Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIII ČÍSLO 9/2014

V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme rozsáhlý zásah jednotek PO při likvidaci havárie ve skladovém areálu u Mladé Boleslavi, seznamujeme s průběhem zkoušek seskokových matrací, s možnostmi stanovení perimetru při ohledání místa po výbuchu s následným požárem, a také se způsobem zajištění požární ochrany v obchodních domech IKEA. Činnosti psychologické služby HZS ČR a specifikům práce psychologa při poskytování posttraumatické péče a pomoci lidem zasažených mimořádnými událostmi se věnujeme v bloku IZS. V části zaměřené na oblasti OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ seznamujeme s průběhem mezinárodních kurzů, zaměřených na výcvik specialistů v oblasti ochrany před účinky chemických zbraní. V analytické části se věnujeme problematice zajištění ochrany kulturních hodnot před následky ozbrojených konfliktů, nebo vymezení průřezových kritérií pro identifikaci prvku kritické infrastruktury a jejich aplikovatelnosti v České republice.  

Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč (Institut) patří již více než 15 let mezi specializovaná pracoviště zajišťující výcvik specialistů na ochranu před účinky chemických zbraní pod hlavičkou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Letošní kurz byl koncipován jako kurz úrovně pokročilý („Advanced“), a byl organizován pro účastníky z celého světa.

Kurz 2014

Mezinárodní výcvik ochrany proti chemickým zbraním ve vyšší pokročilé úrovni pořádaný pro účastníky z celého světa zorganizovaly společně MV-generální ředitelství HZS ČR (MV-GŘ HZS ČR), Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Tréninkový kurz se uskutečnil v Institutu ve dnech 19. až 23. května 2014. Výcviku se zúčastnilo 15 expertů ze 14 zemí světa. Zastoupeny byly tyto státy: Alžírsko, Ázerbájdžán, Bělorusko, Brazílie, Ekvádor, Jordánsko, Malajsie, Omán, Pákistán, Panama, Peru, Rumunsko, Tanzanie a Turecko. Program kurzu sestával ze tří hlavních bloků – teoretických přednášek, praktických tréninků a závěrečného cvičení. Veškerý odborný program výcviku byl zabezpečen instruktory Institutu s výjimkou prezentace na téma „Bojové chemické látky, zdravotní ochrana a profylaxe“, kterou i s praktickými ukázkami přednesl doc. MUDr. Jiří Bajgar, DrSc., z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Vlastní výcvik byl zaměřen prakticky. Účastníci trénovali použití protichemických oděvů v kombinaci s ochrannou maskou, detekci a odběr vzorků nebezpečných látek, dekontaminaci a zásady pohybu v nebezpečné zóně. Koordinace jednotlivých týmů a získané znalosti byly procvičeny při závěrečném cvičení, kdy byly na výcvikové ploše rozehrány dva „reálné“ scénáře. O vysoké úrovni kurzu svědčí jeho závěrečné kladné hodnocení, provedené zástupci OPCW i samotnými účastníky.  Zvláště byla oceněna náplň a metodika kurzu, která logicky směřovala od počátečních prezentací přes nácvik praktických činností až po závěrečné praktické řešení mimořádné události s únikem nebezpečné látky. Cílem kurzu bylo poskytnout pokročilý výcvik s použitím koncepce „vycvičit cvičitele“, což se podařilo. V návaznosti na tento splněný cíl nabídla organizace OPCW Institutu uspořádat v roce 2015 kurz nejvyšší odborné úrovně s názvem „Train of Trainers“, který je koncipován jako devítidenní a jehož cílem je trénink cvičitelů, jejichž vlastním úkolem je výcvik specialistů na ochranu před chemickými zbraněmi na národních úrovních.  Institut byl též požádán o zorganizování výcviku přímo v zahraničí, předběžně projednávaným regionem je asijská oblast Kambodža-Laos-Vietnam, termín tréninku se předpokládá v období 2015 až 2016.

Budoucnost tréninkových aktivit OPCW v Institutu

O budoucnosti tréninkových kurzů i dalších aktivit v rámci oddělení „Assistance and Protection Branch“ OPCW se jednalo na 14. pracovním setkání v Madridu v červnu 2014. Zasedání bylo zaměřeno na koordinaci pomoci v rámci Článku X Úmluvy o zákazu chemických zbraní (CWC). Akce se zúčastnili představitelé národních autorit, tréninkových center, diplomaté i zástupci průmyslu a vědeckých organizací spolupracujících s OPCW. Ústředním tématem zasedání bylo shrnutí současných aktivit „Assistance and Protection Branch“, a také návrhy na nové aktivity, které by mohly být v rámci Článku X CWC uskutečněny. Pro výcvikové aktivity Institutu jsou důležité následující závěry, vyplývající ze zasedání:

OPCW zavedla nový typ kurzů nejvyšší úrovně, tzv. „Train of Trainers“. Tyto kurzy byly dosud organizovány pouze ve dvou výcvikových centrech, a to přímo v centru OPCW v Haagu a dále v tréninkovém centru v Jihoafrické republice. Institut byl navržen jako další organizace, která bude kurz tohoto typu poskytovat, termín byl stanoven na 20. až 28. květen 2015.
Nová koncepce kurzů OPCW se od roku 2013 zaměřuje na regionální tréninky, které se specializují na určitou oblast světa a jsou také v této oblasti realizovány. V tomto trendu hodlá OPCW pokračovat. Institut by měl zajistit v letech 2015 až 2016 trénink v asijském regionu (Kambodža-Laos-Vietnam), případně ve východní Africe. Oblast i podrobnosti budou upřesněny.

Zapojení Institutu do výše popsaných aktivit znamená nejen významné ocenění pro práci odborníků z Institutu, ale též velkou výzvu a závazek pro nastávající činnost všech expertů a organizací, které budou do tréninkových aktivit zapojeny. Institut již začal modernizovat ochranné prostředky používané pro výcvikové aktivity. V roce 2013 byla provedena výměna zastaralých ochranných masek CM 4, které byly nahrazeny současnými obličejovými maskami Promask Black. Ve 2. pololetí roku 2014 plánuje Institut zakoupení nových izolačních ochranných obleků, které by měly nahradit již nemoderní protichemické ochranné obleky SOO-CO. Tyto činnosti znamenají velké finanční náklady, jelikož ve skutečnosti je nutné počítat nejen s 15 kusy ochranných pomůcek pro reálně cvičící osoby, ale také se musí brát v potaz různé velikosti pomůcek vzhledem k tělesným proporcím cvičících. Proto se počet zakoupených pomůcek pohybuje kolem množství 50 kusů.

Závěr

Je třeba zdůraznit, že bez pomoci a podpory managementu Institutu by nebylo možné provést ani inovaci ochranných prostředků, ani se zapojit do nově navržených aktivit OPCW. Poděkování patří také SÚJB a MV-GŘ HZS ČR, bez jejichž aktivní pomoci by nemohla být zajištěna stále zvyšující se kvalita výcviku. V neposlední řadě patří poděkování i všem pracovníkům z řad Institutu, kteří mezinárodní výcvik lektorsky zajišťují.

pplk. Ing. Ladislava NAVRÁTILOVÁ, Ph.D., Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, foto autorka
 

vytisknout  e-mailem