Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 7/2017

V červencovém čísle vás seznámíme s novou stanicí Bítozeves na Žatecku. V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o zkouškách hašení požárů jedlých tuků a olejů. Dále o kurzu "Nástupní odborný výcvik". V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM si vás upozorníme na nový Řád chemické služby HZS ČR. Přinášíme článek z letiště Václava Havla o výcviku leteckého profesionála. Shrnuli jsme informace veletrhu Pyros a z Pyromeetingu 2017. Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vám nabídne náhled do Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do 2030 v oblasti výchovy a vzdělávání obyvatelstva. Dále se můžete dočíst o setkání odborníků na téma „Bezpečnost ve střední Evropě“ a o jednání mezinárodní vědecké konference „CBRN PROTECT 2017“. V INFORMACÍCH přinášíme výsledky 21. ročníku soutěže Velké ceny ČR v požárním útoku. Dozvíte se, kdo se stal mistrem Evropy v disciplínách TFA. Nezapomněli jsme ani na příběh Nadace policistů a hasičů. 

Pokynem generálního ředitele HZS ČR č. 6/2017 byl vydán dne 31. ledna 2017 Řád chemické služby HZS ČR (dále jen „řád“) s účinností od 1. února 2017. Nahradil obdobný předpis, který platil více než deset let.

Řád upravuje jednotný výkon chemické služby, stanoví základní úkoly při udržování provozuschopnosti věcných prostředků chemické služby (dále jen „prostředky CHS“) a vymezuje jejich jednotné používání. Řád platí pro organizační složky HZS ČR; zřizovatelé ostatních jednotek požární ochrany zabezpečují úkoly chemické služby v souladu s řádem výkonu služby.

Řád obsahuje 22 článků a 21 příloh. Součástí řádu je rovněž oznámení ředitele odboru IZS a výkonu služby MV­ generálního ředitelství HZS ČR, ve kterém jsou uvedeny definice vybraných pojmů CHS, a to v oblasti nebezpečných látek, detekce, dekontaminace, prostředků CHS a prostředků pro práci pod vodní hladinou.

Ve srovnání se starým řádem došlo ke změnám, které odpovídají vývoji CHS za posledních deset let v organizačním i operačním řízení. Z důvodů duplicity byly některé články, které jsou popsány v metodických listech Bojového řádu jednotek požární ochrany nebo v jiných interních předpisech, z řádu vypuštěny. Některé důležité změny jsou předmětem tohoto příspěvku:

  • V článku 3 byly nově stanoveny úkoly na úrovni ­MV­ generálního ředitelství HZS ČR, HZS krajů, chemických laboratoří a Záchranného útvaru HZS ČR.
  • V článku 4 byla nově vymezena zodpovědnost a dílčí úkoly CHS velitele jednotky požární ochrany, technika s odborností technik­ chemické služby, technika s odborností hasič technik­ chemické služby, uživatele věcných prostředků a osoby pověřené, což je nový pojem, který se v řádu objevuje. Osobou pověřenou je příslušník určený k udržování prostředků, popř. k jejich obsluze, např. pro práce pod vodní hladinou nebo plnění tlakových lahví.
  • Ke změnám došlo v článku 8 o revizích a kontrolách. S tímto článkem úzce souvisejí přílohy č. 2 až 6, ve kterých je přehled a obsah dokumentace o kontrolách, revizích a provozu prostředků, kontrola prostředků, způsob vedení dokumentace u vybraných prostředků, rozsah uživatelské kontroly a zkoušek vybraných prostředků. Novinkou je vedení stanovené dokumentace elektronickou formou. Kontroly se dělí na kontroly před zařazením k jednotce, před použitím, po použití obvyklém či neobvyklém, po použití, v pravidelných intervalech a při střídání směn. Podle způsobu provedení jsou kontroly rozděleny na odborné a uživatelské. Stupně kontroly prostředků jsou rozděleny na prohlídku, zkoušku funkčnosti a zkoušku parametrů.
  • V článku 9 o ověření a kalibraci měřidel je změnou platnost ověření osobních dozimetrů jeden rok, zatímco doba platnosti ověření ostatních stanovených dozimetrických měřidel je dva roky.
  • Ke změnám došlo rovněž v článcích o používání izolačního dýchacího přístroje, autonomního potápěčského dýchacího přístroje a filtračního dýchacího přístroje. Změněn byl rovněž článek 16 se stupni ochrany v místě zásahu. Naopak zcela nový je článek 17 o nálezech předmětů obsahující nebezpečné látky.
  • Nové zní příloha č. 8 upravující pravidla pro evidenci příslušníků, kteří se dostali do přímého kontaktu působení nebezpečné látky. Stanovuje formu evidence, kde se takováto událost zaznamenává, a po jakou dobu je nutné ji archivovat.
  • V souvislosti se změnou atomového zákona (zákon č. 263/2016 Sb.) byla zásadně změněna příloha č. 9, kde jsou uvedeny nové limity pro omezování ozáření, rozdělení radiačních zásahů, hodnoty dávkového příkonu, resp. plošné aktivity pro hranici vnější, bezpečnostní a nebezpečné zóny a pro zřízení dekontaminačního stanoviště a dále hodnoty limitů pro kontrolu kontaminace osob, věcných prostředků a techniky. Novou podobu mají obrazové přílohy č. 10 a 11 se záznamy o kontrole kontaminace osob a techniky.
  • Jinou podobu má příloha č. 12. Tabulka s dekontaminačními činidly byla zredukována a zjednodušena. Nově je uvedena příprava dekontaminačních roztoků a směsí z činidel obsahujících aktivní chlór s expozičními dobami pro různé povrchy. Nově je uvedena příprava nízkotuhnoucích dekontaminačních směsí na bázi činidla Hvězda a monoethanolaminu, určená pro zimní období s teplotou ovzduší pod bodem mrazu.
  • Podle zákona č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon), bylo aktualizováno rozdělení nebezpečných látek v příloze č. 13. Podle nejnovějších předpisů byla aktualizována rovněž příloha č. 15 s kódem HAZCHEM. Aktualizována byla také příloha č. 16 s barevným značením tlakových lahví.
  • Příloha č. 17 s orientačními havarijními přípustnými koncentracemi a havarijními akčními úrovněmi byla aktualizována a rozšířena o další látky. Navíc věnuje pozornost koncentračním limitům (AEGL, ERPG, IDLH), které se užívají v zahraničí a které jsou součástí databáze nebezpečných látek, jež využívají v současnosti příslušníci HZS ČR. Hodnoty AEGL2 a ERPG 2 jsou uvedeny pro vybrané bojové chemické látky a průmyslové škodliviny.
  • Mnoho změn je součástí příloh č. 18 a 19, které se týkají předurčenosti jednotek požární ochrany a jejich základní činnosti pro zásahy na nebezpečné látky, resp. hlavní úkoly jednotek požární ochrany při mimořádných událostech s výskytem nebezpečných látek. Činnosti a úkoly jsou rozděleny podle předurčenosti a podle typu zásahu (nebezpečné chemické látky, radioaktivní látky, rizikové či vysoce rizikové B­ agens). Ve srovnání se starým řádem jsou pokyny podány strukturovaně, stručnějším a jednoznačnějším způsobem a navíc více odrážejí realitu zásahu a možnosti jednotek požární ochrany, zejména těch základních.
  • V článku 19 o odběrech vzorků obsahující nebezpečné látky došlo k několika změnám. Odběry vzorků podezřelých na kontaminaci radioaktivními látkami provádějí výjezdové skupiny chemických laboratoří k zabezpečení radiační ochrany na vyžádání Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. K několika změnám došlo také v metodice odběrů chemických vzorů, která je obsahem přílohy č. 20. Nejdůležitější z nich je nová průvodka vzorku, která je sice na počet stránek rozsáhlejší, ale systémem zaškrtávání políček je jednodušší a jednoznačnější. Navíc prakticky řídí příslušníka provádějící odběr vzorků tak, aby na nic nezapomněl. Kromě toho je v příloze č. 21 uvedeno složení soupravy pro odběr chemických vzorků jednotkami požární ochrany.
  • V článku 20 je uvedeno, že HZS ČR provádí dekontaminaci zasahujících, kontaminovaných osob, vnějšího povrchu techniky a transportních obalů s uloženými prostředky. Naopak HZS ČR neprovádí dekontaminaci objektů a terénu ve smyslu asanace, celkové nebo závěrečné dekontaminace (např. ochranná ohnisková dezinfekce při zásazích s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci), dekontaminaci hospodářských zvířat, cenností, dokladů nebo zbraní. V odůvodněných případech, např. z důvodů druhotné kontaminace nebo zamezení šíření nebezpečné látky, může HZS ČR asistovat při dekontaminaci objektů a terénu. Poskytnutí přednemocniční neodkladné péče osobám v přímém ohrožení života nebo se závažným postižením zdraví a jejich transport do nemocnice je preferováno před dekontaminací.

Na vypracování řádu se podílela pracovní skupina složená z příslušníků a zaměstnanců MV­ generálního ředitelství HZS ČR, HZS krajů, Záchranného útvaru HZS ČR, Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu a vzdělávacích a účelových zařízení HZS ČR. Pracovní skupina se scházela více než rok a za odvedenou práci všem jejím členům patří poděkování. Řád v podobě tištěné brožurky ve formátu A5 byl distribuován při jednání pracovní skupiny ke Koncepci chemické služby HZS ČR dne 29. června 2017. Jinak jej lze stáhnout z webových stránek HZS ČR ve formě výše uvedeného pokynu.

V tomto příspěvku byly uvedeny nejdůležitější změny v řádu, které by měly přispět k efektivnější práci techniků chemické služby a velitelů při zásazích s výskytem nebezpečných látek. Doufáme, že právní a technické předpisy, které ovlivňují řád, a praktické zkušenosti budou natolik stabilní, že řád bude platit nejméně deset let.


pplk. Ing. Jiří MATĚJKA, MV­ generální ředitelství HZS ČR, mjr. Ing. Petra NAJMANOVÁ, HZS hl. m. Prahy, foto pplk. Ing. Jiří MATĚJKA
 

vytisknout  e-mailem