Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 5/2009

V TOMTO ČÍSLE: Popisujeme ZÁSAH na požár tří bytů v Karlových Varech, zabýváme se situací SPRINKLEROVÉ OCHRANY v rámci ČR. Představujeme nový LETIŠTNÍ POŽÁRNÍ AUTOMOBIL, přinášíme závěry KONFERENCE Červený kohout, seznamujeme s PROJEKTEM výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Připomínáme páté výročí vzniku prvního CALL CENTRA 112 v ČR, informujeme o průběhu MODERNIZACE leteckého parku u Letecké služby Policie ČR. Seznamujeme se ZMĚNAMI ve způsobu prověřování tuzemského systému varování a vyrozumění, s průběhem SETKÁNÍ generálních ředitelů civilní ochrany zemí EU. Představujeme PROJEKT výuky první pomoci realizovaný v kraji Vysočina a přinášíme také informace o aktuálních trendech využívání INFORMAČNÍCH a KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ ve veřejné správě. Přibližujeme HISTORII OLYMPIÁD CTIF. Součástí časopisu je PŘÍLOHA zaměřená na problematiku nouzového osvětlení objektů. 

SirénaSiréna

První aprílový den byly pravidelnou zkouškou sirén odstartovány největší změny ve způsobu prověřování tuzemského jednotného systému varování a vyrozumění (JSVV) za posledních šest let. Inovace připravilo MV-generální ředitelství HZS ČR, které ze zákona odpovídá za fungování tohoto systému.

Implementace verbální informace

V horizontu jednoho roku budou v rámci pravidelných revizí do paměti moderních koncových prvků JSVV (elektronických sirén a místních rozhlasů) po celé republice nahrány nové verbální informace. V budoucnu moderní koncové prvky JSVV obyvatelstvo předem upozorní na následnou zkoušku sirén: „Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Za několik minut proběhne zkouška sirén. Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén.“ Tato celostátně unifikovaná verbální informace bude odvysílána vždy deset až dvacet minut před samotnou zkouškou. Avízo zkoušky zazní také cizojazyčně, a to v anglickém, německém a ruském jazyce. Jako první v České republice tyto nové verbální informace odvysílala siréna umístěná na budově MV-generálního ředitelství HZS ČR.
Původní verbální informace a jejich použití se nemění.

Inovací projde zhruba tisícovka sirén a místních rozhlasů

„Uvedené změny jsme navrhli po odborných diskuzích. V poslední době se častěji setkáváme s tím, že lidé jsou každou první středu v měsíci zkušebním tónem buď znepokojeni, protože si neuvědomují, že jde o pravidelnou zkoušku sirén, nebo, a to je horší, jsou lhostejní a zkoušky si ani nevšimnou. Navíc v České republice přibývá lidí, kteří nerozumí češtině,“ uvedl ředitel odboru komunikačních a informačních systémů MV-generálního ředitelství HZS ČR plk. Ing. Petr Skřivánek.

Převažujícím typem sirén v ČR jsou sirény rotační. Ty budou nadále vydávat jen zkušební nebo varovný tón. Těchto starších typů sirén však postupně ubývá a přibývá moderních koncových prvků.

Informovanost obyvatelstva

plk. Ing. Petr Volný a plk. Ing. Petr Skřivánek na tiskové konferenciplk. Ing. Petr Volný a plk. Ing. Petr Skřivánek na tiskové konferenci„Naším cílem je také zvýšit informovanost obyvatelstva, aby lidé věděli, co konkrétně dělat, když se rozezní siréna. Pro další zvýšení informovanosti obyvatelstva se v letošním roce rozšiřuje i kampaň Bezpečné cestování, a to na celé území České republiky. Velmi se nám osvědčila výuka na základních a středních školách, kde je tematika ochrany obyvatelstva zařazena do výuky. Předpokládáme, že ke zvýšení informovanosti obyvatelstva v této oblasti přispějí svým dílem také sdělovací prostředky,“ upozornil plk. Ing. Petr Volný, vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva MV-generálního ředitelství HZS ČR. Rezervy v informovanosti obyvatelstva v této oblasti potvrdil rozsáhlý výzkum veřejného mínění, který v květnu a červnu loňského roku uskutečnila pro HZS ČR společnost STEM. Pouze 47 % respondentů uvedlo, že ví, jak se zachovat, když zazní siréna s varovným signálem. Obyvatelstvo je v případě hrozby vzniku mimořádné události varováno prostřednictvím varovného signálu Všeobecná výstraha. Tento jednotný signál, který je zaveden od 1. listopadu 2001, je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v přibližně tříminutových intervalech. Po tomto signálu bezprostředně následuje verbální tísňová informace, kterou se sdělují obyvatelstvu údaje o povaze bezprostřední hrozby nebo již nastalé mimořádné události a opatření k ochraně obyvatelstva. K poskytování této tísňové informace se využívá i koncových prvků varování, které jsou vybaveny modulem pro vysílání hlasové informace.

Obyvatelstvo může být následně informováno i sdělovacími prostředky (rozhlasem, televizí, místním rozhlasem), tzv. mluvícími sirénami, vozidly složek IZS nebo jiným způsobem o tom, co se stalo a co se má v takovém případě dělat.

Dalším signálem (nikoli varovným), který sirény mohou vysílat, je „Požární poplach“, jenž slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu jedné minuty.

Do JSVV je v současnosti zapojeno více než 6000 koncových prvků varování (sirény a místní rozhlasy), které umožňují přenos varovných signálů na 90 % území České republiky. Provázanost JSVV s hromadnými informačními prostředky umožňuje včasné a plošné informování osob o hrozícím nebo vzniklém nebezpečí (živelní pohroma, závažná havárie, teroristický útok, apod.).

Více informací o JSVV lze nalézt na webových stránkách http://www.hzscr.cz/clanek/jednotny-system-varovani-a-vyrozumeni-89993.aspx v sekci ochrana obyvatelstva/varování obyvatelstva.

Mgr. Zbyněk KOUKOLÍK, foto František ŠPAČEK a Milan VÁVRŮ

vytisknout  e-mailem