Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 3/2024

HZS Moravskoslezského kraje v srpnu roku 2023 likvidoval požár rodinného domu ve Lhotce. V průběhu zásahu došlo k výbuchu akumulátoru fotovoltaické elektrárny. Velitel zásahu povolal technický automobil se zařízením CCS Cobra, které bylo okamžitě nasazeno k prořezání a zaplavení baterií. Použití u zásahu ukázalo, že jednotky jsou s jeho pomocí schopny dostat vodu do nitra akumulátorů a bez problémů prostoupit jejich schránkou. Kurz „Potápěč a obsluha přilbového potápění“ na podzim loňského roku absolvovalo osm hasičů-potápěčů, kteří se zdokonalovali jak v teoretických znalostech, tak praktických dovednostech. Příslušníci HZS Moravskoslezského kraje zorganizovali několik workshopů, jejichž cílem bylo vytvoření metod a postupů pro zvládání povodňových rizik v rámci přeshraniční spolupráce na řekách protékající územím západního Balkánu. V únoru uplynuly dva roky od začátku konfliktu na Ukrajině. Většina států světa stále Ukrajinu podporuje zejména dodávkami humanitární pomoci. 

Posuzování shody pro uvedení výrobků na trh podle nařízení vlády č. 173/1997 Sb. (NV 173) provádí Technický ústav požární ochrany jako autorizovaná osoba č. 221 na základě předložené žádosti klientů. Výstupem je certifikát typu/výrobku nebo definování neshody a vyzvání žadatele o posouzení shody k jejímu odstranění. Na základě obdrženého certifikátu vydává žadatel o certifikaci prohlášení o shodě, jehož obsah je stanoven NV 173. Podle tohoto certifikačního schématu není povinná dozorová činnost nad systémem řízení výroby u žadatele.

Oproti tomu výrobky, které jsou regulovány nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 305/2011 (nařízení o stavebních výrobcích neboli CPR) a pro které je Technický ústav požární ochrany oprávněn jako oznámený subjekt č. 1022 vydávat osvědčení o stálosti vlastností, podléhají dozoru nad systémem řízení výroby u výrobců těchto stavebních výrobků.

Stejně je tomu i u tzv. hmotných výrobků, které nejsou regulovanými ani stanovenými výrobky a pro jejichž posuzování/certifikaci neexistuje legislativní rámec a kde Certifikační orgán (COV) akreditovaný Českým institutem pro akreditaci pod č. 3080 provádí tzv. dobrovolnou certifikaci. Při té se vychází ze schválených interních postupů zkušební laboratoře a COV ukotvených v jejich příručkách kvality a výstupem je osvědčení typu/výrobku.

Dozorová činnost

V loňském roce bylo provedeno celkem 13 dozorových akcí nad držiteli osvědčení o stálosti výrobků a držiteli osvědčení typu. Vše probíhá v místě výroby, kde je kromě kontroly vedení technické dokumentace daných výrobků kontrolován i zavedený systém řízení výroby, od přejímky materiálu a polotovarů přes dodržení technologických a výrobních postupů výroby až po finální kontrolu výrobku a jeho skladování.

Stejně jako pracovníci COV jezdí na dozorové návštěvy do firem, aby prověřili, zda uvedený typ výrobků je vyráběn a kompletován za podmínek zaručujících splnění a dodržení požadovaných vlastností a zda na jejich činnost dohlíží dozorový orgán – Český institut pro akreditaci, o. p. s., jímž byly postupy posuzování shody podle normy ČSN EN ISO/IEC 17065:2013 akreditovány. COV č. 3080 na jaře 2023 prošel úspěšnou reakreditací, nově v čele s vedoucí plk. Ing. Annou Vyskočilovou.

22-grafy

Přehled certifikace v roce 2023

V roce 2023 bylo vydáno celkem 48 certifikátů a osvědčení na výrobky, jejichž procentuální zastoupení je znázorněno na obr. 1.
Největší objem práce na pracovišti autorizovaných výkonů potažmo v oddělení technických prostředků požární ochrany představuje zkoušení a posuzování požární techniky. V rámci posuzování shody/certifikace byly zkoušeny – dopravní automobily (DA), cisternové automobilové stříkačky (CAS), technické automobily (TA), rychlé zásahové automobily (RZA), požární kontejnery (PK), vyšetřovací automobily (VA), velitelské automobily (VEA), kombinovaný hasicí automobil (KHA), automobilové žebříky (AZ), automobilové nosiče kontejnerů (ANK) uvedené v tabulce 1.

Na požární techniku bylo vydáno celkem 30 certifikátů a 4 osvědčení, obr. 2.

Kromě posuzování shody a certifikace uvedené techniky provádí pracoviště autorizovaných výkonů i ověření vlastností darovaných, zahraničních, starších a již použitých zásahových požárních automobilů. V roce 2023 byla takto prověřena dvě vozidla typu CAS.

Z věcných prostředků uvedených v tabulce 1 byly certifikovány – proudnice pro hadicové systémy, vysokotlaká proudnice, pěnotvorná proudnice, rozdělovač, hydrantový nástavec, zásahové požární hadice, tvarově stálá hadice s koncovkami.

Bylo vydáno 7 certifikátů a 1 osvědčení na věcné prostředky, obr. 2. V roce 2023 byla zkoušena a certifikována převážně hasiva pro plynová stabilní hasicí zařízení a jeden pěnový koncentrát. Celkem bylo na hasiva vydáno 6 certifikátů (tabulka 1, obr. 2).



kpt. Ing. Pavla MOURKOVÁ, Technický ústav požární ochrany, foto archiv Technického ústavu požární ochrany

vytisknout  e-mailem