Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXI ČÍSLO 5/2022

V květnovém čísle měsíčníku 112 si můžete přečíst o složitém zásahu při úniku kyseliny chlorovodíkové z porušeného cisternového návěsu u Nového Jičína, který trval bezmála deset hodin. Kyselina unikala z cisterny po dobu jízdy v délce 15 kilometrů a zasáhla i místní vodní tok. Kromě zastavení úniku museli hasiči také evakuovat obyvatele ze zóny ohrožení, přečerpat obsah cisterny do náhradní soupravy nebo zkrápět tvořící se oblak. O postupu při záchraně osoby z těžko dostupných míst skalního města v Adršpašsko-teplických skalách se dočtete v článku, který popisuje průběh výcviku jednotek HZS Královéhradeckého kraje i jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí z okresu Náchod. Přiblížíme vám projekt „Svět záchranářů“, který má nesmírný přínos pro složky integrovaného záchranného systému. Jeho výstavba v Karlovarském kraji byla správnou cestou k pochopení významu prevence, přípravy, sebeochrany a vzájemné pomoci obyvatelstva a k nalezení cest záchranářů k mnoha cílovým skupinám. 

Prvotní myšlenka vzniku Světa záchranářů byla vlastně velmi jednoduchá. Vychází ze starého čínského přísloví: „Řekni mi a já zapomenu, ukaž mi a já si zapamatuji, nech mne to udělat a já pochopím.“ 

Záchranáři sdružení pod Asociací Záchranný kruh, z.s., která za projektem Světa záchranářů stojí, věděli, že pokud chtějí snížit počty zraněných, mrtvých i škod na majetku a životním prostředí, nestačí na lidi chrlit jen teoretické návody a poučky. Věděli, že pokud chtějí obrátit myšlení a postoje každého z nás, musí umožnit lidem vše zažít. Jen tak získají správné dovednosti a návyky, jen tak se podaří poukázat na ty správné životní hodnoty. A to nejde bez kvalitního zázemí a infrastruktury, technologií, metod a výukových postupů či kvalitního lektorského týmu.

Myšlenka je jedna věc, a realizace věc druhá. A k té vedla opravdu dlouhá a trnitá cesta. Ale povedlo se a dnes můžeme říct, že nekonečných osm let vývoje stálo za to. Svět záchranářů má za sebou již téměř sedm let provozu, a nejen čísla to potvrzují. Vzdělávací programy jsou od samého začátku vždy na dva roky dopředu beznadějně obsazeny. Od září 2015 do konce roku 2021 intenzivními vzdělávacími programy a dalšími aktivitami prošlo 104 694 dětí a mládeže a 89 304 dospělých. Zrealizováno bylo celkem 1 985 tematických programů a 1 247 akcí tzv. „na klíč“. Tisíce děkovných vzkazů, stovky odborných uznání a věříme, že i mnoho zachráněných životů. 

Uvedená stručná statistika dokládá, že výstavba Světa záchranářů byla jediná správná cesta k pochopení významu prevence, přípravy, sebe­ochrany a vzájemné pomoci obyvatelstva a k nalezení cest záchranářů k mnoha cílovým skupinám:



k DĚTEM – pestrost vzdělávacích programů je obrovská a zahrnuje mimo jiné programy prevence rizikového chování doma, v přírodě i v dopravě, prevence požárů, kriminality, mimořádných událostí, programy zaměřené na poskytování první pomoci, tísňová volání, život zachraňující úkony a sebeochranu člověka ve spojení těch nejmodernějších výukových metod a forem posvěcených renomovanými pedagogy a psychology. Vedle této široké nabídky vzdělávacích programů pořádá Svět záchranářů celou řadu speciálních akcí a aktivit pro zájmové skupiny dětí jako např. skauty, mladé hasiče, domovy dětí a mládeže, sportovce atd. Realizují se zde příměstské tábory a tematické akce pro rodiny s dětmi;

k PEDAGOGŮM – Svět záchranářů nabízí celou řadu vzdělávacích programů přímo pro pedagogy. Nicméně zásadní přínos pro pedagogické pracovníky představuje absolvování programů pro děti a mládež, během nichž pochopí nejen danou odbornou problematiku pro svůj vlastí bezpečný život, ale i to, jakým způsobem mohou sami vzdělávat svoje vlastní děti i děti a žáky jim svěřené v mateřských, základních a středních školách;

k VEŘEJNOSTI a jejím specifickým cílovým skupinám – vyjmenování všech skupin, které již navštívily areál Světa záchranářů, by vydalo na samostatný článek, ale jen namátkou lze zmínit programy pro seniory, osoby se zdravotním postižením, budoucí i profesionální řidiče, podnikatele, politiky, odborníky i zaměstnance státní správy a samosprávy;

k ZAHRANIČNÍM PARTNERŮM – projekt budování areálu Světa záchranářů již inspiroval v rámci zahraniční spolupráce partnery například z Německa, Maďarska, Slovenska i vzdálené Gruzie a přesvědčil je o přínosech a smysluplnosti budování obdobných areálů pro interaktivní vzdělávání obyvatelstva;

ZÁCHRANÁŘŮM – díky projektu se nastartovala skutečně systémová spolupráce a součinnost záchranářských subjektů ve vztahu k veřejnosti v oblasti prevence a přípravy obyvatelstva. Nemluvě o možnostech realizace součinnostních výcviků záchranářů, nácviků první pomoci, záchrany osob ve výškách či řešení pandemie. Uskutečnění několika mezinárodních cvičení zdravotnických záchranných služeb či taktických cvičení „Ebola“ nebo „Autobus“ je toho důkazem. 

Je potřeba zdůraznit, že projekt Světa záchranářů si vybudoval nesporný přínos pro samotné složky integrovaného záchranného systému (IZS). Je možné zmínit některé z benefitů projektu:

  • přinesl systematické řešení prevence a přípravy ze strany složek IZS, kraje a měst regionu s cílením od dětí v mateřských školách až po dospělé se současným prohloubením spolupráce a součinnosti složek IZS v této oblasti,
  • jeho realizace nepřenáší na složky IZS jakékoli personální ani finanční zatížení, pouze optimalizuje činnost záchranářů v rámci jejich hlavní profese, a navíc umožňuje využití znalostí, dovedností a schopností záchranářů i ve vedlejších činnostech. Všichni lektoři jsou profesionální záchranáři, kteří činnost v rámci projektu dělají ve svém volném čase,
  • díky němu je velmi snadná aplikace aktuálních problémů a změn v oblastech rizik do systému vzdělávání,
  • vzniklo nenahraditelné zázemí pro podporu vzájemné komunikace, součinnosti a práce preventistů složek IZS,
  • nabízí významné možnosti rozvoje a zvyšování úrovně a kvality prevence se zapojením všech – od jednotlivců až po záchranáře.




Nelze opomenout poděkování partnerům, bez jejichž podpory by realizace tohoto projektu nebyla možná. Velké díky patří záchranářům všech složek IZS za jejich aktivní přístup a politikům Karlovarského kraje za podporu tohoto projektu. Poděkování patří i městu Karlovy Vary, Karlovarskému kraji, ministerstvům i soukromým subjektům za jejich finanční podporu a také všem, kteří se jakýmkoli dalším způsobem podíleli na dosažení aktuální podoby Centra zdraví a bezpečí. 

Přestože jsme již ušli opravdu dlouhou cestu, stále jsme na začátku. Ale na začátku, který má velmi pozitivní nádech. Přidává se k nám mnoho dalších lidí, subjektů, měst i krajů či států. Rozvoj areálů v dalších koutech naší republiky je v plném proudu. Předáváme know-how, pomáháme našim kolegům a partnerům s realizací jejich projektů. Naším snem je, aby takovýto areál byl v každém kraji. Aby každé dítě i každý rodič měl možnost naučit se vyvarovat rizikům života nebo je umět zvládnout bez nežádoucích následků na zdraví či majetku. 

Výstavby dalších areálů Světa záchranářů v rámci České republiky jsou aktuálně připravovány či konzultovány ve více krajích, zejména v Moravskoslezském kraji, Středočeském kraji nebo v Praze. Realizační týmy naprosto přesně pochopily myšlenku partnerství a spolupráce. Plně si uvědomují význam tohoto projektu a zcela se ztotožňují se všemi podmínkami, které jsou pro realizaci takovéhoto projektu a budovaného systému nezbytné. Mezi ty nejdůležitější patří společný postup a vývoj, profesionalita a dostupnost vzdělávání a praktické přípravy pro všechny. 

Velmi si vážíme i toho, že politici i odborníci na nejvyšších úrovních tomuto projektu fandí, vnímají jeho důležitost a maximální měrou pomáhají k vytváření podmínek pro jeho realizaci i v dalších krajích. Taková podpora nás těší zejména v této době, kdy na nás útočí nebezpečí ze všech stran. Přiblížení nabídky Center zdraví a bezpečí každému občanovi minimálně v celé České republice je nepostradatelné pro získávání nejen znalostí a dovedností, ale i získání sebedůvěry použít tyto schopnosti k sebeochraně a pomoci lidem ve svém okolí. Budování a provoz Center zdraví a bezpečí je podstatné pro bezpečný život nás všech.

kpt. Ing. Veronika KRAJSOVÁ, HZS Karlovarského kraje, foto archiv HZS Karlovarského kraje

vytisknout  e-mailem