Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 9/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru autovraků a pneumatik v areálu kovošrotu v Kladně. Dále si přečtete o náročném zásahu při srážce dvou motorových osobních vlaků u Perninku. Velitelský vůz s dronem bude sloužit hasičům v Karlovarském kraji. Nová unikátní stavebnice pro zkušební požáry pomůže vyšetřovatelům. Hasiči z Chemparku u Litvínova slaví 75 let své činnosti. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o nasazení USAR odřadu v Bejrútu a rovněž o poskytnutí materiálně humanitární pomoci. A jak vidí misi v Bejrútu kynologové? Ministr vnitra předal ocenění za profesionální zásah v Bejrútu. Můžete se dočíst rovněž o činnosti EUCP týmu po ničivém výbuchu. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ si přečtete zprávu o činnosti v oblasti CNP NATO v roce 2019. Dále pak o nových přístrojích radiologické laboratoře v Institutu ochrany obyvatelstva. V rubrice INFORMACE je další příběh hasičské rodiny. Následují anotace vysokoškolských prací. 

Příslušníci oddělení zjišťování příčin vzniku požárů (vyšetřovatelé požárů) MV­-generálního ředitelství HZS ČR vymysleli unikátní skládací pracoviště pro potřeby provádění experimentů a výuky v Institutu ochrany obyvatelstva (IOO).

Obr. 1 a 2 Ukázka prvního nákresu a zkouška stavbyexperimentálního domkuObr. 1 a 2 Ukázka prvního nákresu a zkouška stavbyexperimentálního domku

Na začátku tohoto roku přišli příslušníci oddělení zjišťování příčin vzniku požárů MV­-generálního ředitelství HZS ČR s nápadem vytvořit pro potřeby specializačních kurzů a experimentů levný experimentální domek, který odolá tepelným účinkům „výukových požárů“. Nápad přinesly zkušenosti získané pořádáním specializačního kurzu VYP pro vyšetřovatele požárů, pro které byla nejprve využívána různá provizoria v podobě objektů určených k demolici a následně lodní kontejnery. Při realizaci výukových pracovišť pro začínající vyšetřovatele požárů byly při posledních pořádaných kurzech používány lodní kontejnery předělené lehkou příčkou z dřevěných palet, na níž byly z obou stran připevněny sádrokartonové desky. Při zkušebních požárech se tato jednoduchá příčka velice osvědčila. I přes poměrně intenzivní tepelné namáhání plamenným hořením si příčka zachovala svou celistvost a nosnost. Vedoucí oddělení zjišťování příčin vzniku požárů MV­-generálního ředitelství HZS ČR plk. Mgr. Radek Kislinger navrhl, aby palety opatřené sádrokartonem byly zavěšovány na ocelovou konstrukci. Celý systém plk. Kislinger poté pomohl i zrealizovat, přičemž financování ocelové konstrukce zajišťoval IOO .

Konstrukce domku
Samotná konstrukce experimentálního domku je tvořena dvěma základními prvky: ocelovou konstrukcí a stěnovými prefabrikáty. Ty jsou složeny z dřevěných europalet a sádrokartonových desek, kdy je sádrokartonová deska přišroubována na jednu stranu palety tak, aby mohla být vystavována účinkům požáru. Druhá strana europalety bez sádrokartonu slouží k zavěšení na ocelovou konstrukci, která slouží jako nosný a stabilizační prvek, spojený ocelovými spojkami v místě styku dvou tyčí (princip spojení lešení). Na takto vzniklý nosný skelet se umisťují ocelové háky, které slouží pro zavěšení stěnových prefabrikátů (obr. 1 a 2).

Ostrá zkouška experimentálního domku
Experimentální domek před požáremExperimentální domek před požáremVe středu 3. července 2020 byla v prostorách zkušební laboratoře pro vyšetřovatele požárů v IOO provedena experimentální zkouška, při které byl experimentální domek podroben tepelným účinkům. Uvnitř domku byly umístěny dvě matrace, dřevěný stolek s televizí a židle, na podlaze byl umístěn zátěžový koberec, v rohu pak odpadkový koš s papírovým odpadem. Tento materiál byl následně zapálen pomocí otevřeného ohně. Takto vzniklý experimentální požár byl ponechán bez zásahu 15 minut. Po této době se požár uhasil jedním C proudem. Tepelné projevy byly po dobu rozvoje snímány termokamerou a na vybraných místech ocelové konstrukce třemi termočlánky. Šlo o místa nad vchodovým otvorem (dveřmi), za zadní stěnou v místě, kde požár vznikl, a vpředu na stěně vedle dveří. Při zkoušce byla naměřena nejvyšší teplota plamenného hoření 918 °C (obr. 3), přičemž na ocelové konstrukci byla naměřena nejvyšší teplota 60 °C (obr. 4). Stavební systém experimentálního domku tak prošel ostrou zkouškou bez problémů.

Práce a plány s experimentálním domkem
Vzhledem k tomu, že stavební systém experimentálního domku prošel zkouškou na výtečnou, lze předpokládat, že dojde k jeho praktickému vy­užívání v rámci plánovaných kurzů pro vyšetřovatele požárů a dalších experimentů, které se v laboratoři IOO budou provádět. U samotného domku bude dokončena jeho druhá polovina, čímž se zvětší užitná plocha pro provádění zkoušek. Je také možné pokračovat v přidávání jednotlivých stavebních prvků, čímž se zvětší možnost variability tvaru stavby. Samotný stavební systém nemusí sloužit pouze vyšetřovatelům požárů. Takto jednoduchou stavebnici lze umístit kamkoli s tím, že může sloužit i pro výcvik dalších složek HZS ČR (chemici apod.). Samotnou stavbu postaví i rozebere sehraná dvojice do 45 minut. Celá stavebnice domku, která byla podrobena zkoušce, váží přibližně 500 kg.

Realizací tohoto projektu se opět ukázalo, že v řadách příslušníků HZS ČR jsou stále vynalézaví lidé, kteří dokáží i přes svou běžnou pracovní náplň přicházet s novými nápady, které posouvají úroveň výkonu HZS ČR stále kupředu.


kpt. Mgr. Jana KEMROVÁ, foto kpt. Mgr. Pavel SAVARA, MV­-generální ředitelství HZS ČR, kpt. Ing. Petr ŠŤOVÍČEK, Institut ochrany obyvatelstva
 

vytisknout  e-mailem