Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XI ČÍSLO 5/2012

V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na úmyslně založený požár obytného domu v Praze, přinášíme závěry 15. ročníku konference Červený kohout a seznamujeme s novými trendy v oblasti aktivní požární ochrany skladových prostor. V bloku IZS představujeme pracoviště Kriminalistického ústavu Praha, jehož služeb využívají hasiči zejména při zjišťování příčin vzniku požárů a informujeme o průběhu pracovní porady zástupců složek IZS. V části OCHRANA OBYVATELSTVA se zabýváme problematikou plnění úkolů ochrany obyvatelstva jednotkami SDH obcí a představujeme také vzdělávací program Výchova k bezpečí – ochrana osob za mimořádných okolností. Problematika stanovení limitů akutní toxicity nebezpečných látek a závěry z jednání představitelů civilní ochrany zemí Visegrádské čtyřky jsou hlavní náplní části věnované KRIZOVÉMU ŘÍZENÍ. V časopisu dále najdete např. informaci o konferenci Internet ve státní správě a samosprávě 2012 nebo reportáž z předání Zlatých záchranářských křížů za rok 2011.  

Každoroční pracovní porada zástupců složek integrovaného záchranného systému se tentokrát konala v areálu HZS ČR ve Zbirohu, a to 25. dubna 2012. Účastníci se měli možnost seznámit s technikou 3. záchranné roty Záchranného útvaru HZS ČR, prohlédnout si skladové zařízení Národní základny humanitární pomoci, seznámit se s „ohňovým trenažérem“ a navštívit Expozici požární ochrany HZS ČR.

HZS ČR

Generální ředitel HZS ČR plk. Ing. Drahoslav Ryba zhodnotil dosavadní spolupráci složek IZS jako velmi dobrou a poděkoval všem, kteří se na společné činnosti podílejí. S politováním konstatoval, že se nacházíme v mimořádně těžkém období, kdy sbor doslova bojuje o přežití. Slíbil, že udělá všechno, co bude v jeho silách, aby zajistil potřebné prostředky pro fungování záchranných služeb, na které mají občané právo.

Náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. František Zadina hovořil o silách a prostředcích HZS ČR v současné době, kdy se snížil rozpočet sboru. Podařilo se například prosadit koncepci „Jednotné vybavení HZS krajů cisternovými požárními stříkačkami“. Unifikace technických a taktických požadavků na požární automobily a optimalizace jejich rozmístění na stanicích HZS krajů ve vztahu k plošnému pokrytí území kraje jednotkami PO a k charakteristice zásahového obvodu vedou k celkové úspoře prostředků. Ohrožení přibývá a zvýšil se také počet činností, které provádějí jednotky PO. Svědčí o tom také značné rozšíření Cvičebního řádu jednotek PO. Proto se hledaly cesty také k úspoře za nezbytné vzdělávání příslušníků HZS ČR, pro které byl vytvořen na webových a intranetových stránkách HZS ČR informační server k samostudiu. MV-generální ředitelství HZS ČR dále vydává řadu metodických pomůcek, například pro velitele zásahu.

Plk. Ing. Zadina dále informoval o činnosti složek IZS v roce 2011, kdy zasahovaly v průměru každých necelých šest minut. Bylo zaznamenáno 91 650 zásahů, jichž se účastnily jednotky PO, Policie ČR nebo ZZS, anebo všechny tři základní a některé z ostatních složek IZS. Zdůraznil, že spolupráce probíhá většinou bez větších obtíží, k čemuž napomáhá nyní již jedenáct typových činností složek IZS při společném zásahu (dále jen „typové činnosti“), z nichž některé byly aktualizovány a rozšířeny. K 1. listopadu 2011 byl aktualizován také Ústřední poplachový plán IZS, který je dostupný na www.hzscr.cz.

Plk. Ing. Jiří Šlechta z MV-generálního ředitelství HZS ČR upřesnil, že k novelizovaným typovým činnostem patří STČ-06/IZS - Opatření k zajištění veřejného pořádku při shromážděních a technopárty, která se nyní vztahuje na veškeré kulturní, sportovní a jiné akce s velkým počtem účastníků, na venkově i ve městech. Druhá STČ-11/IZS - Chřipka ptáků, byla doplněna o aktuální povolené způsoby utrácení zvířat a upřesněna. V letošním roce se připravují nové typové činnosti: STČ-12/IZS - Poskytování psychosociální pomoci a STČ-13/IZS - Reakce na teroristický útok v metru. Typová činnost složek IZS při společném zásahu u mimořádné události s velkým počtem raněných osob a obětí (STČ-09/IZS) bude podle požadavku Policie ČR rozšířena o možnost akce tzv. „šíleného střelce“.

Policie ČR

Pplk. Ing. Milan Dubský z Policejního prezidia ČR informoval o nepříznivých dopadech úsporných opatření v Policii ČR na oblast krizového řízení a IZS, kdy od roku 2010 postupně odešla řada odborníků. Noví mladí příslušníci se zaměřili zejména na vytváření mapových podkladů a vizualizaci dat v reálném čase v informačních systémech, čímž  získává pracoviště krizového řízení opět na významu. Výstupy analýz v geografických informačních systémech (GIS) jsou využívány pro potřeby operačního řízení při zásazích. Využití GIS v havarijním plánování a IZS bylo ověřeno při cvičení CMX 2011 ve spolupráci s Armádou ČR. Další cvičení ZÓNA 2013 se připravuje na prověření Vnějšího havarijního plánu Jaderné elektrárny Dukovany.

Na tvorbě typových činností složek IZS při společném zásahu se v Policii ČR nově podílí také Kriminalistický ústav Praha identifikací těl obětí při rozsáhlých mimořádných událostech a katastrofách. Identifikační DVI tým bude spolupracovat na typové činnosti STČ-13/IZS-Reakce na teroristický útok v metru (chemický útok). Útvar pro odhalování organizovaného zločinu je plně vybaven pro zásahovou činnost a u jmenované typované činnosti bude stěžejním zpracovatelem jeho specializované pracoviště zabývající se problematikou CBRN. Dalším zpracovatelem bude i Pyrotechnická služba Policie ČR, která prověřuje podezřelé předměty a zneškodňuje nástražné výbušné systémy a nalezenou munici. Letos ji například čeká spolupráce při obnově rybníku Jordán v Táboře, kde se pravděpodobně nachází munice ze druhé světové války (rybník nebyl od války vypuštěný).

V roce 2012 se předpokládá (v rámci Ústředního poplachového plánu IZS) uzavření dohody o součinnosti potápěčů HZS ČR s potápěči pořádkové služby Policie ČR, kteří mají vybavení využitelné při záchraně tonoucích osob nebo při živelních pohromách a zvládají na špičkové evropské úrovni práce ve velkých hloubkách, v prostorách bez otevřené hladiny nebo v kontaminovaném prostředí.

Zdravotnická záchranná služba

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje MUDr. Ilja Deyl představil Asociaci zdravotnických záchranných služeb (AZZS), která sdružuje ZZS všech krajů jako právní subjekty (kromě ZZS hl. m. Prahy) a supluje tím koordinační činnost Ministerstva zdravotnictví. Zároveň je AZZS ministerstvu konzultantem vůči ústředním orgánům. V listopadu 2011 byl konečně schválen první zákon o ZZS (dosud žádný neexistoval), který nabyl účinnosti 1. dubna 2012 jako zákon č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě. Ze souvisejících předpisů vyplývá například, že při záchraně lidského života má posádka ZZS právo vstoupit na soukromý pozemek. Diskutovaný je stanovený časový interval o dojezdu k pacientovi do 20 minut na rozdíl od dosavadních 15 minut (z roku 1992). Prostřednictvím AZZS zařadí jednotně všechny ZZS do své struktury psychosociální intervenci, jak jim nový zákon ukládá.

Horská služba ČR

Náčelník Horské služby ČR Mgr. Jiří Brožek popsal činnost horských záchranářů v oblastech Beskyd, Jeseníků, Jizerských hor, Krkonoš, Krušných hor, Orlických hor a Šumavy, kde se nacházejí jednotlivé stanice a služebny různých typů. „Většinou fungují jako dispečink, ve kterých ten, který přijme tísňové volání, se ihned zvedá ze židle a jde do terénu zachraňovat, protože tam ani nikdo jiný, kdo by zasahoval, není,“ upozornil Mgr. Brožek. Vysvětlil, že spolupráce se všemi složkami IZS je podložená smluvně, což přináší nepříjemné „papírování“, ale reálná součinnost vždy nakonec záleží na dobrých osobních vztazích. Členové Horské služby nejčastěji zasahují v součinnosti se zdravotnickou záchrannou službou a žádné větší problémy se nevyskytují. Neodmyslitelnými pomocníky jsou lavinoví a pátrací psi, které využívají také při společných zásazích s Policií ČR. Upozornil na speciální aplikaci pro mobilní telefony, kterou je možné v případě nouze zaslat SMS zprávu obsahující souřadnice GPS s určením polohy volané osoby. Záchranáři přijedou na pomoc nebo mohou navigovat bloudícího k nejbližší stanici horské služby. Protože aplikace pracuje s lokalizací prostřednictvím GPS, není její funkce závislá na dostupnosti datového signálu. Mimo jiné poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí, počasí v daném místě a dokonce i návod, jak poskytnout první pomoc. Zájemci si mohou aplikaci zdarma stáhnout na www.hscr.cz.

Prohlídka areálu

Po ukončení porady si její účastníci prohlédli celý areál HZS ČR. Kpt. Ing. František Los je provedl zařízením majícím podobu sedmi typů pracovišť (Výcvikové víceúčelové zařízení Zbiroh), na kterých lze simulovat podmínky při požáru v uzavřeném i venkovním prostoru. Pozorovací „ohňový“ trenažér na pevná paliva je určen pro sledování průběhu požáru v uzavřeném prostoru a ukázky možností aplikace vody do prostoru při hašení. Další tři pracoviště (výcvikový trenažér, podzemní garáž, zásobník LPG a plynovod) slouží k nácviku taktických postupů při hašení požáru a dynamických stereotypů při ovládání proudnice. Jako palivo se používá propan, což umožňuje v krátké době opakovaně simulovat podmínky odpovídající reálnému požáru. K zařízení patří také klasické silo, jako v zemědělských objektech, v němž jsou spalovány dřevěné piliny a cvičí se na něm zásah na podobné objekty a dovednosti s proudnicí s abrazivem (COBRA). Vodíkové hospodářství se používá k pozorování hoření vodíku a nácviku pohybu v prostředí s okem neviditelným plamenem. Nezbytná je i jímka s cisternou pro nácvik taktických postupů při úniku nebezpečné látky.

Techniku 3. záchranné roty Záchranného útvaru HZS ČR představil plk. Ing. David Kareš. Těžká vyprošťovací technika, zemní stroje, dekontaminační jednotka a podobně, jsou určeny pro demoliční, likvidační a odklízecí práce (demolice staticky narušených budov) - zásahy dlouhodobějšího charakteru i ve vzdálenějších místech republiky, protože druhá, hlavní část ZÚ HZS ČR se nachází v Hlučíně.

Po prohlídce Národní základny humanitární pomoci s odborným výkladem Ing. Václava Vonáska obdivovali přítomní historickou požární techniku v Expozici požární ochrany HZS ČR, kde celou akci uzavřel náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. František Zadina. Poukázal na úspěšný vývoj hasičství v českých zemích, na úsilí a tvrdou práci příslušníků, zaměstnanců a členů základních a ostatních složek IZS, aby se ochrana zdraví, životů a majetku dostala na takovou úroveň, v jaké se v současné době nachází. „V žádném případě nesmíme dopustit, aby to, čeho se nám všem podařilo dosáhnout, vzalo za své. Nebylo by správné snižovat laťku a ohrozit bezpečnost obyvatel. Češi byli vždy schopní a vynalézaví, vždyť například automobily značky Tatra se při povodních osvědčily svou největší brodivostí a naše čerpadla z Lutína byla nejvýkonnější. Proto věřím, že i ve ztížených podmínkách, my ze záchranných služeb, neztratíme prestiž a důvěru veřejnosti,“ zdůraznil na závěr setkání zástupců složek IZS.

Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto autorka

 

vytisknout  e-mailem