Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIV ČÍSLO 2/2015

V úvodu přinášíme základní statistické údaje o činnosti HZS ČR v uplynulém roce a prioritách pro rok 2015. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na požár v areálu bývalé pily ve Valašském Meziříčí, informujeme o výsledcích kontrol zaměřených na stav požární ochrany památkových objektů a zabýváme se také možnostmi prevence otrav oxidem uhelnatým. V bloku IZS přinášíme pátý díl seriálu o záchranářské kynologii, hodnotíme taktické cvičení MERO 2014 a seznamujeme s průběhem odborné přípravy jednotek PO k poskytování první pomoci. Zásadní dokumenty projednávané na zasedáních Výboru pro civilní a nouzové plánování v roce 2014 a hlavní cíle vzdělávání starostů obcí v roce 2015 v oblasti přípravy na MU a krizové situace a jejich řešení jsou hlavními tématy části časopisu zaměřené na oblast OCHRANY OBYVATELSTVA a KŘ. V závěrečné části přinášíme ohlédnutí za pěti lety činnosti Katedry ochrany obyvatelstva VŠB-TU Ostrava a seznamujeme s vývojem a současným pojetím krizové legislativy.  

Dne 1. ledna 2015 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 315 ze dne 8. prosince 2014, kterým se mění nařízení vlády č. 432/2010 Sb., o kritériích pro určení prvku kritické infrastruktury. Potřeba novelizace tohoto nařízení vyplynula jak z aplikační praxe a nutnosti terminologických úprav textu, tak i z požadavku na zapracování problematiky kybernetické bezpečnosti, v návaznosti na přijetí zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti).

Změny v příloze nařízení vlády se týkají pouze odvětvových kritérií, a to v odvětví energetiky, zdravotnictví, komunikačních a informačních systémů a nouzových služeb. Průřezová kritéria zůstávají i nadále beze změny. V odvětví energetiky se zejména mění limit výkonu v oblasti výroby elektřiny a doplňuje se kritérium pro vedení v oblasti distribučních soustav. Nově se vkládá oblast (pododvětví) centrálního zásobování teplem.

Úprava odvětví zdravotnictví je pouze terminologická a souvisí s přijetím zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů.

Nejzásadnější změna se týká odvětví komunikačních a informačních systémů, do kterého je nově vložena oblast (pododvětví) kybernetické bezpečnosti. Tato obsahuje kritéria pro určení informačních nebo komunikačních systémů prvkem kritické infrastruktury, ve vazbě na zákon o kybernetické bezpečnosti. Je zde uvedeno celkem pět kritérií. První dvě jsou navázána na již určené prvky kritické infrastruktury. Vychází jak z míry intenzity vlivu daného informačního nebo komunikačního systému na činnost již určeného prvku kritické infrastruktury, tak z jeho nenahraditelnosti. Další dvě kritéria naopak nespojuje přímá vazba na již určené prvky kritické infrastruktury, neboť na jejich základě mohou být určeny prvkem kritické infrastruktury informační systémy spravované orgánem veřejné moci, které disponují osobními údaji více jak 300 tisíc osob, a také komunikační systémy, které zajišťují připojení nebo propojení prvku kritické infrastruktury s kapacitou garantovaného datového přenosu nejméně 1 Gbit/s. Poslední kritérium zahrnuje odvětvová kritéria již dříve stanovená v odvětví komunikačních a informačních systémů, která se použijí v případě potřeby zajištění kybernetické bezpečnosti prvku kritické infrastruktury. Mimo oblast kybernetické bezpečnosti jsou v odvětví komunikačních a informačních systémů nově zavedena kritéria pro určení České televize, Českého rozhlasu a Evropského globálního navigačního družicového systému prvky kritické infrastruktury.

V odvětví nouzových služeb přibylo kritérium pro stanice Hasičského záchranného sboru České republiky.

V průběhu letošního roku lze tedy očekávat navýšení počtu dosud určených prvků kritické infrastruktury. V souladu s postupem stanoveným v krizovém zákonu bude „soukromé“ prvky kritické infrastruktury, jejichž provozovatelem není organizační složka státu, určovat zejména Národní bezpečnostní úřad a Ministerstvo průmyslu a obchodu, a to opatřením obecné povahy. Podle návrhu Ministerstva vnitra, zpracovaného na základě podkladů gesčních rezortů, určí vláda svým usnesením „státní“ prvky kritické infrastruktury, tedy ty, jejichž provozovatelem je organizační složka státu. Lze předpokládat, že proces určování nových prvků kritické infrastruktury bude probíhat nejméně do konce roku, a proto bude předmětný materiál předkládán k projednání a schválení vládou k 30. červnu a k 31. prosinci 2015. Úplné znění nařízení vlády č. 432/2010 Sb. je uvedeno v příloze tohoto čísla časopisu 112.

Zdroj: Důvodová zpráva k návrhu nařízení vlády č. 315 ze dne 8. prosince 2014, kterým se mění nařízení vlády č. 432/2010 Sb., o kritériích pro určení prvku kritické infrastruktury.

pplk. Mgr. Barbora ŠINDLEROVÁ, pplk. JUDr. Marika ROSINOVÁ, MV­ generální ředitelství HZS ČR

 

vytisknout  e-mailem