Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XV ČÍSLO 7/2016

V části věnované POŽÁRNÍ OCHRANĚ seznamujeme s řešením požáru expedice výrobní haly ve Vyškově. V tematickém bloku IZS přinášíme článek o činnosti týmu posttraumatické péče u HZS Libereckého kraje, který bilancuje rozvoj týmu od svého vzniku v roce 2006, kdy začal pomáhat příslušníkům i zaměstnancům HZS ČR po traumatizujících událostech prožitých při plnění služebních a pracovních úkolů. Následuje rozhovor s MUDr. Petrem Kolouchem, MBA, který již rok řídí pražské záchranáře. Z oblasti OCHRANY OBYVATELSTVA se dočtete o prověrce České školní inspekce, jaká je úroveň vzdělávání v bezpečnostních tématech a dále o přípravách a případné realizaci opatření na snížení následků povodní nebo vlny veder a sucha nové mezirezortní pracovní komise Voda-sucho. Mezi INFORMACE Z DOMOVA jsme zařadili další návštěvy generálního ředitele HZS ČR, tentokrát v Plzeňském a Karlovarském kraji. Dále se dozvíte zajímavosti o oslavách 150. narozenin budějovických hasičů.  

Je večer a na tísňovou linku přichází hlášení otce, který má strach o svého syna. Tento strach je oprávněný, neboť vzápětí dostává MMS, ve které syn stojí na střeše jedenáctipatrového domu v Liberci a hodlá skočit. Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje okamžitě vysílá síly a prostředky. K události vyjíždí šest členů lezeckého družstva a velitel čety. Na místě jsou hasiči jako první a vidí osobu na kraji střechy.

Po přípravě lezeckého materiálu a dojezdu příslušníků Policie ČR jdou na střechu vyjednávat jeden policista a jeden hasič (velitel čety). Během hovoru se jim podaří v nestřežený okamžik schovat druhého policistu za ventilátor umístěný na střeše. Další vyjednávání má za cíl jediné, hlavně, aby muž poodstoupil od okraje střechy. Příslušníci dostávají zprávu, že policejní vyjednavač by se mohl dostavit nejdříve za půl hodiny, stejně tak psycholožka hasičů.

Velitel čety tedy povolává na střechu jednoho z lezců, který je zároveň členem týmu posttraumatické péče. Ten se vybavuje opaskem a ještě předtím vytěží od rodičů informace, které by mohly být pro vyjednávání užitečné. Ubíhají další minuty, člen posttraumatické péče zkouší různé formy jednání. Nakonec se příslušníkům podaří dohodnout, že když odstoupí, mladík se přesune alespoň od kraje střechy k ventilátoru. Jakmile mladík přichází na příhodné místo, zasahuje schovaný policista, který muže zadrží. Na pomoc ihned spěchá velitel čety, člen posttraumatického týmu a policista.

Po 40 minutách zásah úspěšně končí a je jedním z mnoha, u kterého mohl pomoci člen týmu posttraumatické péče HZS Libereckého kraje.

Tým posttraumatické péče

Tým posttraumatické péče HZS Libereckého kraje byl zřízen Pokynem ředitele HZS LK č. 21/2006 dne 26. července 2006 k pomoci při zabezpečení poskytování posttraumatické péče příslušníkům a občanským zaměstnancům HZS ČR, kteří prožili traumatizující událost v souvislosti s plněním služebních nebo pracovních úkolů.

Začínal svoji existenci s osmi členy, průběžně se obměňuje podle zájmu a možností jednotlivých příslušníků a aktuální potřeby. V současné době je počet členů v HZS Libereckého kraje jedenáct a pět příslušníků žádá o členství v týmu. Koordinátorem v Libereckém kraji je psycholog HZS kraje. HZS ČR má v každém kraji jeden tým, jeho velikost se odvíjí od rozlohy kraje. Původní idea byla a je, aby členem týmu byl vždy alespoň jeden člověk na každé stanici a v každé směně.

Týmem posttraumatické péče je skupina odborně připravených příslušníků nebo zaměstnanců HZS ČR a v případě potřeby může být také doplněn o externí členy – např. zdravotníkem nebo duchovním.

Členové týmu pomáhají ve spolupráci s psychologem zabezpečovat a poskytovat posttraumatickou péči příslušníkům a zaměstnancům HZS ČR, kteří prožili traumatizující událost v souvislosti s plněním služebních nebo pracovních úkolů. Pomáhají svým kolegům v rámci běžné pomoci, která může zmírnit stres v jejich náročné profesi. Členové týmu mohou být také oporou a „vrbou“, kdy vyslechnou, povzbudí a dávají prostor pro bezpečnou ventilaci starostí při řešení pracovních nebo soukromých problémů. Jsou s kolegy „na jedné lodi“ a jejich výhodou je znalost a specifika jejich pracovního a lidského prostředí. Tato pomoc zaměřená „dovnitř“ sboru má svou nezastupitelnou úlohu.

Další pomoc, kterou členové poskytují, je zaměřena také „ven“ ze sboru. Jedná se o první psychickou pomoc, kterou poskytují při mimořádných událostech zasaženým civilním osobám. Je to jednoduchý soubor postupů, kterým mohou pomoci naplňovat základní potřeby zasažených osob mimořádnou událostí v oblasti tělesné, psychické a sociální.

Velitel zásahu může člena týmu povolat a pověřit ho poskytnutím první psychické pomoci hned na místě události. Pokud jde o událost většího rozsahu, může být povolán přes KOPIS kraje společně se členy týmu i koordinátor (psycholog). Děje se tak v případech, kdy je potřeba pracovat s větším množstvím lidí zasažených mimořádnou událostí.

Přijetí do týmu předchází odborná příprava ve dvou kurzech. Je to CISM (Critical Incident Stress Management) – posttraumatická péče v rozsahu 40 hodin a První psychická pomoc v rozsahu minimálně 20 hodin podle osnov schválených MV-generálním ředitelstvím HZS ČR. Uchazeče o členství vybírá koordinátor po rozhovoru a po předchozím schválení členství příslušným nadřízeným.

Členové týmu se pravidelně účastní odborné přípravy organizované koordinátorem v celkovém rozsahu minimálně 16 hodin v roce a také si průběžně zvyšují svoji odbornost (samostudiem, účastí na odborných konferencích, seminářích nebo formou pracovních setkání).

Jaká témata mohou být na společných setkáních a co se na odborných přípravách děje? Bývají zváni zajímaví hosté z řad Policie ČR, zdravotnické záchranné služby, Horské služby ČR, o.p.s., výjimkou nejsou ani lidé z různých neziskových organizací, kteří mají „v popisu práce“ pomáhat druhým. Všichni si pak vzájemně předávají informace, nechybí zajímavosti a novinky.

Velmi se osvědčila mezikrajská setkání týmů, na nichž si členové z jiných krajů vyměňují svoje zkušenosti a navazují nová přátelství. Během posledních posledních dvou let byla například prohloubena spolupráce se členy antikonfliktního týmu Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Dalším zajímavým hostem byla psycholožka z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, která informovala o týmech posttraumatické péče, o specifickém zaměření, jako je vyjednávání.

Členové týmu se zúčastnili i zajímavé přednášky hosta z občanské poradny „D“ v Liberci na téma zadluženost, což je nejčastější téma, které tato poradna řeší. Informace v ní obsažené mohli členové týmu dále aktivně využít při své práci, neboť se mohou setkat s člověkem, který demonstruje úmysl sebevraždy a tíživá finanční situace je jedním z impulzů k tomuto jednání.

Na odborných přípravách týmu nechybí ani interaktivní diskuze, která je věnována událostem, kde byl účasten psycholog nebo člen týmu. Zmiňují se události, které byly svou povahou více náročné pro všechny účastníky. Jak pro záchranáře (HZS ČR, Policie ČR, zdravotnická záchranná služba), tak pro osoby mimo IZS. Členové týmu si vzájemně předávají informace, postřehy, a tím si dále zkvalitňují svoje znalosti a dovednosti.

Další oblastí, se kterou se členové týmu seznamují, je sebepéče a psychohygiena společně s praktickým nácvikem relaxačních technik. Jako závěrečné akce bývají na těchto setkáních outdoorové aktivity a teambuilding, který vede ke zdravým mezilidským vztahům a ke zvýšení výkonnosti celého týmu. Je to metoda zážitkového vzdělávání, kde se tým intenzivně rozvíjí a zlepšuje se komunikace. Díky teambuildingu je možné pochopit sám sebe i své kolegy a pracovat jako skutečný tým.

Do aktivit týmu patří také exkurze mimo půdu HZS ČR. Jedna z návštěv zavedla členy k Horské službě Jizerské hory na stanici v Bedřichově. Dozvěděli se nejen základní informace o společnosti Horská služba ČR, o.p.s., o plošném pokrytí jejích středisek, ale i o rozložení jejích stanic v rámci horských oblastí celé České republiky. Nechyběla ani názorná ukázka technické vybavenosti – nosítek a zdravotnických pomůcek, prohlídka technického zabezpečení – vozidla, prohlídka zázemí.

Tým posttraumatické péče HZS Libereckého kraje urazil od svého vzniku velký kus cesty a má nezastupitelnou úlohu v jeho fungování. Lidí, kteří se zajímají o druhé a dokážou pomoci, není nikdy dost.

por. Mgr. Zdenka ŠTRAUCHOVÁ, HZS Libereckého kraje, foto archiv HZS Libereckého kraje

 

vytisknout  e-mailem