Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXI ČÍSLO 1/2022

V lednovém čísle časopisu přinášíme poděkování generálního ředitele HZS ČR genmjr. Ing. Vladimíra Vlčka, PhD., MBA všem příslušníkům a zaměstnancům za odvedenou práci v uplynulém roce. Dále si můžete přečíst o průběhu taktického cvičení, složek IZS na zásah při záchraně osob z lanovky a dočtete se rovněž nové poznatky ohledně plánování a postupů při hloubkovém průzkumu zatopených prostor. Příslušníci radiologické laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva se zúčastnili na Slovensku dvoudenního cvičení s reálnými zdroji ionizujícího záření v rámci projektu TERRIFFIC. Zajímavý je i článek HZS Jihomoravského kraje, představující činnost mobilního informačního centra při preventivně výchovné činnosti. Obrovský požár, který se rozšířil od hořící cisterny, a následný výbuch ve státě Sierra Leone si v prosinci 2021 vyžádal 151 mrtvých a 304 zraněných. O tom, jak v takových případech funguje Mechanismus civilní ochrany EU, se rovněž dočtete v tomto čísle. 

HZS Jihomoravského kraje (HZS JmK) se již od roku 2008 snaží preventivně výchovnou činnost (PVČ) zaměřit na všechny cílové skupiny obyvatelstva. V období před epidemií covidu-19 navštívilo preventivní stánky HZS JmK, které jsou součástí nejrůznějších akcí zaměřených na bezpečnost, průměrně 70 tisíc návštěvníků ročně.


Postupem času se navyšovalo množství specifických pomůcek PVČ a jejich převoz bylo třeba zajistit větším vozidlem. Naskládané bedny a další vybavení se převážely volně ložené v nákladním prostoru. Téměř dvacet let staré vozidlo bylo nutné nahradit, a tak vznikla myšlenka mobilního informačního centra (MIC), které by akceptovalo aktuální potřeby PVČ. Zároveň by speciální vozidlo vyřešilo uložení veškerého vybavení a zajistilo mimo jiné větší bezpečnost posádky.

Specifické požadavky 
Nejprve bylo potřeba vyspecifikovat, co vše by mělo vozidlo splňovat, kdo jej bude obsluhovat, jaké vybavení bude převážet, v jakých případech a v jakém prostředí bude používáno. Léta praxe v terénu nastínila následující požadavky:

  • Vozidlo by mělo pomoci s přenosem aktuálních informací z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva veřejnosti v terénu. S tím souvisí požadavek na umístění velkoplošné obrazovky a připojení na internet,
  • vozidlo by mělo případně sloužit jako mobilní pracoviště pro příslušníky oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS JmK v rámci řešení mimořádných situací,
  • vozidlo bude moci využívat držitel řidičského oprávnění skupiny B,
  • vozidlo musí být schopno bezpečně přepravit veškeré stávající pomůcky a vybavení, které zajistí soběstačnost v oblasti PVČ na akcích pro veřejnost,
  • vozidlo bude sloužit k zajištění PVČ podle požadavků územních odborů v rámci celého Jihomoravského kraje.


Technické provedení
Veškeré zamýšlené vybavení pro PVČ bylo změřeno, v některých případech i zváženo a byl rozkreslen první náčrt jeho umístění. Původní vize přestavby nového vozu záhy ztroskotala na finanční náročnosti a také na tom, že by muselo jít o vozidlo, které by spadalo pod řidičské oprávnění skupiny C (což nebyla preferovaná varianta). Strojním oddělením HZS JmK byl nakonec pro uvažovanou přestavbu vybrán účelový automobil do 3 500 kg značky Volkswagen Transporter, který HZS JmK získal bezúplatným převodem od Ředitelství silnic a dálnic, jehož provozovatelem byla Celní správa.

Vozidlo bylo předáno HZS JmK ve stavu, který odpovídal potřebám Celní správy – sedadlo řidiče a spolujezdce, v zadním prostoru vybavení skříňkami a dalšími sedačkami umožňujícími práci Celní správy v terénu. Prostor bylo proto nutné kompletně vyprázdnit a navrhnout celý interiér znovu.

Vůz je vybaven manuální převodovkou a nemá parkovací kameru. Na vozidle byly od původního uživatele ponechány výstražné majáky a výstražné zvukové zařízení. Zásadní změnou bylo umístění a následná homologace třetího sedadla za sedadlo řidiče. Na vozidle bylo potřeba nově předělat elektrické rozvody tak, aby bylo možné připojit v prostoru třetího sedadla notebook a v zadní části vozu monitor. Jednotlivé přepážky byly navrženy a vyrobeny podle tvaru a objemu přepravovaného materiálu. Pro elektrocentrálu byl  vyroben plechový box na pojezdech tak, aby byl po jeho vysunutí vytvořen další úložný prostor na kotouče s prodlužovacím kabelem a další drobnosti. Orientace v celém automobilu je velmi ulehčena osvětlením pomocí LED pásků umístěných v prostoru třetího sedadla i na zadních dveřích. Velkým bonusem pro uživatele vozidla je instalace USB vstupu na dobíjení mobilních telefonů v prostoru třetího sedadla.

Největším technickým problémem týkajícím se interiéru bylo umístění velkoplošné obrazovky. Variantou byl prostor pod střechou vozidla, což by neumožnilo kotvení přepážek do stropu vozidla. Dalším návrhem bylo umístění obrazovky za roletu na boku vozidla do odpovídajícího „fochu“ (jako u zásahových vozidel). Muselo by se pak ale řešit zastínění obrazovky v době denního svitu, což by navýšilo cenu přestavby. S novou myšlenkou přišlo oddělení komunikačních a informačních systémů HZS JmK – řešit velkoplošnou obrazovku nikoliv TV přístrojem, ale velkoplošným monitorem, který bude požadavkům práce v terénu a pohybu automobilu lépe vyhovovat. S finální podobou pohyblivé konzoly, na které je velkoplošný monitor umístěn ve vertikální pozici, nakonec přišla firma, která vestavbu zajišťovala. Monitor je pomocí lehkého pohybu vysunut a následně aretován v požadované poloze. Odstínění obrazovky je zajištěno plně otevřenými zadními dveřmi vozidla.

První zkušenosti a aktuální výbava
Až zkušenosti z praktického využití mohou pomoci odstranit případné nedostatky na jakémkoli prototypu. MIC nemůže být výjimkou. Přestavba vozidla pro účely PVČ byla dokončena těsně před opatřeními souvisejícími s pandemií covidu-19. Zatěžkávací zkouškou si tedy vozidlo mohlo projít téměř po roční pauze. První „ostrá“ PVČ se uskutečnila symbolicky na brněnském centrálním náměstí Svobody na akci, jejímž účelem bylo poděkování Města Brna záchranným složkám za zvládnutí pandemie covidu-19 v srpnu 2020.

Aktuálně je ve vozidle umístěno následující vybavení:

  • třetí sedadlo se skládacím stolkem, na kterém je možné pracovat s notebookem,
  • elektrické rozvody pro připojení notebooku, velkoplošné obrazovky, případně tiskárny apod.,
  • vnější elektrická zásuvka na odběr elektrické energie z vnějšího zdroje,
  • elektrocentrála s krytím IP 54 do exteriéru,
  • elektrické prodlužovací kabely v délce 50 me­trů,
  • skládací nádrž na vodu o objemu 1 m3 – k hašení makety hořícího domečku,
  • kalové čerpadlo – k hašení makety hořícího domečku,
  • velkoplošný monitor s připojením na internet pomocí modemu,
  • nůžkový stan s bočnicemi (3×3 nebo 3×6 metrů) – možnost výběru, podle typu akce,
  • skládací plastové stoly a židle pro obsluhující příslušníky,
  • souprava pro ukázku hašení vzníceného oleje – tato ukázka sice vyžaduje zajištění „mokrými hasiči“, ale odpadá nutnost soupravu převážet zásahovou technikou,
  • maketa hořícího domečku,
  • tunel CTIF,
  • plastové bedny s víkem na uložení drobností (požární hlásič, hasicí přístroj, hasicí rouška, zásahové oblečení na ukázku v dětské i dospělé velikosti, vyváděcí maska, tištěné materiály pro děti i dospělé, hadice C a D, přechodky atd.)
  • povinná výbava vozidla podle vyhlášky
  • č. 341/2014 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Umístění materiálu je vyhovující, jediné drobné vylepšení by bylo možné provést v pravém bočním úložném prostoru, kde by se mohly jednotlivé stohovatelné plastové bedny umístit do oddělených pater, aby se nemusely z vozu vytahovat všechny, ale jen potřebné z nich.

Technické řešení upevnění velkoplošného monitoru, který je v polstrovaném „pouzdře“ dobře chráněn a nevadí mu ani otřesy vozidla za jízdy po nerovném terénu, se ukázalo jako vhodné a manipulace s ním je snadná. Jízdní vlastnosti vozidla jsou naprosto vyhovující.

Díky vestavbě není možné využívat čelní zpětné zrcátko, řidič se tedy musí řídit pouze zpětnými zrcátky bočními. Tento handicap se může projevit především při manipulaci s vozidlem na akcích, které jsou plné dětských návštěvníků – bezpečnější je tedy zvolit výjezd s pomocí navigátora, který musí zamezit nežádoucímu pohybu chodců za vozidlem.

Další nápady ke zlepšení
Máme v záměru působit na okolní řidiče při každodenním průjezdu této techniky, a to polepy vozidla. Inspirací mohou být vozy Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a polepy hasičských vozidel v zahraničí, která mají na zadních dveřích umístěny názorné obrázky, jak mají řidiči tvořit záchranářskou uličku. Na dalších plochách by mohly být umístěny informace o tísňových linkách, požárních hlásičích apod. Jakýkoli smyslový vjem, který účastníkům silničního provozu z oblasti PVČ může utkvět v hlavě, je dobrý. Vzhledem ke stávajícím předpisům Ministerstva vnitra však tento polep nemohl být na vozidlo umístěn.

Z důvodu snazší a hlavně bezpečnější manipulace s vozidlem bez možnosti využití čelního zrcátka se nabízí jako vhodný prvek k doplnění parkovací kamera. Dalším bonusem by byla také automatická převodovka, která by tak zvýšila komfort nejen řidiči, ale i posádce například při jízdě v kolonách, ve městě nebo při delších cestách.

Hodnocení veřejnosti
Ať už dospělými nebo dětmi byl automobil přijat s naprostou samozřejmostí. Zatímco s dětmi u stánku PVČ mohou instruktoři pracovat s magnetickými sadami, dospělí mají možnost sledovat např. videa z dílny Záchranného kruhu – Ty to zvládneš a následně po zhlédnutí vznášet případné dotazy. Díky připojení na internet je možné zprostředkovat kontakty na kolegy ze státního požárního dozoru, představit veřejný portál krizového řízení Jihomoravského kraje KRIZPORT nebo budoucí žadatele o služební poměr u HZS ČR seznámit s podmínkami přijetí do služebního poměru či předat kontakty na personální oddělení. Učitelům je možné představit portál www.ocmu.cz jako nejucelenější zdroj informací v této oblasti a celou řadu návštěvníků navést na formulář „nahlášení pálení“ na webových stránkách HZS JmK nebo představit témata z projektu www.chytre-blondynky.cz.

MIC se povedlo vplout do současné flotily vozidel naprosto hladce a příslušníky oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS JmK byl již využit v terénu při řešení mimořádné události v městě Kyjov (využití jako zázemí pro zasahující příslušníky a záloha pro tísňové informování). Největší uživatelský bonus lze spatřovat (mimo přínos v oblasti PVČ) v bezpečnosti instruktorů v silničním provozu a v zázemí, které jim vozidlo na akcích poskytuje. Bez dobře proškolených a kvalitních instruktorů PVČ, kteří se na akcích pro veřejnost denně svými znalostmi a příkladnou komunikací s návštěvníky snaží zvyšovat prestiž HZS ČR, by však žádné sebelépe vybavené vozidlo nemohlo obstát.

Instruktoři PVČ v terénu stále více vnímají potřebu všech cílových skupin po osobním kontaktu v oblasti vzdělávání. Svět internetu sice nabízí neomezené možnosti sebevzdělávání, ale veřejnost je jimi v současné době přehlcena. Zážitková forma výuky bude i v budoucnu nezastupitelná. MIC dobře zapadá do filozofie PVČ v JmK, která má za cíl přinášet nové vědomosti zážitkovou formou, což může být v budoucnu doplněno i plánovaným Centrem záchranářů.

Dodavatelská firma neměla lehkou úlohu, protože šlo o prototyp. Na vestavbě se však výborně podepsaly zkušenosti kolegů ze strojního oddělení HZS JmK a pracovníků montážní firmy i to, že instruktoři PVČ měli jasné představy o podobě požadovaného vozidla. Všem, kteří se na účelové vestavbě Mobilního informačního centra podíleli svými návrhy, zkušenostmi a následně i samotnou výrobou, patří velké poděkování.

kpt. Mgr. Pavla PRAŽÁKOVÁ, HZS Jihomoravského kraje, foto autorka

vytisknout  e-mailem