stránkách a na sociálních sítích. Informaci na svých kanálech převzali i kolegové z dalších zasahujících složek IZS či pracovníci krajského úřadu. Do jedné minuty od zveřejnění začal na informační lince zvonit telefon a operátoři přijali celkem čtyři desítky dotazů týkajících se konkrétních účastníků nehody. S žádostí o informace se na linku obraceli i pracovníci několika ambasád v ČR. Činnost informační linky byla ukončena následující den.

Odstranění následků nehody
Po provedené záchraně a transportu všech zraněných a ukončeném průzkumu širšího okolí místa nehody převzal velení u zásahu v čase 3 hodiny 47 minut od nahlášení velitel jednotky HZS SŽ. Na místě začalo vyšetřování nehody ze strany PČR a drážní inspekce, zároveň byla povolána drážní vyprošťovací technika. Havarované vlakové soupravy byly odtaženy do železniční stanice Pernink, zde byly rozpojeny a zajištěny proti dalšímu pohybu. Po téměř jedenácti hodinách od nahlášení události byl na trati obnoven provoz. Tři ze čtyř vagonů bylo možné odtáhnout po kolejích, nejvíce poškozený vagon RegioNovy zůstal stát na koleji v nádraží a teprve v následujících dnech byl pomocí dvou automobilových jeřábů naložen na tahač drážních hasičů a odvezen.

Specifika zásahu
Negativa

  • nepřístupné místo pro zásahovou techniku,
  • delší dojezdové časy z místa dislokace profesionálních jednotek PO,
  • malý prostor pro poskytování neodkladné přednemocniční péče zraněným osobám,
  • velké množství zraněných osob.

Pozitiva

  • spolupráce všech složek IZS na místě události,
  • dostatek sil a prostředků,
  • zapojení TPP týmu a aplikace MicroRescue.


Shrnutí
Šlo o velmi vážnou železniční dopravní nehodu. Velká část zasahujících se podle svých slov s událostí takového rozsahu setkala poprvé. I přes nepřístupný terén a velké množství zraněných postupovaly záchranné práce rychlým tempem a byly využity především zkušenosti získané nácviky podobných událostí s velkým počtem obětí. Z prvotního vyhodnocení průběhu zásahu nevyplynulo nic zásadního, co by bylo nutné v rámci řešení železničních dopravních nehod při postupu složek IZS upravit či zcela obměnit.


mjr. Ing. Martin TOMÁŠEK, MBA, HZS Karlovarského kraje, foto archiv HZS Karlovarského kraje

vytisknout  e-mailem