Časopis 112 ROČNÍK XX ČÍSLO 10/2021
V říjnovém čísle časopisu si můžete přečíst rozbor požáru plastových tonerů a kovového recyklátu v areálu v Ostravě – Vítkovicích, při kterém došlo k výbuchu s následným požárem v drtiči linky na zpracování recyklátu. Následuje článek velitele odřadu z mise českých hasičů při požárech v Řecku. V Ostravě se konala konference Požární ochrany 2021. A jaká témata se zde diskutovala? Rovněž Dny NATO, které proběhly na letišti Leoše Janáčka v Ostravě, byly zajímavé svým programem. Připomeneme vzpomínku na 11. září 2001, na americké kolegy, kteří zahynuli při teroristických útocích. Přečtěte si, jaké jsou podmínky pro nominace jednotek a sborů dobrovolných hasičů Ankety Dobrovolní hasiči roku v letošním 11. ročníku. V závěru přinášíme informace o úspěšném sportovním výkonu našich zástupců na šestnáctém mistrovství světa mužů a sedmém mistrovství světa žen v Kazachstánu.
- OBSAH č. 10/2021 ROČNÍKU XX
- POŽÁR PLASTOVÝCH TONERŮ A KOVOVÉHO RECYKLÁTU
- MISE ČESKÝCH HASIČŮ
- KONFERENCE POŽÁRNÍ OCHRANA 2021
- DNY NATO V OSTRAVĚ & DNY VZDUŠNÝCH SIL ARMÁDY ČR
Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR (AČR) jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě s cílem prezentovat široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků bezpečnostních složek České republiky a jejich spojenců. Počátky se datují do roku 2001, kdy se přehlídka poprvé konala v prostorách areálu výstaviště Černá louka v Ostravě, a to i za účasti Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Letošní ročník se uskutečnil 18. až 19. září.
V rámci hlavního dvoudenního programu akce, která se od roku 2003 odehrává na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, se pravidelně představují formou statických a dynamických ukázek síly a prostředky vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, Vězeňské služby ČR, Městské policie Ostrava a dalších elitních útvarů jak z České republiky, tak ze zahraničí.
Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR (Dny NATO) jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Protiepidemická opatření v rámci pandemie covidu-19 v loňském roce neumožnila fyzickou účast návštěvníků a v roce letošním limitovala maximální denní počet návštěvníků na 40 tisíc. Na letiště nakonec zavítalo v souhrnu obou dnů 60 tisíc českých i zahraničních návštěvníků. Návštěvnost se tudíž ani zdaleka nepřiblížila rekordu z let 2011, 2018 a 2019, kdy se akce zúčastnilo sumárně v obou dnech 225 tisíc návštěvníků. Dny NATO jsou současně i významnou společenskou událostí za účasti zástupců komerční sféry, státní správy a samosprávy, významných hostů z vědecké, kulturní, společenské, politické a podnikatelské oblasti. Mezi pravidelné hosty patří členové české vlády, zástupci Severoatlantické aliance a Evropské unie, představitelé krajů, měst a obcí, velvyslanci, vojenští a letečtí přidělenci, členové civilních a vojenských delegací a další hosté nejen z České republiky, ale ve stále větší míře rovněž ze zahraničí – zejména z Evropy a Spojených států amerických.
Štáb IZS akce
Samotné uspořádání akce není možné bez účasti složek integrovaného záchranného systému a žádá si nasazení stovek lidí, kteří zajišťují bezpečnost nejen návštěvníků, ale i všech účastníků a vystavovatelů. Ve spolupráci s hlavním organizátorem, zapsaným spolkem Jagello 2000, Generálním štábem AČR, HZS MSK, Policií ČR – Krajským ředitelstvím policie Moravskoslezského kraje, Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje a Letištěm Ostrava, a.s., se každoročně aktualizují bezpečnostní dokumenty reflektující aktuální bezpečnostní situaci a opírající se o základní dokument – „Bezpečnostní studii“ zpracovanou Vysokou školou Báňskou - Technickou univerzitou Ostrava, Fakultou bezpečnostního inženýrství. Jde zejména o dokumenty pokrývající oblast dopravy, evakuace, zdravotnického zabezpečení, požárního zabezpečení provozu prodejních stánků a expozic, Hlavního štábu akce a štábu IZS. V obou štábech pracují zástupci uvedených subjektů. Hlavní štáb má rozhodující úlohu v rámci organizace a logistiky a v případě vzniku mimořádné události přebírá odpovědnost za její řešení štáb IZS. Členové štábu IZS jsou připraveni při jakémkoli narušení bezpečnosti akce okamžitě řešit nastalou situaci na základě předem stanovených pravidel opírajících se zejména o platné právní předpisy a vybrané soubory typových činností IZS, vč. dohodnutého systému vzájemné komunikace, který zahrnuje i přímý prioritní vstup do ozvučovacího systému areálu za použití tzv. „červeného mikrofonu“ s možností okamžitého sdělení potřebných informací či varování. Logistické zázemí štábu IZS garantuje HZS MSK cestou štábního kontejneru se stanem vč. obsluhy a mobilního operačního střediska MOS 2, které díky datovému napojení na KOPIS HZS MSK může v případě potřeby z místa nasazovat potřebné síly a prostředky jednotek požární ochrany a předávat napřímo potřebné údaje veliteli zásahu v místě. Zástupce HZS MSK v tomto štábu má mimo spolupráce s ostatními členy na starosti i koordinaci třech organizátory nasmlouvaných jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a třech preventivních požárních hlídek. Z úrovně OPIS MV-generálního ředitelství HZS ČR je po dobu konání akce zajištěno prioritní volání v sítích mobilních operátorů pro čísla členů štábu IZS a vedení složek IZS v místě.
Statické ukázky
HZS MSK na akci prezentoval mobilní techniku a technické prostředky tematicky zaměřené na zásahy v extrémních podmínkách, konkrétně pak na lesní požáry, a to i v návaznosti na nedávné nasazení českého odřadu pro pozemní hašení lesních požárů za použití vozidel v Řecku. Vystavena byla vozidla CAS 20 Camiva a CAS 20 T815 Terra, které oproti koncepčně a technicky staršímu vozidlu Camiva disponuje větším množstvím vody, lepší brodivostí a širším spektrem technických prostředků i pro technické zásahy. HZS MSK zde dále představil např. pásové obojživelné vozidlo Hägglunds BV 206 NGR sloužící pro evakuaci či přesun osob a materiálu v náročném horském, lesním či bahnitém terénu a obojživelné vozidlo Argo 8×8 Avenger. Zájmu se těšil také bambi vak k hašení požárů v podvěsu pod vrtulníkem. V sobotu byla taktéž k vidění automobilová plošina AP 30 Bronto Skylift vč. záchranného rukávu. O záchranný spirálový rukáv modré barvy, visící z koše automobilové plošiny, byl veliký zájem a hasiči několikrát během dne s figurantem předvedli, jak se lze dostat velmi rychle do bezpečí na zem z výšky až 30 metrů, což může být úroveň devátého až desátého patra bytového domu. Role jednoho z figurantů se zhostil i ministr vnitra Jan Hamáček.
Tematicky obdobně na akci prezentoval techniku i Záchranný útvar HZS ČR (ZÚ), a to konkrétně dvojici cisternových zodolněných stříkaček CZS 15 a CZS 40 a velkokapacitní cisternu CV 40 T815 10×10, která je s objemem vodní nádrže 21 500 l vody největší hasičskou cisternou používanou v České republice. Dvojice zodolněných stříkaček zaujme hned na první pohled svou mohutností a pancéřovanými kabinami chránicími posádku nejen před zraněním způsobeným mechanickými a tlakovými účinky výbuchů, ale díky instalované filtroventilaci také proti vniknutí nebezpečných látek do jejich útrob. Obě zodolněné cisterny mohli návštěvníci akce obdivovat také při desetiminutové prezentaci na hlavní ploše dynamických ukázek. Během ní mohli diváci zblízka vidět, jak se přes 11 metrů dlouhá cisterna dokáže díky řiditelným nápravám otočit i v poměrně úzkém prostoru, jak obě dvě vozidla dokáží měnit světlou výšku pro zvýšení průjezdnosti těžkým terénem či při podjezdu překážky, jak lze podvozek i karoserii vozidel chránit proti plamenům a sálavému teplu díky systému skrápění, či jak lze z kabiny ovládat lafetové proudnice a provádět hasební zásah.
U veškeré vystavované techniky HZS MSK i ZÚ byli přítomni zkušení hasiči, kteří odpovídali na nejrůznější dotazy návštěvníků, a to nejen na vystavenou techniku, ale i na život hasičů na stanicích a další mnohdy záludné otázky.
Dynamické ukázky
Na hlavní ploše Dnů NATO připravil HZS MSK čtyři exhibiční bloky extrémní soutěže FCC (Firefighter Combat Challenge), což je mladší a dynamičtější varianta u nás známé soutěže TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije). Oproti TFA se v této disciplíně dobíhá do cíle už do dvou minut a světový rekord činí 1 minutu 14 sekund. Podle pravidel FCC závodník s maskou a aktivním přetlakovým dýchacím přístrojem a těžkou hadicí vybíhá na trati po schodech na 12 metrů vysokou věž (věž byla pro tyto účely postavena za přispění firmy Dräger Safety, s.r.o.), vytahuje na laně druhou hadici, po seběhnutí posouvá údery kladivem 70 kg těžké závaží na vzdálenost 1,2 metru, následuje slalomový běh, roztažení zavodněného hadicového vedení a sražení terče proudem vody. Poslední činností je transport 80 kg těžké figuríny na vzdálenost 35 metrů. V sobotu závodili příslušníci HZS ČR, v neděli se poté představili členové sborů dobrovolných hasičů obcí. Nejrychlejším profesionálním hasičem byl Jan Pipiš z HZS Libereckého kraje s časem 1:33,53 před Michalem Brousilem z HZS Jihočeského kraje a Pavlem Kouřilem z HZS Plzeňského kraje. V neděli tuto extrémní soutěž absolvovalo 8 dobrovolných hasičů a 2 dobrovolné hasičky. Mezi muži dosáhl nejlepšího výkonu Antonín Rendl z SDH Česká Kubice, mezi ženami pak zvítězila Lucie Bůbelová z SDH Veselá. Soutěž FCC vznikla původně v USA a kromě závodu jednotlivců, který byl letos prezentován v Mošnově, se ve světě ještě běhají štafetové běhy a tandemy.
Preventivně výchovná činnost
Akce se po oba dva dny účastnili i příslušníci HZS MSK věnující se preventivně výchovné činnosti. I přes nutná hygienická opatření, která byla přijata proti šíření onemocnění covidu-19, připravili hasiči pro nejmenší děti i jejich starší sourozence a kamarády program na pěti stanovištích. Ti nejmenší si vyzkoušeli poskládat puzzle s obrázkem našeho maskota, dráčka Hasíka, starší děti měly možnost své znalosti z požární ochrany a ochrany obyvatelstva uplatnit na deskových hrách jako např. domeček rizik, co je dobře a co špatně, evakuační zavazadlo. Za snahu obdržely děti odměnu v podobě drobných upomínkových předmětů s preventivní tématikou. Teenageři si mohli vědomosti ověřit na připravených otázkách z oblasti požární prevence přiměřeně koncipované k jejich věku. Preventisté HZS MSK nezapomněli ani na rodiče dětí, se kterými vedli diskuze na témata autonomní detekce požárů a úniků nebezpečných plynů v domácnostech, problematiky kouřovodů anebo správného chování obyvatel při zaznění varovného signálu. Součástí preventivně výchovné sekce HZS MSK byly také bannery s odbornou tématikou a informační materiály pro širokou veřejnost. Stánky za doprovodu generálního ředitele HZS ČR genmjr. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA, navštívila taktéž ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš, kteří s úspěchem a správně odpověděli na jimi vylosované testové otázky.
Součástí akce v rámci doprovodného programu jsou také besedy, filmové projekce a semináře. V rámci této aktivity se v pátek 17. září 2021 konala beseda s veřejností, kde měli zájemci možnost debatovat, ptát se a diskutovat se zajímavými osobnostmi, které se akce účastnily. Beseda je tradičně pořádána ve spolupráci s Knihcentrem.cz v budově Domu knihy v Ostravě a nejinak tomu bylo i tento rok. Hosty bývají především piloti letadel. Letošní ročník byl atypický, protože prvními hosty besedy byli kpt. Ing. Richard Franc a kpt. Bc. Jaromír Reger z HZS MSK. První jmenovaný velel českému odřadu vyslanému do Řecka k hašení lesních požárů, druhý pak zajišťoval v rámci stejné jednotky jako jeden ze dvou techniků pilotování dronu. Beseda se skládala ze dvou částí. První byl dialog s moderátorkou, ve kterém byly rámcově popsány časové souvislosti působení jednotky v Řecku, její složení, technika a činnost na místě. Ve druhé části poté oba dva příslušníci odpovídali na dotazy, které jim byly pokládány z pléna, v němž byly zastoupeny všechny věkové kategorie. Řada z nich se týkala konkrétních detailů mise, velká pozornost byla zaměřena na možnosti využití dronu při řešení takovéhoto druhu mimořádné události.
V neděli ve 12.00 hodin proběhla v celém areálu mošnovského letiště pietní akce na počest dvou zahynuvších členů SDH Koryčany, kteří zemřeli při zásahu při úniku plynu s následným výbuchem. K pietě se za doprovodu výstražných a zvukových zařízení na hasičských vozidlech připojili i zástupci dalších složek IZS a AČR v areálu letiště.
Celou akci obrazově a zvukově zaznamenala dokumentaristická skupina z oddělení dokumentace MV-generálního ředitelství HZS ČR pod vedením BcA. Jiřího Studničky, DiS.
I přes komplikace s opatřeními v rámci pandemie covidu-19 se Dny NATO podařilo uspořádat a úspěšně zvládnout, a to vše zejména díky důkladné přípravě před samotným započetím založené na dlouholetých zkušenostech z předešlých ročníků a díky vysokému osobnímu nasazení všech zúčastněných příslušníků, zaměstnanců a členů bezpečnostních složek.
plk. Ing. Radim KUCHAŘ, plk. Ing. Jiří NĚMČÍK, HZS Moravskoslezského kraje, foto MV-generální ředitelství HZS ČR