Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 1/2009

V TOMTO ČÍSLE: PRIORITY předsednictví České republiky v Radě EU, SEZNAMUJEME s posláním a činností pracovní skupiny pro civilní ochranu (PROCIV). ANALYZUJEME komplikovaný zásah na požár Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, přinášíme POZNATKY o možnostech efektivního provozování rozvodů požární vody. INFORMUJEME o stavu zavedení jednotného čísla tísňového volání 112 v Evropě a organizaci jeho příjmu. Přinášíme HODNOCENÍ cvičení orgánů krizového řízení a složek IZS ZÓNA 2008 v Jihomoravském kraji, věnujeme se problematice ochrany EVROPSKÉ KRITICKÉ INFRASTRUKTURY, informujeme o PROJEKTU Národního centra pro krizovou připravenost. PŘÍLOHA časopisu obsahuje kalendářní přehled nejvýznamnějších domácích i zahraničních oborových VELETRHŮ pořádaných v roce 2009.  

Již od roku 2001 se Česká republika pravidelně účastní mezinárodních cvičení v Polsku zaměřených na činnost specializovaných USAR odřadů, které jsou nasazovány v rámci mezinárodních záchranných operací. Českou republiku od počátku reprezentoval USAR odřad, jehož základ tvořili příslušníci HZS hl. m. Prahy, od roku 2007 je do Polska vysílán také USAR odřad HZS Moravskoslezského kraje. Cvičení velmi věrně simulují reálné podmínky nasazení odřadů s důrazem na maximální fyzické a psychické zatížení záchranářů.

Jednotky požární ochrany v Moravskoslezském kraji mají již několik let možnost využívat areál „Dolní oblasti“ společnosti Vítkovice (dále jen „Dolní oblast“) k provádění odborné přípravy, především její praktické části. Jedná se o unikátní prostor bývalé těžké hutní výroby včetně návazných technologických provozů a rozsáhlých venkovních prostor, u něhož se však předpokládá v roce 2009 zahájení první etapy plánované sanace. Z tohoto důvodu a také s ohledem na přípravu v rámci plánované mezinárodní certifikace USAR odřadů České republiky v roce 2010, bylo již v loňském roce rozhodnuto zorganizovat v Dolní oblasti mezinárodní cvičení USAR odřadů „OSTRAVA 2008“. Cvičení se uskutečnilo ve dnech 4. až 7. listopadu 2008 ve Frýdku-Místku, areálu Dolní oblasti Vítkovice, prostorách ČSAD REALITY Ostrava, a.s., a dále v objektech bývalých kasáren Hranečník v Ostravě.

Námět cvičení

V nočních hodinách 2. listopadu 2008 byla část České republiky zasažena větrnou smrští ESTER. Nejzávažnější škody byly zaznamenány v Moravskoslezském kraji, především ve městě Ostrava a přiléhajících průmyslových zónách (chemická továrna a elektrárna ve Vítkovicích a opravárenský komplex ČSAD blízko centra města Ostravy). Výrazným způsobem došlo k poškození infrastruktury také v okresech Karviná, Frýdek-Místek a Opava. Větrná smršť způsobila řadu škod v rozvodech elektrické energie, odřízla řadu částí Moravskoslezského kraje a způsobila ve stovkách případů zřícení budov nebo jejich částí. Podle prvních informací bylo potvrzeno více než tisíc obětí, více než dva tisíce osob je nezvěstných. Více než 70 km komunikací je poškozeno, včetně 29 mostů. Síly a prostředky jednotek požární ochrany v rámci plošného pokrytí nebyly schopny realizovat všechny záchranné a likvidační práce v potřebném rozsahu, proto Česká republika požádala cestou mechanizmu Evropské unie o mezinárodní pomoc orientovanou v první fázi na činnosti USAR (vyhledávání a záchrana osob ve staticky narušených budovách). Mezinárodní pomoc byla realizována nasazením dvou USAR odřadů střední kategorie z Československa (fiktivní země), jednoho těžkého USAR odřadu z Polska, jednoho středního USAR odřadu z Maďarska a lehkého USAR odřadu z Estonska.
Cílem bylo prověřit akceschopnost jednotlivých odřadů, jak při samostatném nasazení, tak při společném plnění některých úkolů. Pro kolegy z Polska to byla vítaná a téměř poslední možnost vyzkoušet si procedury před jejich vlastním klasifikačním cvičením, které podstoupí v dubnu 2009.

Průběh cvičení

Zástupci týmů při cvičeníZástupci týmů při cvičení
Přijíždějící týmy měly pouze GPS souřadnice OUPO Frýdek-Místek, kde bylo zřízeno přijímací centrum „RDC“ (z anglického Reception Departure Centre) a požadavek na nepřetržité 48 hodinové nasazení v polních podmínkách v přidělených sektorech. RDC bylo zřízeno proškolenými příslušníky HZS Moravskoslezského kraje a MV-generálního ředitelství HZS ČR. Cílem práce RDC bylo získání prvotních informací o složení jednotlivých týmů, jejich takticko-technických možnostech, kontaktech a potřebách a předání aktuálních informací o situaci v místě mimořádné události.
Jako místo pro založení „BoO“ (z anglického Base of Operations), tedy základny pro USAR odřady, byl organizátory zvolen prostor bývalých kasáren Hranečník v Ostravě. Pro záchranné jednotky bylo prvním úkolem v rámci cvičení nalézt místo BoO a kontaktovat zástupce LEMA. Dále pak v místě BoO vybudovat základnu pro tým, založit a provozovat „OSOCC“ (z anglického „On-Site Operational Coordination Centre“) v souladu s INSRAG Guideline. OSOCC je koordinačním orgánem mezinárodních týmů v místě mimořádné události pro zefektivnění jejich nasazení a usnadňuje především přenos informací a potřeb z místního krizového orgánu (LEMA) k jednotlivým týmům a zpětný přenos informací od týmů. OSOCC byl zřízen a fungoval po celou dobu cvičení. Do OSOCC měl povinnost každý tým obsadit svého zástupce. Organizačními opatřeními (rozsáhlá dokumentace včetně popisů jednotlivých budov v sektorech s GPS souřadnicemi a dalšími nutnými informacemi) se povedlo zajistit, že jeho činnost probíhala v reálném čase a členové OSOCC museli řešit a koordinovat řadu úkolů a požadavků vznesených ze strany LEMA.
Průběh cvičeníPrůběh cvičení
Týmy byly nasazeny od úterní noci nepřetržitě do čtvrtečního odpoledne. Ve spolupráci se 157. záchranným praporem Armády ČR Hlučín (těžká vyprošťovací technika) bylo připraveno celkem pět sektorů s více než třemi desítkami pracovišť a přibližně 70 scénáři a jednotlivými dílčími úkoly.
Průběh cvičení byl organizačně zajišťován neustálou přítomností tzv. „velitelů sektorů“, kteří byli odpovědni za provedení prací a bezpečnost při cvičení v jednotlivých sektorech. Jako velitelé sektorů byli také využiti vytypovaní příslušníci HZS Jihomoravského kraje, územního odboru Brno a HZS Středočeského kraje. Vizitkou práce velitelů sektorů je, mimo jiné, také skutečnost, že během cvičení nedošlo ke zranění zasahujících záchranářů.
Bylo záležitostí jednotlivých velitelů odřadů, jakou strategii provádění záchranných prací zvolí (systém rotace směn, nepřetržité nasazení všech členů odřadu atd.) pro splnění podmínky nepřetržitého dvoudenního nasazení. Organizačně bylo cvičení připraveno tak, že v době ukončení činnosti na sektoru byly členům OSOCC distribuovány cestou LEMA další úkoly a požadavky pro nasazení, takže se povedlo všechny nasazené odřady udržet po dobu cvičení v sektorech. Problematickou se jevila nutnost „opětovné přípravy“ sektoru pro nasazení dalšího týmu. Díky velmi dobré koordinaci se obavy nepotvrdily a tak byly maximálně využity nejlépe připravené sektory s řadou pečlivě naaranžovaných scénářů.
Organizátoři cvičení připravili pro cvičící týmy i řadu dalších dílčích úkolů, které provázely základní námět nepřetržité práce týmů v sektorech a nepřetržitou akceschopnost OSOCC. Jednalo se např. o organizované návštěvy zástupců medií u týmů, nutnost poskytnou rozhovor v anglickém jazyce, připravit a absolvovat tiskovou konferenci se zástupci medií včetně zvládnutí připravených emočních projevů, apod.

Převládala pozitiva

Zasahující týmZasahující tým
Cvičení, kterého se zúčastnilo celkem 234 osob – 160 cvičících, 46 figurantů a 28 organizátorů, bylo ukončeno ve čtvrtek v 16.00 hodin. Následně se setkali velitelé týmů a jejich styční důstojníci s organizátory členy LEMA a RDC ke společnému  vyhodnocení průběhu uplynulých 48 hodin. Průběh cvičení zde byl podrobně rozebrán vedoucím cvičení plk. Ing. Vladimírem Vlčkem, Ph.D.
Zástupci jednotlivých týmů měli možnost vyjádřit se k úrovni a průběhu cvičení. Hodnocení byla převážně pozitivní. Cvičení bylo organizováno s cílem zvýšit úroveň připravenosti USAR CZ Ostrava, USAR CZ Praha, umožnit diskuzi nad různými přístupy k řešení dílčích problémů a zvýšit obecnou informovanost příslušníků HZS ČR o problematice mezinárodních záchranných operací. Cíle cvičení se podařilo naplnit. Cvičení se podařilo zrealizovat na potřebné úrovni odpovídající nasazení zahraničních týmů díky mimořádnému nasazení příslušníků zařazených do organizačního týmu (HZS Moravskoslezského kraje, HZS Jihomoravského kraje,. HZS Středočeského kraje, MV-generálního ředitelství HZS ČR), detailní znalosti jednotlivých sektorů a vynikající spolupráci se 157. záchranným praporem v Hlučíně. „Poděkování si zaslouží nejen cvičící za své nasazení, ale zejména organizátoři, kteří jak z hlediska výběru prostor, tak procvičovaných úloh, věrně simulovali podmínky, s nimiž se mohou záchranáři reálně setkat. Důraz byl položen na soběstačnost týmů. Cvičení bylo obrovskou zkušeností pro všechny zúčastněné,“ zhodnotil výsledky  cvičení náměstek generálního ředitele HZS ČR pro IZS a operační řízení plk. Ing. František Zadina. 
Cvičení obdobného rozsahu zaměřené výhradně na činnost USAR týmů a přijetí mezinárodní pomoci, nebylo dosud v rámci HZS ČR realizováno.

kpt. Ing. Richard FRANC, mjr. Ing. Radim KUCHAŘ, mjr. Ing. Vojtěch NEZVAL, foto ppor. Stanislav KOSTKA, HZS Moravskoslezského kraje

vytisknout  e-mailem