Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 3/2020
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA informujeme o otevření nové stanice Milovice. Dočtete se o požáru komunálního odpadu ve spalovně v Liberci. Následuje historie HZS podniku Vítkovice. V Ostravě se konala konference - Ochrana obyvatelstva – zdravotní záchranářství 2020. V ČR bude sloužit nová technologie AML. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete o cvičení kynologů HZS ČR v Krkonoších. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informace o realizované preventivně výchovné činnosti v roce 2019. Následně vás seznámíme s řešením dekontaminace na území Jihomoravského kraje v souvislosti s jaderným zářením. Skladovací a opravárenské zařízení HZS ČR vás seznámí s činností v uplynulém roce. Rovněž Výbor pro civilní nouzové plánování informuje, co přinesl rok 2019. V rubrice INFORMACE nabízíme anotace vysokoškolských prací.
- OBSAH č. 3/2020 ROČNÍKU XIX
- Výsledky finského a cíle současného chorvatského předsednictví
- Daruj život aneb
- Hasiči zahájili oslavy koncertem
- Katalog stanic HZS ČR
- Slavnostní otevření nové stanice Milovice
- Požár komunálního odpadu ve spalovně
- Historie HZS podniku Vítkovice
- Ochrana obyvatelstva – zdravotní záchranářství 2020
- Díky technologii AML bude v ČR pomoc z tísňových linek rychlejší
- Prezentace systémů veřejné výstrahy
- Do Krkonoš se sjeli kynologové HZS ČR
- Realizace preventivně výchovné činnosti v roce 2019
- Řešení dekontaminace na území Jihomoravského kraje v souvislosti s jaderným zařízením
- Skladovací a opravárenské zařízení HZS ČR v roce 2019
- Roční činnost Výboru pro civilní nouzové plánování
- Statistická ročenka - příloha
U příležitosti připomenutí 20. roku úspěšného působení Hasičského záchranného sboru České republiky v novém krajském uspořádání se konal 29. ledna 2020 v Betlémské kapli zahajovací koncert.
Přítomné v sále přivítala Hudba Hradní stráže a Policie České republiky s šéfdirigentem plk. Václavem Blahunkem. Generální ředitel HZS ČR genpor. Ing. Drahoslav Ryba pozdravil přítomné hasiče i milé hosty, kteří přijali jeho pozvání. V úvodu připomněl, jak se sbor během 20 let měnil, posloupnost organizačních změn. Ze zaměstnanců se stali příslušníci HZS ČR, kteří převzali částečně i úkoly, co dříve plnila armáda. HZS ČR se stal jednou ze složek integrovaného záchranného systému, který mimo jiné musí být připravený i na řešení mimořádných událostí a ochranu obyvatelstva v rámci civilní ochrany. Začátkem roku 2009 vznikl nově Záchranný útvar HZS ČR pro řešení mimořádných událostí velkého rozsahu, živelních pohrom, přírodních kalamit, rozsáhlých požárů a technických zásahů. „To vše by se neodehrálo, kdyby nebyli lidé, kteří se o to postarali a vše odpracovali. Nebojím se říci, že jsme tady měli „otce zakladatele“ tohoto systému. Nedovedu si představit, že bych vyjmenoval všechny, protože by vás bylo velké množství. Zmíním ale určitě tři jména. Jsou to genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, JUDr. Zoltán Szaszo a plk. Jan Žižka. Za 20 let jsme společně odvedli obrovský kus práce, máme vizi do budoucna a je na nás, abychom se posouvali neustále dál a dělali naši práci, jak nejlépe dovedeme. Nezapomínali, že to není jen práce, ale poslání a hlavně služba našim občanům,“ uvedl generální ředitel Ryba.
V současné době je HZS ČR složen z Generálního ředitelství HZS ČR, čtrnácti HZS krajů, Záchranného útvaru HZS ČR a Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany.
Křest knihy
S historií, ale i současností jednotlivých stanic se mohou nově všichni příznivci hasičů seznámit v nové knize „Katalog stanic Hasičského záchranného sboru České republiky“, která byla vydaná u příležitosti 20. výročí nového uspořádání HZS ČR. Knihu během koncertu představil „duchovní otec“ a jeden z autorů, náměstek generálního ředitele HZS ČR pro integrovaný záchranný systém a operační řízení, brig. gen. Ing. František Zadina. „Stanic je přes 240 a původně jsme zamýšleli knihu sestavit do roka a podařilo se nám to do tří let,“ uvedl. Své místo mezi hasiči má i svatý Florián, patron hasičů, jak připomněl Jeho Eminence Dominik kardinál Duka: „je patronem představených a všech lidí, aby dokázali hasit požáry z lidských vášní, sporů a někdy i nepříjemných situací. Musíme uznat, že hasičské sbory v této zemi od počátku vnášely do společnosti ducha spolupráce, úcty a obětavosti…“ následně nové knize požehnal.
Liberečtí hasiči přispěli nadaci
Při této slavnostní příležitosti byl řediteli Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni, PhDr. Vladimíru Šuterovi, CSc., předán výtěžek z prodeje charitativního kalendáře HZS Libereckého kraje. Šek předal ředitel HZS Libereckého kraje plk. Ing. Luděk Prudil s npor. Bc. Michaelou Derflovou, která se na tvorbě kalendáře podílela s dalšími kolegy, fotografem a grafikem kalendáře Petrem Havlem. Kalendář byl vytvořen v limitované edici 500 kusů a bylo možné si ho zakoupit na různých společenských i sportovních akcích po celé České republice. Prodejem kalendáře byla vybrána částka 142 750 Kč a předána nadaci, která pomáhá zlepšit životní podmínky dětem policistů a hasičů, kteří při výkonu služby nebo v přímé souvislosti s ní zahynuli, a také policistům a hasičům těžce tělesně postiženým následkem zranění utrpěného v přímé souvislosti s výkonem služby. „Mohu vás ubezpečit, že tato částka bude bezezbytku předána nadační rodince, která čítá asi tři sta osob,“ v závěru své řeči dodal ředitel nadace a libereckým hasičům předal nadační srdce jako poděkování za jejich iniciativu.
Bohu ke cti, vlasti k ochraně, bližnímu ku pomoci
Požehnání „Bože náš, otče, ve své lásce si stvořil svět, všechny živly si dal do služeb lidem. Mohou se stát však smrtelným nebezpečím pro člověka i přírodu. Prosíme, požehnej Hasičskému útvaru Pražského hradu i všem, kdo slouží na hasičských stanicích, o kterých je psáno v této knize. Kéž jsou tito muži i ženy, kteří patří k velkému společenství profesionálních i dobrovolných hasičů naší země stále připraveni a odhodláni ke službě a pomoci svým bližním. Na přímluvu Matky Boží a svatého Floriána je chraň ve všech nesnázích, aby v boji s požáry, povodněmi a ostatními živelními katastrofami dobře obstáli a ve zdraví se vždy vrátili ke svým rodinám…“ |
---|
O hudební vystoupení se během koncertu zasloužil Kühnův dětský sbor za doprovodu sbormistra Petra Loužeckého. Árie z opery Prodaná nevěsta, Aida či Carmen a jiné zazněly v podání Miroslavy Časarové, sólistky Hudby Hradní stráže a Policie ČR.
HZS ČR si během letošního roku připomíná 20 let od nového krajského uspořádání. Koncert odstartoval řadu vzpomínkových akcí, které budou v průběhu roku probíhat po celé České republice.
Ing. Ivana BOŠKOVÁ, foto František ŠPAČEK, MV-generální ředitelství HZS ČR