Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 12/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA informujeme o reálném nebezpečí prskavek jako vánoční dekorace. Následuje rozbor požáru, kde od svíček vyhořela celá koupelna. Hasiči i nadále pokračují v činnostech souvisejících s covidem-19. Byl ukončen zásah ve Vrběticích. Jak náročný byl zásah u požáru plastů ve Stráži pod Ralske. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM si můžete přečíst o průběhu kurzu bezpečné jízdy složek IZS v Mostě. Následuje článek o vlastnostech nového vyprošťovacího automobilu AV 30.1. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ si přečtete o mimořádných událostech řešených na úrovni EU. A jaká je vize Centrálního datového skladu HZS ČR v letech 2020-2025? Co je hlavním účelem krizové karty obce a jaké informace musí obsahovat, se dozvíte dále. V rubrice INFORMACE přinášíme příklady nadační pomoci v životní tísni určené policistům a hasičům ve služebním poměru. Hasičská rodina, kterou představíme, je tentokrát z Pardubického kraje. Následují anotace vysokoškolských prací. 

Že se nevyplácí nechat svíčky bez dozoru, o tom se přesvědčili majitelé bytu v Hostinném na Trutnovsku. Tři jednotky hasičů zasahovaly 16. září letošního roku krátce po poledni u požáru v bytovém domě v Hostinném v ulici Horní Brána. Už při příjezdu hasičů na místo události byl vidět stoupající černý dým z druhého nadzemního podlaží.

Při průzkumu našli hasiči silně zakouřené prostory bytové jednotky, z objektu evakuovali celkem pět lidí, z toho tři děti. Požár dostaly jednotky požární ochrany (jednotky PO) rychle pod kontrolu, velitel zásahu ohlásil likvidaci události v 13.17 hodin. Hasiči termokamerou zkontrolovali prostory, aby vyhledali případně skrytá ohniska. Na odvětrání domu byla nasazena přetlaková ventilace, celý zásah probíhal v dýchacích přístrojích.

Vyšetřovatel požárů z HZS Královéhradeckého kraje následně ohledáním zasaženého bytu zjistil, že k požáru došlo v koupelně, a to
v momentě, když zůstaly na vaně zapálené svíčky. Ty se už jednoduše postaraly o to, že došlo k následnému zahoření plastové vany a celá koupelna byla žárem zničena. Ostatní pokoje bytu byly poškozeny kouřem. Škoda, kterou plameny a kouř způsobily, byla vyčíslena asi na 250 tisíc korun. Díky včasnému zásahu jednotek PO se podařilo uchránit hodnoty představující asi 5 milionů korun. Na místě zasahovaly jednotky z Vrchlabí a JSDH obce Hostinné a Rudník – Arnultovice.

Statistické údaje jednoznačně dokládají, že požáry v soukromých domácnostech mají vůbec nejtragičtější následky. Každý rok při nich zemřou desítky lidí, zraněny jsou další stovky osob a způsobené škody dosahují stamilionů korun. Pokud se podíváme na loňský rok, pak při více než 5 000 požárech v domácnostech zemřelo 66 lidí a 778 se jich zranilo.

Na co si tedy hlavně dát pozor:
1. Hořící svíčku umísťujeme na stabilní nehořlavou podložku.
2. Ve vzdálenosti 10 cm od plamene svíčky může být teplota až 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastu či textilií.
3. Svíčka musí stát v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů (jako jsou záclony a potahy), nesmí se pokládat do průvanu nebo do polic ve skříňkách.
4. Rizikovým faktorem jsou malé děti a zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.
5. Při odchodu z místnosti je nutné všechny svíčky řádně uhasit.

Z toho všeho plyne ponaučení, že hořící svíčka je otevřený oheň a s jako takovým by se s ní mělo zacházet. Zapálená svíčka se pokládá vždy na stabilní nehořlavou podložku, která brání přímému kontaktu s podkladem, a dbá se rovněž na to, aby se v blízkosti svíček nenacházely žádné hořlavé materiály. Svíčky se v žádném případě nepokládají blízko záclon, do těsné blízkosti sedacích souprav či jiných textilií ani na poličku nebo skříň. V takovém případě totiž hrozí přenesení a rychlé rozšíření ohně na nábytek a zařízení bytu. A to nejdůležitější nakonec, nikdy nenecháváme hořící svíčky bez dozoru.


por. Mgr. Martina GÖTZOVÁ, HZS Královéhradeckého kraje, foto archiv HZS Královéhradeckého kraje


 

vytisknout  e-mailem