Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 8/2013

V bloku zaměřeném na POŽÁRNÍ OCHRANU analyzujeme zásah při likvidaci následků dubnového výbuchu plynu v pražské Divadelní ulici, seznamujeme se zajištěním požární ochrany mrazírenských a chladírenských skladů a odpovídáme na otázku, zda elektronické cigarety mohou zapříčinit vznik požáru. Hodnocení cvičení složek IZS na hradě Helfštýn, prezentace chemického automobilu s plynotěsnou komorou a popis výcvikového zařízení simulujícího reálné podmínky požáru najdete v části IZS. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA přinášíme další díl seriálu „Ochrana dýchacích cest – historie a současnost“ a informujeme o spolupráci mezi HZS Jihomoravského kraje a Masarykovou univerzitou při výuce předmětu „Ochrana obyvatelstva“. V části KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme se zkušenostmi HZS Jihomoravského kraje z poskytování metodické pomoci zpracovatelům plánů krizové připravenosti, s projektem intranetu krizového řízení HZS Zlínského kraje a bilancujeme předsednictví Irska a Litvy v Radě EU v oblasti civilní ochrany.  

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje dlouhodobě spolupracuje s několika vysokými školami při výuce studentů v oblasti problematiky krizového řízení a ochrany obyvatelstva. Kromě Vysokého učení technického v Brně a Univerzity obrany je již několik let intenzivně rozvíjena spolupráce s Masarykovou univerzitou, kde příslušníci oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení krajského ředitelství zabezpečují výuku samostatného předmětu „Ochrana obyvatelstva“.

Spolupráce s fakultami Masarykovy univerzity probíhá na několika úrovních. Pro Pedagogickou fakultu, Ekonomicko-správní fakultu a Fakultu sociálních studií zajišťují odborníci z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje (dále jen „HZS kraje“) především jednorázové přednášky z různých oblastí, např. výuky budoucích pedagogů v problematice ochrany člověka za mimořádných událostí, problematiky bezpečnostního systému, integrovaného záchranného systému (IZS), ochrany obyvatelstva, krizového řízení a problematiky ochrany před povodněmi. Pro studenty výše uvedených fakult zajišťuje HZS kraje také konzultace a poskytuje podklady při zpracování seminárních, bakalářských a diplomových prací.

Rozšíření spolupráce

Od roku 2009 byla spolupráce HZS kraje a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU) rozšířena o pravidelnou výuku studentů, a to na základě dohody s katedrou politologie. Výuka v oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení probíhá v rámci oboru Bezpečnostních a strategických studií jako samostatný předmět. Ze strany FSS MU je garantováno zařazení v letním semestru každého lichého roku s tím, že zápis do výuky předmětu je možný pro studenty všech oborů v rámci Masarykovy univerzity. Ze strany HZS kraje je garantováno zajištění kompletní náplně výuky.

V prvním roce výuky (2009) byl předmět pod názvem „Zvládání přírodních a technologických katastrof v ČR“ koncipován jako předmět typu „C“, tj. volitelný. Obsahem výuky bylo seznámení studentů s bezpečnostním systémem v České republice, právními předpisy, hrozícími typy mimořádných událostí a krizových situací a především rolemi složek IZS, orgánů veřejné správy, právnických a podnikajících fyzických osob a občanů při přípravě a řešení mimořádných událostí a krizových situací. Součástí výuky byla také analýza průběhu a řešení tří konkrétních typů mimořádných událostí a krizových situací (radiační havárie v Černobylu v roce 1986, povodně v České republice v roce 2006 a hromadná dopravní nehoda na dálnici D1 dne 20. března 2008), a to formou případových studií. V ostatních případech probíhala výuka formou přednášek a seminářů v rozsahu dvou vyučovacích hodin. Cílem přednášky bylo vymezit hlavní aspekty daného tématu a v interakci se studenty identifikovat náměty pro diskuzi v semináři. Obsahem semináře byla většinou diskuze k předem stanoveným tématům, vycházejícím ze zadání seminárních prací a k dalším otázkám, které vyplynuly z přednášky. Pro každou dvouhodinovou výuku byla doporučena literatura, kterou studenti měli přečíst. Každý student vypracoval jednu seminární práci v rozsahu 6 až 10 stran standardního textu na předem dohodnuté téma, kterou prezentoval formou referátu v rámci příslušného semináře. Výsledné hodnocení studentů se skládalo ze součtu bodů za hodnocení referátu (max. 5 bodů), za hodnocení seminární práce (max. 15 bodů) z výsledku závěrečného písemného testu (max. 40 bodů). Poslední dvě hodiny výuky v semestru byly zaměřeny na činnost krizového štábu při řešení fiktivní mimořádné události, kdy studenti plnili úkoly v rolích členů krizového štábu.

Nový předmět

Vzhledem k velkému zájmu o tuto problematiku byl od roku 2011 zaveden na FSS MU nový, komplexněji pojatý, předmět s názvem „Ochrana obyvatelstva“, koncipovaný jako povinně volitelný pro studenty oboru Bezpečnostních a strategických studií (předmět typu „B“). Byla doplněna náplň výuky především o oblast havarijního a krizového plánování, opatření ochrany obyvatelstva a o vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva. Vzhledem k rozsahu výuky je v rámci tohoto předmětu řešena pouze jedna případová studie (bleskové povodně na severu Čech v srpnu roku 2010). Úměrně k obsahové náplni byly upraveny i podmínky hodnocení (větší náročnost). Zvětšil se rozsah seminárních prací na 10 až 15 stran textu, hodnotí se také aktivita studentů na přednáškách a předmět je zakončen zkouškou (písemný test). V roce 2011 tento předmět absolvovalo 31 studentů, v letošním roce 17 studentů.

Absolvováním předmětu získají studenti základní přehled o fungování bezpečnostního systému v České republice s podrobnějším náhledem na činnost složek IZS a orgánů krizového řízení při řešení mimořádných událostí nebo krizových situací. Důraz se klade také na získání znalostí o možných hrozbách v České republice a žádoucím chování člověka v těchto situacích.

Závěr

Dosavadní zkušenosti ukazují, že o problematiku krizového řízení a ochrany obyvatelstva je velký zájem. Svědčí o tom nejen zájem ze strany FSS MU o pokračování tohoto předmětu v dalších letech, ale také aktivita studentů, kteří po jeho absolvování dále rozvíjejí své znalosti (např. bakalářské a diplomové práce, působení v praxi) v této oblasti.

pplk. Mgr. Miroslav MENŠÍK, por. Bc. Oldřich JELÍNEK, HZS Jihomoravského kraje, foto archiv autorů
 

vytisknout  e-mailem