Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 7/2013

V úvodu přinášíme zpravodajství o zásahové činnosti HZS ČR a dalších složek IZS při likvidaci následků červnových ničivých povodní a seznamujeme s novelou zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, která řeší zapojení pojišťoven do financování jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme únorový zásah jednotek PO při likvidaci tragických následků výbuchu plynu v bytovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm a zabýváme se také nejčastějšími nedostatky v projektové dokumentaci a praktickém provedení komínů ve stavbách. Spolupráce příslušníků laboratoře Zařízení Tišnov HZS JmK s Pyrotechnickou službou Policie ČR a analýza komunikace na TCTV 112 jsou náplní části časopisu zaměřené na oblast IZS. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA přinášíme první díl seriálu „Ochrana dýchacích cest – historie a současnost“ a informujeme o průběhu mezinárodního kurzu zaměřeného na ochranu proti chemickým zbraním. 

V pořadí již 12. mezinárodní veletrh požární a bezpečnostní techniky PYROS/ISET 2013 se konal jako obvykle na výstavišti BVV v Brně. Neobvykle, s jednou výjimkou v roce 2000, v pavilonu Z. Pod jednu střechu se tak vešli všichni vystavovatelé včetně vystavené požární techniky.

V proměnlivém deštivém počasí to byla nesporná výhoda. Na straně druhé to představovalo pro návštěvníky více či méně příjemnou procházku rozlehlým a opuštěným výstavním areálem. Žádné poutače, vlajky nebo obvyklá výšková technika před výstavním pavilonem. Úsporná opatření se promítla i na počtu vystavovatelů. PYROS/ISET 2013 se tak stal spíše komorní výstavou s absencí řady předních a tradičních dodavatelů požární techniky a technických prostředků. Přesto i tentokrát si návštěvníci z řad odborné i laické veřejnosti mohli najít ve své zájmové oblasti novinky, zastavit se u zajímavých exponátů a udělat si průřezovou představu o technických prostředcích, které hasiči potřebují k hašení požárů, likvidaci nebezpečných látek, vyprošťování osob z havarovaných vozidel a dalším činnostem. Nelze opomenout ani komodity související s požární bezpečností staveb jako jsou stabilní hasicí zařízení, hasicí přístroje nebo elektrická požární signalizace.

Požární automobily

Svému postavení na trhu v České republice dostála, jako již tradičně, společnost THT, s.r.o., Polička. Ta na veletrh přivezla šest požárních automobilů. Připomněla CAS 30 na podvozku T 815-7 6x6, která měla úspěšnou premiéru na mezinárodním veletrhu Interschutz v Lipsku v roce 2010 a „ostravskou“ CAS 20 na podvozku MB Econic 4x2, která zazářila na posledním veletrhu PYROS v roce 2011. Ani na letošním neztratila nic ze svého nadčasového řešení a právem byla předmětem zaslouženého zájmu hasičů. Z novinek je třeba uvést zejména CAS 20 na novém podvozku Tatra 158 4x4 uváděnou na trh pod obchodním označením Phoenix. Šlo o „čerstvý“ prototyp, který je dalším důkazem schopností THT, s.r.o., Polička, opatřit požární nástavbou každou Tatru v provedení podle požadavků odběratele a v technické úrovni obvyklé v Evropě. Na první pohled jde o robustní automobil, k čemuž přispívá i výška 3225 mm. Výrobce si je tohoto handicapu vědom. Podle zasvěcených je na vině motor PACCAR MX, který je běžně používán v silničních verzích nákladních automobilů, kde hluboká olejová vana není na závadu. Není bez zajímavosti, že jde o přeplňovaný motor s výkonem 265 kW, chlazený kapalinou a splňující emisní limity EURO 5. Ačkoliv nejde o čistě terénní podvozek, udává výrobce brodivost do 800 mm. Hasiči uznale hodnotili prostornou kabinu pro šestičlennou osádku, kterou dodala Tatra ve spoluprácí s firmou DAF. Průtok kombinovaného čerpadla je 2000 l/min při 1 MPa a 250 l/min při 4 MPa. Nádrž na vodu má objem 4000 l, na pěnidlo pak 300 l. Požární nástavba je vybavena řídicím a kontrolním systémem THTronic s CAN sběrnicí a obslužným panelem v dosahu řidiče. Předností tohoto monitorovacího elektronického zařízení je zvýšení uživatelského komfortu, který spočívá v průběžném monitorování provozních stavů, ale i v upozornění na blížící se termín předepsané údržby. Vizualizace provozních stavů a dalších informací je již povinností, kterou není nutné zvlášť vyzdvihovat. Vždy je však třeba prověřit, zda není na úkor spolehlivosti. Pro úplnost - celková hmotnost nové CAS 20 je 18 t.

K nepřehlédnutí byla expozice polského výrobce požárních automobilů Wawrzaszek ISS. (WISS). Jak bylo zřejmé z prohlídky expozice, tak nejen proto, že tento výrobce vyhrál tender na 33 CAS 30 9000/540 – S3VH na podvozku T 815 6x6. Tento automobil byl v Brně vystaven a neušel kritickému srovnání s poličskou sestrou. Z uvedeného označení jsou patrné i hlavní parametry této CAS 30. K těm je potřeba dodat celkovou hmotnost 25 t a výšku 2950 mm. Nádrže jsou zhotoveny z kompositu GRP. Za pozornost stojí samočinné doplňování nádrže na vodu a udržování nastaveného tlaku bez zásahu strojníka. O výrobním a technologickém zázemí tohoto výrobce svědčí i zbývající exponáty včetně požární automobilové plošiny s dostupnou výškou 25 m. Pracovní koš s užitečným zatížením 265 kg je umístěný na krátkém ramenu kloubově připojeném k teleskopickému stožáru. Za pozornost stálo provedení sedačky strojníka na nástavbě jak z hlediska futuristického tvaru, tak i materiálového provedení. I ta byla z kompositu GRP. Dodavatelem nástavby je firma Bumar patřící společnosti Wawrzaszek ISS. Podle vyjádření zástupce výrobce jsou připraveny automobilové plošiny s vyšší dostupnou výškou, jakož i další typy požárních automobilů, včetně letištních. Dokladem schopností tohoto výrobce byl i vystavený vyprošťovací automobil na podvozku Volvo s celkovou hmotností 44 t.

Kromě klasických technologií dodává WISS požární automobily s kompozitovou nástavbou bez toho, že by jejich provedení bylo omezeno rozměry nebo tvarem. Samozřejmostí je kontrolní elektronická datová sběrnice typu systém CANBUS.

Dýchací přístroje a nové ochranné přilby

Doslova obležený byl stánek firmy Dräger Safety AG a Co. KGaA, která si jako jedna z mála udržela výstavní stánek, na který jsme zvyklí z minulých let. Zaujal návštěvníka nejen počtem vystavených exponátů, ale i atraktivním provedením. Kromě reprezentativního přehledu nabízeného sortimentu dýchacích přístrojů a detekční techniky představil tento renomovaný dodavatel protiplynové techniky nové přilby včetně „stříbrné“ varianty. Za novinku lze rozhodně považovat plně automatický modernizovaný monitorovací přístroj Bodyguard II s bezdrátovým připojením na ledkový displej v ochranné masce. Ten informuje např. o překročení expoziční teploty, minimálním tlaku a přechodu na rezervní zásobu vzduchu.

Fakt, že po letech používání „Galetek“ je načase změnit jejich design, vedlo firmu Aeur k vývoji nové přilby. I ta šla z ruky do ruky a byla předmětem nejedné diskuze a srovnání. K vidění byla ve stánku zastupující společnosti MSA. V této souvislosti lze připomenout i účast tuzemského výrobce MEVA, a.s., který rozšířil své aktivity i na dodávky protiplynových oděvů, detekční techniky a příslušenství pro chemické havárie.

Málokdo si všiml další novinky v nevelkém stánku firmy Kompresservis, s.r.o. Představila zcela nové zkušební přenosné zařízení pro ověřování funkčních parametrů všech typů ochranných masek a dýchacích přístrojů. Vyniká jednoduchou obsluhou a malými rozměry a možností napojení na PC. Není bez zajímavosti, že byl navržen Ing. Kroupou, který, jak si mnozí „protiplynaři“ vzpomenou, stál u zrodu dvouhodinového kyslíkového dýchacího přístroje KP 120.

Nelze postihnout širokou škálu dalších technických prostředků. Lze však konstatovat, že v oboru hydraulického vyprošťovacího zařízení, ochranných obleků a ochranných pomůcek si bylo možné udělat nejen představu o nabízeném sortimentu, ale i o tom, kam směřuje další vývoj.

Fakt, že chemické havárie jsou aktuální nejen z pohledu statistiky, dokázala účast řady výrobců, kteří „obhospodařují“ tuto komoditu. Kromě jiných i firma Gumotex, a.s., Břeclav, která představila nové řešení dekontaminačního nafukovacího stanoviště. Dodává se jako modulová stavebnice v pěti provedeních s rozvodem vody v plastu nebo nerezu. Tahákem expozice byl kostlivec, který znázorňoval stav osoby exponované nebezpečnými látkami před dekontaminací. Sprcha s ním udělala zázračnou proměnu.

Hasicí přístroje a stabilní hasicí zařízení

Doby, kdy se dodavatelé předháněli v nabídce přenosných hasicích přístrojů, souvisely s nenasyceností trhu a jejich porevoluční obnovou. Situace se zásadně změnila a v účasti těchto dodavatelů na výstavách je to stále patrnější. V každém případě zaujala expozice firmy Neuruppin, která je součástí koncernu TYCO. V nabídce měla zcela nový přenosný hasicí přístroj FLN W 6 WNA pro hašení požárů třídy F. Přeloženo - olejů a fritovacích kuchyňských zařízení. Hašení se provádí nízkotlakou mlhou při tlaku přibližně 15 bar. Mlhu s kapkami o průměru 60 až 80 mikronmetrů vytváří speciální hubice, která má dostřik 3 až 5 m. Kromě zkušebního ohně 40F dokáže tento hasicí přístroj uhasit i zkušební ohně 13A a 21B. V rámci „zelené aktivity“ dodává Neuruppin na trh tzv. „zelený pěnový hasicí přístroj“, u kterého se snížil obsahu fluoru na hodnotu 0,04 %.

Překvapením byl i další exponát. Tím byla kompaktní souprava první pomoci pro domácnosti a motoristy obsahující kromě schválené lékárničky práškovou nebo pěnovou „jedničku“ nebo „dvojku“ podle potřeby s hasivem na třídu požárů F, což je vhodná varianta pro domácnosti. Nechybí ani další vybavení užitečné při vzniku požáru v domácnosti nebo při autonehodě. Vše potřebné je v malé úhledné tašce.

V expozici TYCO bylo možné zblízka vidět samočinné stabilní hasicí zařízení ANSUL – R102 vhodné pro hašení fritovacích kuchyňských zařízení. Ačkoliv nejde o novinku, uvádíme ho z důvodu propracovaného návrhového manuálu, podle kterého se jako stavebnice navrhuje pro různé velikosti a druhy fritovacích zařízení. Kromě jiného se spouští mechanismem nezávislým na elektrickém proudu, což je jeho nesporná výhoda. Kouzlo samočinného neelektrického spouštění je v ocelovém lanku opatřeném tavnými pojistkami. Ty se při požáru roztaví, což vede k rozpojení lanka a otevření tlakové lahve s výtlačným plynem. Hasivem je směs chemických látek, které na základě reakce s hořícím olejem zajistí spolehlivé a účinné uhašení tohoto typu požáru.

Stejně jako v minulých letech, ani tentokrát nechyběla na výstavě firma SKANSKA, a.s. Kromě sprinklerových zařízení nabízí plynová hasicí zařízení a vysokotlakou mlhu - systém Danfos pro ochranu budov a technologií. Návštěvníci se mohli na demonstračním modelu názorně seznámit s výhodami vysokotlaké mlhy, které spočívají v podstatně menší spotřebě vody než je tomu u sprchového proudu vytvořeného sprinklerem. To je důvod, proč tato hasicí zařízení nacházejí stále širší uplatnění v tradičních sprinklerových aplikacích, jako je např. ochrana hotelů. Plynové hašení bylo možné vidět i u firmy Esto Cheb, s.r.o., a systém nízkotlaké mlhy GreCon na hašení jisker představila firma INTE Zlín, s.r.o., na novém demonstračním plně funkčním panelu.

Se stabilními hasicími zařízeními souvisí stále aktuálnější téma jejich hasicí účinnosti a provozuschopnosti. O možnostech zlepšení jejich kvality v našich podmínkách informovali zástupci zkušební a přejímací organizace VdS. Ředitel pobočky VdS ČR zdůraznil význam provádění přejímacích a periodických prohlídek u instalovaných požárně bezpečnostních zařízení a zejména prohlídek starých sprinklerových instalací. U těch jsou prokazatelné závady z důvodu koroze již po 12,5 letech. Určitě překvapí informace, že v Německu se touto činností zabývá přes 150 inspektorů. Podle postupů VdS se tyto prohlídky zavádějí v Polsku, Bulharsku a Rumunsku.

Pegas

Prostředky pro spojení již delší dobu nejsou doménou výstav PYROS. Míří obvykle na jiné specializované výstavy. Nicméně jedno zastavení si zaslouží. Na letošním veletrhu byly představeny technologie, které rozšiřují radiokomunikační systém PEGAS, užívaný složkami IZS v České republice, o řadu nových možností jeho taktického využití, operativního nasazení, lokalizačních a datových služeb. Jde například o nové terminály TPH 900, lehké dispečerské pracoviště LDP, zařízení pro taktické pokrytí třetí generace IDR 3G, nové datové služby včetně širokopásmového spojení systémem Prosecom.

Světovou premiéru měla nenápadná jednotka pro osobní navigaci ve vnitřních prostorách bez signálu GPS, spojená se systémy Tetra i Tetrapol.
Oblast telekomunikací a spojovacích prostředků reprezentoval „mobilní spojovací uzel“ VEA – L2V, o jehož zavedení usilovali spojaři již od roku 2001. Ergonomické provedení instalovaných komunikačních prvků a technologií splňuje požadavky na jednoduchost obsluhy a současně výrazným způsobem rozšiřuje komunikační možnosti pro podporu velitele zásahu, zasahujících jednotek PO a dalších složek IZS.

Závěr

Veletrh PYROS/ISET 2013 si udržel kontinuitu i v nelehkých podmínkách současných úsporných opatření. Cesta do Brna na tuto stále ještě nejvýznamnější hasičskou výstavu v České republice, vhodně propojenou s konferencí Pyromeeting, nebyla zbytečná. Výčet novinek a zajímavých exponátů, který není zdaleka úplný, je toho dokladem. Nelze v této souvislosti opomenout ani společenskou stránku této akce, na které se setkávají hasiči a odborná veřejnost z celé republiky.

Ing. Pavel RYBÁŘ, foto Milan VÁVRŮ a autor

 

vytisknout  e-mailem