Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 2/2019
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA rozebereme zásah u požáru ubytovny v Plzni. Informujeme vás o proběhlé odborné přípravě KIP týmu v Karlovarském kraji. Přečtete si analýzu usmrcených osob v přímé souvislosti s požárem. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM vás seznámíme s prací operátorů na lince TCTV 112. Informujeme vás o projektu „Zvýšení připravenosti HZS ČR k řešení rizik způsobených změnou klimatu“. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás hasiči z hlavního města Prahy seznámí s průběhem taktického cvičení Základna 2018. Dále jsme připravili náhled mimořádných událostí řešených na úrovni EU a současně představujeme nového zástupce na pozici operačního důstojníka ve Středisku pro koordinaci odezvy na mimořádné události. Představíme nanomateriály a jejich možné využití v ochraně obyvatelstva. V INFORMACÍCH se dočtete o charitativních akcích uspořádané pro Nadaci policistů a hasičů.
- OBSAH č. 2/2019 ROČNÍKU XVIII
- Vlny veder a nedostatek hasební vody
- Požár ubytovny
- Odborná příprava KIP týmu v Karlovarském kraji
- Analýza usmrcených osob v přímé souvislosti s požárem
- Dobrovolní hasiči a defibrilátory
- Uvedení dokumentárního seriálu již v březnu
- Linka TCTV 112. Kdo na linku volá a o čem musí operátoři rozhodovat?
- HZS ČR v roce 2018 zvýšil připravenost k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu
- Taktické cvičení Základna 2018
- Mimořádné události řešené na úrovni EU
- Nanomateriály a jejich možné využití v ochraně obyvatelstva
- Česko a Evropa 100+
- Mimořádné události 2018 versus ochrana obyvatelstva
- Postřehy z konference Hazmat Protect 2018
- Divadelní představení pro nadaci
- Hokejový zápas pro nadaci
- Lednové požáry si už vyžádaly osm životů
HZS Karlovarského kraje, oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení, ve spolupráci s organizací ADRA, o.p.s., a za podpory Karlovarského kraje a Centra zdraví a bezpečí zorganizoval v říjnu 2018 již druhý běh odborné přípravy nových členů komunitního intervenčního psychosociálního týmu (KIP) Karlovarského kraje. Odborná příprava byla rozvržena do dvou víkendových bloků a vedli ji Mgr. Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci v České republice a projektu KIP týmů z organizace ADRA, o.p.s., a kpt. PhDr. Michal Černík, Ph.D., psycholog HZS Karlovarského kraje.
Cílem odborné přípravy bylo proškolení 15 nových členů KIP týmu pro zajištění psychosociální pomoci a posttraumatické péče osobám zasaženým následky mimořádných událostí (MU), provozu evakuačních středisek a Asistenčního centra pomoci nebo pro obsluhu informační linky integrovaného záchranného systému (IZS) na území Karlovarského kraje.
První blok organizátoři zahájili v sobotu představením KIP týmu, jeho stručné historie a vymezením pomoci, která se očekává od dobrovolníků. Odborná příprava byla v teoretické části zaměřena na vysvětlení pojmu MU, představení Asistenčního centra pomoci, pomáhajících organizací a seznámení s postupem jejich pomoci (vyhlášení poplachu, evakuace atd.), humanitární pomoci, způsobů koordinace psychosociální pomoci při různých typech MU a koordinace složek IZS. Dále se účastníci věnovali sdílení osobních zkušeností s prožíváním neštěstí a pomoci při MU a také se seznámili s mobilní aplikací Inspecto, která slouží k monitorování následků MU v postižených oblastech. Nedělní program odborné přípravy byl zaměřený na krizovou komunikaci a telefonickou krizovou intervenci včetně jejích zásad, důležitost rituálů jakožto nástrojů ke zpracování traumatizujících událostí a využití KIP týmu na informační lince IZS.
Co je to KIP tým?
|
---|
Následující sobotu byl program zaměřený na psychologickou službu HZS ČR, definici psychosociální pomoci, psychologické první pomoci a jejím pravidlům v kontextu standardů psychosociální krizové pomoci a spolupráce (www.hzscr.cz/clanek/standardy psychosocialni krizove pomoci a-spoluprace.aspx). V neděli se diskutovalo o poskytování psychologické první pomoci dětem, sdělování informací o úmrtí blízké osoby nebo například doprovázení během loučení se se zemřelým. Na závěr odborné přípravy zazněla témata psychické odolnosti, možnosti jejího budování a efektivního provádění psychohygieny.
V průběhu celé odborné přípravy měli účastníci možnost si veškeré teoretické poznatky nacvičit formou modelových situací, které byly zaměřeny na poskytování psychologické první pomoci a psychosociální pomoci na místě zásahu, dále na poskytování telefonické krizové intervence, při které obsluha linky často komunikuje s lidmi v emočně náročných situacích (pláč, hněv, strach, šoková reakce, zahlcující hovory) nebo na poskytování podpory v evakuačním středisku a Asistenčním centru pomoci a v neposlední řadě si prakticky vyzkoušeli použití aplikace Inspecto.
V rámci odborné přípravy se členové KIP týmů dále zapojují do společných cvičení s HZS Karlovarského kraje. Například 13. září 2018 se v Karlovarském kraji uskutečnilo cvičení AERO 2018 simulující leteckou dopravní nehodu, kde měli členové KIP týmu příležitost si procvičit schopnost spolupráce se složkami IZS při poskytování psychosociální pomoci zasaženým osobám a jejich příbuzným v Asistenčním centru pomoci za MU s velkým počtem zraněných osob. Během cvičení dobrovolníky metodicky vedl psycholog HZS Karlovarského kraje kpt. PhDr. Michal Černík, Ph.D. V Karlovarském kraji je v současnosti proškoleno 29 členů KIP týmu, který tvoří zástupci nevládních neziskových organizací, městské policie, HZS ČR a jednotek SDH obcí.
por. Bc. Veronika POMAHAČOVÁ, plk. Ing. Miroslav MAZURKOVIČ, HZS Karlovarského kraje, Mgr. Josef KOLÁČEK, ADRA, o.p.s., foto archiv HZS Karlovarského kraje