Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 8/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru lesního porostu u obce Kájov. Přinášíme poznatky k vyšetřování příčin vzniku požárů v rámci návštěvy dánského vyšetřovatele požárů. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM věnujeme pozornost rozsáhlé pátrací a záchranné misi po uvězněných chlapcích v jeskyni v Thajsku. Dále rozebíráme zkušenosti ze cvičení v Karlovarském kraji při železniční nehodě s hromadným postižením osob. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ jsme připravili článek pojednávající o obměně jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V INFORMACÍCH vás seznámíme s programem a činnostmi Nadace policistů a hasičů v roce 2017. Ze sportovních událostí měsíce srpna stojí za zmínku Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Liberci. 

Příslušníci odboru prevence MV­ generálního ředitelství HZS ČR pplk. Mgr. Jakub Škoda a kpt. Ing. Filip Nos se ve dnech 14. až 18. května 2018 zúčastnili na základě pozvání generálního ředitele hasičského záchranného sboru Albánské republiky Alfreda Kristuliho pracovní zahraniční cesty do Albánie. Záměrem pozvání bylo zejména předání českých zkušeností z oblasti zjišťování příčin vzniku požárů albánským kolegům a navázání budoucí bližší spolupráce v oblasti požární prevence.
Obr. 1 Stanice SkadarObr. 1 Stanice Skadar
Zkušenosti skadarských hasičů

Na severu Albánie ve městě Skadar (Shkodër) se čeští zástupci setkali s místním ředitelem hasičů, vyšetřovateli požárů a také se zástupci místní samosprávy. Vzhledem k tomu, že se město nachází v blízkosti Skadarského jezera, které je největší jezero na Balkáně (rozloha 356 km2) s hloubkou až 12 m, předvedli jim albánští hasiči ukázku práce na vodní ploše. Následovala diskuze nad nejčastěji se vyskytujícími požáry v této oblasti, většinou požáry lesních porostů a požáry zapříčiněné závadami v elektroinstalaci. Jedním z největších požárů, se kterým se místní vyšetřovatelé požárů v poslední době setkali, byl požár haly na zpracování a výrobu plastových hmot, jehož příčinou byly špatně dimenzované elektrické jističe. Z důvodu velmi častého kolísání hodnot elektrické energie v rozvodné síti jsou jističe mnohdy velmi naddimenzovány, aby se předešlo jejich častému vybavování, ale důsledkem bývá, že jističe často neplní svou ochrannou funkci. Čeští zástupci kolegy v rámci prezentace seznámili s českým systémem vyšetřování příčin vzniku požárů (systém služeb, postupy na místě požáru, právní úprava nebo systém vzdělávání). Albánští hasiči seznámili hosty s požární technikou, kterou v této lokalitě disponují, a věnovali se také problematice ohledání dvou vozidel po požáru. Jedno vozidlo mělo nasimulovanou technickou závadu a druhé bylo úmyslně zapáleno. Po nalezení příčiny vzniku požáru byla albánským kolegům předána informace o výzkumném projektu probíhajícím v České republice pod vedením Technického ústavu požární ochrany, jenž je zaměřen právě na studium stop šíření požárů a hořlavosti konstrukčních dílů dopravních prostředků.

Návštěva stanice v přístavu Drač
Přístavní město Drač (Durrës) je nejstarším a druhým největším městem Albánské republiky, které slouží jako nejdůležitější veřejný a nákladní přístav Albánie. Vzhledem k historickému charakteru města a písečným plážím je rovněž turisticky vyhledávaným letoviskem, kde se vyskytuje velký počet hotelů a cizinců. Z toho plynou problémy pro místní vyšetřovatele požárů, kteří řeší časté požáry ve spojitosti s nedbalostním a úmyslným jednáním. Na místní stanici si čeští hasiči prohlédli požární techniku a diskutovali u přistaveného vozidla vyšetřovatele požárů nad vhodným typem automobilu pro místní lokalitu a základním vybavením, kterým by vozidla měla být vybavena. Dále seznámili místní kolegy s českým systémem vyšetřování požárů.

Obr. 2 Operační středisko GjirokastërObr. 2 Operační středisko GjirokastërOperační středisko v Gjirokastër
V Gjirokastëru si čeští zástupci hasičů prohlédli historickou část města a poté i místní typicky albánskou stanici se zázemím pro hasiče a operačního středisko pro příjem hlášení o požárech. Místní vyšetřovatele požárů seznámili s některými závažnými požáry, které se staly na území České republiky v období posledních pěti let. Diskutovali rizikovost baterií, respektive akumulátorů a možné požáry, které mohou vzniknout při jejich nesprávném používání. Místní vyšetřovatelé požárů připravili v jednom z objektů vnitřní prostory tak, aby bylo možné je ohledat, po nalezení příčiny vzniku požáru se následně vedla diskuze nad využíváním „cvičných“ požárů nasimulovaných ve vnitřních prostorách (staré budovy nebo lodní kontejnery) pro výcvik.

V Sarandě potřebují novou požární techniku
Na jihu Albánie u pobřeží Jónského moře leží město Saranda (Sarandë), kde ředitel hasičů seznámil návštěvníky s rozborem několika významných požárů. Jednotce požární ochrany se podařilo požáry zlikvidovat a následně byly podrobeny úkonům zjišťování příčin vzniku požárů. Po představení českého systému vyšetřování příčin vzniku požárů (včetně informací o našich automobilech) a v diskuzi nad výbavou, kterou jejich vyšetřovací automobil obsahuje, vyšlo najevo, že jedním z největších problémů albánských vyšetřovatelů požárů je nedostatečné vybavení vyšetřovacích automobilů. Nákupem nové požární techniky, která by byla schopna pojmout potřebné vybavení, se snaží ředitel řešit problémy nejen u vyšetřovatelů požárů, ale i u výjezdové jednotky. Často dochází k tomu, že hasiči přebírají techniku, která je ve svých domovských státech vyřazena a poté směřována k albánským kolegům jako dar (obr. 3 a 4).

Obr. 3, 4 Technika. která dříve sloužila ve Weilheim-Schongau ve Spolkové republice NěmeckoObr. 3, 4 Technika. která dříve sloužila ve Weilheim-Schongau ve Spolkové republice Německo

V Elbasanu se diskutovala dekontaminace
Ve městě Elbasan, které se nachází ve střední části Albánie a je jejím třetím největším městem, čekalo vyšetřovatele setkání se zástupci třech okolních stanic, se kterými sdíleli zkušenosti z oblasti zjišťování příčin vzniku požárů. Albánští kolegové projevili zájem zejména o informace k expozici vyšetřovatele požárů na místě požáru a k dekontaminaci nejen na místě požáru, ale i při cestě od požáru a také na stanici. Dále se společně věnovali rozboru postupů při statickém a dynamickém ohledání místa požáru. Zaujala je i problematika kontrolní činnosti v České republice, zejména oprávnění příslušníků zařazených na úseku kontrolní činnosti a možnosti ukládání pokut při jejich výkonu. Zbytek programu byl věnován rozboru základních statistických přehledů z České republiky, zejména z oblasti požární prevence.

VObr. 5 Setkání s generálním ředitelem albánských hasičů Alfredem KristulimObr. 5 Setkání s generálním ředitelem albánských hasičů Alfredem Kristulim hlavním městě Tirana o spolupráci
V Tiraně (Tiranë), které je s téměř 0,5 milionem obyvatel nejlidnatějším městem Albánie, jsme navštívili stanici, kde je umístěno i ředitelství odboru požární prevence. Čeští vyšetřovatelé požárů v rámci své prezentace rozebrali několik zajímavých oblastí z případu požáru Hotelu Eurostars David v Praze. Rozbor vedl k diskuzi nad českým systémem výkonu státního požárního dozoru, jehož cílem je zajištění odpovídající míry požární bezpečnosti občanů a který se skládá ze zjišťování příčin vzniku požárů, kontrolní činnosti a stavební prevence. Hodnotily se poznatky a závěry stěžejních diskutovaných témat, ale také celková výměna zkušeností, a to s generálním ředitelem hasičského záchranného sboru Albánské republiky Alfredem Kristulim. Rozhovor se zaměřil také na oblast vzdělávání, kdy albánští kolegové plánují v blízké budoucnosti vytvořit nový výcvikový prostor s případným využitím finančních prostředků evropských fondů (a s eventuálním zapojením českých lektorů do výuky), a poté k zapojení ochrany obyvatelstva do struktur hasičského záchranného sboru. Vzhledem k tomu, že je mezi HZS ČR a albánskou stranou podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci, vidí generální ředitel Kristuli ku prospěchu obou stran rozvoj další spolupráce nejen v oblasti požární prevence. Na závěr setkání Alfred Kristuli poděkoval za kurz, který čeští vyšetřovatelé požárů připravili v roce 2017 pro albánské kolegy v Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč a zhodnotil jej jako velmi přínosný. V rámci tohoto kurzu podstoupilo 12 albánských vyšetřovatelů požárů školení, jenž bylo srovnatelné se specializačním kurzem Vyšetřování příčin požárů, který je v České republice určen pro nové vyšetřovatele požárů.


pplk. Mgr. Jakub ŠKODA, kpt. Ing. Filip NOS, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorů

vytisknout  e-mailem