Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 9/2020
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru autovraků a pneumatik v areálu kovošrotu v Kladně. Dále si přečtete o náročném zásahu při srážce dvou motorových osobních vlaků u Perninku. Velitelský vůz s dronem bude sloužit hasičům v Karlovarském kraji. Nová unikátní stavebnice pro zkušební požáry pomůže vyšetřovatelům. Hasiči z Chemparku u Litvínova slaví 75 let své činnosti. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o nasazení USAR odřadu v Bejrútu a rovněž o poskytnutí materiálně humanitární pomoci. A jak vidí misi v Bejrútu kynologové? Ministr vnitra předal ocenění za profesionální zásah v Bejrútu. Můžete se dočíst rovněž o činnosti EUCP týmu po ničivém výbuchu. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ si přečtete zprávu o činnosti v oblasti CNP NATO v roce 2019. Dále pak o nových přístrojích radiologické laboratoře v Institutu ochrany obyvatelstva. V rubrice INFORMACE je další příběh hasičské rodiny. Následují anotace vysokoškolských prací.
- OBSAH č. 9/2020 ROČNÍKU XIX
- Požár autovraků a pneumatik v areálu kovošrotu
- Čelní srážka dvou motorových osobních vlaků
- V Karlových Varech převzali speciální techniku – velitelský vůz s dronem
- Unikátní stavebnice pro zkušební požáry pomůže vyšetřovatelům
- Lesní požáry
- Hasiči z Chemparku u Litvínova slaví 75 let
- Preventivně výchovná činnost v zóně havarijního plánování
- Nasazení USAR odřadu v Bejrútu
- Poskytnutí materiální humanitární pomoci Bejrútu
- Mise v Bejrútu z pohledu kynologů
- Ocenění za profesionální zásah v Bejrútu
- Činnost EUCP týmu po ničivém výbuchu
- Zpráva o činnosti v oblasti civilní nouzové připravenosti NATO za rok 2019
- Nové přístroje radiologické laboratoře
- Hasí celá rodina
Unikátní velitelské vozidlo získali do užívání hasiči v Karlovarském kraji. Do jeho výbavy patří moderní bezpilotní prostředek, který přenáší obrazové informace pro vyhodnocení a analýzu mimořádných událostí. Obrazový výstup může být zpracován v tomto vozidle přímo na místě. Poskytne tak veliteli zásahu přehled nad místem zásahu ve složitém terénu či na velké rozloze.
Drony už nejsou výjimkou ve vybavení Hasičského záchranného sboru České republiky. V Karlovarském kraji začali hasiči první bezpilotní prostředek používat před třemi roky, kdy byl pořízen v rámci spolupráce se Záchranným kruhem při přípravě preventivního projektu. Od té doby je využíván u mimořádných událostí velkého rozsahu, kdy velitel zásahu potřebuje mít přehled o celkovém místě zásahu. Přenos signálu z dronu ale byl vždy pouze do obrazového zařízení u operátora a nebylo možné se získanými informacemi bezprostředně pracovat. Vznikla tak myšlenka na pořízení speciální techniky, která by zabezpečila možnost analyzovat informace důležité pro velitele zásahu získané z kamer přímo na místě události a v reálném čase. Zároveň je možné přímo z vozidla zajistit živý přenos z místa zásahu na další pracoviště, například operační a informační středisko či krizový štáb.
Vozidlo je vybaveno dronem Matrice 210 V2 – DJI, který je osazen termokamerou a optickou kamerou s možností až šedesátinásobného přiblížení. Ve výbavě je rovněž osm statických kamer se stativy a kabeláží. Každá kamera může být umístěna do 100 metrů od vozidla pomocí LAN kabelu. Kamery mají optický zoom, noční přísvit a čtyři z nich lze otáčet o 360 stupňů.
„Velitelské vozidlo má zabudovaná dvě pracoviště pro zpracování a distribuci videa z kamer a dronu. Auto je schopné přijmout signál současně z devíti kamer a dronu, následně zpracovat video a distribuovat jej formou streamu po internetu komukoli, kdo dostane odkaz na vysílání. Obrazové informace je také možné přenášet kabelem i bezdrátově do dalších přijímačů přímo ve vozidle nebo v jeho blízkosti, například do štábu velitele zásahu,“ vysvětluje ppor. Bc. Jiří Markusek, velitel čety směny A ze stanice Karlovy Vary HZS Karlovarského kraje
„Ve vozidle je rovnou instalována i digitální videostřižna pro případnou tvorbu spotů ze zásahu pro média a na sociální sítě. Umožní tak šířit aktualizované preventivní informace o probíhající mimořádné události zvlášť závažného rozsahu v reálném čase,“ doplňuje tiskový mluvčí HZS Karlovarského kraje por. Ing. Martin Kasal, DiS.
Napájení technologie, která je citlivá na stálost dodávané energie, zajišťuje elektrocentrála Panda 8000i, jež je plně integrovaná do vozidla a má výkon 8 kW. Spolu s využitím LTE modemu je tak vysílání úplně nezávislé na přípojkách elektrické energie a internetu.
Využití velitelského vozidla:
- podpora velitele zásahu na místě zásahu – dron, statické kamery,
- přenos obrazu na operační a informační středisko, případně krizový štáb atd.,
- tvorba videospotů pro média,
- záznam průběhu zásahu pro účely rozboru zásahu, výcviku atd.
Nasazení vozidla pro podporu velitele zásahu je koncipováno pro události většího rozsahu, především živelních katastrof, jako jsou lesní požáry či povodně, ale i u ostatních událostí, kde je špatně přehledný členitý terén nebo je místo hůře dostupné pro záchranářskou techniku.
Podpora velitele zásahu ze vzduchu byla již použita například u železniční dopravní nehody v Perninku, kde záběry z dronu pomáhaly vyhodnotit celkový rozsah místa události, či například ještě před příletem letecké záchranné služby rekognoskovat možnosti přistání záchranářských vrtulníků co nejblíže místu neštěstí.
Další významné využití vozidla s přenosem z bezpilotního prostředku bude při záchraně a pátraní po osobách v terénu.
Bezpilotní prostředek je registrovaný u Úřadu pro civilní letectví a HZS Karlovarského kraje, má zatím jednoho „pilota“ s oprávněním pro létání s bezpilotním letadlem. Aktuálně probíhá příprava dalších devíti operátorů na stanici Karlovy Vary, kde již začal výcvik s dronem a zaškolení na obsluhu zařízení ve vozidle.
Vozidlo bylo pořízené v roce 2019 a v letošním roce bylo dokončeno jeho dovybavení ve spolupráci s THT Polička.
Cena automobilu je 3 810 290 Kč. Celá částka byla hrazena z příspěvku Karlovarského kraje. Dovybavení včetně speciální elektrocentrály bylo v letošním roce hrazeno ze státního rozpočtu v celkové částce 448 668 Kč. Bezpilotní prostředek byl zakoupen v loňském roce díky příspěvku města Karlovy Vary za celkovou cenu 790 534 Kč.
„Jsem rád, že spolupráce mezi Krajským úřadem Karlovarského kraje, Hasičským záchranným sborem Karlovarského kraje a sbory dobrovolných hasičů Karlovarského kraje funguje na takto vysoké úrovni. Důkazem není jen toto špičkové vozidlo, ale i další vozidla určená pro dobrovolné hasiče, která se nám podařilo v rámci obměny vozového parku vyměnit za posledních pět let už ve více než sedmdesáti procentech sborů dobrovolných hasičů našeho kraje,“ uzavřel slavnostní den náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Hurajčík
Karel ŠVÉDA, foto autor a archiv HZS Karlovarského kraje