Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 3/2013

V části věnované POŽÁRNÍ OCHRANĚ analyzujeme zásah na rozsáhlý požár v areálu bývalého cukrovaru v Zákolanech, uvádíme některé skutečnosti z oblasti paprskové optiky a seznamujeme se specifiky zajištění hasicí schopnosti a provozuschopnosti stabilních hasicích zařízení. V bloku IZS informujeme o průběhu VIII. kongresu Medicína katastrof, upozorňujeme na vydání nové publikace Chemická služba a představujeme jednotku podnikových hasičů Letiště Vodochody, a.s. Závěry konference Ochrana obyvatelstva 2013 a historické okénko věnované ochraně zvířat před účinky bojových chemických látek najdete v části zaměřené na OCHRANU OBYVATELSTVA. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informaci o připravovaném cvičení orgánů krizového řízení ZÓNA 2013, seznamujeme s výsledky projektu FOCUS, jako i s úkoly, které v oblasti krizového řízení plní Ministerstvo financí. V závěrečném bloku přinášíme základní údaje o zahraniční spolupráci HZS ČR v roce 2012 a seznamujeme s projektem Otavský plamínek. 

Ve dnech 26. až 28. března 2013 se uskuteční cvičení ZÓNA 2013, které je po cvičeních ZÓNA 2008 a ZÓNA 2010 již třetím tohoto typu, zaměřeným na zajištění krizové připravenosti ústředních správních úřadů, orgánů územní samosprávy, základních a ostatních složek integrovaného záchranného systému (IZS) a dalších subjektů pro případ vzniku havárie na některé z jaderných elektráren v České republice, a je organizováno z ústřední úrovně.

Téma cvičení

Povinnost procvičovat opatření stanovená ve vnějších havarijních plánech v zónách havarijního plánování jaderných elektráren vyplývá z ustanovení § 28 odst. 2 vyhlášky č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému. Zabezpečit přípravu a provedení samotného cvičení ZÓNA 2013 (dále jen „cvičení“) bylo uloženo ministru vnitra v součinnosti s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a tehdejším místopředsedou vlády a ministrem obrany v dokumentu „Plán cvičení orgánů krizového řízení – upřesnění na léta 2012-2014“, který schválila Bezpečnostní rada státu usnesením ze dne 20. října 2011 č. 32. Zároveň toto cvičení velmi úzce navazuje na poznatky a závěry z cvičení ZÓNA 2010, které se uskutečnilo v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín. Tématem cvičení bude činnost ústředních správních úřadů, správních úřadů Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, složek IZS a dalších dotčených subjektů při řešení mimořádné události vzniklé v souvislosti se simulovanou havárií v Jaderné elektrárně Dukovany.

Příprava cvičení

Gesce za realizaci cvičení byla stanovena Ministerstvu vnitra-generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a pro přípravu, provedení a následné vyhodnocení cvičení byla sestavena řídící skupina, v níž jsou i zástupci dalších zainteresovaných subjektů: Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Ministerstva obrany, ČEZ, a.s. – Jaderné elektrárny Dukovany, Krajského úřadu Kraje Vysočina, Krajského úřadu Jihomoravského kraje, HZS Kraje Vysočina a HZS Jihomoravského kraje, dále odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra, Policejního prezidia ČR a Úřadu vlády ČR. Výsledkem dosud provedených šesti jednání řídící skupiny a dvou plánovacích porad, na kterých byla řídící skupina rozšířena o ostatní účastníky cvičení (Správa státních hmotných rezerv, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo financí, Český hydrometeorologický ústav), je základní plánovací dokumentace, a to záměr k provedení cvičení s přílohou (harmonogram přípravy, provedení a vyhodnocení cvičení), schválený ministrem vnitra dne 2. prosince 2011, a dále plán provedení cvičení s přílohami (námět cvičení, způsob mediálního zabezpečení cvičení, časový průběh cvičení a údaje pro spojení), schválený ministrem vnitra dne 27. listopadu 2012.

Plán cvičení

Cílem cvičení bude prověřit a procvičit činnosti časově rozvržené do tří období. Podle námětu bude cvičení zahájeno v momentu vzniku mimořádné události 2. stupně v Jaderné elektrárně Dukovany. Událost bude oznámena podle vnitřního havarijního plánu, následně budou svolány a aktivovány příslušné krizové štáby a zahájena činnost a vzájemná komunikace mezi orgány krizového řízení všech úrovní.

Ve druhém období bude mimořádná událost 2. stupně překlasifikována na mimořádnou událost 3. stupně – jadernou havárii. Dotčené orgány budou opět vyrozuměny v souladu s vnitřním havarijním plánem jaderné elektrárny, varování a informování obyvatelstva v zóně havarijního plánování proběhne podle zpracovaného vnějšího havarijního plánu, bude však cvičně použit zkušební tón, nikoli varovný signál. V tomto období cvičení zasednou krizové štáby krajů, které hejtmanům připraví návrh opatření pro řešení vzniklé situace. V odpoledních hodinách se pak sejde pracovní orgán vlády pro řešení krizových situací – Ústřední krizový štáb, vedený ministrem vnitra.

V posledním období cvičení je plánován nácvik činnosti celostátní radiační monitorovací sítě včetně využití mobilních skupin a v případě příznivých povětrnostních podmínek také letecké monitorovací skupiny. Krizové štáby krajů a obcí s rozšířenou působností budou procvičovat činnost při přijímání neodkladných opatření k ochraně obyvatelstva na základě vydaných doporučení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Kromě již zmíněného monitoringu bude procvičen také zásah složek IZS u dopravní nehody v zóně havarijního plánování v době úniku radioaktivních látek, budou vybudována tři stanoviště pro dekontaminaci osob a techniky ze sil a prostředků HZS ČR a Armády ČR k zabezpečení dekontaminace obyvatelstva a civilních vozidel a také zasahujících složek IZS a jejich techniky. Rovněž bude procvičena činnost přijímacích středisek evakuovaných osob a v průběhu celého cvičení budou řešeny otázky komunikace s veřejností cestou hromadných sdělovacích prostředků.

Podle schváleného harmonogramu bude na základě podkladů rozhodčí služby, cvičících složek a dalších dotčených subjektů zpracováno vyhodnocení cvičení, které bude cestou řídící skupiny předloženo k projednání ve Výboru pro civilní nouzové plánování.

kpt. Mgr. Kristýna VOJTÍŠKOVÁ, plk. Ing. Ivan KOLEŇÁK, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorů

vytisknout  e-mailem