Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXII ČÍSLO 9/2023

V časopisu se dočtete o rozboru požáru ve firmě na zpracování dřeva v Čelákovicích v okrese Praha-východ. Postupně byl vyhlášen až 3. stupeň požárního poplachu. Škoda byla stanovena na 2 miliony korun. Počátkem tohoto roku byla zahájena spolupráce příslušníků HZS Středočeského kraje, Územního odboru Kolín s kolegy z vojenské hasičské jednotky 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Při prvním společném zaměstnání se hasiči seznámili s bezpečnostními zásadami při případném zásahu u nehody různých typů letounů. HZS Plzeňského kraje dlouhodobě spolupracuje s řadou subjektů v rámci inovací. Nová mobilní aplikace Technik HZS je určena technikům chemické a technické služby. Přináší zjednodušení přenosu dat a nezávislost na nepřenosném počítači. Během českého předsednictví v Radě EU došlo v rámci Pracovní skupiny pro civilní ochranu – směrnice CER ke schválení dvou důležitých dokumentů zvyšujících odolnost kritické infrastruktury. 

Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje (HZS PLK) dlouhodobě spolupracuje s řadou subjektů ve snaze zkvalitnit a zefektivnit práci hasičů. Příslušníci HZS PLK se podíleli na vývoji chytrých hasičských obleků a zařízení mapujících požáry ve volné přírodě, spolupracovali se Správou informačních technologií města Plzně a se Západočeskou univerzitou. Dalším kamínkem do pomyslné mozaiky inovací je i aplikace Technik HZS. Na to, k čemu aplikace slouží, na její vlastnosti a výhody, jsme se zeptali plk. Ing. Václava Smítky, Ph.D., který stál u jejího zrodu.

K čemu je aplikace primárně určená?
Aplikace je určená technikům chemické a technické služby. Výhledově uvažujeme o rozšíření pro strojní službu. Základní myšlenkou bylo přesunout většinu denní rutiny z dílen a kanceláří služeb do celého areálu stanice tak, aby nebyl technik závislý na nepřenosném počítači. Již obecné označení „aplikace pro mobilní zařízení“ vyjadřuje podstatu. Technik si nemusí opisovat data z osobního počítače (PC) na papír a následně z papíru zjištěné skutečnosti přepisovat zpět do PC. Vše, co k práci potřebuje, má v mobilu. Pořízené záznamy při kontrolách jednoduše a v minimálním počtu kroků v aplikaci přenese do databáze integrovaného krajského informačního systému (IKIS).

V čem tkví její výjimečnost, respektive co umí?
První „výjimečnost“ jsem již zmínil, je to její mobilnost. Použití je možné i navzdory chybějícímu datovému připojení ve většině prostor stanice. Práce v off-line režimu je dokončena synchronizací pořízených dat do databáze modulů IKIS. Další výjimečností je možnost vkládat obrazové přílohy prostřednictvím kamery mobilu do příloh kontrol a revizí anebo například implementace technologie RFID (Radio Frequency Identification) a NFC (Near Field Communication) pro snadné vyhledávání a identifikaci prostředků. Snad bychom ale měli být skromnější a slovo výjimečnost nahradit slovem vlastnost. Většina zmíněných vlastností je pouhým použitím technologií, které jsou dnes obecně známé. 

Mimo běžné kontroly a revize je možné s aplikací plnohodnotně měnit umístění prostředků v rámci služeb (samozřejmě ne v majetkové evidenci) a kontrolovat úplnost výbavy na technice či ve skladech. Aplikace uvádí do provozu komfortní evidenci praní oděvů, ale i evidenci plnění tlako­vých lahví. V tomto případě bohužel zatím není zcela dokončen přehled plnění tlakových lahví v modulu chemické služby IKIS.

Kdo ji může v rámci HZS ČR používat?
Aplikaci v aktuální verzi mohou používat technici chemické a technické služby, především ti směnoví, kteří nejčastěji data pořizují. Benefit přináší i technikům na denní směně. Aplikace jim ve zjednodušené verzi přehledně zobrazuje stav kontrol na všech sledovaných pracovištích.

Jak složité je naučit se s ní pracovat – má nějakou analogii v programech, s nimiž již HZS ČR pracuje?
Aplikace je jiným způsobem zobrazení dat z databáze modulů chemické a technické služby IKIS. Používá stejné názvy, stejná práva, a dokonce i stejný způsob přihlášení. Samozřejmě je rozdíl prostředí mezi PC a mobilním telefonem či tabletem. S ohledem na znalosti nastupujících generací jsem přesvědčený, že je aplikace poměrně intuitivní a neklade nadstandardní nároky na uživatele. Roli ve stupni používání hrají spíše zvyky než složitost nové aplikace. 
 

Co znamená pracovat bezkontaktně s NFC?
S technologií NFC se většina z nás setkává prakticky denně. Všechny bezkontaktní platby kartou, mobilem nebo hodinkami jsou postaveny na bázi NFC. Jedná se o zabezpečenou komunikaci na krátké vzdálenosti. Výhodou je jedinečnost každé NFC značky, na světě by neměla být žádná kopie NFC značky se stejnou identitou (ID). V praxi to znamená, že uložené RFID (jeho ID) v modulu IKIS není možné zaměnit s jiným prostředkem. Při načtení ID z NFC na prostředku vám aplikace vyhledá vždy jen jeden jediný prostředek. Tedy už žádné omyly a přehlédnutí. Oproti běžným značkám, jako je například čárový kód, může být NFC značka umístěna pod povrchem nekovových materiálů. Vyrábí se celá řada provedení od běžných samolepek až po extrémně odolné vůči teplotě a agresivním chemikáliím. Je tedy na uživateli, aby si vybral své optimální řešení. V kontextu použití NFC v aplikaci Technik HZS je důležité zmínit, že tato technologie není pro aplikaci nutnou podmínkou. Aplikaci je možné používat i bez NFC značek. Vyhledávání prostředků je možné i textově podle názvu, evidenčního čísla atd.

Bude nebo je aplikace dostupná všem HZS krajů?
Aplikace je v distribuci od dodavatele RCS Kladno, s. r. o., ve verzi pro každý HZS kraje. Počet instalací není omezený. Omezením je počet mobilních zařízení, který si HZS kraje pro aplikaci vyhradí a připojí do Wi-Fi sítě.

V poslední době se klade důraz na kybernetickou bezpečnost. Jak je aplikace chráněna proti případnému úniku dat nebo použití neoprávněnou osobou?
Jak již bylo řečeno, bezpečnost je zajištěna stejně jako v modulech služeb v prostředí IKIS, jménem a heslem. Co se týče kybernetické bezpečnosti, je každé zařízení ve správě oddělení komunikační a informační služby (KIS) HZS kraje. Obvykle může být zařízení připojené jen k jedné vnitřní Wi-Fi podsíti HZS ČR s omezeným připojením, bez přístupu k internetu. Pro provoz není potřeba SIM karta. Myslím, že tato otázka je spíše určena vedoucím KIS a kybernetickému manažerovi.

Jak dlouho trval její vývoj?
Jestli se budeme bavit o vývoji skutečném, tak odhadem jeden rok k první verzi v lednu 2022. Pokud bychom však hovořili o časovém úseku od první myšlenky k realizaci, tak můžeme mluvit zhruba o šesti letech úsilí. Některé myšlenky k realizaci dospějí, některé bohužel ne.

Kdo se na vývoji podílel?
Vývoj aplikace byl v první fázi pojatý jako práce s nadšením, následovala dobrovolnická práce nadšeného programátora, kterou vystřídal profesionální přístup dodavatele finální verze aplikace. Za přípravou je ovšem nutné vidět i práci na rozhraní s IKIS. Data musí být ve správném stavu a poskytována bez nedostatků, následně jsou pořízené záznamy odeslány zpět do aplikace. Synchronizovaný stav se zobrazuje jak v modulu dané služby, tak v mobilní aplikaci. Do vývoje se zapojili technici z Územního odboru Plzeň. Pomáhali při odstraňování chyb testováním v reálném provozu a vymýšleli, jak práci s aplikací učinit jednodušší. Kdo jiný by měl do tvorby prostředí aplikace mluvit než budoucí uživatelé?

Jak byl vývoj financován?
Finance na aplikaci poskytlo MV-generální ředitelství HZS ČR. Velké poděkování patří všem zúčastněným z oddělení služeb a oddělení KIS MV-generálního ředitelství HZS ČR. Bez jejich podpory by takový projekt nebylo možné realizovat. Na tomto místě je nutné poznamenat, že stále všichni věříme v další pokrok v podobných počinech.

Jaké jsou zkušenosti s aplikací během směny?
Odpovídá nprap. Petr Hlavinka ze stanice Plzeň-Košutka.
Vývoj evidence věcných prostředků za poslední dobu udělal velký pokrok. Pro ulehčení od klasického papíru a tužky jsem dříve využíval notebook s bezdrátovým připojením. Připojením k IKIS II jsem vedl evidenci a následně kontroloval věcné prostředky. Za sebe můžu říci, že velkým ulehčením bylo označení prostředků RFID kódem a následné propojení čtečky v mobilním telefonu s aplikací Technik HZS. Zejména u zásahových oděvů, u nichž důsledkem praní často nebyly čitelné údaje o konkrétním zásahovém oděvu a přidělené osobě. Aplikace umožňuje zapsání praní a impregnace, která se u oděvů rovněž eviduje. Velkou výhodou je variabilita mobilního zařízení. Na plánované kontroly nás upozorní podle přednastaveného filtru (dny před a dny po vypršení kontroly). Každá kontrola, která byla zapsaná v aplikaci, se importuje do IKIS II. Výsledek práce si po synchronizaci můžeme prohlédnout v IKIS II z PC. 

Aplikaci Technik HZS distribuuje firma RCS Kladno, s. r. o., všem HZS krajů, které o ni projeví zájem. Pokud byste měli nějaké dotazy, obraťte se na e-mail: vaclav.smitka@hzscr.cz.

kpt. Mgr. Petr PONCAR, HZS Plzeňského kraje, foto archiv HZS Plzeňského kraj

vytisknout  e-mailem